User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
52 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Del Sol 200+Hp modlamak için neler gerekli??

delsol07
    Misafir

Del Sol 200+Hp modlamak için neler gerekli??

Selamlar;
    Arkadaşlar öncelikle tüm forum ailesine merhabalar demek isterim. Adım Serhat foruma Antalya'dan katılıyorum, yaşım 40 Garafik tasarım ve masa üstü yayıncılık üzerine bir reklam ajansı sahibiyim.
    Çok uzun araştırmalar ve görüşmeler sonucu uzun zamandır sahibi olmak istediğim bu araca kısa bir süre önce nihayet kavuştum. Aracım 1994 mod. yeşil Del Sol vti. 34 UMF 34 plakası.
    Bu araca nihayet, sahip olduğum içinde çok mutluyum.
    Şu anda aracımda motorda uygulanmış sadece kısa açık hava filitresi var o da e-bay den satın aldığım kargosu ile 55$ civarına maal olmuş bir filtre. Buna rağmen filtreyi taktıktan sonra hem işitsel hemde performans anlamında oldukça tatmin edici bir artış oldu! Hiç beklemediğim şekilde? Üzerindeki orjinal lastik ve jantları değiştirdiğimde 205 45 16" takmıştım ve özellikle kalkışda biraz zorlanmaya başlamış hissi almıştım, fakat filitreden sonra hem bu olay pozitif olarak değişti hemde ilginç bir şekilde yakıtta tasarruf oluştu? Birde tüm del sol lar böylemi bilmiyorum ama benimki 8500ddk rahat çeviriyor.
    Neyse sadete gelelim Haliyle, Dandik bir filtre ile bile, böyle bir rahatlama ve performans artışı görünce bu aracı biraz modlamaya karar verdim.

Şimdi öncelikle sizlere, üstadlarıma sormak istediğim bu aracı 200hp veya biraz üzeri modlamak için;
    1 - Atmosferik modlamak yeterli olurmu? Headers ından catch back egzosuna, intake manifoltundan, skunk2 pro3 cam'ına, amortizör takımından,MSD ateşleme kitine, (tüm listeyi ayrıntılı olarak ileride vereceğim!! ki ufak bir hesapla ( e-bay'den alındığını var sayarak, 8000$-10000$ civarı tutuyor )

2 - Yoksa direkt turbolamak mı daha makul olabilir? ( stok motor ve pistona bazı ufak tefek ilaveler ile komple bir t3 -t4 kitin 100+ hp ye kadar verebildiğini okudum yabancı forumlardan ? ki bu çok daha az bir bütçe ile 4000$ -5000$ kurtuluyor ve yaklaşık aracın 240-260 hp olacağından bahsediyoruz ? yanlız bu durumda klimayı iptal etmek gerekebiliyorki, antalya şartlarında bu, en son isteyeceğeniz şeydir!!! )

Tabiki birde gücü artan aracın fren sistemi kanımca hayati önem taşımakta? Şu andaki fren sistemi önler delikli ve oluklu disklerden ve Hwk carbon papuçlardan oluşuyor.

Şimdiden verdiğiniz fikir ve tecrübelerinizden ötürü teşekkür etmek isterim..

Saygılar...

STP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    106 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    8 10000 bın dolara atmosferık ? bıraz fazla yapmıssın bence hesabı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı delsol07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamlar;
    Arkadaşlar öncelikle tüm forum ailesine merhabalar demek isterim. Adım Serhat foruma Antalya'dan katılıyorum, yaşım 40 Garafik tasarım ve masa üstü yayıncılık üzerine bir reklam ajansı sahibiyim.
    Çok uzun araştırmalar ve görüşmeler sonucu uzun zamandır sahibi olmak istediğim bu araca kısa bir süre önce nihayet kavuştum. Aracım 1994 mod. yeşil Del Sol vti. 34 UMF 34 plakası.
    Bu araca nihayet, sahip olduğum içinde çok mutluyum.
    Şu anda aracımda motorda uygulanmış sadece kısa açık hava filitresi var o da e-bay den satın aldığım kargosu ile 55$ civarına maal olmuş bir filtre. Buna rağmen filtreyi taktıktan sonra hem işitsel hemde performans anlamında oldukça tatmin edici bir artış oldu! Hiç beklemediğim şekilde? Üzerindeki orjinal lastik ve jantları değiştirdiğimde 205 45 16" takmıştım ve özellikle kalkışda biraz zorlanmaya başlamış hissi almıştım, fakat filitreden sonra hem bu olay pozitif olarak değişti hemde ilginç bir şekilde yakıtta tasarruf oluştu? Birde tüm del sol lar böylemi bilmiyorum ama benimki 8500ddk rahat çeviriyor.
    Neyse sadete gelelim Haliyle, Dandik bir filtre ile bile, böyle bir rahatlama ve performans artışı görünce bu aracı biraz modlamaya karar verdim.

Şimdi öncelikle sizlere, üstadlarıma sormak istediğim bu aracı 200hp veya biraz üzeri modlamak için;
    1 - Atmosferik modlamak yeterli olurmu? Headers ından catch back egzosuna, intake manifoltundan, skunk2 pro3 cam'ına, amortizör takımından,MSD ateşleme kitine, (tüm listeyi ayrıntılı olarak ileride vereceğim!! ki ufak bir hesapla ( e-bay'den alındığını var sayarak, 8000$-10000$ civarı tutuyor )

2 - Yoksa direkt turbolamak mı daha makul olabilir? ( stok motor ve pistona bazı ufak tefek ilaveler ile komple bir t3 -t4 kitin 100+ hp ye kadar verebildiğini okudum yabancı forumlardan ? ki bu çok daha az bir bütçe ile 4000$ -5000$ kurtuluyor ve yaklaşık aracın 240-260 hp olacağından bahsediyoruz ? yanlız bu durumda klimayı iptal etmek gerekebiliyorki, antalya şartlarında bu, en son isteyeceğeniz şeydir!!! )

Tabiki birde gücü artan aracın fren sistemi kanımca hayati önem taşımakta? Şu andaki fren sistemi önler delikli ve oluklu disklerden ve Hwk carbon papuçlardan oluşuyor.

Şimdiden verdiğiniz fikir ve tecrübelerinizden ötürü teşekkür etmek isterim..

Saygılar...

selam abicim bizde antalya dayız dün buluşmamız vardı keşke gelseydin tanışmış oluduk...
    Dr.Ecu AntaLya

delsol07
    Misafir
    "STP"
    8-10000$ sadece motor ile ilgili değil tabiki tüm modifikasyon için çok detaylı yazacağım listeyi.

"onursoytam" ;
    Valla çok gelmek isterim ama işimin yoğunluğu nedeniyle vakit bulmak inanki çok zor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arada gazlamaya çıkmak lazım her zaman iş olmaz sitres at birazda
    Dr.Ecu AntaLya

mar1lyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracı atmosferik yuklemek
    motorunuzun orj kompresyon oranlarında olduğunu varsayarsak
    en iyi seri üretim headers dc sports 4-1
    düz boru sonsusturucu
    aem v2 filtre kiti bu da b16 da 1.6 lt hacimde en verimli kit olara geçer
    bu parçalarla araç tan 175 hp civarında güç alınabilmekte okadar bile olamıyor bazen
    bahsettiğim markalar olmazsa dahada aşağı
    tabi aracın yurumesinide iyişeltirmek için jantlar yürüyen aksam helezonlar volan vs hafiflemesi iyi olacaktır
    amtorferik yuklemeye gelince egzantrik yay şapka ayarlı kasnak ince conta yuksek sıkıştırma piston ecu ve yazılım da gerekecek bunlarlada 190 civarında olur
    budediklerim ağızdançıktığı gibi kolay olmuyor parçaların montajından ayara kadar biçok kişiye rol düşüyor soğutma sistemi için düşük derece termostat ve fanmüşürü radyator araçtaki çürümeye yüztutmuş tum plastik sıvı aktarma boruları vs deişmesi gerekecek ole yada bole ve sıkıştırma yuksek olacağından güneyin sıcaklığı aracı ne yapsanız kotu yonde etkileyecektir

2. işlem hacim yukseltme std blok ile stroker kit yardımı ile 1.92 litrelere çıkabilrmek mumkun
    yada direk b18 yada b20 blok ta kullanılabilir içine yine krank kol piston gerekecek bunlarında bu daha net guç getirecek daha maliyetli bi yontem 220 hp civarları yine güç alınabilmekte

turboda ise ebaydaki kitler 5-6 psi ile kullanılabilir stok motora 220 hp gibi güçler almak mümkün daha üstü sıkıntı çıkarabilir turbodada yağlama sistemi yağ pompası supompası kayışlar vsvs ecu biçok şey atmosferikteki gibi değişecek tabi
    yazılacak çok daha parça war ama aşaı yukarı nedemek istediğimi anlatabilmişimdir umarım
    ilk saydığım parçalarla (170-175hp) sınırlı kalırsanız herzaman araç emrinize amade olr ve daha sıkıntısız sürüşler sizi bekler onunustune çıktıkça çok güzel ve çok kotu olabilecek belirsiz günler bekler
    buarada aracın oem ateşlemesi yeterlidir yeterki çok iyi durumda olsn komple yenilemek gerekirse msd distributor alırsınız del sol kodu ile karşılaştırıp

bir hatırlatma daha del sollar 1140 kg ve neyaparsanız yapın vti (EK)kasalardan daha ağır kalacaklar aynı işlemlere sahip bir vti herzaman onde olacaktır biraz bunuda goz onunde bulundurun moraliniz bozulmasın sokecek stepne ve klimadanda başka bişi yok siz sokemiomuşunuz zadece bagaj ile taş çatlasa 15 kg atarsınız dönen parçaları hafifletmek daha iyi olr jant volan krank kasnağı mümkünse krank

fren sistemişinde fren merkezinin ebayda brake maser cylinder die geçer değişmesi gerekiyor artık bozuluyor ve tamir takımınında işe yaramadığını duydum
    o deşirse fren hidroliği
    4tane disk 4 tanede iyi balata tavsiyem ebc green stuff yeterli düzeyde artacaktır frenaj

birde başlamadan kararınızı net verirseniz greksiz şelere para harcıyıp sonradan satmak zorunda kalmazsınız
    hayırlısı olsn şmdiden

delsol07
    Misafir
    Aslına bakarsan haklısın, ben şimdi gidip biraz turlayayım en iyisi... gerçi Şirinyalı'da nerde turlayacaksam?

mar1lyn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    once motora kompresyon testi yaptırın derim ben sonra yawaş yawaş radyator hotrumları içinden sı geçen tum hortum ve borular çok bi masraf açmayacaktır
    dyno warsa birde dynoya sokun
    minicik biyerden kaçacak su size milyarlara malolup ve aylarca geriye goturecektir modifiye aşamasında
    del solların çok yatmış arabalar olduğunu unutmayalım

delsol07
    Misafir
    Alıntı mar1lyn Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    once motora kompresyon testi yaptırın derim ben sonra yawaş yawaş radyator hotrumları içinden sı geçen tum hortum ve borular çok bi masraf açmayacaktır
    dyno warsa birde dynoya sokun
    minicik biyerden kaçacak su size milyarlara malolup ve aylarca geriye goturecektir modifiye aşamasında
    del solların çok yatmış arabalar olduğunu unutmayalım
    Hocam bu bahsi geçen testleri nerede yaptırabilirim? Antalya'da Dyno testi nerede yapılmakta? bilgisi olan varmı?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslına bakarsan haklısın, ben şimdi gidip biraz turlayayım en iyisi... gerçi Şirinyalı'da nerde turlayacaksam?
    hehe merkeze dogru akIn
    :ramo

Emir_b16a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hayırlı olsun o kdr bütçeye sahipseniz bnce herhangi bi atölyeyle görüşüp detaylı bilgi alın görüşün gerçekten bunu kafaya koyduysanız yaptrmak için antalyada da bu işi yapıcak olanlar wardır istanbulda da bi çok atölye istediğiniz güçleri o motordan rahatlıkla çıkarabilir forumdaki arkadaşlarda sna yardımcı olurlar parça tawsiyesi we dikkat etmen gerekenler konusunda ama önce bi forumda arama butonunu kullanıp ne yapılabilir die bi araştırsan burda yazılanlardan fazlasını bulabilirsin

baya bi bilgi toplayabilirsin geçmiş konulardan yazılanları okursan bnm tawsiyemdir bu yapılmış örnekleri incele aşa yukarı kafanda bişiler oluşur daha bilgili görüşme yapabilirsin bu işi yaptırıcağın insalarla yoksa bnm elimde 10 000 $ war şu arabadan 200 250 arası güç alalım ii dursun ii gitsin dersen parana bile yazık olabilir kötü ustanın elinde

sitede de bu işi çok düzgün yapabilicek arkadaşlar mewcut onlarda görürlerse konuyu yazarlar sna
    atın iyisine ''Doru'' yiğidin iyisine ''Deli'' derler.

delsol07
    Misafir
    İşin aslı o kadar bütçem yok! Ben sadece istediklerimi e-bay üzerinden artaştırıp fiyatlarını topladım, bu toplam fiyatın içinde body kit te var, ama benim asıl istediğim motor modu ile ilgili almak istediğim parçaları buradaki arkadaşlar ile paylaşmak doğrumu yanlışmı onu öğrenmek. Nasıl resim konulacağını henüz bilmediğim için parçaların resimlerini henüz koyamadım...

Ama bir kısmını yazayım;

Skunk2 68MM Throttle Body CRX Del Sol
    AEM High Flow Fuel Rail Honda Del Sol VTEC
    BCP Honda Del Sol Light Crank Pulley
    Control Arm Tie Rod SUSPENSION KIT Civic Del Sol
    DC-Sports Ceramic Header 4-1 Honda Del Sol VTEC
    DEL SOL TRACTION BAR
    JDM Del Sol VTEC Fuel Filter Red
    EBC BRAKE PAD SET honda CIVIC DEL SOL
    EXEDY CLUTCH KIT HF01 RACING FLYWHEEL 94-97 DEL SOL B16
    HONDA DEL SOL MSD COIL WIRES PLUGS DISTRIBUTOR CAP KIT
    JE Pistons Eagle Rods B16A1 B16A2
    MISHIMOTO RADIATOR+HOSE+FAN 93-97 Honda Del Sol B16
    RC FUEL INJECTORS 1000CC HONDA CIVIC B16 B16A B18C GSR
    SKUNK2 92-00 Del Sol PRO-S Full Coilovers
    SKUNK2 EXHAUST 92 93 94 95 96 97 HONDA DEL SOL
    Skunk2 Pro Intake Manifold Del Sol VTEC B16
    Skunk2 Pro Series Cam Gears DOHC VTEC 304-05-5202 NEW
    Skunk2 Pro Series Cam Shaft B16A B17A B18C VTEC Pro 3+
    SKUNK2 PRO VALVE SET CIVIC INTEGRA B16 B18 VTEC HI COMP
    Skunk2 PRO Valve Springs Retainers Civic Del Sol B16A-B
    WALBRO 255LPH FUEL PUMP Honda Civic Del

Motorla ilgili yukarıdaki parçaları düşünüyorum, bilmem siz ne dersiniz?

Tuner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence listeni detaylı bir şekilde yaz ki yorumlar ona göre yapılsın
    Samsa

overblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    listede yazdığın parçalar bir bütünlük içermiyor? ne yapmak istedğini yazarsan daha kolay yardımcı olunur.1000 cc enjektörle ne yapmayı düşünüyorsun mesela
    komançero garage

tool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    neptune + toda stroker ve skunk2 pro1 ile 200hp hayirli olsun
    Experience is what you get when you don't get what you want.

vtecturbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İşin aslı o kadar bütçem yok! Ben sadece istediklerimi e-bay üzerinden artaştırıp fiyatlarını topladım, bu toplam fiyatın içinde body kit te var, ama benim asıl istediğim motor modu ile ilgili almak istediğim parçaları buradaki arkadaşlar ile paylaşmak doğrumu yanlışmı onu öğrenmek. Nasıl resim konulacağını henüz bilmediğim için parçaların resimlerini henüz koyamadım...

Ama bir kısmını yazayım;

DEL SOL TRACTION BAR

bence herseyden once bu parcaların ne ıse yaradıgını ve nerde nasıl kullanıldıgını ogrenmeye calısırsan daha ıyı ollur senın ıcın.kulaktan dolma bılgılerle bu ise baslamasan ıyı edersın.

delsol07
    Misafir
    "tool"
    alıntı; -neptune + toda stroker ve skunk2 pro1 ile 200hp hayirli olsun
    derken, biraz daha açar ve de detaylandırırsan sevinirim, çok hızlı geçmişsin be, dostum

"vtecturbo"
    İnanırmısın kulakdan dolma hiç bir bilgiye sahip değilim. Tüm yarım yamalak bilgilerimi 2 aydır baktığım yabancı sitelerden edindim.

"overblack"
    Listede yazanları buraya koydum ki, en başta belirttiğim gibi ,bilenler üstadlar, eksikleri düzeltsin fazlalıkları atsın, örneğin "1000cc enjektör sana uymaz 500 lük taktır" yada "hiç değiştirmesende olur" desinler diye.

tool - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ecu olarak neptune rtp sectim:
    http://www.xenocron.com/neptunertp-d...new-p-223.html

hacimi 1.8 yaptik toda stroker ile
    http://twincamtech.stores.yahoo.net/todb16astrok.html

egzantrik olarakta skunk2 pro1 serisi ve yay+sapka
    http://www.ctrparts.com/skb1b1pro1ca.html

header falan 2.5inch DC yeter, hayirli olsun...

not: ne alirsan al olay cam timing ve beyinde biter
    Experience is what you get when you don't get what you want.

orcuns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Ama bir kısmını yazayım;

DEL SOL TRACTION BAR

bu yazdıgınız parcalar ıle 200+ cıkmasını ımkanı yok sıkıstırma kac oldugu bellı degıl camlerın alıcagınız pıstona gore derecelerı uyumlu olucakmı olmıcakmı bu lıstede beyın yok bu paraları gozden cıkardıysanız bence prof bırı ıle oturup sıkı bır arastırma yapın derım aksı taktırde paranız bosa gıdebılır b16 makınada farklı seyler yapmanız gerekır 200+ olması ıcın.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)