User Tag List

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: subap zamanlamaları hakkında soru

canozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

subap zamanlamaları hakkında soru

elimde civic si aracıma ait oem üzerine işlenmiş hksm marka dereceli egzantrik var. bunları aracıma takıp performan alma derdindeyim. ama bir türlü oem egzantriklerden daha çok güç alamadım.
    aracımda bulunanlar oem piston 12cr sıkıştırma, kapak emme polish, b18 polishli kelebek, 4 1 header var.
    sormak istediğim emme subabını üön dan 20 derece önce ve ya egsoz subabını aön dan 40 derece önce açma gibi işlemler motorumda neyi değiştiriyor? eğer emme subabını erken açtırmanın performansa faydası varsa, erken açılan subabın geç kapanması sıkıştırma zamanında emilen havayı geri basmasına sebep olmuyor mu? illaki erken açmanın belli bir derecesi vardır bu dereceleri neye göre karar vermem gerekiyor bilgilerini paylaşmak isteyenler şimdiden teşekkürler....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aracınızda takılı ayarlı kasnak var mı?

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emme erken açıldığında daha fazla hava
    Egzoz erken açıldığında sıkıştırma düşüyor diye düşünme. Egzoz gazı pratikte tamamen boşalmaz. mutlaka silindir içinde kalır ve yeni karışım bu artığın üzerine dolar. egzozu erken açarak silindir içi daha iyi temizlenir. Böylece bir sonraki yanma işlemi daha verimli olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Evet ayarli kasnak var. Suan hala deniyorum. Emmeyi de egsozuda erken actirdim. Yine olmadi... Baygin devirleniyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben de daha once dereceli kullanmistim da. Kasnak ayarini egzantrigin içinden cikan kagida göre yapiyorsunuz degil mi? Milimetrik bir hata arabanin kaderini degistirir cunku.

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    supap bindirme süresi uzun olabilir. Egzozu biraz erken kapatman gerekebilir. Bu arada supap yakalarma da Allah korusun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Fatih06ank Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de daha once dereceli kullanmistim da. Kasnak ayarini egzantrigin içinden cikan kagida göre yapiyorsunuz degil mi? Milimetrik bir hata arabanin kaderini degistirir cunku.
    Oyle bir kagit yok bende. Derecesini dahi bilmiyorum. Ornegin 300 derece olsa kalan 120 derecenin kacini erken acmaya kacini gec kapamaya birakmam gerekiyor. Emme icin soruyorum çünkü egsozu oem taktim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emme yi kasnak uzerinden sente konumundan 1 derece geri ve eksoda yarım derece geri aldim calismasi ve gidisi düzeldi.

sansar34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Eksozla emme subaplari ne kadar uzun süre ayni anda açık kalirsa ters turbo etkisi yaratir.
    Yani bir nevi eksozdan çıkan yanmış gaz emme subabina vakum yaparak dışarıdan daha fazla hava çekme eğilimi gösterir buda hem daha temiz hava hemde daha verimli yanmaya neden olur.
    Overlap time deniliyordu yanlış hatirlamiyorsam. Burada 1 derecenin bile önemi çok büyük etkisini gaz tepkimesi olarak görürsünüz zaten.
    http://www.youtube.com/watch?v=PkHp6...&feature=share
    /BMW E34 520i - 34 KHT 53 /http://i.hizliresim.com/j6Q9Mn.jpg
    /Renault Megane 3 1.5dCi - 34 FY 1679
    /Kia Cee'd 1.6 crdi - 54 PK 114

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sansar34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eksozla emme subaplari ne kadar uzun süre ayni anda açık kalirsa ters turbo etkisi yaratir.
    Yani bir nevi eksozdan çıkan yanmış gaz emme subabina vakum yaparak dışarıdan daha fazla hava çekme eğilimi gösterir buda hem daha temiz hava hemde daha verimli yanmaya neden olur.
    Overlap time deniliyordu yanlış hatirlamiyorsam. Burada 1 derecenin bile önemi çok büyük etkisini gaz tepkimesi olarak görürsünüz zaten.
    Bende o sure gereğinden fazlaydı herhalde ki kamlari geri Alınca verim düzeldi ve hala 1200 devirden altina indirirsem calisamiyor ve stop etmeye meyilli oluyor. Biraz daha geri alırsam rolantiyide düşürebilirmiyim?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)