User Tag List

Sayfa 3/3 İlkİlk 123
47 sonuçtan 39 ile 47 arası

Konu: İntercooler boruları

speed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkez aslında aynı şeyi söylüyor ama kimse farkında değil...konu paylaşmaktan çok dediğim dedik çaldığım düdük moduna girdi ))))))))))))))
    tartışan arkadaşlar haricinde ; bizler konunun dışında kalsak galiba iyi olacak...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Msg larım silinmiş noluyo burda şike var şikeee bu arada bakırın gümüş renkli olduğunu iddia edenler var aramızda ya hadi neyse

Speed abimiz yazmış CNC bükmenin bi ar-ge masrafı vardır die, bide belli bi radius bükme çapı gerekir potsuz bükmelerde, bu yüzden msglarda turbo manifoldları kaynaklı olmuş bunların çeşitli sebepleri var.. 1.cisi maliyet, hazır dirsekleri alıp uygun açılarda kesip kaynaklamak , cnc tezgahta bükmekten daha ucuz elin amerikalısına göre, 2 cisi bükme çapı..
    konu başlığı intercooler borularıydı, dolayısıyla onlar böle karmaşık yapılar deil, daha uygun bükme radiusları oluyor intercooler borularında, o yüzden manifoldların hazır dirseklerin (ki hazır dirseklerde büküm sonuçta) kaynaklanarak yapılmış olması, kaynağın daha iyi bir yöntem olduğunu göstermez..

miniks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o manifoldlar tanesi 1200 $ dan aşşa degil ki ilk manifold zannedersem supranın o muhteşem bi para 2000 civarında

neyse benim de mesajlarım silindi bazıları biz de bilioruz bakırla alimünyumun rengini rahat ol

ben burada her gördügünüz tek parca metalin kaynaksız olmaddıgını sölüorum dünya da vede türkiyede POLİSAJ denen bi olay var bakınız benim aracın intercooler boruları aslanlar gibi kaynakla dönüldü ama gram kaynak izi yok neden dersiniz
    Call for prayer
    http://m.youtube.com/watch?v=7na5Zm0vwtI
    insanlar en akıllı varlıklardır, hüküm edemedikleri yaradılış ve ölümdür
    Instagram hesabımız
    miniksracing - humidorturkiye

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Msg larım silinmiş noluyo burda şike var şikeee bu arada bakırın gümüş renkli olduğunu iddia edenler var aramızda ya hadi neyse

Speed abimiz yazmış CNC bükmenin bi ar-ge masrafı vardır die, bide belli bi radius bükme çapı gerekir potsuz bükmelerde, bu yüzden msglarda turbo manifoldları kaynaklı olmuş bunların çeşitli sebepleri var.. 1.cisi maliyet, hazır dirsekleri alıp uygun açılarda kesip kaynaklamak , cnc tezgahta bükmekten daha ucuz elin amerikalısına göre, 2 cisi bükme çapı..
    konu başlığı intercooler borularıydı, dolayısıyla onlar böle karmaşık yapılar deil, daha uygun bükme radiusları oluyor intercooler borularında, o yüzden manifoldların hazır dirseklerin (ki hazır dirseklerde büküm sonuçta) kaynaklanarak yapılmış olması, kaynağın daha iyi bir yöntem olduğunu göstermez..

peki tamm cnc tezgahta bükmekten daha ucuzsa neden f1 egzozlarıda kaynakla yapılıyo? ki o adamlar işin tepe noktası?
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı miniks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    o manifoldlar tanesi 1200 $ dan aşşa degil ki ilk manifold zannedersem supranın o muhteşem bi para 2000 civarında

neyse benim de mesajlarım silindi bazıları biz de bilioruz bakırla alimünyumun rengini rahat ol

ben burada her gördügünüz tek parca metalin kaynaksız olmaddıgını sölüorum dünya da vede türkiyede POLİSAJ denen bi olay var bakınız benim aracın intercooler boruları aslanlar gibi kaynakla dönüldü ama gram kaynak izi yok neden dersiniz
    yaw madem biliyosun niye borular bakır diyosun? Gümüş renkli bakır mı olur!

Adamların tanesi 1200 dolardan satması neyi değiştirir, ben maliyetinden bahsediyorum fiyatından değil!!!!!!

polisaj olmasa bile taşlamaylada kaynak izi giderilir zaten

olayı sürekli farklı yerlere çekiyosunuz sen ve senna U şeklinde potsuz bükülmez dedin, türkiyeden örnek verdim, onların çapı küçük fln dedin, yurtdışı sitelerden örnek verdim 25 mm (1 inç) den 75mm (3 inç) ye kadar çeşitli çaplarda bükülmüş boruları gösteren siteleri... ama silinmiş nedense, kim sildiyse?? Küfür yok bişey yok, anlamadım olayı ya neyse...

Ben her tek parça metalin kaynaksız olduğunu iddia etmedim zaten, ama en başından beri tartıştığımız konu şu: sen hiç bir şekilde boru 90 derece 180 derece (U olarak) bükülemez diye iddia ettin. Bu konuda yanlışsın uygun radius olduktan sonra her metal bükülür ki "speed" de aynı şeyleri yazmış

bu verdiğiniz örneklerde neden kaynakla üretildiğine gelince: nedeni (tekrar tekrar yazmaktan sıkıldım ama..) birkaç şey olabilir:

1. Maliyet: CNC de büküm yapabilmek için belli bi ar-ge masrafı oalcaktır ve herkesin CNC makine alacak gereksinimi olmadığı için bu işlemi bir başka firmaya yaptıracaksınız, halbuki kaynak basit bir işlemdir masrafı daha azdır, kaynak makinası CNC bükme aletine göre ucuzdur. Üretilecek manifold sayısı çok olursa bükme daha düşük maliyetli olabilir.
    2. Her çapta boru her bükme çapında bükülmez, yer darlığı varsa, geniş bi radiusla dönemiyosan mecbur hazır dirsek ve düz boruları kullanıp kaynak yapıcaksın. Ki verdiğiniz manifold örnekleri buna delalettir.

Sizin eklediğiniz fotolardaki manifoldların kaynakla birleştirilmiş olmaları bunların daha iyi olduğunu ispatlamıyor hiç bi şekilde.. Eksoz üreticileri de eksoz sistemlerinde bükme yöntemini kullanıyolar çoğunlukla

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    egsozt u kaynaksız yapğarsan uzar 30 cm felan ısısınca buda çatlamalara patlamalara nede nolur
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

miniks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    anlamazlar OZ cum anlamazlar

konunun başından beri kaynakla yapılan dönülen uzamıo kaynaksız olan uzuo dioruz

o bize gelmiş maliyetten bahsedio yok daha fazla üretilirse falan dio

arkadaşım manifold 1200 dolar yılda en az 10.000 adet üretilio sen neden bahsediosun hala daha ucuza kaçıolar demek isitosun bu ürünü zaten dünyada herkes satın alıo 3000 dolarda olsa alıcaklar merak etme yani

ama artık ben bişi yazmıcam kaynaksız dönülen on numara

bu arada 180 derce vede 90 derce büktügün bir borunun bana iç kısmını kumpasla ölç vede ne kadar daraldıgını da söle

bükmek daha ii bişey yaa daralma payını hiç konuşmuosunuz
    Call for prayer
    http://m.youtube.com/watch?v=7na5Zm0vwtI
    insanlar en akıllı varlıklardır, hüküm edemedikleri yaradılış ve ölümdür
    Instagram hesabımız
    miniksracing - humidorturkiye

SubieGuy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beyler, dayanamayacagim, herkes cok guzel fikir paylasiyor, ama konu biraz kaymis durumda. Orjinal konu intercooler borulari idi. Burada aluminium boru mu , krom mu, kaynak mi mandrel bukum mu derken konu bir sekilde egsoz manifoldlarina geldi.
    Su anda atla deveyi karsilastirdiginizin farkindasiniz sanirim. Egsoz manifoldunun malzemesi, karsilastigi sicaklik ve genlesmesi ile intercooler borulari arasinda daglar kadar fark var.
    F1'in manifoldlari kaynakla yapmasinin sebebi, kullanilan sert malzemenin (titanyum ve stainless steel) o kompleks sekillerde mandrel ile donulemeyeceginden dolayi.
    Intercooler icin aluminium cok daha iyi bir secim, cunku isi sogurumu ve degisimi inox, paslanmaz, krom vs celige gore cok daha basarili. Hava ile isi degisimi iyi olacak ki, borudan da bir miktar isi verebileceksin. Cezasi da, kaput alti sicakliktan etkilenmesi, bunun icin de gerekli yerlerini izole edeceksin.

Hava akiminda mumkun oldugu kadar sert donuslerden, keskin kenarlardan uzak duracaksin. Donusler yumusak, ve mumkun oldugu kadar genis capli olacak. Duz bir boruyu konik konik kesip kaynaklama, akis icin iyi degil, ve birkac Psi kaybettirir. Ama gerekli yerlerde hazir dirsekler kullanip, gerekli yerde duz boru ile kaynaklamak, iyi yapildigi zaman mandrel bukum kadar iyi olur.
    Benim 2 kurusluk fikrim budur. Konuyu zevkle takip ediyorum...

iceman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SubieGuy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Beyler, dayanamayacagim, herkes cok guzel fikir paylasiyor, ama konu biraz kaymis durumda. Orjinal konu intercooler borulari idi. Burada aluminium boru mu , krom mu, kaynak mi mandrel bukum mu derken konu bir sekilde egsoz manifoldlarina geldi.
    Su anda atla deveyi karsilastirdiginizin farkindasiniz sanirim. Egsoz manifoldunun malzemesi, karsilastigi sicaklik ve genlesmesi ile intercooler borulari arasinda daglar kadar fark var.
    F1'in manifoldlari kaynakla yapmasinin sebebi, kullanilan sert malzemenin (titanyum ve stainless steel) o kompleks sekillerde mandrel ile donulemeyeceginden dolayi.
    Intercooler icin aluminium cok daha iyi bir secim, cunku isi sogurumu ve degisimi inox, paslanmaz, krom vs celige gore cok daha basarili. Hava ile isi degisimi iyi olacak ki, borudan da bir miktar isi verebileceksin. Cezasi da, kaput alti sicakliktan etkilenmesi, bunun icin de gerekli yerlerini izole edeceksin.

Hava akiminda mumkun oldugu kadar sert donuslerden, keskin kenarlardan uzak duracaksin. Donusler yumusak, ve mumkun oldugu kadar genis capli olacak. Duz bir boruyu konik konik kesip kaynaklama, akis icin iyi degil, ve birkac Psi kaybettirir. Ama gerekli yerlerde hazir dirsekler kullanip, gerekli yerde duz boru ile kaynaklamak, iyi yapildigi zaman mandrel bukum kadar iyi olur.
    Benim 2 kurusluk fikrim budur. Konuyu zevkle takip ediyorum...
    yazdıkların gayet mantıklı katılıyorum hele aluminyum borunun ustune birde seramik boya attınmı bundan ıyısı olmaz o zaman
    birde aluminyum kolay ısınır ama her zamanda kendi ısıl direnci -nin altındadır.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)