User Tag List

Sayfa 3/10 İlkİlk 12345 ... SonSon
174 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: back pressure efsanesi

Time-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı JumboAli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cok anlamam terımlerden ama benımde kendımce bı egsoz deneme yanılma testlerım oldu. sadece manıfollda kullandım sadece orta ya kadarda kullandım komple sustucusuz boruda kullandım.

susturucular ıptal katalızor ustunde kullandım katalızoru ıptal edıp orta susturucuyu ıptal edıp orj boru capınıda kullandım.

aracım cok guclu bı araba degıl normal 1.6cıvıc benım aracım fazla rahatlamaya gelmıyo onu anladım.
    Sızın teorınız bence her arabada ıs gormez. Bıraz sıkılık lazım alt devırlerı toplasn oyle bı rahatlama yapman lazım kı ust devırler rahat donsun (fazla demıorum ayarında)

bence sızın komple sokme teorınız yerıne rahatlatma daha cok ıs gorur en azından atmosferık araclarda.

nedır bu orj boru capını genısletrsn sustucuları falan ıptal edersın yada duz boru koyup orta susturucu eklersın.

zaten mantıgı atmosfreık aracın su degılmıdır en ıyı havayı cekıp gazı atmasyla yurur kaba olarak.

mısal typer'ım olsaydı tek susturuculu duz boru kullanrdm ben.
    Nasil yani? Suan bende headers duz boru son susturucu var, ortada mi koyman lazim diyorsun?
    In vtec we trust.
    "Birilerininde Anitkabir'i beklemesi lazim." Behzat Ç.
    "Dude I almost had you." RIP Paul Walker.

Mapped by Dr. Ecu
    Rebuilt by Hizli Rektifiye
    Powered by Sistem Honda

poseidon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    gazın serbest çıkışı düz mantık olarak aracı rahatlatır ama bu söylediğiniz standart sıkıştırmalı düşük ccli araçlarda çok işe yaramaz o kadar rahatlatır ki oksijen+benzin+ateşleme karışımına müdahale etmezseniz araç bezgin bekir gibi salar gaza tepkisi yavaş olur.

egzozun back pressure konusu oksijen+benzin yüklemesi ve atşeleme ile birbir alakalı ve orantılı bence. Aç bütün çıkışları araç daha performanslı olsun olmaz.
    "Laf ağızdan çıkana kadar sizin esirinizdir. Çıktıktan sonra siz onun esiri olursunuz."

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Atmosferik araçlarda geri basıncın scavenging'e (silindir içerisindeki gaz sirkülasyonu-tam çevirisi yok sanırsam) olumlu etkisi olduğunu biliyorum. Ancak egzoz sistemini verim olarak diğer bileşenleri gözardı edip incelemek doğru olmayabilir.Yanma sonucu oluşan gazlar bir sonraki döngüye etki eder, fazlası da zarardır, bu sefer overscavengin denilen olay başlar. Aslında biraz komplike bi olay, egzos sistemini bağlayan birçok faktör var.

mechanic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o fayda %1 mi. veya 1000 de 1. neden diyorum, zaten iç basınç 800-900 C hava için tam bulamadım şimdi ama 50 atm basınç 1 atm basınca doğru zaten koşarak gidecek, vakum yapsa ne olur yapmasa ne olur. sayısal bir değer için deney lazım resmen.
    ama şu kesin ki itme yapan pistonun yüzeyinde direnç oluyor, onu azaltmak için çıkışı rahatlatmak şart.
    "lütfen aile arabası ve 1 litrelik vs.. araçlar için düşünmeyin..."
    --
    her geçen yıl bir önceki yılı aratır hale geldi zaman...

lucky Jackal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yamaha race motorlarda "exup" isminde bir sistem var. Fonksiyonu düşük devirlerde egzos borusu çapını kısıtlayarak alt devir torkunu optimum seviyede tutmak, üst devirlerde valf tamamen açılarak eksoz borusunun tam geçirgen hale gelmesini dolayısıyla maksimum performans sağlıyor.

Burdan yola çıkarak backpressure ın atmoferik ve yüksek performans/hacim oranına sahip motorlarda alt devir torkunu yüksek tutmak için faydalı olduğu söylenebilir.

Fakat üst devirlerde yüksek performans için istenen de düşük backpressure olduğu aşikar.
    Alıntı erdem325 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vayy guzel bilgi
    Bende uzun zamandir dusunuyordum, acaba eksoza gaz kelebegi tarzi bir sistem yapmak fayda saglayabilirmi diye, hatta defalarca konu acmaya niyetlendim ama acaba gozden kacirdigim bi yer mi var yada foruma konusu olurmuyum diye acamadim birturu
    Racinglerdeki sistemi bi incelemek lazim, bence bunu otomobillere uydurmak lazim,,
    Bmw 3.30 larda standart egzos siteminde var bu bahsettiğiniz valf,resmini çeker koyarım bugün,çift çıkış egzos sistemi içerisinde çift borulardan birinin içinde valf var.ama sesi azaltmak için mi Bp için mi onu bilmiyorum
    Resimler

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us

despe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bütün bu değerler

manifolt basıncına sıkıştırmaya avansa vs göre değişir, bunun N/A araçta net bir kuralı yoktur.

eğer stock internal bi N/A araca sahipsen abartı olan egzoz çapları geriye düşürür. bunuda deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. misal vtec2 de 51 mm çap ile 60 mm çap arasında 1,5-2 boy oynuyor. 51 mm daha iyi sonuç veriyor.

open headers olan k20 ler k24 ler var yurt dışında, bunların sıkıştırma değerlerine bir bakın derim
    MTM-PROSTOCK GARAGE
    Alıntı Maxiboost Nickli Üyeden Alıntı
    oynama olm arabayla oyuncak gibi turbo yap dedik garip garip ecu lar bağlıosun

JumboAli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Time-R Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasil yani? Suan bende headers duz boru son susturucu var, ortada mi koyman lazim diyorsun?
    51lık boru varsa gerek yok borunun kuculmemesı gerekıo ben senın yerınde olsam mugen twinloop gıbı bı son susturucu koyarım borun 60lıksa eger.

51lıkse 51lık freeflow bı son susturucu ısını gorur. altlar cok bossa bıtanede 51lık ufacık tup attırabılırsın borunun en baslarına

DENON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı despe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bütün bu değerler

manifolt basıncına sıkıştırmaya avansa vs göre değişir, bunun N/A araçta net bir kuralı yoktur.

eğer stock internal bi N/A araca sahipsen abartı olan egzoz çapları geriye düşürür. bunuda deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz. misal vtec2 de 51 mm çap ile 60 mm çap arasında 1,5-2 boy oynuyor. 51 mm daha iyi sonuç veriyor.

open headers olan k20 ler k24 ler var yurt dışında, bunların sıkıştırma değerlerine bir bakın derim
    bı tek 48 denemedık bırcet onuda ben denıcem bakalım ne olacak , bence 51 bıle sohc motor için büyük bir çap

CNC MACHINE WORKS
    CUSTOM TUNE PARTS

E0041 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu egsoz konusu gerçekten karmaşık bir durum ve işinde olup profesyonel anlamda bu böyledir diyen adamda yok malesef buradaki yorumların %99 u internetten araştırma öğrenme bu yüzden kesin bir sonuç çıkmaz

çok egsoz ve emme kombinasyonu denedim bunlarda benim gördüğüm kimseye bu böyledir demiyorum benim gördüğüm anladığım yararını gördüğüm şudurki egsozu sıkmakmış geri basınc oluşması lazımmış yok arkadaş ben bunu görmedim ne zaman egsoz borularını motorun çıkaracağı hava miktarına göre diziyorsan o zaman değişim oluyor

örnek
    1. b16a2 motor stock 46 lık ara boru çift orta oem son = altlar gavur gibi dolu üstler boş devir dönmüyor (içerden çıkan hava miktarı az iken borular bu çapta en iyi hızlanmayı yapıyor üst devirlerde motordan çıkan havanın debisini karşılamadığı için üst devirlerde havayı vakumlamayıp boşa dönüyor )

2 b16a2 motor stock 46 lık düz ara boru oem son = altlar ortalar çok canlı vtec üstü yığılıyor (bir öncekine göre altlar biraz daha kötü ama çok değil ve ortalarda araç çok canlı orta susturucular çıkınca borulardaki hızlanma değişti bu sefer motorun orta devirlerinde çıkan egsoz gazı debisi en iyi orta devirlerde karşılayarak havayı en hızlı hale getiriyor ortalar çok güzel vtec üstü debiyi karşılayamayıp motorun içine geri tepiyor bir öncekinden biraz daha iyi üst devirler)

3. b16a2 motor stock 51 lik düz boru otto son = altlar güzel ortalar canlı üst devir mükemmel (alt lar 2 ci örnekten biraz daha kötü ama ölü değil ortalar güzel üst devir tüm kombinasyonlardan daha iyi max güç devri 8000 civarı (stock motor) burdada 51 mm çapındaki boru stock b16 tıyı en iyi şekilde yakaladı üst devirlerde hava çıkışı rahat motorun içine geri tepmiyor motor içinden çıkan hava en hızlı bu örnekte sağlandı 4000 8200 devir arası en iyi vakumu bu egsoz yaptı )

4. b16a2 motor stock 63 lük düz boru otto son = altlar ölü ortalar normal üstler sıkıntılı ( burda altlar öldü egsoz boruları çok geniş alt devirlerde motordan çıkan hava çok boşta kalıyor bu yüzden bir sonraki patlamayı vakumlayamıyor ortalar normal fakat istekli değil burdada havayı yeterli hıza çıkaramadık bir sonraki patlamayı çekemiyor üstler sıkıntılı devirlenmede zorluk var çokta kötü değil ama sıkıntılı borudaki vakumlamayı sağlayamadık egsoz bir sonraki patlamayı içerden iyi çekemedi

şimdi yukarda denediklerim ben burdan en iyi 51 lik düz boru ile verim aldım neden ? geri basınç oluştuğu içinmi ? yoksa motor içinden çıkan havanın egsoz borusunda yeterli hıza ulaşıp bir sonraki patlamada çıkan gazı bir önceki patlamadaki egsoz gazının çıkış hızının etkisiyle daha iyi vakumlağıdı içinmi ?? burası göreceli bir durum bana kalırsa geri basınc değil egsoz gazını rahatlakmakta değil egsoz gazını boru içinde en hızlı duruma getirip bir sonraki patlamayı daha iyi vakumlayabilmesini sağlamak verimi arttırıyor.

bmw alltta çift boru kullanıyor diye belirtmiş bir arkadaş orda geri basınç oluşsun diyemi kullanılmış yoksa büyük olan hava debisi 2 dar borudan geçerek havanın çıkış hızımı arttırılmış

egsoz borularını büyütüp komple rahatlatayım daha iyi olsun değil boruları sıkayım geri basınç oluşsun değil egsoz gazını motoru sıkmadan en fazla ne kadar hızlandırırsanız o kadar güç alırsınız ben bunu gördüm

bir başka örnek hepimiz cai olsun short ram olsun bir şekilde filtre kiti kullanıyoruz ve bircoğumuzda simota big tube var güzel ses veriyor harbiden fakat bi simota big tubeyi takıp dyno yapın arkasından gaz kelebeğinizin ölçüsü ne ise aynı ölçüde boru takıp ucuna filtre takın dyno egrilerini bir karşılaştırın

simota o geniş kazanı ilemi daha verimli olacak yoksa gaz kelebeği ölçüsündeki borumu daha verimli olacak dyno yaptığınızda göreceksinizki gaz kelebeği ölçüsünde olan boru çok daha verimli çıkacak sonrada diyeceksiniz nasıl oldu bu iş birisinde gaz kelebeği ile aynı çap diğerinde büyük bir kazan büyük kazandan havayı daha rahat çekmesi gerekir hepimiz uğraşmıyoruzmu havayı daha rahat çekmek için uğraşıyoruz tabikide en ufak iğne tötü kadar çapağı alıp parlatıyoruz hava daha rahat geçsin diye daha rahat vakumlasın diye ee nasıl olduda gaz kelebeğindeki boru daha verimli oldu ? buda egsozdaki durum gibi havanın hızı arttı çünkü simotada 5 hızla giden hava gaz kelebeği ölçüsündeki boruda 10 hızla gitti bunun gibi ben bunları dyno üzerinde karşılaştırdım

yukarıda yazdımlarım tamamen kendi fikrimdir görerek mantığını oturtarak kendi düşünecelerimdir kimseye bu böyledir demiyorum kimsenin görüşünüde yanlıştır demiyorum yazacağınız yorumlar buna göre olsun lütfen
    OKAN YILMAZ

..MTM & PRO STOCK GARAGE..

TheAce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    patlamadan sonra pistondan dışarıya çıkan gazın boşaltımı devirlere yayılarak doğrusal oranda değişmiyor sıkıntı burdan kaynaklanıyor, misal çıkışı yapan subap 1000 devirde x saniye 2000 devirde 2x saniyede açılık kapanıyor fakat gazın farklı basınçlarda ve ısılarda dışarı akışı aynı doğrusal denklemle çözülmüyor o yüzden ne kadar geniş boru o kadar yüksek devir yada ne kadar dar boru o kadar düşük devir canlanması iptal oluyor zaten otomobil üretirken adamlar bunu maksimum optimizasyonla çıkarmaya çalışıyor ekonomik anlamda, modifiye işinde arkadaşlar farklı motorlarda farklı çaplarda farklı değerler elde etmiş onların sebebide gazların basınç değerlerinde anlık akışlarının farklı tepkilerde olması

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yanmanın ne olduğunu ve nasıl geliştiğini ve sonuçlarının gerek torka gerekse güce nasıl etki ettiğini bilmeden back-pressure nedir ne değildir gibi bir konuda derinlemesine yaptığınızı sandığınız yorumlar daima havada kalır. Önce gidin akışkanlar dinamiğine giriş isimli bir kitap buşlun onu okuyun, sonra flow un ne olduğunu ve içten yanmalı motorlardaki sonuçlarını öğrenin ondan sonra backpressure gereklimi gereksizmi tartışırsınız. Dünyanın geri kalan kısmı kendisini ve etkilerini kabul ederken şehirefsanesi deyip hafife almak ancak cehaletle açıklanabilir.
    Hakikat aramakla bulunmaz ancak bulanlar hep arayanlardır. / Bayezid i Bistami

--..-.----.-..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanmanın ne olduğunu ve nasıl geliştiğini ve sonuçlarının gerek torka gerekse güce nasıl etki ettiğini bilmeden back-pressure nedir ne değildir gibi bir konuda derinlemesine yaptığınızı sandığınız yorumlar daima havada kalır. Önce gidin akışkanlar dinamiğine giriş isimli bir kitap buşlun onu okuyun, sonra flow un ne olduğunu ve içten yanmalı motorlardaki sonuçlarını öğrenin ondan sonra backpressure gereklimi gereksizmi tartışırsınız. Dünyanın geri kalan kısmı kendisini ve etkilerini kabul ederken şehirefsanesi deyip hafife almak ancak cehaletle açıklanabilir.
    biliyorsan açıkla birader. konunun amacı o.

zaten hakaret etmeden veya aşşağılamaya çalışmadan ne kadar dayanacaksınız diye merak ediyordum. fazla da sürmedi. sen ve senin gibi sağa sola laf atıp, konu hakkında da HİÇBİRŞEY söylemeden , düşüncesizce yazan birsürü insan var. yazan herkese de cahil demişsin, havada konuşanlar demişsin.. ahkam kesmişsin, terbiyesizlik diyoruz biz buna..
    ne yapalım siz varsınız. varsınız yani...
    aslında senin gibileri sallamayıp biz öğrenmeye devam edeceğiz..
    --

DENON - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı merruse Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    muhtemelen sende bılmıyorsun !!!!

yok bılıyosan paylaşmak yerıne başkalarının yazdıklarına neden tepki gösteriyorsun , başkaları yanlış şeyler yazmışsa ve sen doğrusunu bılıyosan paylaş havada kalan düşünceler yere insin

CNC MACHINE WORKS
    CUSTOM TUNE PARTS

RCkid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tüm dünyanın kabul ettiği birşeyi hiçbir bilimsel açıklama olmadan inkar ediyorsunuz, sonra bunun bilimselliği var diyeni suçlu çıkarıyorsunuz
    USPerformance by UtkuSelamoğlu
    https://www.facebook.com/Thresholdoftimingadvance

100-200 km/h 5.761sec

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konu genel, tüm arabalar için geçerli değil arkadaşım. özel durumları olan , önceki sayfalarda değinilen bazı şeyleri göz ardı ediyorsunuz.
    daha 2. satırda teorik ve pratik denklemlerden tut da, gaz çıkış basıncı vs.. gibi BİLİMSEL bir çok terimi kullanarak birşeylere ulaşmaya çalıştım. sen onları okumadın.
    sen de bir katkı yap ulaşalım biryerlere, taraf olmayı bırak objektif bak,
    birbirimize yardımcı olalım.
    --

Cliosportve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    RS lerdn bahsediyim herşeyi denedik
    Clio Rs ler üzerine hangi boru çapı nedir ne değil muammasını ben çözdüm
    Headırstan sonra boruyu kesersen araba yıgılıyor O2 sensöründen dolayı
    Dümdüz 51mm boru (Salçasız - Susturucusuz) ile SS RS i denemiştik benimle adam 1 boya yakın iyileşme sağlamıştı
    Hani GERİ BASINÇ yarıyordu demezlermi adama arkadaş ...
    Bende 71mm düz boru 63 lük Otto kullanıyorum ve çok çok memnunum
    Ne alt devirler denedim hepsi geride kaldılar Ne üst devirler denedim geride kaldılar
    Bu işler Clio Rs lerde ancak ara hızlanmalarda bi işe yarıyor oda anlık
    Diğer arabaların yorumunu bilemem
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 30 a aldım adam 31 dese almayacaktım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    cadde kullanımı için illaki herkesin bulduğu iyi bir sonuç mutlaka var.
    herkese katılıyorum, vti için 106lar rs'ler vs... illaki iyileşmeler var.
    ama konu egzos takıp sorunu çözmekten ziyade hiç takmadığımızda elde edeceğimiz kazanç üzerine.
    şu an manifolddan sonra qtp yapmayı düşünüyorum sensör için doğru bir okuma alanı bıraktıktan sonra tabi..
    --

Cliosportve - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mechanic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cadde kullanımı için illaki herkesin bulduğu iyi bir sonuç mutlaka var.
    herkese katılıyorum, vti için 106lar rs'ler vs... illaki iyileşmeler var.
    ama konu egzos takıp sorunu çözmekten ziyade hiç takmadığımızda elde edeceğimiz kazanç üzerine.
    şu an manifolddan sonra qtp yapmayı düşünüyorum sensör için doğru bir okuma alanı bıraktıktan sonra tabi..
    Ben O2 sensöründen 10 cm kadar sonrasından flanştan komple aldırdım bir ara eksoztu
    Araba zor çalıştı
    Dışarının ölçümünüde sanırım dahil etti arabayı boğdu
    Gaza basınca patırdamalar yaptı
    Dediğim gibi dümdüz bir boru yapsan arka koltukların altına kadar RS lerde hiç susturucusuz şekilde miss gibi olur
    Hatta zamanında bir RS üzerinde 90 lık çekmişlerdi arka tampona kadar yazılım atılmıştı çıtırdanda port polish
    Bu şekilde araç 198 hp vermişti ...
    Alıntı kelalper Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben 30 a aldım adam 31 dese almayacaktım.

GokhanRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    62 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Cliosportve Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    RS lerdn bahsediyim herşeyi denedik
    Clio Rs ler üzerine hangi boru çapı nedir ne değil muammasını ben çözdüm
    Headırstan sonra boruyu kesersen araba yıgılıyor O2 sensöründen dolayı
    Dümdüz 51mm boru (Salçasız - Susturucusuz) ile SS RS i denemiştik benimle adam 1 boya yakın iyileşme sağlamıştı
    Hani GERİ BASINÇ yarıyordu demezlermi adama arkadaş ...
    Bende 71mm düz boru 63 lük Otto kullanıyorum ve çok çok memnunum
    Ne alt devirler denedim hepsi geride kaldılar Ne üst devirler denedim geride kaldılar
    Bu işler Clio Rs lerde ancak ara hızlanmalarda bi işe yarıyor oda anlık
    Diğer arabaların yorumunu bilemem
    senle ss denediğinizde alt devir basarsanız ss öne çıkıyordu üst devire gelince sen yanına geliyordun.

üst devir basarsanız hiç öne çıkamıyordu. yani demekki 71mm alt devire zarar veriyor. ama üst devirde daha iyi oluyor bence 70lik borunun cliorse bir zararı yok.
    It’s better to walk alone, than with a crowd going in the wrong direction... (Grant)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)