User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: 88 Şahin Platinli Sistemi Elektronik ateşlemeye çevirmek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

88 Şahin Platinli Sistemi Elektronik ateşlemeye çevirmek.

arkadaşlar platinli sistemi elektronik ateşlemeye çevirmek istiyorum. fakat pek bilgim yok distürbitör ve başka bir parça daha varmış 800 tl fiyat çektiler bana baya bi pahalı geldi. bu işlem için hangi parçalar lazım hangi sistemi yaparsak daha verimli olur. birde bir kaç farklı parça ihtiyacımda var parça ve fikir konusunda yardıma ihtiyacım var. inanılmaz uzak olduğum bir araç bu şahin doğanlar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güncellikto.

LaNCeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende serçe var platinliden elektroniğe çevirdim.Distribütör , bobin , elk.ateşlemeye uygun buji ve buji kablosu alacaksin.2 tip distribütör var biri 94 model ve üzeri sahinlerde olan pic motor denilen motordaki elk modülü üzerinde, diğeri ise eski kasa doğan ve 88-92 arasi yeni kasalarda olan distribütör var onunda modülü bobin üzerinde.
    Her ikiside vakum avansli buda karbüratöre acilan hava emisiyle saglaniyor.fiyat olarak 800 pahali tahmini 250 civari tutabilir ben parçalari cikma almistim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    800 tl banada pahalı geldi biraz daha harcasan MDS sistem kurabilirsin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    karbüratörü değiştirmek istiyorum bu çift boğaz denilen weber karbüratör var bu linkteki http://www.sahibinden.com/ilan/yedek...5362663/detay/ uyarmı acaba ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    karbüratörle uğraşmak yerine enjeksiyonla sürseniz daha iyi olmazmı?
    yiyemeyeceğin obamanın altına yatmayacaksın

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elimdekini değerlendirmek bana daha makul geliyor... bilgisi olan biri yardımcı olsa hiç zor konular olmadığını düşünüyorum ben.

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    800 çok 800 e edis e geçiş yaparsın 800 diyenin para biriminden haberi yok herhalde..

Linkteki taunus karburatörüdür oldukça verimli sade ve sorunsuz bir karbüratördür güzel verim alırsın ama temiz boşluksuz bir şey almak gerekir o paraya gayet temizini almak ta mümkün.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

ysnaiwa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hiç zor bi konu değil aslında tek problemi üstündeki karbüratörden vakum almak o da yapılabilirse çok çok verimli olur. İlk arabam 92 şahinime yapmıştım. Ona uygun 94 model distribitörü (beyaz yatık kapaklı) ve bobin ile maliyetim bobin+distribitör yanlış hatırlamıyorsam 185 tl gibi bi rakam tutmuştu. Distribitör kesinlikle orjinal Mako olsun 160 tl civarıydı 1-2 sene önce. Bobin ise farketmez dediler ama bence farkeder yan sanayi 25 orjinal 80 tl idi. Birde bunların yanında elektronik ateşlemeye uygun buji ve kablolar alınacak oda max 30-40 tl eder. Avantajları yakıtta bi miktar azalma, seri ivmelenme vs. vs. ama doğru avans ayarı yapıldığında.. Eğer doğru ayar yapılmazsa eski platinli sistemi aratır. Doğru ayar içinse en büyük sıkıntı karbüratördeki vakumu ayarlamak. Ben orjinal karbüratör takozuna vakum deliği açarak kendim yapmıştım ama uğraştığıma değmedi vakumu anlık verip motor yüke binince kayboluyordu. İnan onu çözmek bana saç döktürdü. Ta ki orjinal karbüratörde avans için gerekli vakumun kaçmasını engelleyen sistemin olduğunu öğrenene kadar. Yani benim yaptığım çakma sistem tam verimli değildi. Avansı bi ayarlıyorum kalkışta içimi dışıma çıkartacak kadar seri torklu kalkıyor (10 derece statik avansta) ama uzunda baygın isteksiz gitme vardı. Bi daha ayarlıyorum kalkana kadar akşam oluyo ama uzunda devrini bulunca 3. ve 4. viteste bile ufaktan kafa atıyordu uzun yolculuklarda çok eğlenceli oluyordu. Biraz daha paraya kıyıp temiz çıkma slx karbüratör alınarak sorunsuz kullanılır. O karbüratörle tecrübem olmadı ama çoğu devirde düzgün avans vereceğini inanıyorum. İlk etapta karbüratöre girmeden deneyip kullanabilirsiniz. Ama beklentiniz performans ise karbüratör de kısıtlanacaksınız. Sadece platin derdinden kurtulmuş olursunuz. Eğer 800 tl fiyat çektilerse Allah'tan korksunlar ayrıca, oto ünlü diye aratın google da Ankara Opar bayi yedek parçacısıdır kargoyla heryere yollarlar. Fiyatları Bursa fabrikayla yarışır derecede ucuzdur. Telefonla arayıp direk fiyat alın sitede 5 10 tl yüksek yazıyorlar.

halilakgunn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sıfır slx distributitör 130 lira
    slx bobin sıfır 60 lira
    Bi tanede 14 diş distribütör dişlisi al 15 tl
    direk bağla

TechTurkey Maxi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    52 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    zamanında 92 model şahini elektronik ateşleme versiyona çevirmiştim çıkma parçalar ile
    100km de 13 litre benzin yakan araba 11 litreye düştü

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)