User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Turbo downpipe hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Turbo downpipe hakkında

Arkadaşlar merhaba. Aracımda 70lik paslanmaz çelik downpipe var. Gerek kaput altına sıcaklık vermesinden gerekse egsoz gazlarının transferini hızlandırdığını düşünerek yanmaz sargı sarmıştım. Geçenlerde amerikadaki arkadaşımın downpipe çürüyünce satıcı sargıdan olduğunu söylemiş ben de işkillendim. Bu aralar muayene için orjinale döneceğim sargıyı iptal etmem gerekir mi? 2 yıldır sargılı kullanıyorum alttaki boruya zarar vermiş midir veya ilerde zarar verir mi? Teşekkürler.

Konu Fatih06ank tarafından (31-08-2022 Saat 22:53 ) değiştirilmiştir.

fthdrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    233 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Söktüğünüzde sargıyı açıp bakın, fiziksel olarak bi değişime uğramamışsa sargıyla devam edebilirsiniz diye düşünüyorum.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sargıyı çok sıkı ve üstüste sarmamak lazım alt tarafı hava alması gerek. Bende kullandım yıllarca bir sıkıntı olmadı hemde normal demir boruda.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Islandığı zaman altında kalan kısımın sıcaklık etkisi ile çürüdüğünü duymuştum.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    teşekkürler arkadaşlar 15 gün sonra belli olacak bakalım... sonucu buraya yazarım, ama gene de o zamana kadar fikirlere açığım...

Not: bu arada hiç ıslanmayan yerde.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar güncel çekelim, downpipeyi ve üzerindeki 2 yıllık çin malı sargıyı söktüm, hazır sökmüşken de izmire Mert arkadaşıma termal seramik kaplama yaptırdım bence güzel oldu... Firma ismi isteyenler: MRT Termal seramik kaplama. Mert kardeşimin hem açıklamaları hem yaklaşımı hem de işçiliği mükemmeldi...

Bu, 2 yıllık sargı söküldükten sonraki hali:

Bu, kaplama öncesi hazırlık:

Bu da kaplama sonrası fotolar:

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sonucu paylaşıyorum. Aracı çok gazlamadan trafikte ara ara seri hızlanmalı kullandım. Eski halinde 580 - 600 civarı gezinen egsoz gaz sıcaklığım 300 - 350lerde geziyordu. Dip gazda rampa çıkarken bile EGT eskisine nazaran düşük. Asıl olayı aracı kullanıp benzin aldıktan sonra farkettim. 600dereceye çıkmış sıcaklık benzin alıp benzinlikten çıkana kadar 150 dereceye düşmüş 5 dakika gibi bir sürede. Gözlerime inanamadım önce sensör bozuldu zannettim bi baktım çalışıyor. Tekrar teşekkürler Mert Baldan

erh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    26 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonucu paylaşıyorum. Aracı çok gazlamadan trafikte ara ara seri hızlanmalı kullandım. Eski halinde 580 - 600 civarı gezinen egsoz gaz sıcaklığım 300 - 350lerde geziyordu. Dip gazda rampa çıkarken bile EGT eskisine nazaran düşük. Asıl olayı aracı kullanıp benzin aldıktan sonra farkettim. 600dereceye çıkmış sıcaklık benzin alıp benzinlikten çıkana kadar 150 dereceye düşmüş 5 dakika gibi bir sürede. Gözlerime inanamadım önce sensör bozuldu zannettim bi baktım çalışıyor. Tekrar teşekkürler Mert Baldan
    Yanlis anlasilmasin ama o iste baska bir gariplik var. bu degerler gercek olamaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlis anlasilmasin ama o iste baska bir gariplik var. bu degerler gercek olamaz
    Valla gerçek. Isterseniz aynı koşullar altında EGT göstergemin videolarını çekebilirim. Bugün günlük kullanımda 450 500 arası gidip geliyordu. Isı sensörüm turbo tribünde değil tabiki downpipe girişinde o yüzden belki 100derece eksik görüyorumdur ama eski sargılı haline göre hızlı soğuma var.

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Değerler ilginç ...

KingoAtmo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben yanlış düşünüyor olabilirim ancak egzoz sistemine sargı, kaplama vb. yalıtım işlemi yapıldığında daha geç soğuması gerekmez mi? zaten amaç egzoz sisteminin sıcak kalıp gazı daha hızlı tahliye etmesi değil mi ?
    208 gti by Peugeot Sport; İstanbul Park: 2:36.177 - 07.05.2023
    Saxo évo-2 0-402 : 13.821 sn.