User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Sensör Sorunu

kv661 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Wink Tekleme Sorunu Acil Yardım

Sevgili dostlar, bilenler, bilmeyenler;

Birisi bana şu Lambda Sensörü diğer adı ile oksijen sensörü ne işe yarar?

Sökersek ne olur?

Sökmezsek ne olur?

Sorularının cevabını bir verir misiniz?

Aracımda ki bir sıkıntı ile alakalı ustaların çoğu anlayamadı da :S

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    körler sağırlar

TechTurkey cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kv661 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    [
    Aracımda ki bir sıkıntı ile alakalı ustaların çoğu anlayamadı da :S[/B]
    Sıkıntı nedir açıklarsan yardımcı olabiliriz.
    " If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    detaylı ayrıntıya girmeyen bire yazıda yayınlayım belki daha açık olabilir,

Oksijen – Lambda Sensörü

· Oksijen sensörünün görevi
    · Arıza tanımları
    · Çalışma prensibi

OKSİJEN (LAMBDA) SENSÖRÜ

Oksijen Sensörünün Görevi Nedir?

Oksijen Sensörleri, motor egzoz manifolduna monte edilmiş olup, egzoz gazları içindeki
    yanmamış oksijen miktarını ölçmek için egzoz gazlarını koklar ve ECU tarafından okunabilen
    bir voltaj üreterek hava-yakıt karışımının çok fakir veya zengin olduğunu gösterir. Bu sayede,
    aracın her sürüş şartında hava-yakıt karışımı sürekli olarak kontrol altında tutularak optimum
    performans ve yakıt ekonomisi sağlanır.

Oksijen Sensör Arızalarının Tanımı

Aracın performansı ile bu kadar yakından ilgili olan bir parçanın arıza tanımı nispeten kolaydır.
    Birçok araçta oksijen sensörü arıza lambası mevcuttur. Aynı zamanda, sürücü fazla yakıt
    sarfiyatından şikayet eder. Arızalı Oksijen Sensörü yakıt sarfiyatının %30 değerine kadar
    artmasına neden olur. Sürüş konforunun azalması ve yanma kayıpları klasik Oksijen Sensör
    arıza belirtileridir ki, bu arızaların hepsi araca uygun bir Oksijen Sensörü takılmak suretiyle
    giderilebilir.

Sensör Arızası İle İlgili Problemler

* Araç performansının düşmesi
    * Aşırı yakıt sarfiyatı
    * Katalitik kövertörün aşırı ısınarak arıza yapması

Bakım ve Servis

Yeni çıkan çevre koruma yasaları araçlarda katalitik konvertör kullanılmasını ve yılda bir kez
    emisyon testinden geçmelerini zorunlu hale getirmiştir. Başarısız bir motor ve egzoz emisyon
    testinin en başta gelen sebeplerinden biri arızalı Oksijen Sensörüdür. Bu nedenle Oksijen
    Sensörleri her 30.000 km. de bir kez kontrol edilmelidir. Aracınızda yukarıda söz edilen
    arızalardan birini yaşadığınız zaman Oksijen Sensörü değiştirmekten asla kaçınmayın.

Oksijen Sensörüyle Yakıt Tüketiminde Tasarruf

Egzoz gazındaki oksijen miktarını ölçen ve çalışma sıcaklıdında (300 °C’nin üstünde) egzoz
    gazındaki oksijen miktarına bağlı olarak 50-900 mV arası voltaj üreterek elektronik beyne
    durum ile ilgili bilgi ileten oksijen sensörü, yakıt tüketiminde optimum düzeylerde seyretmeyi
    sağlamaktadır.
    1976 yılında ilk kez Bosch tarafından kullanıma sunulan oksijen sensörü, günümüze kadar 350
    milyon adetten fazla üretildi.

Oksijen Sensörü Nasıl Calışıyor?

Kumanda cihazı, oksijen (lambda) sensörünün voltaj çıkışından karışımın oranını tespit ediyor
    (fakir veya zengin). İdeal karışım oranını sağlamak için, püskürtülen yakıt miktarı ayarlanıyor.
    Eğer karışım çok zenginse püskürtülen yakıt miktarı düşüyor. Benzer şekilde karışım çok
    fakirse püskürtülen yakıt miktarı beyin tarafından enjektörlere iletilen komut ile artırılıyor.
    Oksijen sensörü egzoz gazındaki oksijen miktarıyla ilgili bilgiyi beyne iletiyor ve yakıt
    tüketiminde optimum düzeylerde seyretmeyi sağlıyor.

Oksijen sensörü olmazsa...

Benzin motorlarında ideal yakıt hava karıtım oranının oluşturulması için yanma sonu motoru
    terk eden egzoz gazlarının içerdiği oksijen miktarı da önem taşır. Dolayısıyla atmosfere atılmak
    üzere motoru terk eden yanmıt gazların içerdiği oksijen miktarının tespiti için oksijen sensörüne
    ihtiyaç duyulur. Bu ihtiyacı kartılamak için üretilen oksijen sensörleri araçtan cıkarıldığında ise,
    kontrol ünitesi oksijen sensör sinyalini sıfır olarak algılar. Bu, fakir karışım anlamına geldiğinden
    enjeksiyonların açık kalma süresini artırarak karışımı zenginleştirmeye çalışır, böylelikle
    motorun yakıt sarfiyatı artış gösterir.

Birden fazla olursa...

Bazı araçlarda ise birden fazla oksijen sensörü bulunur. Çünkü bu araçlarda katalizatör öncesi
    ve katalizatör sonrası birer lambda bulunur. Katalizatör öncesi lambda, yanma sonucu çıkan
    egzoz gazlarının içinde bulunan oksijen miktarını tespit edip optimum bir püskürtme miktarının
    tespiti için kontrol ünitesini uyarır. Katalizatör sonrası lambda ise katalizatörün kötü etkiden
    arındırdığı egzoz gazlarının ölçümünü yaparak katalizatörün arıtma peformansı bilgilerini
    kontrol ünitesine iletir.

Oksijen sensörünün avantajları

Lambda sensörü bir taşıtın benzin enjeksiyon sisteminin anahtar parçasıdır ve yakıt
    tasarrufunda büyük bir faktördür. Eğer sensör istenen düzeyde çalışırsa, motor tam performans
    kapasitesinde çalışabilir ve yasa gereği istenen emisyon limitlerini karşılayabilir.
    Lambda sensörlerinin düzenli olarak kontrolü ve değiştirilmesi aracınız için önemli ve gerekli bir
    işlemdir. Lambda sensörü emisyon limitlerini sağlamak için ve yakıt tüketimini azaltmak için
    uygun bir şekilde çalışmalıdır. Bu, lambda sensörünün her 30,000 km'de bir kontrol edilmesi ve
    tavsiye edilen değiştirme aralığına eriştiğinde de değişiminin yapılması demektir.

metin sahibi:karland

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sıkıntı nedir açıklarsan yardımcı olabiliriz.

Sıkıntıyı izzah edicem de önceden sorayım da hazır bulmuşken

Bunu söktüğümüz zaman ne olur?

Şimdi kısaca açıklıyayım...

Benim aracım Fiat Palio. Bunların katalitik konvertörleri egzost manifolduyla birleşik yapıyorlar. Yani diğer araçlarda ki gibi egzost manifoldu-spiral-katalitik k.-orta susturucu-son susturucu şeklinde değilde; egzost manifoldu ile katalitik bir yapmışlar ve öyle piyasaya sürmüşler. Ayrıca bu katalitiğin hem başında hem de sonunda birer adet Lambda (oksijen sensörü mevcut). Aracı aldığımdan beri sürekli olarak 3 ayda bir egzost manifoldunun çatlaması ve tekrardan katalitikli olarak egzost manifoldu almak zorunda kalıyordum 2003 senesinden bu yana ve bu parça şu an yaklaşık 650 TL civarında o zamanlar 450 TL veriyordum ve 3 ayda bir bu parayı vermek 4. seferinde canıma tak etti ve supersprint'ten aracıma uygun headers aldım. Gelen parça uymadı ve başka model elimizde yok sizin aracınıza uyması lazım diye bir cevap aldıktan sonra aynı kalıptan sanayide bir headers yaptırdım. Katalitik sorunum çözülmüş oldu böylece.

Gel gelelim ondan sonraki olaya. Araç ta bulunan 2 adet Oksijen sensörü zaten arızalıydı. Sürekli yüksek devirli kullanmamdan dolayı fazla ısınıp arızaya geçmişler. Adet fiyatı ise şu an 188,36 TL. Headers yapılırken bu sensörler zaten bozuk diye fırlatıp çöpe attım. Ve son 1 seneye kadar hiçbir problemle karşılaşmadım.

Taa ki aracıma LPG uygulatan kadar. Düşünün ki araç katalitik var iken şimdinin fiyatı ile KM'de 0,33 kuruş yakıodu ve sensörleri söküp headers yaptırdıgım zaman bu kilometrede 0,28 kuruşa düştü bir nevi araç rahatladı ve de son süratte belirli bir şekilde arttı.

Aracıma parayı bayılıp Prins marka Hollanda malı sıralı LPG kiti uygulattım. İŞTE sorunlarımın sıkıntılarımın başladığı AN!!!

Taktırdıgımdan bu yana araç bildiğiniz sapıttı. Montaj yapan Usta arkadaş ayarı yaptı beni eve yolladı

Ancak araba sogukken ayagımı gazdan cektiğimde sanki biri kotoru koparıomus gibi motor aracı sallıodu 1 seferliğine aynı durum gaza ilk basarken de geçerliydi.

Ondan sonra tekrar ayara gittim LPG enjektörünün kapanma milisaniyesini 1 milisaniye geciktirerek bu ayagımı gazdan cektiğimdeki bir anda silkeleme durumunu hallettik.

Fakattt, araba soguk veya sıcak farketmiyor gaza "dip gaz" bastıgımız zaman sanki araba ilk başta gaz yemez bogulur ya 1 saniye bile değil belki öyle olup ondan sonra toparlıyor kendini.

Bu arızayı bir türlü çözemiyoruz. Ankara'da gezmediğim usta kalmadı 1.5 sene içinde.

Ustaların söylediği ANEKTODLAR:

"Buna(arabama diyor) PRins marka LPG takılır mı? yazık."

"Bunu yapan ustanın ben taaa!"

"Bu nasıl işçilik arkadaşım parana yazık?"

"LPG kitini heba etmişsin takıcaktın BRC'yi?"

gibi daha sıralıyacağım tonla söz ve hepsinin aracı ayrı ayrı kurcalaması sonrasında,

Prins markası ile irtibata geçerek kullanma talimatını istettim ve şu an nispeten ustaların yapamadığı ayarı kendim biraz da olsa becerdim ama buraya kadar diyorum.

Bu arada bu arızlara gidermek için ayrıca 3 takım enjektör denedik ve araç toplamda 5 defa olmak üzere bu silkeleme yüzünden motor kulağını kopardı ve değiştirmek zorunda kaldım. Çekiciye verdiğim para da cabası.

Şimdi en son gittiğim AST apo sport tuning yani Abdullah herhalde adı adamın adam şöyle bir baktı gaza bas dedi ve git Lambda sensörlerini taktır düzelir dedi.

Ama artık bende ne denicek derman, ne harcıyacak para, ne de kahır çekicek usta nazı kaldı.

Her gelen kendine göre bir yorum yapıp yolladı. Biz de ustadır bilir deyip denedik sonuç hüsran!

Ekonomi yapmak için taktırdıgım LPG kitinin maliyeti şu an için bana 4,000TL'yi geçti ve arıza halen de devam ediyor ve araç ne yaparsam yapayım benzinli kadar iyi gitmiyor.

Yakıt sarfiyatı açısında KM'de 0,12 ila 0,13 kuruş yakıyorum. O konuda bir sıkıntım yok.

Çok konuştum farkındayım ama son cümle olarak;

Ben bu O2 sensörlerini aracıma taktığım zaman bu arıza gidecekmidir? yoksa başka bir işlem mi uygulatmam lazım? Yani oradaki sensörlerin kablolarına sanki ECU'ya bunlar düzgün çalışıyor gibi gösteren bir direnç mi uygulatmam gerek yoksa direkt tak düzelir mi?

Bu arada dipnot; O2 sensörleri olmamasına rağmen aracından performansında hiçbir düşme yok. Tam tersi LPG ile karşılaştırıldığında çok daha iyi?

Yorumlarınızı, düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız cok sevinirim

TechTurkey Oz` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    oksijenle lpgyi anlayamadım ben lpg ninbeyni ayrıdır ayrı ayar yapılır sen benzine geçtiğinde oksijen sensorlerı çalışır biliyorum eee ozaman LPG ile oksijen in ne alakası var
    www.drecu.com
    Ne Büyüktür Emeğe Saygı Duyan İnsan...!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen bu bahsettiklerin lpg de iken gercekleşmiş , lpg beyni ile bir durum muhtemelen , lpg sisteminin kontrolu gereki ayrıca oksijen sensoru benzinde iken sorunu yapardı , gaz da iken yasadıgın sorun tamamen lpg sistemin ile alakalı .

tavsiyem aracını ankarada iyi tecrubesi olan adı duyulmuş bir lpg servisine kontrol ettirmen.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen bu bahsettiklerin lpg de iken gercekleşmiş , lpg beyni ile bir durum muhtemelen , lpg sisteminin kontrolu gereki ayrıca oksijen sensoru benzinde iken sorunu yapardı , gaz da iken yasadıgın sorun tamamen lpg sistemin ile alakalı .

tavsiyem aracını ankarada iyi tecrubesi olan adı duyulmuş bir lpg servisine kontrol ettirmen.

Yanlız LPG'Li araçlarda aracın orjinal enjektörlerinden alınıyor veri.

bende aynı şeyi düşündüm ve LPG'nin regülatörü,filtresi,rpm modülü,enjektörleri ve de beyni 3 defa değiştirdim. Fakat gene sonuç aynı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    20 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şöyle bir yazı var belki yardımcı olabilir sana ,

Enjeksiyonlu Araçlarda LPG Dönüşümü

Herhangi bir sensörün devre dışı kalması veya motor çalışırken fabrikada programlanan değerlerin ölçülememesi durumunda ECU unitesine hata ve arıza sinyaleri gönderilmektedır. Bu hataların zaman içerisinde ECU hafızasına depolanması çok tehlikelidır. ECU bir microchip olup, (Genelikle kullanılan 16 Bit) imalat esnasında programlanmaktadır. Hata ve arızaların depolanması ECU’ yu işlemez hale getirir ve aracının benzinle çalıştırılması imkansız hale getirir. Arıza ancak yeni bir ECU takılarak giderilebilir. ECU’ ların fiyatı aracın cinsine bağlı olarak 500-3000,-USD arasında değişmektedir.

Bu nedenle Enjeksiyonlu araçların LPG’ ye dönüşümünde ECU’ ya hiç bir şekilde hata veya arıza sinyali gitmemelidir.

Genellikle uygun cihazlarla dönüşüm yapılmayan enjeksiyonlu araçlarda; Lambda Sensör, Enjektör Arıza Sensörü, Check Engine Sensörü, Pompa Arıza Sensörü hata sinyalleri alınmaktadır. Piyasada yapılan uygulamalarda bu hatalar bazı röleler kullanılarak giderilmeye çalışılmaktada veya önemli değil-bir şey olmaz mantığıyla geçiştirilmektedir..

Burada en önemli sensör Lambda sensörüdür. Çünkü diğer bütün sensörler bu sensör tarafından yapılan analizlere bağımlıdır.

Lambda sensör egzostan geçen gazı analiz ederek yakıt karışımının stekiometrik oranını tutturmaya çalışır. Egzost gazının fakir veya zengin karışım içermesine göre enjektörlere benzin püskürtmesi veya stepe (Hava vidası) havayı çoğaltması veya azaltması komutu verir.

Lambda sensoru araç LPG ile çalıştığı zaman değişik değerler ölçer. Yani kısaca ECU’ ya hata değerleri vermeye başlar. Ayrıca, motor LPG ile çalışıp benzine döndükten sonra da doğru oranları bulmak için Lambda zorlanır. Hatta araçlarda eski değerler hiç bulunamaz ve motorun aracın benzinle kötü çalışmasına veya hiç çalışmamasına neden olur.

Ayrıca, Enjektör arıza, pompa arıza veya check engine sensörleri kolayca devre dışı bırakılabilir ancak araçta herhangi bir arıza varsa bu tespit edilemeyeceğinden daha büyük hasarlara neden olacaktır.

Bu nedenle enjeksiyonlu araçların LPG’ ye dönüşümünde aşağıdaki kurallara kesinlikle uyulmalıdır:

1- Lambda Sensörü emüle edilecektir (Uyutma). Emülasyonda kullanılan cihazlar araç benzinle çalışıyormuş gibi stekiometrik sinyaller gönderebilmelidir.

2- Enjektörler emüle edilecektir (Uyutma). Eğer bu işlem uygun cihazlar kullanılarak başarılı bir şekilde yapılırsa arıza sinyalleri hafızaya gönderilmeyecek ve sensörlerin iptal edilmesine gerek kalmayacaktır.

3- Benzin pompası durdurulmayacaktır. Eğer durdurulacak olursa pompa arıza sensörü devreye girer.Bazı araçlarda pompaya kumanda eden kablo üzerinde ince bir aluminyum folyo vardır. Bu kablo kesilir ve herhangi bir yerinde iletişim bozulursa arıza sinyalleri devreye girecek dolayısıyla motorun ECU’sunda hata sinyali oluşacaktır. Ayrıca pompayı durdurmak enjektörlerin kuru çalışması neden olacağından enjektörlerin kısa sürede arızalanmasına neden olacaktır.

Enjeksiyonlu araçlarda Lambda Sensör egzost gazını analiz ederek en uygun hava-yakıt karışımını sağlar. Yani aracın egzosundan çıkan gazların çevreye enaz zararlı olmasını temin eder.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşşekür ederim en kısa zamanda 2 adet sensör alıyorum o zaman.

Bu arada aracımı bilgisayar bagladıgımda 2 tane arıza kodu alıorum.

Lambda Sensörü
    Can HAttı

Lambda'yı annadımda, Bu CAN hattı ne diye sordugumda Ustalar bana aracta LPG enjektör Kabloları, Benzin enjektörlerine gelen kablolardan alındıgı için direnç düşmüştür ondan dolayıdır dediler.

Bunu nası giderebilirim?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araç sizinde dediğiniz gibi benzin enjektörlerinden PWM sinyallerini alıp daha öncesinde ayarlanan değerlere göre LPG PWM i üretmek kaydı ile LPG püskürtmesini gerçekleştirir.

Yukarıdaki metin (Cem arkadaşın eklediği) tümüyle yanlış diyebilirim. Herşeyden önce ister LPG de olsun isterse benzinde oksijen sensörlerin bağlı ve çalışır vaziyette olmalı. Aksi halde benzin ECU su aracın motorunun zarar görmeyeceği default harita seçerek (ki bu oldukça zengin bir karışım) onunla devam eder. Dolayısı ile LPG nin kalibrasyonuda hatalı hale gelir.

Sizin sorununuz LPG kiti ile falan değil. Kalibrasyon ile. Aracınızın LPG deki kalibrasyonu doğru yapılamamış. Yukarıda bahsettiğiniz 1 ms geciktirilmesi püskürtme sürenizi uzatır. Dolayısı ile tüketiminiz artar. İlk akselerasyonda da yukarıda bahsettiğiniz o boğulmaya benzer durum oluşur çünkü araç gerçekten boğuluyor. Sizin yapmanız gereken şey püskürtme süresini uzatmak değil püskürtme zamanlamasını ayarlamak. Onu yaptığınızda sorununuz düzelir. Prinste böyle bir ayar varmı bilmiyorum ama mutlaka olması gerekir. Zira en dandik kitlerde bile püskürtme zamanlamasını ayarlayabiliyorsunuz. Prins en iyilerden birisi..

Not: Yukarıda yazdıklarımı aracınızın 1.6 çok nokta enjektörlü olduğunu varsayarak yazdım. Eğer tek nokta enjektörlüyse falan o yazdıklaımın hepsi geçersiz demektir. O durumda LPG kitinizi ona uygun olan bir kit ile değiştirmeniz gerekir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    CAN aracın diğer elektronik donanımla olan ilişki esnasında kullandığı protokol. Enjektör kabloları ile alakası yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sevgili arkadaşlar,

Yukarıda bahsettiğim konuda ki sıkıntım halen geçerlidir. O2 sensörlerini servisten dünya para bayılarak satın aldım ve headers'ı yaptırdığım şahsa bağlattım. Ordan beyinden arıza kodlarını sildirdim.

Ancak bende ki sıkıntı hala geçmiş değil. Bu bahsettiğim tapa gaz diye tabir edilen dip gaz yapıp 1 saniye sonrasında çektiğimde; standart bir araç gazı vınnnnnnnnnnn diye alırken benim aracım ilk önce vınn yapıp sonra alıyor. sanki boğuluyormuş gibi yapıyor.

Ve kesinkes O2 sensöründen denilen arıza O2 sensörleri takılı olmasına rağmen halen devam etmekte.

Bu arada yeni ustalar gezip onların da görüşlerini aldım. Bir tanesi dedi ki bu araçta ki arıza mekanik değil sistematik bir arıza dedi. Git servise ya da aracın beynine bağlanan bilgisayarı olan bir ustaya o fabrika verilerini tekrar yüklesin ve bütün arıza kodlarını silsin dedi.

Onu da yaptık nafile. Tık yok.

Diğer bir usta'da arıza beyinde beyin tamir olacak diyor. Kimi ustalar da aynı arıza benzinde de war diyor kimisi yok diyor.
    Ne yapmamı önerirsiniz?
    Kula bela gelmez hak yazmayınca
    Hak bela yazmaz kul azmayınca

yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eğer beyin işinde yetkili servise gittiysen sorunun çözülmemesi gayet normal, aynı şeyler benim de başıma geldi, servislerin hepsi yazılımlarına çok güveniyor ve üzerinde hiçbir oynama yapmıyor, o yüzden de senin arabanda uygun olmayabilir.
    bence bi chip tuningciye git..
    Quattro...Torukcars ARGE & Kulvar.info.tr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı yavuz364 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eğer beyin işinde yetkili servise gittiysen sorunun çözülmemesi gayet normal, aynı şeyler benim de başıma geldi, servislerin hepsi yazılımlarına çok güveniyor ve üzerinde hiçbir oynama yapmıyor, o yüzden de senin arabanda uygun olmayabilir.
    bence bi chip tuningciye git..

Önerebileceğin var mıdır?

arızanın sistematik olduğu da kesin değil ki?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yok mu yardım edebilecek birisi?

bladerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu şekilde şüphelendiğin sensoru ecuyu v.s. değiştirerek sadece para harcamaya devam edersin sorunun map olabilir tps olabilir alakasız anlattıklarınla belki ama ect falan bile olabilir yapman gereken en mantıklı hareket aracının motor özelliklerini içeren bi servis manuel bulman her sensorun enjektörün ohm / voltaj değerlerini onlara ulaşan kabloların sağlam olup olmadığını ölçmen gerekir hatalı sensörler lanet olsunki arıza yaktırmaz bozuk biçimde çalışır her değer normal görünür ama ohm değerleri genelde yanılmaz
    ECUTECH İstanbul

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracına uygun bir OBD okuyucu ile LTFT ve STFT değerlerini okutup yazarmısın?

senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tps ye bi bak egzantrik krank sensörlerin ne durumda?
    körler sağırlar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)