User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Eksoz sistemi hakkında

dark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Eksoz sistemi hakkında

Yakın bi arkadaşımın 97 model golf mk3 gti aracı var aracın üstünde
    4-2-1 supersprint headers
    chip tuning
    custom hava filitre kiti var
    Aracın gidişi ile 1 ci vitesteki kalkışının hiç alakası yok araç sıfırdan kalkarken 1 ci viteste redline civarı kavrama gerçekleştikten sonra inanılmaz derecede boğuluyor hatta 0 100 hızlanması 2 kişi ile ölçtüğümüzde 9.1-9.2 sn civarı çıktı.Aracın uzaması veya hızlanması gayet başarılı yalnız tek sıkıntı kalkış aşaması. Acaba bu aracın boğulma sebebi sonda orjinal susturucu ve öncesinde direkt geçişli spor 2 adet susturucu olmasından kaynaklanıyor olabilir mi üzerinde bulunan borular 51 lik biz bunu son susturucuya kadar 60 mm e çevirsek faydası olur mu ? Peki problem son susturucu gazın oraya kadar çok rahat gelipte sona çarpıp sıkışmasıyla kaynaklanıyor olabilir mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu kadar sürede hiç kimsenin bir fikri olmaması şaşırtıcı

slowmotion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence baskı balata eski, aracın son hızında değişiklilik oldumu? birde 3.viteste red line kolay geliyormu?
    AmcaPolo

H22Power - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    can cığım 2.0lt motor 150 ps mk3 gti da genelde 63mm düz boru kulanılır fakat süpersprint headers varsa işler farklı hal alabilir egzostu söktürün ve headers ın 4-2 den 1 e geçiş borusuna bakın kaç mm eğer 63 mm ise 1sn bile durmadan 63mm düz boruya başlayın eğer 51 mm ise egzostta pod kaçak varmı ona bakarız bana alo dersin bir sıkıntı olursa...
    ..::PASSATURBO1::..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 207rc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence baskı balata eski, aracın son hızında değişiklilik oldumu? birde 3.viteste red line kolay geliyormu?
    Baskı balata eski olsa araçta belirgin bi şekilde devir kaçırma olayı olur aracı kendimde kullanıyorum baskı balata ihtimali imkansız araç kalkışta boğuluyor daha sonra üst devirlerde mükemmel bi şekilde gidiyor ara hızlanmalarıda gayet tatminkar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı PASSATURBO1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    can cığım 2.0lt motor 150 ps mk3 gti da genelde 63mm düz boru kulanılır fakat süpersprint headers varsa işler farklı hal alabilir egzostu söktürün ve headers ın 4-2 den 1 e geçiş borusuna bakın kaç mm eğer 63 mm ise 1sn bile durmadan 63mm düz boruya başlayın eğer 51 mm ise egzostta pod kaçak varmı ona bakarız bana alo dersin bir sıkıntı olursa...
    Eksozda pod kaçak yokta 3 tane susturucudan bence ama yüksek viteslerde boğulmaması ilginç bi durum bakalım kendisi zaten görünce buraya yorum yapar headers ın çıkışının kaç mm olduğu hakkında

CeM öZeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar araç benim aracım kuzenin düğün vesaire düğün dernek işlerinden dolayı pek bakamıyorum bu sıralar foruma.Araçta geçen gün 3 kişi binince dikkatimi çeken bir olay oldu.Ben egzoz sistemiyle aldım alalı sanırım 5-6 defa oynadım hep amatör bi şekilde.En sonda headers'ı taktık öylece kaldı daha elimi atma fırsatı bulamadım.Egzozcumla kafalarımız pek uymuyor ben ne desem yok böyle daha iyi olur deyip kestirip atıyor. Araçta şimdi Headers çıkışından sonra 51 mm boru başlıyor hemen çıkışın ardında direkt geçişli spor susturucu var sesi azaltmaya yönelik ardından orjinal orta susturucuyu iptal etmiştim onun yerinde yine direkt geçişli bir spor susturucu daha mevcut.Kalkışı bilemiyorum ama üst devirdeki kasılma sebring son susturucumu söküp orjinal son susturucumu taktıktan sonra başladı.Acaba kalkıştaki problemde devri sona dayayıp kalktığımdan dolayı bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Kalkıyorum 6500-7000 devir arası ama 1 in sonuna kadar eskisi gibi sarması gerektiği yerde araba 5500 devire kadar düşüyor kalkarken.Hızlanma değerleri benim dışımdaki 2 kişinin ağırlığı 170 kilo ile beraber 9.1-9.2 saniye civarı, yine bir diğer hızlanma değeri benim dışımdaki 1 kişi 90 kilo ile beraber 8.4-8.5 saniye civarı.Yani hani bi insanın boğazına sarılırsınızda zor nefes alıp verir ya aynı onun gibi.Araç 3 tane susturucuyla yürüyor ve 51 lik borular mevcut sizce ne yapmalıyım? Yorumlarınız ve fikir alışverişleriniz için şimdiden sağolun.

Not=Alt devir vesaire hiç bir sıkıntı göremiyorum gayet güzel gidiyor ama 6000 devir sonrası devirlenme yavaşlıyor.
    Vw Cc & Mk 5 Gti

TegB20VTec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Egzoscuna susturuculardan önce bir yerden kestir, öyle dene, ona göre karar ver derim.

tyMu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Supersprint iki çeşit kullanmış 54 ve racing 60 , orjinal mk3 gti borularıda 55 olması lazım yanlış hatırlamıyorsam.
    Orjinal susturucudan sorna üstlerin kötüleşmesi normal gibi.
    spor
    http://www.supersprint.com/USP000vwgol55.asp
    racing
    http://www.supersprint.com/USP000vwgol72.asp

ERkut 205 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı dark Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    0 100 hızlanması 2 kişi ile ölçtüğümüzde 9.1-9.2 sn civarı çıktı.Aracın uzaması veya hızlanması gayet başarılı yalnız tek sıkıntı kalkış aşaması. Acaba bu aracın boğulma sebebi sonda orjinal susturucu ve öncesinde direkt geçişli spor 2 adet susturucu olmasından kaynaklanıyor olabilir mi üzerinde bulunan borular 51 lik biz bunu son susturucuya kadar 60 mm e çevirsek faydası olur mu ? Peki problem son susturucu gazın oraya kadar çok rahat gelipte sona çarpıp sıkışmasıyla kaynaklanıyor olabilir mi?
    Mk3 lerin egzos sistemlerini tam bilmiyorum. Fakat burada ortada bulunan diğer susturucuların boru giriş çapları ve iç borusu headerstan gelen borular ile uyumlu olmalı. Son susturucu açık tip değil ise bi nebze üst devirlerde az bi kısıklık yaratabilir.
    Ama öyle ciddi performans kayıpları var ise sebebi bence susturucu yada boru çapı değildir.
    Çünkü 51 mm güzel bir oran.Ayrıca aracın motor sıkıştırması 11:1 ve 200hp ler gibi olsaydı dediğin gibi 60mm lik ve fazlası düşünülebilirdi.
    Bugün bir çok bu model ve hatta daha eski diğer marka spor araç sahipleri tanıyorum.
    Çoğunun arabasında filtre ve egzos dahi yok orj. fabrikasyon headers yada normal egzos sistemleriyle olması gereken performanslarıyla kullanılıyorlar.
    Sorun hissediyor iseniz bunu başka yerde arayın derim ben.Eyer öyle çok ciddi hissettirici bir performans kaybı ise.
    //// PEUGEOT SPORT
    Peugeot 205 Gutmann Mi-16 & LeMans İskandinavian Market

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CeM öZeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar araç benim aracım kuzenin düğün vesaire düğün dernek işlerinden dolayı pek bakamıyorum bu sıralar foruma.Araçta geçen gün 3 kişi binince dikkatimi çeken bir olay oldu.Ben egzoz sistemiyle aldım alalı sanırım 5-6 defa oynadım hep amatör bi şekilde.En sonda headers'ı taktık öylece kaldı daha elimi atma fırsatı bulamadım.Egzozcumla kafalarımız pek uymuyor ben ne desem yok böyle daha iyi olur deyip kestirip atıyor. Araçta şimdi Headers çıkışından sonra 51 mm boru başlıyor hemen çıkışın ardında direkt geçişli spor susturucu var sesi azaltmaya yönelik ardından orjinal orta susturucuyu iptal etmiştim onun yerinde yine direkt geçişli bir spor susturucu daha mevcut.Kalkışı bilemiyorum ama üst devirdeki kasılma sebring son susturucumu söküp orjinal son susturucumu taktıktan sonra başladı.Acaba kalkıştaki problemde devri sona dayayıp kalktığımdan dolayı bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Kalkıyorum 6500-7000 devir arası ama 1 in sonuna kadar eskisi gibi sarması gerektiği yerde araba 5500 devire kadar düşüyor kalkarken.Hızlanma değerleri benim dışımdaki 2 kişinin ağırlığı 170 kilo ile beraber 9.1-9.2 saniye civarı, yine bir diğer hızlanma değeri benim dışımdaki 1 kişi 90 kilo ile beraber 8.4-8.5 saniye civarı.Yani hani bi insanın boğazına sarılırsınızda zor nefes alıp verir ya aynı onun gibi.Araç 3 tane susturucuyla yürüyor ve 51 lik borular mevcut sizce ne yapmalıyım? Yorumlarınız ve fikir alışverişleriniz için şimdiden sağolun.

Not=Alt devir vesaire hiç bir sıkıntı göremiyorum gayet güzel gidiyor ama 6000 devir sonrası devirlenme yavaşlıyor.
    ya cem sen miydin bende kim acaba diyorum egzozcunu asla dinleme işlerine ne geliyorsa onları yaparlar susturucu setini komple sök headerstan sona kadar 60mm düz boru çektir 60 lık flanşlar kullan dönüş yerlerinde flanşsız daha iyi olur derse egzostçu ben daha kötü seviyorum de sona kadar potsuz 60mm çektir sonada otto spec 60mm egzost koy filtreni son derece motordan uzak tutmaya çalış sıcak havayı hiç sevmez bu arabalar benzin filtreni değiştir yakıt hattını temizlet carbon clear ile motor içini katkı ile temizlet ve mobil1 in sitesine gir aracına tavsiye ettiği yağ ile yağ filtreni bujilerini orjinal sıfır olanı ile değiştir 97 oktan benzini koy ciğerini sök bakalım nasıl gidiyor araba

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ya cem sen miydin bende kim acaba diyorum egzozcunu asla dinleme işlerine ne geliyorsa onları yaparlar susturucu setini komple sök headerstan sona kadar 60mm düz boru çektir 60 lık flanşlar kullan dönüş yerlerinde flanşsız daha iyi olur derse egzostçu ben daha kötü seviyorum de sona kadar potsuz 60mm çektir sonada otto spec 60mm egzost koy filtreni son derece motordan uzak tutmaya çalış sıcak havayı hiç sevmez bu arabalar benzin filtreni değiştir yakıt hattını temizlet carbon clear ile motor içini katkı ile temizlet ve mobil1 in sitesine gir aracına tavsiye ettiği yağ ile yağ filtreni bujilerini orjinal sıfır olanı ile değiştir 97 oktan benzini koy ciğerini sök bakalım nasıl gidiyor araba
    Aracı kullanmış biri olarak sadece eksoz işini çözse ve bujileini değiştirse sorunun fazlasıyla düzeliceğinden eminim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Can sende iyice yerin dibine soktun arabayı valla.Sende bi cenabetlik var olum Kayseriye geldim arabaya bindim hiç bir sıkıntı yok gibi şu anda. Ama şöyle bi durum var alt devirlerde çıldırmış gibi giden araba üst devirde harbiden gazı rahat atamadığından dolayı boğuluyo çok bariz belli.Araçta değişebilecek herşey değişti arkadaşlar.Son 5.000 km içersinde aklınıza gelebilecek tüm filtreler değişti.Filtre son derece iyi soğuk hava alıyor.Araç eskiye oranla headers ı taktıktan öncede 3 susturucu vardı şu andada 3 susturucu var.Boru çağının yetmediğine kanaat getiriyorum.Bugün tek başıma motor orta derece soğukluktayken 0-100 ölçümüm düz bir zeminde 7.93 saniye çıktı o da yeterince normal sanırım.Ama yinede daha iyi olabilir kanaatindeyim çünkü tek kişideyken 1. vites redline'a dayayıp kalktığımda dikkat çekmiyor ama 3 kişide araba kalkınca iyi devir çeviremeyip 1. vites sonunda boğulma yaşıyor.Mustafa sağol kardeşim değerli yorumun için.Yarın bi bakıcam sırf headerstan sonraki ilk susturucuyu iptal edicem düz boru çektircem ***** askere gidiyorum sayılı günüm kaldı.Ayrıca yaza aracın muayenesi var komple düz boruyla sıkıntı yaşarım diye düşünüyorum.Askerden gelince ölümüne mokoko olsun.
    Vw Cc & Mk 5 Gti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Can sende iyice yerin dibine soktun arabayı valla.Sende bi cenabetlik var olum Kayseriye geldim arabaya bindim hiç bir sıkıntı yok gibi şu anda. Ama şöyle bi durum var alt devirlerde çıldırmış gibi giden araba üst devirde harbiden gazı rahat atamadığından dolayı boğuluyo çok bariz belli.Araçta değişebilecek herşey değişti arkadaşlar.Son 5.000 km içersinde aklınıza gelebilecek tüm filtreler değişti.Filtre son derece iyi soğuk hava alıyor.Araç eskiye oranla headers ı taktıktan öncede 3 susturucu vardı şu andada 3 susturucu var.Boru çağının yetmediğine kanaat getiriyorum.Bugün tek başıma motor orta derece soğukluktayken 0-100 ölçümüm düz bir zeminde 7.93 saniye çıktı o da yeterince normal sanırım.Ama yinede daha iyi olabilir kanaatindeyim çünkü tek kişideyken 1. vites redline'a dayayıp kalktığımda dikkat çekmiyor ama 3 kişide araba kalkınca iyi devir çeviremeyip 1. vites sonunda boğulma yaşıyor.Mustafa sağol kardeşim değerli yorumun için.Yarın bi bakıcam sırf headerstan sonraki ilk susturucuyu iptal edicem düz boru çektircem ***** askere gidiyorum sayılı günüm kaldı.Ayrıca yaza aracın muayenesi var komple düz boruyla sıkıntı yaşarım diye düşünüyorum.Askerden gelince ölümüne mokoko olsun.
    Haha 1.6 Cengizin passat tan sonra tabi iyi gider gidip boşuna para harcama ya adam akıllı 60 lık boru çektir yada hiç elleme tek susturucuyu değiştirince bi fark olmayacak

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ağa ben sorunu buldum galiba gece uykularım kaçtı headerstan sonra boru biraz aracın sağına doğru hafif eğimli baktığı için oradaki susturucuyu hafif yamuk kaynattı herif.Borularda birbirine heralde en aşağı 10-15 belki 20 derece eğimle bakıyor ve salak herif boruyu içine doğru gazın çarpıp engelle karşılacağı şekilde kaynattı yaklaşık olarak paintte çizmeye çalıştım.Kahvaltımı ediyim egzozcuya gidicem resminide yüklerim. tüm egzoz sistemini yazmıştım son olarakya headers çıkışındaki yanlış olduğunu düşündüm kaynak bölümünün ne halde olduğunu grafiğe döktüm.Sanırım tüm bunlar arabayı boğmaya baya bi yetiyodur.

Vw Cc & Mk 5 Gti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Thumbs up

Bugün egzozcuya gittiğimde önceden hatalı olan şeyleri ve düzeltilen şeyleri yazıyorum.Headers çıkışı egzozcunun dediğine göre 76 mm (benim bildiğim kadarı ile 60 mm) headers sonrasındaki flanştan sonra başlayan egzoz boru çapı 51 mm (flanş sonrası 60 mm olarak ve bir önceki mesajımda yaklaşık olarak resmini paintte çizdiğim gazı boğan kaynak şekli düzeltilmiştir) Direkt geçişli denen flanştan sonraki susturucu boğumlu susturucuymuş orayı düz boru yaptık. (Bu sayede araç üzerindeki susturucu sayısı 3 ten 2 ye düştü.Sondaki orjinal susturucu dediğimiz egzozcunun bana bir armağanıymış içi 51 mm lik girişli ve gazın direkt çarpıp orada kalacağı şekilde 1.6 araçların susturucusuymuş. (60 mm girişli başka bir orjinal görünümlü içi fazla dolambaçlı olmayan bir susturucu ile değiştirilmiştir.) Araçta acayip derecede rahatlama görülmüştür.
    Vw Cc & Mk 5 Gti

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bugün egzozcuya gittiğimde önceden hatalı olan şeyleri ve düzeltilen şeyleri yazıyorum.Headers çıkışı egzozcunun dediğine göre 76 mm (benim bildiğim kadarı ile 60 mm) headers sonrasındaki flanştan sonra başlayan egzoz boru çapı 51 mm (flanş sonrası 60 mm olarak ve bir önceki mesajımda yaklaşık olarak resmini paintte çizdiğim gazı boğan kaynak şekli düzeltilmiştir) Direkt geçişli denen flanştan sonraki susturucu boğumlu susturucuymuş orayı düz boru yaptık. (Bu sayede araç üzerindeki susturucu sayısı 3 ten 2 ye düştü.Sondaki orjinal susturucu dediğimiz egzozcunun bana bir armağanıymış içi 51 mm lik girişli ve gazın direkt çarpıp orada kalacağı şekilde 1.6 araçların susturucusuymuş. (60 mm girişli başka bir orjinal görünümlü içi fazla dolambaçlı olmayan bir susturucu ile değiştirilmiştir.) Araçta acayip derecede rahatlama görülmüştür.
    benim dediğim çıktı işte cem o egzost çıkışına 76mm diyen egzostçuya söyle dünya göz hastanesinden bedava topolazer göz ameliyatı çeki kazandı bu kadar görüş kaybı insanlık için zararlı dediler

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim dediğim çıktı işte cem o egzost çıkışına 76mm diyen egzostçuya söyle dünya göz hastanesinden bedava topolazer göz ameliyatı çeki kazandı bu kadar görüş kaybı insanlık için zararlı dediler
    Bazen burada yaşamaktan usandığım oluyor azda olsa bişeyler bilsekte adamlara tarif ederek bile olsa zor gücün işimizi gördürüyoruz. Neyse bu macerayıda böyle atlattık yorumların için sağol Mustafa valla bak kafayı sıyırmak üzereydim. Hele de can 3 kişi bindiğimizde oğlum bu araba gitmiyo dediğinde iyice ayar olmuştum.Sana sesleniyorum Can Güven gel de deliyim
    Vw Cc & Mk 5 Gti

fsunnetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    76mm mi? egzozcunun maşallahı varmış ahh be kardeşim kimlere iş yaptırıyorsun sen öyle? üst devirlerde ki cansızlığın sebebi susturucuların.Düz boru yaptır sorunun hal olur.61mm boru şu an için gereksiz olabilir çünkü 150HP ve 7000dd çeviren bir araba için bence ideal 51mm lik düz borular ve sebring son susturucu..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)