User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Allmotor stock stroke, high comp. piston B16A2 için Egzantrik seçimi...

1.6 VTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Allmotor high comp. piston B16A2 için Egzantrik seçimi...

Selamlar arkadaşlar ve abiler, uzun bir aradan sonra tekrar bu yolda koşturmaya başladım. Maddi açıdan çok güçlü ya da çok büyük bir proje yapma imkanım olmayacak fakat amacım elimdeki parayla yapabileceğim en keyifli setup'ı yapmak istiyorum...

Yağ pompası azizliği ile yatak sardım dolayısıyla bu da motor içine girmem için fırsat doğurdu. Hemen sıfır ölçü bir b16a2 krank aldım.

Hedefim; günlük olarak da kullanacağım için(diğer aracımı sattım) çok agresif olmadan, hem günlük sağa sola ya da uzun yola gidebileceğim hem de biraz neşeli bir araç sahibi olmak. Tabiki bu iş kesinliklerden uzak bir iş ama beklentim motorda 190-200hp civarı bir güce sahip olmak. Gönül 200whp isterdi ama b16 blokla NA olarak o biraz zor biliyorum.

Yataktır, alt-üst conta takımıdır,...vs ıvır zıvırlar harici şuana kadar çıkarttığım setup listesi şu şekilde:

- 12cr piston takımı Edit: Setup değişikliği, 85mm olacak pistonlarımız...
    CP olabilir Wiseco olabilir bakınıcaz. 12cr doğru mu yanlış mı bir seçim oldu bilemiyorum, yorumlarınıza açığım...
    - ITR Yağ pompası
    - Exedy Stage 1 ya da XTD Stage 3 baskı-balata seti
    - 450cc Enjektörler
    - ARP saplamalar
    - NGK Bujiler ve iyi bir buji kablosu seti(sahip olduğum OEM'i de kullanabilirim yeterli ise)
    - 4.40 ya da 4.785 final drive(burda biraz kararsızım, aracı günlük de kullanacağım için orjinal 4.26 olarak bile bırakabilirim şanzumanı, ***** 4.26 ile bile 3.000rpm'de 90km/s yapıyor, tork ve güç bandı açısından 4.40 işimi görecekse, 4.785 yerine 4.40'ı tercih ederim.)
    - Neptune RTP'li ECU(p28-p72 ne ise artık)
    - Ayarlı kasnak seti

Şuanda arabada mevcut olan parçalar:

- XTD Hafif Volan(Stage 3 baskı-balata ile birlikte set olarak almıştım zamanında)
    - DC 2" 4-1 Header
    - VTI için SS Magnum son susturucu(orjinal SS)
    - Markasını unuttuğum ama iyi gibi olan, göstergeli benzin regülatörü(enjektör alınacağı için iptal edebilirim, sorun değil.)
    - AEM Wideband

Şimdi gelelim asıl meseleye; egzantrik seçimi... Skunk2 Pro1, Skunk2 Tuner Stage 2, Brian Crower Stage 3, Crane Stage 3, Buddy Club Stage 3-4,...vs vs. Yığınla egzantrik var biliyorsunuz. Sıkıştırma oranım 12 olacak kısmetse, hani ne çok düşük 11 civarı olmasın dedim hem de 12.5-13 gibi agresif bir değer olmasın dedim, 12 olsun bizim olsun, günlük kullanımda ve GENEL ANLAMDA sorunsuz olsun istedim, ama gene de 12 fazla ya da az mı sizce ? İzmir'de oturuyorum, yazlık Ayvalık'ta, hep sıcak yerlerdeyim bunu da belirteyim istedim.

Egzantrik olarak, sürüş stili çok önemli biliyorum, dediğim gibi günlük kullanım olacak, haftada 1-2 de çıkılır gazlanır şeklinde olacak FAKAT gene de paramın karşılığını en iyi ve en sorunsuz şekilde almak istiyorum doğal olarak. Bu anlamda da egzantrik seçimi büyük rol oynuyor biliyorsunuz.

Tecrübelerinizi, bilgi ve fikirlerinizi esirgemezseniz çok minnettar olurum, hatta ingilizcem de var yurtdışı sitelere link bile verseniz olur ama gene de sizin ağzınızdan duymayı tercih ederim...

Saygılar,...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    E hadi arkadaşlar, abiler, üstadlar, bir elin atın bu garibana.

coolvtec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    89mm krank derim başka bir şey demem. 85 dartonlarla 1950cc olursun. 5000 vtec açar, 8500 dönersin. B deir bandı için ise skunk2 tuner1 öneriyorum. Kısaya para harcamana da gerek kalmaz bu hacim ve güç ile. 12 sıkıştırma ile öyle bir vtec açar ki aklın durur

Şimdiden hayırlısı olsun Uğur.
    Full-Time TeacheR
    Part-Time TradeR
    Part-Time DJ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Çok teşekkürler abi, ama malesef orjinal b16a2 krank'ı aldım, şuanda kargoda yarın elimde O yüzden Pro 1 üzerinde duruyoruz zaten. Eğer maliyeti çok büyük olmaz ise main griddle yapıp 9500 bile dönebiliriz. Hacim gene 1800 civarı oluyor zaten 85mm ile...

İnşallah güzel birşey çıkar ortaya...

coolvtec - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 1.6 VTi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok teşekkürler abi, ama malesef orjinal b16a2 krank'ı aldım, şuanda kargoda yarın elimde O yüzden Pro 1 üzerinde duruyoruz zaten. Eğer maliyeti çok büyük olmaz ise main griddle yapıp 9500 bile dönebiliriz. Hacim gene 1800 civarı oluyor zaten 85mm ile...

İnşallah güzel birşey çıkar ortaya...
    89milimetreeeeeee
    Full-Time TeacheR
    Part-Time TradeR
    Part-Time DJ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Deviirrrrrr

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Headers yetmeyecektir onada bir el atmanızı öneririm 2.5" collector olanlara geçmenizi tavsiye ederim.

orhan_guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    merakla bende beklemedeyim.üstatları.
    DRİLL
    Dr.Ecu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @kanashibari, onu ben de düşünüyorum, ne headers ne araboru ne de SS Magnum yeterli gelmeyecektir zira alayı 51mm en azından rodaj dönemini bu parçalarla bitirip o arada maddiyatı biraz düzeltip öyle bir upgrade yapmayı düşünüyorum. Da, Türkiye'de 2.5" headers bulmak da biraz problemli ama herşey adım adım, zamanı gelince ona da Özdin Abi'm ve Öğretmenim el atıp beni çözümsüz bırakmazlar diye düşünüyorum.

@orhan_guney, valla ben de acayip merakla bekliyorum

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kanashibari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Headers yetmeyecektir onada bir el atmanızı öneririm 2.5" collector olanlara geçmenizi tavsiye ederim.
    dc 4 1 zaten 2.5

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Talih.b16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dc 4 1 zaten 2.5
    Yukarıda 2" ilk postunda yazıyor. Ona nazaran söyledim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben senin yerinde olsam stroker kit alırım ama sen krang almışsın.1.92 hacim oluyo,kitin içinde kol yatak krang saplama istegin hacim ve cr ye göre piston veriyorlar.bkz b.c jun vs vb.bunu üstüne b18 egz bile taksan tahminen 200 veya üstü olursun diyer malzemelerinle,b18le kapak işinede girmemiş olursun gayette güzel olur.main gridle bu setup tada kullanırsın kafan rahat rahat dönersin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kanashibari Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yukarıda 2" ilk postunda yazıyor. Ona nazaran söyledim.
    dc de 2lik 4 1 varmı?varsada ben görmedim.ben fark etmedim yazdığını pardon bu arada

PPR engineering - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Jun type3 egz olabilir bu sikistirmaya yakit kullanmani tavsiye.ederim bu setupta.
    Zahida, aklına ehl-i hikemin olma hasud, vermeyince sana Ma’bud ne yapsın Mahmud. ( Şinasi )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Talih.b16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dc de 2lik 4 1 varmı?varsada ben görmedim.ben fark etmedim yazdığını pardon bu arada
    Yok abicim estafurullah. Yukarıda elimde DC 2" var dediği için böyle bişi yazdım yoksa bende DC lerin özelliklerini bilmiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    DC'nin evet iki çeşit headers'ı var. Biri 2" diğeri 2.5", ikisi de 4-1.

Stroker kiti ben de düşündüm ama açıkcası devir dönmekten keyif alan biriyim, ve strokerla sorun yaşayanları da gördüm/duydum. Benim için mantıklı olan sadece 85mm piston ile aracı 1.8 yapıp gene b16a2'nin özelliğinden faydalanıp 9000+ devirlere çıkabilmek istiyorum.

Yoksa 89mm krank, stroker kit, hatta b18a/b18c hatta b20 bile mantıklı seçeneklerdi. Hepsini düşünüp, 10-20hp düşük olsun, keyifli ve sorunsuz olsun(nispeten) dedik.

@JapanTuner, Type3 12:1cr için fazla değil mi ? İlk mesajımda belirttiğim gibi aracı günlük de kullanıcam tek araca kaldığım için. O yüzden Skunk2 Pro Stage 1 düşünüyoruz, üstlerde güzel güç artışının yanı sıra, orta devir bandını da güzel güçlendiriyor. Hem de 12:1cr ile güzel sonuçlar çıkartıyor.

Yakıt olarak malesef pompa benzinine göre ayar yapıcaz, gene o sebeple de biraz güç kaybımız olacak, fakat öncelik motor sağlığı ve güvenliği, yarışlara katılırsam yakıt ayarlarım, Özdin Abi'm de yarış için ayarını ona göre yapar zaten.

Fakat işte, Skunk2 Pro 1 mi, Tuner 2 mi, Brian Crower Stage 3 mü, Buddy Club Stage 3-4 mü,...vs ? Çok fazla seçenek var, onlarda karar kılamıyorum. Pro 1 en mantıklı seçenek gözüküyor fakat ben gene de daha çok bilgi edinmek adına bu konuyu açtım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 1.6 VTi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    DC'nin evet iki çeşit headers'ı var. Biri 2" diğeri 2.5", ikisi de 4-1.

Stroker kiti ben de düşündüm ama açıkcası devir dönmekten keyif alan biriyim, ve strokerla sorun yaşayanları da gördüm/duydum. Benim için mantıklı olan sadece 85mm piston ile aracı 1.8 yapıp gene b16a2'nin özelliğinden faydalanıp 9000+ devirlere çıkabilmek istiyorum.

Yoksa 89mm krank, stroker kit, hatta b18a/b18c hatta b20 bile mantıklı seçeneklerdi. Hepsini düşünüp, 10-20hp düşük olsun, keyifli ve sorunsuz olsun(nispeten) dedik.

@JapanTuner, Type3 12:1cr için fazla değil mi ? İlk mesajımda belirttiğim gibi aracı günlük de kullanıcam tek araca kaldığım için. O yüzden Skunk2 Pro Stage 1 düşünüyoruz, üstlerde güzel güç artışının yanı sıra, orta devir bandını da güzel güçlendiriyor. Hem de 12:1cr ile güzel sonuçlar çıkartıyor.

Yakıt olarak malesef pompa benzinine göre ayar yapıcaz, gene o sebeple de biraz güç kaybımız olacak, fakat öncelik motor sağlığı ve güvenliği, yarışlara katılırsam yakıt ayarlarım, Özdin Abi'm de yarış için ayarını ona göre yapar zaten.

Fakat işte, Skunk2 Pro 1 mi, Tuner 2 mi, Brian Crower Stage 3 mü, Buddy Club Stage 3-4 mü,...vs ? Çok fazla seçenek var, onlarda karar kılamıyorum. Pro 1 en mantıklı seçenek gözüküyor fakat ben gene de daha çok bilgi edinmek adına bu konuyu açtım.
    ozaman dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok skunk2 stage1 pro.senin setupına biraz daha malzeme koyup 216 cıkarmışlardı 81.50 12 cr ile ff vti bilal yapmıştı ona sor istersen.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    85mm ile biz de 220-240hp arası bir güç hedefliyoruz zaten. İkinci etapda da emme-boğaz kelebeği gerekecek zaten. Dediğiniz gibi Pro 1 mantıklı gözüküyor.

fsunnetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    85mm piston ve 4-1 egzozla 216hp biraz hayal olur o yüzden beklentini 190-200hp civarlarında tut ayrıca pro1 egzantrik yerine Skunk tuner stage 2 alman daha mantıklı olur pro 1 ile en az 9000rpm döncenki güç alasın main girdle olmadan da 9000dd'ler riskli olur bence hem pro 1 veya tuner stage 2 gibi egzantrikler için sıkıştırmadan ziyade enjektör ve regulatör ayrıca 2.5 headers şart olcaktır ciddi güçler almak istiyorsan..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)