User Tag List

Sayfa 2/10 İlkİlk 1234 ... SonSon
174 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: back pressure efsanesi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    akış pulse halde olduğu için yanlış tüm zamanı sıfıra indirip sübap sürekli açık kalsa olabilir

dragon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    TURBO araçlarda back pressure olmaz...
    fakat yeni nesil turbo araçlarda vdüz boru aracı geriye götürebilior
    atmosferik araçlarda ise içerdeki yanmayı güçlendirmek şiddetlendirmek için sıkıştırma istenilir.
    bu yüzden düz boru atmo larda geriye götürürür.

BlackEmperor
    Misafir
    back presure egzoz zamanlasında sonra pistonu aşağı itmeye faydası olduğu düşünülen geri kuvvet değil mi ? peki bu geri kuvvetin büyük bir çoğunluğu nereydeyse tamamanına yakını diğer pistonda gerçekleşen patlama sayesinde aşağı hareketi ile sağlanmıyormu ? sorulara cevabnız evet ise ben varsın piston aşağıya biraz daha yavaş gitsin desem bunun yerine geri basınçla yanma odasının kirlenmesini istemiyorum desem daha çok performans elde etmez miyim?

edit: ilk mesajdaki giften biri bana backpresure nerde faydalı olmaya başlaıyor bi gösterebilir mi ?

kickboxer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gökberk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    STi'larda bu işle uğraşanlar daha iyi bilirler ama egsozla oynandığında yazılımsız olduğundan daha da az güç çıkıyor diye biliyorum..
    Bu dedigini nerden duydun acaba
    Olum nissan arabamı arabanın hası kralı subaru yıllardır biz yürüyomusuz

brutal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı BlackEmperor Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    back presure egzoz zamanlasında sonra pistonu aşağı itmeye faydası olduğu düşünülen geri kuvvet değil mi ? peki bu geri kuvvetin büyük bir çoğunluğu nereydeyse tamamanına yakını diğer pistonda gerçekleşen patlama sayesinde aşağı hareketi ile sağlanmıyormu ? sorulara cevabnız evet ise ben varsın piston aşağıya biraz daha yavaş gitsin desem bunun yerine geri basınçla yanma odasının kirlenmesini istemiyorum desem daha çok performans elde etmez miyim?

edit: ilk mesajdaki giften biri bana backpresure nerde faydalı olmaya başlaıyor bi gösterebilir mi ?
    Tamamiyle yanlış o animasyon tam değil eksik. iki satırla anlatılacak yada anlaşılacak bir şey değil. öğrenmek için alim olmaya gerek yok fakat biraz okumak lazım.
    FastCare.com.tr
    detailing & mini onarım

BlackEmperor
    Misafir
    Alıntı brutal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tamamiyle yanlış o animasyon tam değil eksik. iki satırla anlatılacak yada anlaşılacak bir şey değil. öğrenmek için alim olmaya gerek yok fakat biraz okumak lazım.
    tamamiyle yanlış ise doğrusunu paylaşabilirmisiniz? Yok ben yol gösteririm dersenizde saygı duyarım Allahtan google var

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dragon07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    orjinal 51lik SS ara borulu bir vtec'le stok vtec'i bir dene istersen..

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GökhanOluk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    egsoz gazları pulse halinde degilde surekli bir sekilde cıksaydı dedigin dogru olabilirdi
    akış yüksek devirlerde pulse şeklinden laminar veya karışık tiplere (lam+türb) vs.. geçer, rölantideki gibi pulse şeklinde düşünmeyin.
    Alıntı SONE-R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turbo motorlar için no-exhaust diye biliyorum...
    aynen öyle
    Alıntı dragon07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    TURBO araçlarda back pressure olmaz...
    fakat yeni nesil turbo araçlarda vdüz boru aracı geriye götürebilior
    atmosferik araçlarda ise içerdeki yanmayı güçlendirmek şiddetlendirmek için sıkıştırma istenilir.
    içerdeki yanmayı güçlendiren bir atmosferik otto motoru egzos sistemi icat edilmedi. yanma bittikten sonra egzoz gazı oluşur. piston her seferinde egzosu itmek için enerji=güç harcar. ne kadar az harcarsa kayıp o kadar az olur.

dostum senin mesaja birşey diyemiyorum.
    o animasyon otto 4 cycle çalışma animasyonu , yanlış birşey yok.

tekrardan başa dönmek istiyorum, otomotiv üreticilerinin uzun süre sorunsuz olmak üzere yarattıkları seri üretim araçlar konunun dışında kalıyor. performansı arttırılmış, geliştirilmiş, kısaca yüklenmiş motorlardaki kayıpları azaltmak asıl konu. konunun da önemli bir kısmı egzos.
    üretilen güçten mimimum kayıpla tekerleğe iletmek..

tam specleri belli olmayan motorlarla yaşanmış deneyimler konuyu gerçekten bulandırıyor.
    konuda bilgisi olan arkadaşlardan da yorum bekliyoruz.
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

BlackEmperor
    Misafir
    bende tam anlamıyla back presure nerde ne işe yarıyor gerçekten bilmiyorum ama mantık olarak geri basıncın faydasınıda ne olduğunu bildiğim kadarıyla yorumlayınca pek bi faydası olan bişeymiş gibi gelmiyor. Şimdi akışkanlar mekanığından aklımda kalanlarla egzoz capı büyüdükce hız azalıyor dolayısıyla lineer akışa ulaşması için belirli bir hıza ihtiyaç var buda devir arttıkça oluşuyor. lineer akış hızına ulaşınca,yani boru capının tamamaında hız aynı olduğunda gazla daha kolay tahliye edilmeye başlanıyor. misal siz katı iptal ettiniz dümdüz boru cektiniz. hatta ihtiyactan daha büyük bi boru cekildi en yuksek devirde bile lineer akışa ulaşamayacağı için faydadan cok zararı olabilir. detaya indikçe toplam gaz cıkışı ve ihtiyaç duyulan boru capına göre performansı optimize etmek gerekiyor.

Başa dönersek Tekrar soruyorum back presure nerde işe yaramaya başlıyor. ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ThUnDeRbErK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Backpressure araç rolantide çalışırken rahat çalışmasını rolantisini sapıtmamasını hatta stop etmemesini ayarlıyor diyebiliriz bu sayede egsoz gazı daha çabuk tahliye ediliyor.
    +

v6 v8 vs motorlarda düşük devir çalışma düzenlemesi için 2 tarafın egzosları ortada bir yerde birleşip tekrar ayrılır. motoru korumak için dizayn edilmiş bir sistem.
    yüksek devirlere çıkarsak kayıp olarak döner...
    --

brutal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şimdi çok fazla bp iyi değil fakat optimum düzeyde bp içeriye daha fazla yakıt/hava girmesini sağlar, kaba tabir ile turbo etkisi yapar. yani burda bp nin yaptığı kayıp bir yandan daha fazla getiriye sabep olur. bu tüm devir bandına faydalı olmaz, belirli bir devir bandında optimum etki sağlar. Bmw nin yarış arabalarında birkaç psi boost sağlandığı ile ilgili çok güzel yazılar vardı. google amca gösterir belkim.

Ayrıca hangi devirde olursanız olun lineer bir akışa yaklaşmak imkansız. egsoz subapları 720 derecede sadece 200 küsür derece açık kalıyor, bu da lineer olmaktan çok uzak

Alıntı mechanic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanma bittikten sonra egzoz gazı oluşur. piston her seferinde egzosu itmek için enerji=güç harcar. ne kadar az harcarsa kayıp o kadar az olur.
    İşte o pulse lar pistona yardımcı olur ve overlap de içerdeki vakumu arttırıp hava/yakıt karışımını çekmeye yardımcı olur. malesef emme-egsoz sistemleri sabit uzunlukta olduğu için bu pulse lar belirli devirlerde verimli olur. tabi bazı araçlar değişken uzunluklu emme kullanılıyor. iş rölanti yada yüksek devir işi değil, öyle olsa 20.000 çeviren motorlarda headers kullanılmazdı.

tamamiyle yanlış ise doğrusunu paylaşabilirmisiniz? Yok ben yol gösteririm dersenizde saygı duyarım Allahtan google var
    Orda atılan egsoz gazı, egsozdaki Y den pulse olarak geri döner subap a çarpar ve sonra yine Y ye doğru gider. Bu pulse lar subapa çarpıp yansıdıktan X zaman sonra subap açılır ve vakum etkisi yaratır. Bu emme tarafında şöyle gerçekleşir, subap kapanır ve vakum esnasında hareket eden hava pulse olarak geri teper, manifold içinde yansıyıp tekrar subapa gelir, pulse subap a geri çarpmadan az önce subap açılır ve içeriye basınç uygular, mesela emme tarafında bu pulse lar 2. turda en etkili oluyor, bazı tunerlar 4. tur a göre de hesap yapıyor, en kabalama böyle

Alıntı ThUnDeRbErK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben kendi araştırmalarımla denediğim egsoz sistemimde bunu gördüm mesela Rx-8'lerin air flowu fazladır yani 65mm olarakta 76mm olarakta kullanılabilir boru çapları mevcut.Boru genişledikçe alt devir ölüp üstdevirlerin canlanması sözkonusu.Tabi alt devirlerin ölme sebebide sıkıştırmanın az olması geniş boru çapında sıkıştırma olmaz bu nedenle egsoz gazı birikerek tahliye olmaktadır buda tork kaybı demek ne kadar geniş çap o kadar az tork fakat beygir kazancınız devirlenme kazancınız iyi oluyor bunuda eklemek doğru olur.
    Boru çapı değiştikçe pulse ların hızı değişiyor, bu da verim sağladığı devir aralığını değiştiriyor. belki boru çağı büyüyünce performansın artmasının hepsi buna ait değil fakat bu da gücü etkiliyor.
    FastCare.com.tr
    detailing & mini onarım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yamaha race motorlarda "exup" isminde bir sistem var. Fonksiyonu düşük devirlerde egzos borusu çapını kısıtlayarak alt devir torkunu optimum seviyede tutmak, üst devirlerde valf tamamen açılarak eksoz borusunun tam geçirgen hale gelmesini dolayısıyla maksimum performans sağlıyor.

Burdan yola çıkarak backpressure ın atmoferik ve yüksek performans/hacim oranına sahip motorlarda alt devir torkunu yüksek tutmak için faydalı olduğu söylenebilir.

Fakat üst devirlerde yüksek performans için istenen de düşük backpressure olduğu aşikar.

volume81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yamaha race motorlarda "exup" isminde bir sistem var. Fonksiyonu düşük devirlerde egzos borusu çapını kısıtlayarak alt devir torkunu optimum seviyede tutmak, üst devirlerde valf tamamen açılarak eksoz borusunun tam geçirgen hale gelmesini dolayısıyla maksimum performans sağlıyor.

Burdan yola çıkarak backpressure ın atmoferik ve yüksek performans/hacim oranına sahip motorlarda alt devir torkunu yüksek tutmak için faydalı olduğu söylenebilir.

Fakat üst devirlerde yüksek performans için istenen de düşük backpressure olduğu aşikar.
    yanılmıyorsam eski kasa 1000RR'da da aynı sistem mevcut

erdem325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Vayy guzel bilgi
    Bende uzun zamandir dusunuyordum, acaba eksoza gaz kelebegi tarzi bir sistem yapmak fayda saglayabilirmi diye, hatta defalarca konu acmaya niyetlendim ama acaba gozden kacirdigim bi yer mi var yada foruma konusu olurmuyum diye acamadim birturu
    Racinglerdeki sistemi bi incelemek lazim, bence bunu otomobillere uydurmak lazim,,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı erdem325 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vayy guzel bilgi
    Bende uzun zamandir dusunuyordum, acaba eksoza gaz kelebegi tarzi bir sistem yapmak fayda saglayabilirmi diye, hatta defalarca konu acmaya niyetlendim ama acaba gozden kacirdigim bi yer mi var yada foruma konusu olurmuyum diye acamadim birturu
    Racinglerdeki sistemi bi incelemek lazim, bence bunu otomobillere uydurmak lazim,,
    yemin ediyorum yenilikçi bir fikir otomobiller için. hiç duymadım.

ya ama neden herkes binek arabalar üzerine fikir yürütüyor?
    devir çeviriyoruz, drag yapacağız..!!
    valflerimiz 300ün üzerinde açık kalacak.
    asvalt yakacağız . ama atmosferik
    --

erdem325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mechanic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yemin ediyorum yenilikçi bir fikir otomobiller için. hiç duymadım.

ya ama neden herkes binek arabalar üzerine fikir yürütüyor?
    devir çeviriyoruz, drag yapacağız..!!
    valflerimiz 300ün üzerinde açık kalacak.
    asvalt yakacağız . ama atmosferik
    Drag makinesi icinde olur binek makine icinde olur
    Neden olmasin diye halen dusunuyorum sahsen..

Time-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende uzun zamandir orta susturucu taksam mi takmasam mi karar veremedim, bazilari son susturucun orjinale don daha iyi yurursun diyor, bu sefer alt devirlerim iyi olsa bile bu sefer ust devirlerde skma yapacak :S
    In vtec we trust.
    "Birilerininde Anitkabir'i beklemesi lazim." Behzat Ç.
    "Dude I almost had you." RIP Paul Walker.

Mapped by Dr. Ecu
    Rebuilt by Hizli Rektifiye