User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Saxo Vts itici sesi yardım

yunusozgul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Saxo Vts itici sesi yardım

Herkese merhaba

Araca motor yaparken iticelerin yağları boşaltılıp geri takıldı yağ olarakta 10/40 koyuldu
    ilk zamanlar ses yoktu sonra yağ ısınınca ses yapmaya başladı
    motor 1000km olduktan sonra rodajı doldu diye castrol magnatec 5w-30 yeşil kutu yağını değiştirdik
    yine bi süre ses kesildi ve tekrar ses gelmeye başladı
    ses motor soğukken yapmıyor doğal olarak yağ soğukken de ısındığı zaman şakır şakır vurmaya başlıyor
    araçta yağ soğutucu iptal
    yağ pompası ölçüldü normal
    kapak taşlanırken pay var denildi kalın orjinal conta takıldı
    iticilerin birisinden veya bir kaçından ses gelmiyor nerdeyse hepsi ses yapıyor rolantide araç içinden egzos olduğu halde duyuluyor
    Yardımcı olursanız sevinirim.
    Mk1 Saxo VTS

3rk4n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yag inceg eliyor olabilir kardesim tekrar kaliteli bi 10 40 denesen
    1.6tdi.
    Ecutech.

Trance-R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5w-30 üst sıcaklıklarda, 10w-40'a göre daha da inceliyor. CST ( 100 derece ) değerlerine bakıp o şekilde yağ seçimi yapın derim.
    Alıntı 63owen63 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konuyu okudum, şimdi bakırköy minibüsüne binip, meydana kadar ring hayali kuracagım

aLperTunga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iticilerin değişmesi gerekiyor.yıllar önce aynısı başıma geldi. iticileri söktük yaylarını kontrol ettik hepsi sağlam görünüyordu tekrar temizleyip topladık. düzelmedi. takım değişince düzeldi.
    Sorun tam olarak şu mu? ; yeni yağ koyuyorsun ilk 3-4000 km yağ ısınsa da ses yok sonra yağ eskiyince ısındığı zaman yapıyor dimi?
    yeni yağ koyuyorsun istediği kadar ısınsın yapmıyor dimi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 3rk4n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yag inceg eliyor olabilir kardesim tekrar kaliteli bi 10 40 denesen
    Sağol abi önerebileceğin yağ var mıdır
    Mk1 Saxo VTS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aLperTunga Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iticilerin değişmesi gerekiyor.yıllar önce aynısı başıma geldi. iticileri söktük yaylarını kontrol ettik hepsi sağlam görünüyordu tekrar temizleyip topladık. düzelmedi. takım değişince düzeldi.
    Sorun tam olarak şu mu? ; yeni yağ koyuyorsun ilk 3-4000 km yağ ısınsa da ses yok sonra yağ eskiyince ısındığı zaman yapıyor dimi?
    yeni yağ koyuyorsun istediği kadar ısınsın yapmıyor dimi?
    İticiler değişmeden eğer yağ ile halledebilirsek öyle hallettmek en son ihtimal yeni itici . Evet yeni yağı koyunca ses gidiyor eskimiyorda orasıda ayrı yağ tertemiz sürekli . Soğukken sorun yok ısındığı zaman yağ ne kadar ısınırsa ses o kadar çok artıyor
    Mk1 Saxo VTS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağın tam doldurulduğundan eminmiyiz hocam?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı bomonti Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yağın tam doldurulduğundan eminmiyiz hocam?
    Motor yağından bahsediyorsak eğer , yağ çubuğunun İkinci çizgisinin 2 cm gibi üzerinde ? Tam ölçü neye göre yapılıyor bilgim yok açıkcası
    Mk1 Saxo VTS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yunusozgul Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor yağından bahsediyorsak eğer , yağ çubuğunun İkinci çizgisinin 2 cm gibi üzerinde ? Tam ölçü neye göre yapılıyor bilgim yok açıkcası
    Eksik olduğunda ses yapar fakat fazla olunca ne olur bilmiyorum. Benim tavsiyem önce aracın kaç lt yağ aldığını öğrenin ardından 10-40 yağ deneyin. İnşallah ses kesilir.

3rk4n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sağol abi önerebileceğin yağ var mıdır
    Mobil1 10-40 dene kardeşim.
    1.6tdi.
    Ecutech.

hkkcn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yağ değişiminde katkı maddesi koyabilrisiniz , ben motor yaptırmadan önce rom diye 10 tllik bi katkı attım ilk marşlarda sesleri felan epey bi azalttı...
    Hakkı Can Eryüzlü...

doush - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yaglarin hic birine katki maddesi koymaniza gerek yok yagin ozelligini kaybetmesine ve motorunuza zarar vermesine neden olabilir.

5-30 ince geliyor biraz 106 saxo ya. Yag sogutucu da yok demissiniz, yag sogutuculusu bile sicak havada sikisik trafikte 110 lari bulabiliyor hatta belki biraz daha yuksek orta cizginin ustunu. Ince yag daha cabuk isinacaktir ve kaynama noktasi da dusuktur.
    Fabrika degeri herkes bilir ki cunku hepsi boncuk ya onunde sticker vardir total 10-40 der. Ama tabi ki o zamanlar tam sentetik 10-40 yoktu simdi motul 300v de olmasi lazim. Biraz pahali olsa da onu koyabilirsiniz. Ama ben cok uzun sure mobil 10-40 kullandim yag kaynama derecesi castrol e gore falan daha yuksekti. En son bi liquoi molly( bi adini yazamiyorm akuu) deniyorum bir sikinti gormedim.

Bence sizin ilk denemeniz gereken 10-40 koymak bu arabaya. biri cikip 10-60 koy dostum hallolur diyecek, haklidir belki halleder de tekrar 10-40 a donemezsiniz ya da iticiniz bozuksa belki de sadece bir sureligine onu telafi edeceksiniz eninde sonunda itici degisecek. balcikla sivamaya gerek yok yani. Bir de sicakliktan kastiniz ne durumunda ses var sakin sakin surerken normal sicakliginda mi gazladiginiz esnada mi ?
    Alıntı DeNNis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen iskender ustaya git 51lik borudan beyin kıvırsın sana

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor yapılırken yağ pompasını değiştirmediniz sanırım ? Yağ pompası ölçüldü dediğiniz basıncı mı ölçüldü ? Yanlış yağ ve düşük basınç ile uzun süre kullanırsanız artık ses geri dönüşü olmaz şekilde kalıcı olur. Taki iticiler değişene kadar. Taşlı kapağın yüzünden yağı ısıtıyorsan iyice yağ soğutucun yok madem kaliteli bir 10-40 yada 15-50 yağ kullan.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı hkkcn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yağ değişiminde katkı maddesi koyabilrisiniz , ben motor yaptırmadan önce rom diye 10 tllik bi katkı attım ilk marşlarda sesleri felan epey bi azalttı...
    teşkkürler
    Mk1 Saxo VTS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı doush Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yaglarin hic birine katki maddesi koymaniza gerek yok yagin ozelligini kaybetmesine ve motorunuza zarar vermesine neden olabilir.

5-30 ince geliyor biraz 106 saxo ya. Yag sogutucu da yok demissiniz, yag sogutuculusu bile sicak havada sikisik trafikte 110 lari bulabiliyor hatta belki biraz daha yuksek orta cizginin ustunu. Ince yag daha cabuk isinacaktir ve kaynama noktasi da dusuktur.
    Fabrika degeri herkes bilir ki cunku hepsi boncuk ya onunde sticker vardir total 10-40 der. Ama tabi ki o zamanlar tam sentetik 10-40 yoktu simdi motul 300v de olmasi lazim. Biraz pahali olsa da onu koyabilirsiniz. Ama ben cok uzun sure mobil 10-40 kullandim yag kaynama derecesi castrol e gore falan daha yuksekti. En son bi liquoi molly( bi adini yazamiyorm akuu) deniyorum bir sikinti gormedim.

Bence sizin ilk denemeniz gereken 10-40 koymak bu arabaya. biri cikip 10-60 koy dostum hallolur diyecek, haklidir belki halleder de tekrar 10-40 a donemezsiniz ya da iticiniz bozuksa belki de sadece bir sureligine onu telafi edeceksiniz eninde sonunda itici degisecek. balcikla sivamaya gerek yok yani. Bir de sicakliktan kastiniz ne durumunda ses var sakin sakin surerken normal sicakliginda mi gazladiginiz esnada mi ?
    Trafikte yağ sıcaklığı 130 buluyor kısa bir sürede olsa. Gazlayınca veya standart kullandımda 110 gibi sabit kalıyor .
    Mk1 Saxo VTS

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor yapılırken yağ pompasını değiştirmediniz sanırım ? Yağ pompası ölçüldü dediğiniz basıncı mı ölçüldü ? Yanlış yağ ve düşük basınç ile uzun süre kullanırsanız artık ses geri dönüşü olmaz şekilde kalıcı olur. Taki iticiler değişene kadar. Taşlı kapağın yüzünden yağı ısıtıyorsan iyice yağ soğutucun yok madem kaliteli bir 10-40 yada 15-50 yağ kullan.
    Yağ pompasını değiştirmedik evet abi . Uzun bir süredir kullanıyorum dediğin gibi belkide dönüşü kalmamıştır bile Eyvallah abi bilgilerin için. Kapakta itilcierin yerlerinin boşluk olması gibi bir durum söz konusu mudur peki . Yani iticiler değiştiğinde ses kesilir mi ? ve Yağ pompasının da tekrar ses yapmaması için değişmesi gerekli mi.
    Mk1 Saxo VTS

sinanbaysal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    takiteyimm,,,,,

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Forumda Berker Y. diye saxo ustası bi arkadaş var, konuyu görürse yorum yazacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ pompasını değiştirmedik evet abi . Uzun bir süredir kullanıyorum dediğin gibi belkide dönüşü kalmamıştır bile Eyvallah abi bilgilerin için. Kapakta itilcierin yerlerinin boşluk olması gibi bir durum söz konusu mudur peki . Yani iticiler değiştiğinde ses kesilir mi ? ve Yağ pompasının da tekrar ses yapmaması için değişmesi gerekli mi.
    Ayni sorunu yasiyorum sorunu cozdunuz mu? Bnmde isininca basliyor 5w30 yag var. 10w40 koyunca duzelmesini umut ediyorum nasil cozdunuz?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)