User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
30 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: K24A3 Accord Rölantide Dalgalanma

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

K24A3 Accord Rölantide Dalgalanma

Merhaba abilerim kardeşlerim, 20 bin km dir bu problem ile başbaşayım, ve artık cidden canımı sıkmaya başladı, aracım rölantide çalışırken dalgalanma yapıyor, o arada map değerleri 2.7 lerde 4 lere fırlıyor, devir 450 lere kadar düşüyor, bazen kalkarken yemiyor stop ediyor, bende devir düşünce direksiyonu oynatıyorum topluyor, sonra tekrar. OBD den arıza kodlarına baktığımda sadece P0133 arıza kodu veriyor, oda oksijen sensörü yavaş çalışıyor hatası, normal vakitte arıza ışığı yakmıyor, sadece 40 yılda bi yakıyor. Oksijen sensörünü ilk aldığımda arıza ışığndan dolayı, denso marka ile değiştirmiştim.

Dalgalanma hem benzinde hemde LPG de var, araç ısınana kadar hiçbir problem yok ısındıktan sonra yapıyor, araç hem benzinde hemde lpg de rölantide çok zengin çalışıyor, AFR saati ile ölçemedim ama eksoz emisyon muayenesinden zor geçtim o derece. Sanayide bir ustaya götürdüm, hallettim dedi ama sonra farkettim ki geçmedi, 10 bin bakımında tekrar götürdüm, anlık bakıp hani yokki falan diyor, bindiğim aracı bana öğretiyor.

Bazen yol yaptım biraz diyelim mesela, durdum trafik lambasında d de bekliyorum, bi müddet rölanti sabit ama yaklaşık bi 15-20 saniye sonra dalgalanmaya başlıyor, aşağıya videosunu ekliyorum, forumda çok B motor K motor toplayan var, onlardan yardım bekliyorum.

Usta olarakta Ankara'da nokta atışı sağlam bir usta K motor ile içli dışlı olan, her zerresine kadar bilen bir usta varmı? Hem mekanik hemde yazılımsal olarak.

Problem videosu:

OBD den alabildiğim LOG ları incelemek isteyen olursa, alır koyarım buraya.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

Havayı Koklayan Adam Redfish16V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yakıtın nasıl artış varmı ? maf rölantide 2.7 2.5 gezer gaz verdikçe artar arada 4.7leri görmeside normal bence.. bar honda ya uğrayabilirsin sana yardımcı olabilir..
    Progressive Trance & Progressive House Music Producer.
    Spotify : https://open.spotify.com/artist/24ek...jQ&dl_branch=1

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GSİ CLUB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yakıtın nasıl artış varmı ? maf rölantide 2.7 2.5 gezer gaz verdikçe artar arada 4.7leri görmeside normal bence.. bar honda ya uğrayabilirsin sana yardımcı olabilir..
    LPG de ideal, 12-14 litre arası yakıyorum, ama benzinde 10 km gideyim mesela, ibrede gözle görülür düşüş oluyor.
    1994 Opel Astra F GSi

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhtemel bir yerden hava alıyordur. Hava aldığında direk devir yükselir diye düşünmeyin.

K20 motor hakkında 3-5 civatasını sıkmak dışında bir tecrübem yok ancak aynı olayı Renault motoru ile yaşadım. Ben elektronik bir arıza diye kaca yorarken emme manifold contasından çıkmıştı

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı sıkıntıyı ben de Renaultta yaşadım, benim de boğaz kelebeğindeki contayı değiştirince düzelmişti. Bence hava alabilecek her yere baktırın, misal manifold, boğaz kelebeği gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhtemel bir yerden hava alıyordur. Hava aldığında direk devir yükselir diye düşünmeyin.

K20 motor hakkında 3-5 civatasını sıkmak dışında bir tecrübem yok ancak aynı olayı Renault motoru ile yaşadım. Ben elektronik bir arıza diye kaca yorarken emme manifold contasından çıkmıştı
    Alıntı Grimlord Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynı sıkıntıyı ben de Renaultta yaşadım, benim de boğaz kelebeğindeki contayı değiştirince düzelmişti. Bence hava alabilecek her yere baktırın, misal manifold, boğaz kelebeği gibi
    Peki bunu nasıl anlayabilirim, balata spreyi alsam, hava alacağını düşündüğüm yerlere sıksam, devir yükselirse hava alıyordur dimi?
    1994 Opel Astra F GSi

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 300E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Peki bunu nasıl anlayabilirim, balata spreyi alsam, hava alacağını düşündüğüm yerlere sıksam, devir yükselirse hava alıyordur dimi?
    Aynen. Ufak ufak inceden su dökseniz de olur. Aşırı hava almadığı için dökülen su da çok nüfus etmez içeri. su dökerken nerede araba aksırıp ıksırırsa oradan hava alıyor demektir. Genelde emme yada kelebek contadan çıkar

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    K24lerde de, K20ler gibi gaz kelebegini hava filtre kutusuna baglayan kivrimli bir boru var. Asagidaki foto da kare icine aldim. Bu boru bakimda sokup cikarta cikarta, ki genelde bi kac vida acmaya usenen hunerli ustalarimiz sayesinde arka kivrim yerlerinden gun geliyor yariliyor. Hatta bizimkisi hala yarik, selobantla tutturuyorum

Bi ikincisi LPG'li K'lar da LPG'den dolayi subaplar bir zamandan sonra sikilasiyor. Bu da rolanti duzensizligine, hatta isiklarda durdugunda filan istop etmeye dahi yol acabiliyor. Iyi bir usta da guzel bir subap ayari yapilmasi lazim.

Asagi yukari 12 senedir LPG'li K20 CR-V kullaniyoruz, baya tecrube ettim bu sorunlari. Ufak tefek nuans noktalarini ogrendikten sonra basit ve sorunsuz motorlardir
    Konu MBuğra tarafından (14-11-2017 Saat 21:15 ) değiştirilmiştir.
    "Korkmadık, savaştık"

onur_si - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ilk iş olarak 1 nolu oksijen sensorunun fisini çek arıza ışıgın yanacaktır fakat çekiş ve rolanti düzelirse sorun sensorden olabilir. daha önce başıma gelmişti, bazen sensör iyi okuyamıyor ama arıza ışığı da yakmıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşların dedikleri işe yaramaz ise sorun şu olabilir. Aracın lpg ayarında bir sıkıntı olabilir. Buda zamanla benzin haritasını bozuyor. Yüksek ltft değerlerine yol açıyor. Yaşadığınız sıkıntıyı kendi aracımda bire bir yaşadım. Tavsiye 200 km kadar aracı sadece benzinde kullanmanız ya da serviste benzin haritanızı resetlemeniz. Sorununuz eğer bu şekilde düzelirse güzel bir lpg ayarı sıkıntınızı çözecektir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı EREN34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen. Ufak ufak inceden su dökseniz de olur. Aşırı hava almadığı için dökülen su da çok nüfus etmez içeri. su dökerken nerede araba aksırıp ıksırırsa oradan hava alıyor demektir. Genelde emme yada kelebek contadan çıkar
    İlk fırsatta deneyeceğim teşekkür ederim.

Alıntı MBuğra Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    K24lerde de, K20ler gibi gaz kelebegini hava filtre kutusuna baglayan kivrimli bir boru var. Asagidaki foto da kare icine aldim. Bu boru bakimda sokup cikarta cikarta, ki genelde bi kac vida acmaya usenen hunerli ustalarimiz sayesinde arka kivrim yerlerinden gun geliyor yariliyor. Hatta bizimkisi hala yarik, selobantla tutturuyorum

Bi ikincisi LPG'li K'lar da LPG'den dolayi subaplar bir zamandan sonra sikilasiyor. Bu da rolanti duzensizligine, hatta isiklarda durdugunda filan istop etmeye dahi yol acabiliyor. Iyi bir usta da guzel bir subap ayari yapilmasi lazim.

Asagi yukari 12 senedir LPG'li K20 CR-V kullaniyoruz, baya tecrube ettim bu sorunlari. Ufak tefek nuans noktalarini ogrendikten sonra basit ve sorunsuz motorlardir
    Yarın kontrol edeyim hemen boruyu, subap ayarı 2 defa yaptırdık yine düzelmedi

Alıntı onur_si Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ilk iş olarak 1 nolu oksijen sensorunun fisini çek arıza ışıgın yanacaktır fakat çekiş ve rolanti düzelirse sorun sensorden olabilir. daha önce başıma gelmişti, bazen sensör iyi okuyamıyor ama arıza ışığı da yakmıyor
    Yarın bunuda deneyeyim, sensörün soketi nerede tam olarak, bizde motora yakın olan 1 numaralı sensörü değiştirmiştik zaten.

Alıntı forwett Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşların dedikleri işe yaramaz ise sorun şu olabilir. Aracın lpg ayarında bir sıkıntı olabilir. Buda zamanla benzin haritasını bozuyor. Yüksek ltft değerlerine yol açıyor. Yaşadığınız sıkıntıyı kendi aracımda bire bir yaşadım. Tavsiye 200 km kadar aracı sadece benzinde kullanmanız ya da serviste benzin haritanızı resetlemeniz. Sorununuz eğer bu şekilde düzelirse güzel bir lpg ayarı sıkıntınızı çözecektir.
    Bunu daha önce de duydum ama ***** akaryakıt fiyatları cesaret edemedim bi türlü, LPG ayarı dalgalanma olduğu için benzinde referans alıp yapamadık bi türlü, üzerinde Teleflex var onuda malesef tek bir yer yapabiliyor.
    1994 Opel Astra F GSi

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vtec 2 kasaların yazlık ve kışlık supap ayarına girmesi gerekiyor. Bence k24 vtecimizin de sorunu bu olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vtec 2 kasaların yazlık ve kışlık supap ayarına girmesi gerekiyor. Bence k24 vtecimizin de sorunu bu olabilir.
    Sübap ayarı 2 defa yapıldı ama çözüm olmadı :/ Tabi, doğru mu yanlış mı yaptı ustacıklarımız bilemiyorum.
    1994 Opel Astra F GSi

TechTurkey
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bence kacak var bi yerden hava alıyor araba hortumları ve boruları bir kontrol eder misin ?
    A programmer is an organism that turns coffee and pizza into software

www.drecu.com

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GökhanO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence kacak var bi yerden hava alıyor araba hortumları ve boruları bir kontrol eder misin ?
    Bugün kontrol edemedim, arabaya binmeye fırsatım olmadı ama, yarın kontrol edeceğim hemen.
    1994 Opel Astra F GSi

KaraniC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sorununuz çözüme kavuştu mu bilemiyorum lakin ankara yeni başkent sanayide Hondacı Mehmet usta nokta atış yapacaktır

HardCore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gaz kelebeğini mi temizlediniz? IAC Valfine pislik kaçmış olabilir veya o bölgede bir conta eskimiştir ve hava alıyordur...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Halen ilgilenme fırsatım olmadı, bu aralar biraz yoğunum, ilk fırsatta sanayiye gidip konuyu güncellicem.
    1994 Opel Astra F GSi

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Rölanti dalgalanmasının başlıca nedeni vakum kaçağıdır tabir yerindeyse iğne ucu kadar bir yerden vakum kaçağı olsa dalgalanma yapar ayrıca sıcak motorda daha çok yapar.
    Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler