User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Filtre sorunsalları...

.::EmrE::. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Filtre sorunsalları...

ARkadaşlar birkaç soru var kafama takılan,sormak istedim sizlere.

1. Filtre takıldıktan sonra yakıt tüketimi artması normal mi?
    2. Filtre borusu plastik,silikon,aliminyum hangisi daha sağlıklıdır?
    3. Filtre sıcak hava emebilir ve performansı etkileyebilir diyoruz,ancak turbo araç zaten intercooler ile soğutma sağlamıyor mu?

Bunlar arkadaşla tartıştıgımız konular şu an , ancak ikimizin de kesin cevapları olmadıgı için konu acma gereği duydum.

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1- ben filtremi degistirdikten sonra tuketimim acayip dusmustu gazladigin durumlar haricinde tuketimin artmasi mantikli gelmiyor bana eger sensor arizasi vs. yoksa

2- aluminyum iyi sanirim..silikon daha da iyi olabilir

3- bu konuyu ben de cok arastirdim da IC'ye ne kadar soguk hava gondersek yine de kardir dedim gerci turbo basarken o hava isiniyor illa ki ama vardir bi faydasi

VteC_MaNiaC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    biz Corsa GSi ya yaptık yeni kasa turbo olana (Erdemin aracı) K&N filtre koyduk orjinal boruyla orjinal kutusunun içine yanlız sıcak hava almasını engellemek için radyatörle filtre kutusu arasına ısı kalkanı koyduk ...

-Gidişi baya farketti , aracın kalkışı rahatladı.
    -İnceden bi surge sesi gelio o gerçekten hoş oldu, ki sünger tip filtre kullansak bu surge sesi dahada hoş gelebilir. Ancak unutmamak lazım ki davulun sesi uzaktan hoş gelir
    -Yakıt aynı hatta basmayınca daha bile tasarruflu olduğunu söyleyebiliriz velhasıl kelam araçtaki devirlenme arzusu insanı aracı seri kullanmaya teşvik ediyor.

Önerim turbonun emiş kısmına silikon hoturmla Simota karbon kazanlı filtreyi bir araya getirip tampondan sağ sis farının sol tarafından bir havalandırma portu açıp karton veya plastik hortumla simota karbon kazanlı filtrenin ağzına soğuk havayı verip aracı coşturmaktır

VteC_MaNiaC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    3. sorunun cevabı olarakta intercooler havayı tabiki soğutuyor ancak soğuk hava IAT değerlerini düşürüp aracın gitmesine pozitif etki sağlayacağı için daha düşük olmasının bir zararı olmaz özelliklede yaklaşan şu yaz aylarında

EMRE-5843
    Misafir
    C2 VTR DE SONUÇLAR:
    1- Aşırı bir tüketim artışı olmadı fakat ilk zamanlar sesi duymak için biraz fazla sıktım
    2- Krom boru bence en mantıklısı ne kadar soğuk hava o kadar randıman.
    3-Sıcak hava emişi aşırı bir düşüklük yaratmadı şimdilik.

H22Power - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1)spor filtre yakıt artışı yapmaz aksine aynı kullanımda azaltır fakat değişen sesi duyabilmek için sürekli dip gaz yapmaktan dolayı sanki artışı filtre sağlıyormuş gibi gözükür hep
    2)filtre borusu aliminium yada paslanmaz olabilir soğuma ısınma zamanları açısından
    3)n/a da olsa turbo da olsa soğuk hava alması iyidir turboda cooler bile olsa 20 derece emilen ısı misal veriyorum coolerdan geçince 10 dereceye düşer bu ısıyı 15 e düşürebilirsen emmeye giren hava ısısı 10 dereceden 5 dereceye düşer ne kadar soğuk hava o kadar performans..fakat turboda farklı bir olay var hava emisyon zamanı.. eğer uzun uzadıya boru kullanırsan soğuk hava için turbo lag artar performans alayım derken her viteste vakit kaybedersin...
    ..::PASSATURBO1::..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Metal boru mu plastik boru mu? Plastik daha yalıtkan bir madde değil midir ısınmaması açısından?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PASSATURBO1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1)spor filtre yakıt artışı yapmaz aksine aynı kullanımda azaltır fakat değişen sesi duyabilmek için sürekli dip gaz yapmaktan dolayı sanki artışı filtre sağlıyormuş gibi gözükür hep
    2)filtre borusu aliminium yada paslanmaz olabilir soğuma ısınma zamanları açısından
    3)n/a da olsa turbo da olsa soğuk hava alması iyidir turboda cooler bile olsa 20 derece emilen ısı misal veriyorum coolerdan geçince 10 dereceye düşer bu ısıyı 15 e düşürebilirsen emmeye giren hava ısısı 10 dereceden 5 dereceye düşer ne kadar soğuk hava o kadar performans..fakat turboda farklı bir olay var hava emisyon zamanı.. eğer uzun uzadıya boru kullanırsan soğuk hava için turbo lag artar performans alayım derken her viteste vakit kaybedersin...
    hepsici dogrudurgüzel acıklama
    İNSANLAR VERDİĞİNİZ DEĞER KADAR DEĞERLİDİR FAZLASI DEĞİL

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boru ne kadar ısınsada, içinden geçen hava çok hızlı geçtiğinden sıcaklığı arttırıcı bi etkisi olmaz, esas olan filtrenin bulunduğu yerde (veya havanın ilk girdiği yer) havanın düşük sıcaklıkta olmasıdır.

Zaten başarılı olan filtre kitlerini incelersek, hep emilen havayı motor dan uzaklaştıran sistemler olduğunu görürüz.

baymustang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu soruyu sanki ben sana sordum diye hatırlıyorum sanırım kafanı kurcaladım emre
    GOT DİESEL&TORK

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)