User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: housing?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

housing?

Arkadaşlar turbolarda housing den bahsedildiğinde kastedilen nedir?Bir de mesala garett 3076 dendiğinde bu sayılar neyi ifade ediyor milimetre cinsinden komprasor ve egzoz tarafındaki pervanelerin çapları mı?

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gt30 turbonun kendisini belli eder aslen turbin büyüklüğüne yapılan bir sınıflamadır garrettin gt serisinde, ilk 2 hane turbin büyüklüğne göre sınıflandırma yapar sonraki iki hane kompresör exducer dış çapını belirtir 100den sonraki çaplarda son iki hane yazılır

76 ise emme palinin dış çapıdır 76mmdir emme palinin dış çapı exducer olarakta yazar

housinge salyangoz diyebiliriz

housingde önemli olan A/R denen bir oran vardır area/radius housing diye başlık yazmılşsınız onun için yazmak istedim

örneğin

gt4202rls diyelim

gt42=turbin nedeniyle yapılan sınıflandırma
    02=102mm kompresör pal dış çapı
    R=rulmanlı yatak
    L=su soğutma
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    akşam evde yazdığım bi yazı vardı onu eklerim onda turboyla alakalı çoğu şey vardı eve geçtiğimde eklerim
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hmmm karışıkmış biraz cahilce olucak ama turbin derken turbonun boyut olarak büyüklüğünü mü düşünmeliyiz yoksa turbin turbonun belli bir yeri mi?
    Bide aynı compressor pallerdeki turboların daha fazla güç üretmesi hangi değişkene bağlı?
    Yabancı bir forumda yüksek devi çeviren arabaların turbosunun a/r(benim housind diye anlatmaya çalıştığım şey :P)oranının daha yüksek olması gerektiğini okudum ama anlam verememiştim şimdi senin gönderdiğin karafikle daha iyi anladım sanırım yanlışsam düzelt lütfen

a/r oranında area ne kadar büyükse egzoz gazı daha rahat çıkıyor fazla devir cıkacak fazla gaz anlamına geldiği için housingi büyük olmalı

Peki bu noktada aynı boyutta kalmakşartıyla a/r oranı en büyük tubo yu mu almalıyız yüksek devir ve turbo uygulaması olacaksa?

Son olarak precisionun billet turbo dediği özellik garette var mı?
    Cevaplar içim many thanks ...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aLEXander Kent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hmmm karışıkmış biraz cahilce olucak ama turbin derken turbonun boyut olarak büyüklüğünü mü düşünmeliyiz yoksa turbin turbonun belli bir yeri mi?
    Bide aynı compressor pallerdeki turboların daha fazla güç üretmesi hangi değişkene bağlı?
    Yabancı bir forumda yüksek devi çeviren arabaların turbosunun a/r(benim housind diye anlatmaya çalıştığım şey :P)oranının daha yüksek olması gerektiğini okudum ama anlam verememiştim şimdi senin gönderdiğin karafikle daha iyi anladım sanırım yanlışsam düzelt lütfen

a/r oranında area ne kadar büyükse egzoz gazı daha rahat çıkıyor fazla devir cıkacak fazla gaz anlamına geldiği için housingi büyük olmalı

Peki bu noktada aynı boyutta kalmakşartıyla a/r oranı en büyük tubo yu mu almalıyız yüksek devir ve turbo uygulaması olacaksa?

Son olarak precisionun billet turbo dediği özellik garette var mı?
    Cevaplar içim many thanks ...

sondan başlim

billet serileri garrette çıkarıyor gtx altında gtx42 gtx45 çıktı şu an bildiğim kadarıyla gtx35 ve gtx30 çıkıcak SEMA fuarından sonra

a/r oranı büyüdükçe turbo yüksek basınçlarda yüksek devirlerde güzel çalışır ama spool up kötüleşir daha geç dolar yani uygun motora uygun kullanıma uygun a/r oranı seçmek gerekir

sağdaki pal(pervane) yani egzoz gazının girdiği kısımdaki pal turbin palidir dışındaki salyangozda turbin salyangozudur turbin olarak adlandırdığımız kısım burasıdır, kompresör kısmı ise havayı basınçlandıran havayı emip basınçlandıran kısım yani sol kısımdır foto yu googledan buldum kusura bakmayın arak oldu hemen yazmak için

şimdi aynı kompresör paline sahip bir aracın limitler dahilinde daha fazla güç çıkarabilmek için eğer motor aynı kalacaksa yani motorda VEde bir iyileştirme yapılmayacaksa daha fazla basınç basılarak olur oda verimli kısımlardan çıkmaması uygun olur bunuda sağlamak için turbin kısmını büyütülebilir, turbin kısmı büyüdüğünde kayıplar azalacak, kısıtlamalar azalacak daha fazla basınç basılabilecek

yüksek devir çeviren motorlar için dediğin genel olarak doğru sadece devir değil hacimlede alakalı
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı senna Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sondan başlim

billet serileri garrette çıkarıyor gtx altında gtx42 gtx45 çıktı şu an bildiğim kadarıyla gtx35 ve gtx30 çıkıcak SEMA fuarından sonra

a/r oranı büyüdükçe turbo yüksek basınçlarda yüksek devirlerde güzel çalışır ama spool up kötüleşir daha geç dolar yani uygun motora uygun kullanıma uygun a/r oranı seçmek gerekir

sağdaki pal(pervane) yani egzoz gazının girdiği kısımdaki pal turbin palidir dışındaki salyangozda turbin salyangozudur turbin olarak adlandırdığımız kısım burasıdır, kompresör kısmı ise havayı basınçlandıran havayı emip basınçlandıran kısım yani sol kısımdır foto yu googledan buldum kusura bakmayın arak oldu hemen yazmak için

şimdi aynı kompresör paline sahip bir aracın limitler dahilinde daha fazla güç çıkarabilmek için eğer motor aynı kalacaksa yani motorda VEde bir iyileştirme yapılmayacaksa daha fazla basınç basılarak olur oda verimli kısımlardan çıkmaması uygun olur bunuda sağlamak için turbin kısmını büyütülebilir, turbin kısmı büyüdüğünde kayıplar azalacak, kısıtlamalar azalacak daha fazla basınç basılabilecek

yüksek devir çeviren motorlar için dediğin genel olarak doğru sadece devir değil hacimlede alakalı

Abi resim filan süper ya daha iyi anladım şimdi bence teşşekkür butonunun yanında tapınma butonu da olmalı

oxygen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bende bi soru sormak istiyorum ;

Bu pallerde ki kanatların yapısı bütün turbolarda aynı mıdır?

Eğer aralarında farklılıklar varsa hangi tipler vardır ?

egeturbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı oxygen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bende bi soru sormak istiyorum ;

Bu pallerde ki kanatların yapısı bütün turbolarda aynı mıdır?

Eğer aralarında farklılıklar varsa hangi tipler vardır ?
    hayır onlarca farklı turbo kanat tipleri var.Resimleri bi ara dükkana çeker eklerim
    www.egeturbo.com
    Turbo asker

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    amaca göre ihtiyaca göre çok farklı tasarımlar mevcut sınıflandırmak biraz yanlış olur ama motora uygun amaca uygun olarak bakuıldığında anlaşılabilir bazı şeyler

bi yazı var hazırlıyorum koyarım gün iinde foruma
    körler sağırlar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.techturkey.com/forum/makaleler_and_teknik_bilgiler/68341-turbo.html

okuyabilirsiniz buradan diğer konuda soru varsa cevaplayabilirz
    körler sağırlar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)