User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: 1.6 T-GDI Kia/Hyundai

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.6 T-GDI Kia/Hyundai

Arkadaslar merhaba. Vag grubunda uzunca sure takildiktan sonra 3 ay kadar once Kia Sportage 1.6 T-GDI Gtline Prestige aldim. Bu araclarda 1.6 turbo 177 hp motor var. Ayni motor Hyundai Tucson basta olmak uzere grubun diger modellerinde de kullaniliyor. Standart haliyle de 1600 kg agirligina karsin performansi iyi. Ama yine de kurcalamak istiyorum tabiki

-Daha once bu motora yazilim yapan oldu mu? Firmalara sordugumda yaptiklarini solyuyorlar ama kimse yogurdum eksi demiyor tabiki. Tavsiyeniz olur mu?

-Amerikada ozellikle Veloster'le baya ugrasanlar var. Yapilan en temel islerden birisi intercooler borusu donusundeki resonator yerine duz boru takmak. Ben bunu dukkanda yapabilirim ama ne kadar ise yarar, ugrasmaya deger mi bilemedim. Buraya ornek linki de birakayim. Shop | www.turbosocks.com

Sitede arama yaptigimda bu motor icin bir baslik goremedim, eger talep olursa ana grup gibi devam edebilir.

Tesekkurler.
    Konu AlwaysFast tarafından (31-08-2020 Saat 12:12 ) değiştirilmiştir. Sebep: karakter
    Savaş MotorSports

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bir arkadaşım dr ecu de yazılım yaptırmıştı.söylenen 200-205civarı olmuştu.
    1 sene sonra dp yaptırıcam diyordu ne yaptı ne etti bilmiyorum.

dct yede dikkat etmek lazım.

aynı motor ceedGT 205 hp.bildiğim kadarıyla onun turbosu twinscrool,aynısı veloster içinde geçerli.

bu arada stock topspeedde tucson crdi-tucson tgdi yi geçiyor
    tgdi 205-210 gibi sınıra takılıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı aracın, aynı motorun sökmediğim yeri kalmadı, çok detaylı araştırmalar ve modifiyeler yaptım, istediğini buradan sorabilirsin.

Yazılımla alakalı acı bir tecrübe yaşadım, onun linkini ekleyim. Benim başıma bu olay beyin açıldığı için geldi, Amerikada 2 firma var beyin açmadan OBD üzerinden yazılım yapan. onlarla görüşebilirsin uzaktan yapıyorlar ama burdakinden baya pahalıya denk geliyor. Aracın otomatikse DCT beynine de yazılım gerekiyor çünkü vites değişimlerinde sorun oluyor.

Benim gibi acı tecrübe yaşayan, bobin patlatan, arıza lambası sönmeyen arkadaşlarım var, onların da tecrübelerini aktarabilirim.

http://www.techturkey.com/forum/isle...u_arizasi.html

Araç kaç model onu öğrenelim önce. Motor kodu, G4FJ mi?
    Konu Fatih06ank tarafından (31-08-2020 Saat 13:18 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AlwaysFast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar merhaba. Vag grubunda uzunca sure takildiktan sonra 3 ay kadar once Kia Sportage 1.6 T-GDI Gtline Prestige aldim. Bu araclarda 1.6 turbo 177 hp motor var. Ayni motor Hyundai Tucson basta olmak uzere grubun diger modellerinde de kullaniliyor. Standart haliyle de 1600 kg agirligina karsin performansi iyi. Ama yine de kurcalamak istiyorum tabiki

-Daha once bu motora yazilim yapan oldu mu? Firmalara sordugumda yaptiklarini solyuyorlar ama kimse yogurdum eksi demiyor tabiki. Tavsiyeniz olur mu?

-Amerikada ozellikle Veloster'le baya ugrasanlar var. Yapilan en temel islerden birisi intercooler borusu donusundeki resonator yerine duz boru takmak. Ben bunu dukkanda yapabilirim ama ne kadar ise yarar, ugrasmaya deger mi bilemedim. Buraya ornek linki de birakayim. Shop | www.turbosocks.com

Sitede arama yaptigimda bu motor icin bir baslik goremedim, eger talep olursa ana grup gibi devam edebilir.

Tesekkurler.
    Turbo resonator delete işlemi için konuşuyorum. Cold air intake takmadığın sürece ses ve performans olarak bir faydası olmuyor. CAI yaptıktan sonra sadece hafif hava sesi artıyor, performansa gene pek bir etkisi yok. Ben yaptım, ilk yaptığımda çentiksiz düz alüminyum boru kullandığım için basınçtan 2 defa attı. sonra söktüm, kenarlarına alüminyum kaynak atıp saplamalı kelepçe kullandım, patlatma sorunu ortadan kalktı

Daha sonra gaza gelip, intercooler ve cold pipe + hot pipe upgrade ettim, şu an IAT oldukça düşük durumda.

IAT a etki eden bir etmen daha var, gaz kelebeğine motor soğutma suyu girip çıkıyor. Eğer bunu iptal edersen manifold içine tamamen soğuk hava basıp performansı artırabilirsin fakat, eğer kışları sıfırın altına düşen bir iklimde yaşıyorsan gaz kelebeğin geceleri donabilir.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı aracın, aynı motorun sökmediğim yeri kalmadı, çok detaylı araştırmalar ve modifiyeler yaptım, istediğini buradan sorabilirsin.

Yazılımla alakalı acı bir tecrübe yaşadım, onun linkini ekleyim. Benim başıma bu olay beyin açıldığı için geldi, Amerikada 2 firma var beyin açmadan OBD üzerinden yazılım yapan. onlarla görüşebilirsin uzaktan yapıyorlar ama burdakinden baya pahalıya denk geliyor. Aracın otomatikse DCT beynine de yazılım gerekiyor çünkü vites değişimlerinde sorun oluyor.

Benim gibi acı tecrübe yaşayan, bobin patlatan, arıza lambası sönmeyen arkadaşlarım var, onların da tecrübelerini aktarabilirim.

konunu okudumda çok geçmiş olsun kardeşim.

aracınada maşallah kazasız,belasız günlerde bin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buyrun bu da kendi aracımdan uygulanması:

Benim araç alttan gidiyor, sizinki çok daha kolay yerde, kaput altından değiştirebilirsiniz...

Bu arada turbosocks sahibi nathaniel poole ismi, daha önce alışverişlerim oldu, beni tanır
    Konu Fatih06ank tarafından (31-08-2020 Saat 14:40 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Aracım 2016 model. Araca inince ruhsattan bakar atarım koduna. Şanzıman mevzusu siz yazınca aklıma geldi. Benim kuzen bi ara benim aracın aynısına yazılım yaptırdı. Vites değişiminde saçmalıyor deyip geri sildirmişti. Remaps'e sordum telefonla, açarak mı yapıyorsunuz diye. Açmadan yapıyoruz dedi ama telefondaki doğru kişi olmayabilir, bir teyit ettirmek lazım. Bu arada doğru kişiyi bulduğuma sevindim
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı AlwaysFast Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracım 2016 model. Araca inince ruhsattan bakar atarım koduna. Şanzıman mevzusu siz yazınca aklıma geldi. Benim kuzen bi ara benim aracın aynısına yazılım yaptırdı. Vites değişiminde saçmalıyor deyip geri sildirmişti. Remaps'e sordum telefonla, açarak mı yapıyorsunuz diye. Açmadan yapıyoruz dedi ama telefondaki doğru kişi olmayabilir, bir teyit ettirmek lazım. Bu arada doğru kişiyi bulduğuma sevindim
    Motor kodunu yazın, eğer G4FJ ise (ki aynı araçtan bende de var muhtemelen o dur.) size blok kapak kol piston subap saplama secerelerini çıkarabilirim.

Açmadan yapan Türkiye'de kimseden duymadım. Yazılım öncesi nasıl hazırlıklar yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim motor kodunu öğrenince.

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buyrun bu da kendi aracımdan uygulanması:

Benim araç alttan gidiyor, sizinki çok daha kolay yerde, kaput altından değiştirebilirsiniz...

Bu arada turbosocks sahibi nathaniel poole ismi, daha önce alışverişlerim oldu, beni tanır
    Donald amcan mı?
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Donald amcan mı?
    Hayır abi bu başka

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor kodunu yazın, eğer G4FJ ise (ki aynı araçtan bende de var muhtemelen o dur.) size blok kapak kol piston subap saplama secerelerini çıkarabilirim.

Açmadan yapan Türkiye'de kimseden duymadım. Yazılım öncesi nasıl hazırlıklar yapmanız gerektiğinden bahsedeceğim motor kodunu öğrenince.
    Evet motor kodum G4FJ diye başlıyor
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Selam G4FJ hakkında bildiklerimi söyleyim. Alüminyum kapak ve blok. Kol ve pistonlar forged değil. Subapları çok sağlam. Yurtdışında orjinal valvelerle 405hp gören var upgrade etmeden. Kapak ve blok gene aynı sağlam. Şöyle bir handikap var. Silindir kapak saplamaları sağlam değil tam 177hp sınırında çalışıyor. Motor düşük hacim yuksek sıkıştırma oranı ile çalıştığı için orjinal basınç kurtarıyor fakat saplamalar fazla basınca dayanamadığı için uzuyor zamanla. Normalde 1bar peak vurup 0.9bar yuruyen araçta orjinal kapak saplamaları ile ancak 1.2 1.3bar basınç açabilirsiniz. Fazlasında zamanla conta yakmaya sebep olur saplama uzaması. + DCT şanzımanın ne kadar tork kaldıracağını tam bilmiyorum, manuel olsa sorun yoktu. Manuel M6CF3 kodlu şanzıman çok sağlam sayılır. Aracın 4wd defransiyeli çok sağlam sorun yapmaz. Kol ve pistonlar standart alüminyum olduğu için gene fazla basınca gelemezler ne yazıkki. Motor her 200.000kmde subap ayarı ister, bunu hiç bir usta bilmez. 200bini devirdikten sonra valve cover gasket bujilere doğru yağ sızdırmaya başlar o da missfire sebep olur. Bu da conta değişimi ile hallolur başka da kronik sorunu yok. 2G000 parça no ile biten map sensoru upgrade ederseniz yazilimsiz 1.5hp katmış olursunuz. Serviste 250tl olmasi lazım. Aracınızda K03 kkk single scroll turbo var. Yazılıma ve basınca musait ama fazla zorlamamak lazım wastegate selenoidi su koyveriyor bazen. O yüzden MAC.solenoid yaparak is çözülüyor. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
    Konu Fatih06ank tarafından (31-08-2020 Saat 21:34 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazılım öncesi tavsiyelerim de şunlar olur.
    Orjinal dv zamanla kaçırmaya baslayabilir bunun yerine forge d.v. veya hks blow off oneririm. D.v. solenoid vasitasi ile ecu ya bagli. Yazilimdan sonra bu selenoid su koyabiliyor bazen. Onu da mac bow solenoid ile cozuyorsunuz. Bujiler missfire yapmaya baslayabilir hksm45 xl bujiler 0.28inch tırnak aralığı ile kullanıma musait. 70mm. Egsoz sistemi yeterli geliyor. Kesinlikle cold air intake kit yaparsaniz aracin sesi ve kaderi degisiyor ama krom boru olmaz. Aluminyum şart. 3inch çapını geçmemeli, geçerse turbo flutter baş gösteriyor. Egsoz düz boru olmamalı biraz backpressure istiyor yoksa alt devirler cansizlasir. Bu kadar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracınızda 56mm. Gaz kelebek mevcut. Eger 2.0soul 1.8elantradaki 35100 2E000 kodlu gaz kelebeği ile upgrade ederseniz gaz tepkilerinin çok değiştiğini soyluyor velosterciler. Ben kelebeği aldım henüz takma fırsatım olmadı. Takınca sonucu yazabilirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bir de ceed lerde 2015sonrasinda kol ve pistonların güçlendirdiğini söylüyorlar. Sportagede durum nedir bilmiyorum. Motor kodu aynı olduğuna göre o da guclu internallere dahil edilmiş olabilir. Almanyada 300hp yapan biri vardı konuşmuştum 4 ay kadar önce ama tam detay sormadım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Son olarak yazılım sonrası ateşleme bobinlerinin daha hızlı bozulduğunu söyleyenler var. Yazılımlı hiç kullanmadığım için bişiy diyemiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hyundai KIA 1.6L Engine (Gamma MPI/GDI/T-GDI) specs, problems, reliability, oil, Accent, Ceed, Rio

Bu da gamma motor detaylı specleri.

Ek olarak pcv kısmına oil catch tank koymalısınız. Özellikle yazılımdan sonra emme manifoldunun içini berbat eder.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kıymetli bilgilerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ederim öncelikle.

204lük ile 177liğin motor kodu dahi aynı. 204lük biraz daha yüksek devirlerde veriyor gücünü. Ne fark var arada biliyor musunuz? Egzantrik veya turbo gibi mekanik bir fark var mi?

İlk olarak cai yapmam lazım aslında. Çünkü motor sesi için benzine geçtim ama orijinal sesi çok karaktersiz Biraz ses alabilirsem keyif alacağım. Diğer dediklerinizi de araştıracağım, çok teşekkür ederim tekrardan.
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet biliyorum. 3 versiyon var 177 - 201 - 204lük var tabi bunlar krank güçleri, yola aktarılan güçler değil.

177lik ile 204lük arasında turbo ve ağırlık farkı var.

birinde twinscroll turbo var araba daha hafif, diğerinde düz K03s turbo var araba daha ağır. o yüzden biri 177 diğeri 201-204hp

Edit: orjinalinde ses yok, komfor amaçlı yapılmış, aracın içinden pek ses duyulmuyor. 2018den sonraki Nline versiyonlarında göğüsün iç kısmında bi hoparlör var, gazladığınız zaman spor araba sesini simule edip içeri hoparlörden motor sesi veriyor, bundaki amaç ne tam anlayamadım çoğu kişi iptal ediyor zaten, bence de gereksiz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler