User Tag List

15 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: Basınç Düşmesi ???

İzzet Göçmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Basınç Düşmesi ???

Selamlar 1.3Mj sahibiyim aracımda oemhybrid-dp-intercooler-düz boru-yazılım var 1.8cont 1.9peak seklinde yürüyor oemcooleri 1.8 litre idi cıkartıp 3.8cooler taktık bu arada tüm işlemlerini kendimiz yapıyoruz cok güzel işcilik yaptık buna o kadar cok eminim ki coolerden önce dedigim basınclarda yürüyen araba sonrasında 1.5 larrda yürümeye basladı kacak sesi bariz var duyuyorduk dün tekrar indirdik kelepceleri sıfırladık heryerine baktık sesin egsozmaniloftundan geldigi barizz belli zaten his dumanı görülüyor bu seste sonuç olarak ustaların kimisi evet burdan basınc düşürür desede kimisi hiçbirsey olmaz cooler hacim büyüdü normal diyor kacak testi yapılmadı şuan fikirlerinizi bekliyorum

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motordan çıkan gazın turboya ulaşmadan kaçak yaparsa basınç düşer. Cooler büyüyünce sadece eski mevcut basınca ulaşması gecikir buda lag a sebep olabilir ama senin basınç 1.5 üzeri pek lag ı hissetmezsin
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motordan çıkan gazın turboya ulaşmadan kaçak yaparsa basınç düşer. Cooler büyüyünce sadece eski mevcut basınca ulaşması gecikir buda lag a sebep olabilir ama senin basınç 1.5 üzeri pek lag ı hissetmezsin
    cooler öncesi kacak sesi vardı zaten turbocu ve mekanikcim wg boşaltma sesi dediler cooler sonrası ses bariz arttı ve manifolt contası oldugunu gördük catıştıgımız olay ustamız düşme yapmaz bundan diyor peki 0.3 kadar düşme egilimi neyden oldu ne işlemler ile devam etmeliyiz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı İzzet Göçmen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cooler öncesi kacak sesi vardı zaten turbocu ve mekanikcim wg boşaltma sesi dediler cooler sonrası ses bariz arttı ve manifolt contası oldugunu gördük catıştıgımız olay ustamız düşme yapmaz bundan diyor peki 0.3 kadar düşme egilimi neyden oldu ne işlemler ile devam etmeliyiz
    Coolerin boru uzunluğu ve boru çapıda arttıysa bunuda göz önünde bulundurmak lazım. Ve kaçak testi yapmanız gerekebilir sistemde ve 0.3 kadar da kayıp olabilir belki matematiksel hesap yapmak lazım. Ama orasından anlamam
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Coolerin boru uzunluğu ve boru çapıda arttıysa bunuda göz önünde bulundurmak lazım. Ve kaçak testi yapmanız gerekebilir sistemde ve 0.3 kadar da kayıp olabilir belki matematiksel hesap yapmak lazım. Ama orasından anlamam
    sag ve soldan yaklasık 2 parmak kadar büyüdü hacim 1.8 litreden 3.8 litreye cıktı oem boru ölcüsü 40 idi yeni cooler ölcüsü 50 biz 45 lik hortum yapıp tam sıkı sıkı olacak sekilde hidrolik kelepce ile sıktık yanlız söyle de bi olay var alttan 5.vites oturunca 1.8 leri tekrar görebiliyorum ve manifolttan cıkan ses olmuyor bi anda yüklenmez isem resim ekliyorum bu arada cooler bolt on fiatin kendi cooleri tjet olarak geciyor

bu arada büyük coolerdeki kelepceler degişti onlardan süphe ettik köpük vs sürdük eklem yerlerinde vs kacak yok krikoya alıp tüm boruları gözle ve elle kontrol ettik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sag ve soldan yaklasık 2 parmak kadar büyüdü hacim 1.8 litreden 3.8 litreye cıktı oem boru ölcüsü 40 idi yeni cooler ölcüsü 50 biz 45 lik hortum yapıp tam sıkı sıkı olacak sekilde hidrolik kelepce ile sıktık yanlız söyle de bi olay var alttan 5.vites oturunca 1.8 leri tekrar görebiliyorum ve manifolttan cıkan ses olmuyor bi anda yüklenmez isem resim ekliyorum bu arada cooler bolt on fiatin kendi cooleri tjet olarak geciyor

bu arada büyük coolerdeki kelepceler degişti onlardan süphe ettik köpük vs sürdük eklem yerlerinde vs kacak yok krikoya alıp tüm boruları gözle ve elle kontrol ettik

Dediğim gibi matematiksel hesap ve yazılımıda güncellemek gerekebilir giren hava miktarı değiştiği için...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı dertlerle ben de çok uğraştım, bana da çok yalan söyleyen oldu abi normal basınç düşmesi cooler büyüyünce vs... en büyük yalan bu... Turbo sistemi kapalı sistemdir basınç falan düşmez. Sonuç olarak kaçakları giderince (ustaların sevip attığı yerleri kendin düzeltince) eski basınç geri geliyor.

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kaçak sesini duyuyorsanız demekki göremedğiniz yerde bir kaçak var. iyi bakmanız lazım
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Egzoz manifold contasından olma ihtimali bulunabilir, 1.5 crdi getz için yaptığımızda kaçağın oradan olduğunu görmüştük. Aynı şekil cooler vs takıldıktan sonra oldu. @levent mjet uzmanına danışmak lazım birde

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı dertlerle ben de çok uğraştım, bana da çok yalan söyleyen oldu abi normal basınç düşmesi cooler büyüyünce vs... en büyük yalan bu... Turbo sistemi kapalı sistemdir basınç falan düşmez. Sonuç olarak kaçakları giderince (ustaların sevip attığı yerleri kendin düzeltince) eski basınç geri geliyor.
    sorunsuz sekilde yürüyorduk hoş hala yürüyoruz hedefimiz 1.5 bardı aylarca 1 barda yürüdük 1.9 ları görünce 1.5 gitmiyor gibi geldi ki iyileştirme cabalarına girmişken mekanik spor herşey mübah hatta bazı yerlerde zevkli oluyor ugraş cıkıyor bizede ama sorunun cözümüne kesin karar kılamadıgımızda sinir bozucu olaylar yaşanmıyor degil sizin nasıl bi sorununuz mevcuttu ve nereden cıktı ?

Alıntı utkunoa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kaçak sesini duyuyorsanız demekki göremedğiniz yerde bir kaçak var. iyi bakmanız lazım
    kacak sesini duyuyorduk zaten eski coolerda da ustamız ve turbocu wg bosaltma dedi coolerden sonra basınc düşünce bariz belli oldu hortumlarda kelepcelerde aradık tüm sorunu cooler olamazdı hiç basınc gelmemesi lazım kaput acık ses dinlerken manifolttan ckan duman ve kesicide gelen sesi farkedince kesinlestirdik duman içinde kalıyor motor turboyu döndürcek basınc dışarı kactıgında 0.3lük düşüş meydana geliyor tabi onunda testini yaptık eze eze oturursam gaza 1.8 lerde yürüyor

Alıntı OnurG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Egzoz manifold contasından olma ihtimali bulunabilir, 1.5 crdi getz için yaptığımızda kaçağın oradan olduğunu görmüştük. Aynı şekil cooler vs takıldıktan sonra oldu. @levent mjet uzmanına danışmak lazım birde

levent abi yazılımcım zaten sürekli irtibat halindeyiz bu konuda kendisi ihtimali var fakat genede hortum üzerinde durmamızı söylüyor ilk manifolt işini yapıp sorun cözülmezse tekrar kontrol en son basınc testine girecegiz sanırım gelecek ayda vize vs var pek kafam gitmiyor şu konuya getzde ne gibi handikap olmuştu ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    levent abi yazılımcım zaten sürekli irtibat halindeyiz bu konuda kendisi ihtimali var fakat genede hortum üzerinde durmamızı söylüyor ilk manifolt işini yapıp sorun cözülmezse tekrar kontrol en son basınc testine girecegiz sanırım gelecek ayda vize vs var pek kafam gitmiyor şu konuya getzde ne gibi handikap olmuştu ?
    Levent abi yine doğru yerlere bakmanızı söylemiş aslında biz ilk oem hybrit yaptığımızda borular dayanmıyordu çatlatıyordu ya da kelepçeleri koparıyordu, daha sonra intercooler yapıp boruları krom yaptık. Bu sefer araçta çözemediğimiz ilk çalıştırmalarda beyaz duman sorunu ortaya çıktı(enjektör ve turbo sıfırlanmıştı) wg ayarından olduğunu söylediler ayar yapıldı yine az da olsa yapmaya devam ediyordu ama basınç tam basıyordu istediğimiz gibiydi gidişi de normaldi. En son tüm contaları sıfır servisten aldık yeniledik şimdi duman ve kaçağa dair hiç bir şey yok gidişi de iyileşti gibi geldi bize Egzoz manifold contasından olduğunu da oraya yaptığı siyah dumandan anlamıştık ve ses oradan geliyordu senin dediğin gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OnurG Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Levent abi yine doğru yerlere bakmanızı söylemiş aslında biz ilk oem hybrit yaptığımızda borular dayanmıyordu çatlatıyordu ya da kelepçeleri koparıyordu, daha sonra intercooler yapıp boruları krom yaptık. Bu sefer araçta çözemediğimiz ilk çalıştırmalarda beyaz duman sorunu ortaya çıktı(enjektör ve turbo sıfırlanmıştı) wg ayarından olduğunu söylediler ayar yapıldı yine az da olsa yapmaya devam ediyordu ama basınç tam basıyordu istediğimiz gibiydi gidişi de normaldi. En son tüm contaları sıfır servisten aldık yeniledik şimdi duman ve kaçağa dair hiç bir şey yok gidişi de iyileşti gibi geldi bize Egzoz manifold contasından olduğunu da oraya yaptığı siyah dumandan anlamıştık ve ses oradan geliyordu senin dediğin gibi
    2-3 kere kontrol edildi onur her detayına baktık hatta söküp tekrar hortumları ayarlayıp kelepce degiştirdik o sesi bulabilmek icin sonra dedigiimiz yerden geldigini kesinleştirdik zaten kacan yer ve civatalar simsiyah olmuş durumda aynı sorunları birebir yaşamışız manifolttan sonra basınc sorunun düzeldimi can alıcı ve sonuca ulaştıracak sorum bu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2-3 kere kontrol edildi onur her detayına baktık hatta söküp tekrar hortumları ayarlayıp kelepce degiştirdik o sesi bulabilmek icin sonra dedigiimiz yerden geldigini kesinleştirdik zaten kacan yer ve civatalar simsiyah olmuş durumda aynı sorunları birebir yaşamışız manifolttan sonra basınc sorunun düzeldimi can alıcı ve sonuca ulaştıracak sorum bu
    Bizde basınç düşmüyordu levent abi ne istiyorsa her viteste onu basıyordu araç ya da bizdeki senin kadar büyük bi kaçak değildi herhalde basınca engel olmadı bilemiyorum ama o contayı yenile bi derim ben

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Manifold izzetcim konudaki yorumlara bakınca da, çünkü konuştuğumuzda da dedim cooler sebep olmaz ki sağlam malzeme yani tamirli vb olsa ihtimal olurdu. hortumları, bağlantıları da kontrol etmişsiniz, ya turbonun kendisi ya da manifold kalıyor geriye kaçak oluşturabilecek şu durumda
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=İzzet Göçmen;8739079]sorunsuz sekilde yürüyorduk hoş hala yürüyoruz hedefimiz 1.5 bardı aylarca 1 barda yürüdük 1.9 ları görünce 1.5 gitmiyor gibi geldi ki iyileştirme cabalarına girmişken mekanik spor herşey mübah hatta bazı yerlerde zevkli oluyor ugraş cıkıyor bizede ama sorunun cözümüne kesin karar kılamadıgımızda sinir bozucu olaylar yaşanmıyor degil sizin nasıl bi sorununuz mevcuttu ve nereden cıktı ?

Aynen kararsızlık beni de öldürüyor, şuraya mı baksam buraya mı baksam.

Benim aracımda blow off da turbo wastegate gibi selenoid vana ile ECU dan kontrol ediliyor. ilk intercooler montajını yapan kasap selenoidi sökmüş arabanın torpidosuna koymuş blow offun vakum hattını da vakum olmayan arabanın orjinal hortumunu keserek T ile almış dolayısıyla BOV kafasına göre açık kalıyor kafasına göre kapanıyormuş. Cooleri yapan yalancı da, montajını yapan yalancı da abi bu gayet normal yazılım atılınca düzelir diye geçiştirdiler, yazılım işini araştırdığımda adamlar arabada kaçak olduğunu söylediler. Ben de tesadüfen torpidoda selenoid buldum önce servisten ne olduğunu öğrendim daha sonra da Amerikan forumlarından bağlantı şemasını buldum. Foruma üye oldum adamlara sordum, selenoide bağlanan 3 hortumun yerini söylediler. Bağlayınca hem BOV çalıştı hem de kaçak gitti. Kasabın kestiği checkvalve li hava hortumunu da gittim bir sürü para verdim servisten yeniden aldım. Neden böyle yaptın bana sormadan diye sorunca da kasaptan " çok biliyosan kendin yap diye azar işittim bir de" Evet çok biliyorum ve kendim yaptım.

biraz uzun oldu kardeşim kusura bakma.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler