User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Tekleme ve Rolanti sorunum

serkan_2120 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Tekleme ve Rolanti sorunum

Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

Aracım '97 model Kia Clarus, 2.0 Dohc 16valf 133 hp. (Sanırım Mazda 626 ile aynı motormuş) Araçtan her şekilde memnunum ama bayramdan beri bazı sorunlar türemeye başladı, nasıl çözeceğimi de bilmiyorum. Sanayi de bu arabadan anlayan pek olmadığı için herkes kendince bir şeyler yapıyor, sorun devam ediyor....

1. sorunum, araç rolantiyi ayarlayamıyor. Klima açtığım an stop ediyor. Klima açacağım zamanlar rolantiyi kendim yükseltiyorum, ilk önceleri klima açıkken ö.9-1 civarında ki rolantim, kendi kafasına göre 2 civarına kadar çıkıyor. Bu rolantiyi nasıl sabitleyebilirim, hem klima açıkken hem de kapalıyken kullanabilmemin yolu nedir?
    2. sorunum ise, araba LPG'li ve LPG'de de benzinde de tekliyor, özellikle 3bin devir sonrasında şiddetli şekilde sallıyor arabayı. Debriyaja basıp gaza yüklendiğim de çoğunlukla deviri sonuna kadar çeviriyor ama giderken malesef.. Sorunun ateşlemede olduğunu düşünüyorum ama siz ne dersiniz?

Cevabınız için teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lpg marka model nedir?

lpg ile ilgili bir forumda, lpg sistemi ile sorun yaşayan kia clarus araç sahibi bir arkadaşa teknik detaylar ile ilgili yardımcı oldum, son durumdan oldukça memnun (performans,tüketim)

eğer kendim uğraşırım dersen birkaç öneride bulunabilirim..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı XSi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    lpg marka model nedir?

lpg ile ilgili bir forumda, lpg sistemi ile sorun yaşayan kia clarus araç sahibi bir arkadaşa teknik detaylar ile ilgili yardımcı oldum, son durumdan oldukça memnun (performans,tüketim)

eğer kendim uğraşırım dersen birkaç öneride bulunabilirim..

LPG malesef Atiker. Uğraşırım tabi ki, güvenilir usta bulamıyoruz ki.. Teşekkürler.

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    lpg sorunu icin once buji ve buji kablolarini kontrol edin, eskiyse degistirin.

rolanti sorunu icin ilk bakilacak yer rolanti valfidir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buji ve buji kablolarımızı değiştirdik fakat sorunumuza çözüm bulamadık. Araç hala tekliyor..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı serkan_2120 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    LPG malesef Atiker. Uğraşırım tabi ki, güvenilir usta bulamıyoruz ki.. Teşekkürler.
    Muhtemelen lpg ayarlarindaki problem aracin benzinde dahi calismasini bozacak sekilde etkiliyor. Cozum icin:

Lpg ciye gidip nozzlelari 2.5 mm ye delmesini isteyeceksin, basincida regulator uzerinden 1.3 bara cikartacak. Sonra yeni bir kalibrasyon yapacak. kalibrasyon yapmadan once aku baslarini cikarip aracin kendi ecusunu resetlenmesi de cok faydali olacaktir.

Basincin 1.3 bar olmasi onemli, arac bilgisayara bagli iken kendi gozunle ekranda basincin 1.3 bar oldugunu gor gozunle (lpg de calisiyorken)

ilk once bunlari yaptir eger duzelmezse detayina inelim.

Atikerin kotu olduguna inamiyorum, kotu olan montaj yapan ustalar, kendi aracima taktirdim gayet memnunum. Hatta kuzenimin w124 200e sinde bulunan ve arizali calismayan BRC sistemi sokturup atiker taktirdik gayet saglikli calisiyor oda. Lpg icin arayuz kablosu aldik, montaj haricindeki ayar islerini kendimiz yaptik. Bir kere duzgun kurulunca sistemler canavar gibi calisiyor zaten.

Montajda en onemli sey enjektor nozzle capi, regulator secimi ve basinc ayari.. Gerisi fasa fiso..

Yukarida detaylari yazdim nozzle 2.5mm basinc 1.3 bar yap sorunlarin %99 bitecektir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)