User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
34 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: E39 M52B20 3.0 Stroker Hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

E39 M52B20 3.0 Stroker Hakkında

Şuan m52b20 98 520i aracımın motoru 3.0 stroker aşamasında, usta şuanlık sadece motor işini yapıyor.
    Sorum şu motoru bitirdikten sonra ilk olarak motor sağlığı açısından yapmam gereken işlemler nelerdir?
    Stroker bir motorun rodajı en verimli nasıl yapılmalıdır?
    Geleceğe yönelik olarak daha fazla performans almak için yapabileceğim modifikasyonlar nelerdir?
    Daha sonrası için aracı kullanırken öncesine nazaran dikkatli olmam gereken şeyler nelerdir?

Bu konularda biraz bilgisizim beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yok mu aydınlatabilecek birileri?

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Öncelikle 500 km 4 bin deviri geçmeden rodaj yapıp yağını değiştirip akabinde yağ su kaçağı varmı kontrol edilir bi sıkıntı yoksa yavaş yavaş gazlamaya başlarsın. Motor 3.0 olduğu için enjektör,gaz kelebeği,akışmetre,manifold ve beyin değişiyormu ?
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şuan için motor içi hariç bir değişikliğe gidilmeyecek. Peki dediğiniz şeyleri yapmak ilk etap için zorunluluk mu yani yapmazsak problemle karşılaşır mıyız?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sadece motor içini değiştirmeyle verim alamazsınız. Yaptığınız işlemle kabaca tabir etmek istersek araba 3.0 değilde 2.5 gibi performans verir
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şuan motor içi yapılacak işlemler bunlar;
    866 krank
    313 piston kolu
    84mm piston sekman
    Tk alt üst conta
    Tk.eksantrik zincir seti
    Tk. Buji
    Alternator kayışı
    Devirdayim
    Termostat
    Yağ filtre
    Hava filitre
    Benzin filitre
    Blok rektefiye
    Silindir kapak rektefiye
    Dediğiniz işlemleri daha sonra yapmak kolay olur mu yoksak motor vs inmesi gerektiği için çok uğraştırır ve şimdi mi yapmak en mantııklısı?
    Bütçe biraz kısıtlı açıkçası.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gsokte Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şuan motor içi yapılacak işlemler bunlar;
    866 krank
    313 piston kolu
    84mm piston sekman
    Tk alt üst conta
    Tk.eksantrik zincir seti
    Tk. Buji
    Alternator kayışı
    Devirdayim
    Termostat
    Yağ filtre
    Hava filitre
    Benzin filitre
    Blok rektefiye
    Silindir kapak rektefiye
    Dediğiniz işlemleri daha sonra yapmak kolay olur mu yoksak motor vs inmesi gerektiği için çok uğraştırır ve şimdi mi yapmak en mantııklısı?
    Bütçe biraz kısıtlı açıkçası.
    Yok önce motoru arabanın üstüne atın rodajını bitirin daha sonra yüzeysel yapılacak işler zaten. Sonra bütçeyi ayarlayınca yaparsınız kolay gelsin.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladım teşekkürler.
    Peki daha sonrası için kullanım aşamasında önceye nazaran dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Anladım teşekkürler.
    Peki daha sonrası için kullanım aşamasında önceye nazaran dikkat etmem gereken şeyler nelerdir?
    bence hararet m52b20 std piston 80,00 mm olması lazım şuan doğal olarak 84,00 mm oldu,honlama yapıldı doğal olarak gözler birbirine yaklaştığı için hararet riski olabilir,hararete bakın hayırlı olsun

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Listeye ek olarak M50b25 emme manifoldu ve M50b25 ya da 4.4 V8 M62 gaz kelebeği (V8 kelebek adaptör gerektirir), 2.8 pembe enjektör ve güzel bir yazılım araca stroker kadar etki eder. Egzoz da yapmanız gerekecektir 2.0 aracı çok sıkar Egt sorunu da yaşatabilir eğer kat doluysa.

M52 motor Ms41 tesisat kullanır, M50 motorların Ms40.1 tesisatından farklı olarak beyine yazılım yapılabilir stand alone ya da piggy back beyne ihtiyaç yok bu aşamada.

M52 aluminyum blok, üstelik bloğu açmışsınız. Hararete çok dikkat etmenizi ve aracı uzun soluklu sıkıştırmamanızı tavsiye ederim, devirdaim 2 tip biri plastik palli diğeri aluminyum palli, plastik ise buna da ayrı dikkat etmeniz gerekir vakti gelmeden değişmeli. Listede göremedim ancak açmışken termostat ve termiği de değiştirin derim, termikte Behr tercih edin mutlaka.

Rodaj konusuna gelince herkesin farklı yöntemi var ancak ben şöyle bir uygulamaya şahit oldum ve sağlıklı olduğunu düşünüyorum;
    1- Araç toplanır mineral yağ ile çalıştırılır 2 saatlik çalışmadan sonra yağ boşaltılıp çapaklar için kontrol edilir, tekrar mineral yağ doldurulur, şehir içi ağırlıklı 100km yapar ve mineral yağ boşaltılıp yağ filtresi değiştirilir, içerisine tam sentetik yağ konur(M50 için 5-30 kullananlar da gördüm yeni motorlarda),
    2- Araç bu şekilde 400km yapar, 500km'ye kadar sıcakken 4k rpm, soğukken 3k rpm sınırı aşılmaz, 500. Kilometrede yağ ve filtre tekrar değiştirilir,
    3- Araç ve yağ tamamen ısındıktan sonra devir bandının sonuna kadar 3. Ve 4. Viteslerde sıkıştırılıp kompresyona bırakılır, kompresyonun özellikle rampa aşağı olmasına özen gösterilir, bu şekilde kompresyonla segmanların tam olarak oturması sağlanır, 1000. Kilometrede yağ ve filtre değiştirilerek rodaj tamamlanır.

Yarış motorlarında ise bu durumu biraz değiştirip aracı direkt 3. Aşamadaki gibi sıkıştırarak tamamiyle sıkıştırılmış bir segman-yanma odası düzeni yakalamak istiyorlar ancak segmanlar hızlı aşındığı için motorun ömründen hızlıca eksiltiyorsunuz rodaj aşamasında; Break In Secrets--How To Break In New Motorcycle and Car Engines For More Power

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ustama danıştığımda ilk yağ ile bir süre kullanmanın problem olmayacağı söylendi, 10 40 shell yaü kullanıldı. Yaklaşık 1000km hiç zorlamadan uzun yol yaptım araç ile, 2000km de yağ değiştirmeyi planlıyorum, ekleyeceğiniz bir şey varsa beklerim.
    Evet termik de deÄŸiÅŸti.
    Harici beyin olmadan ne tür bir yazılım önerirsiniz? Ve istanbul içi yazacak tanıdığınız var mı?
    Egzoz olarak ne yapmamı önerirsiniz? İskender de yaptırmayı planlıyorum.

Birkan61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ustama danıştığımda ilk yağ ile bir süre kullanmanın problem olmayacağı söylendi, 10 40 shell yaü kullanıldı. Yaklaşık 1000km hiç zorlamadan uzun yol yaptım araç ile, 2000km de yağ değiştirmeyi planlıyorum, ekleyeceğiniz bir şey varsa beklerim.
    Evet termik de deÄŸiÅŸti.
    Harici beyin olmadan ne tür bir yazılım önerirsiniz? Ve istanbul içi yazacak tanıdığınız var mı?
    Evet termik de değişti.

( Bozuk gorunen Turkce harfleri duzelten site! - TurkceKarakter.com )
    - Bize Her Yer TRABZON

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Teşekkür ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    +olarak hangi yağ en uyumlu olur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yağ olarak 10/60 mobil öneririm stroker yapılan araçlarda kullanırdık amacı standarta göre daha gerilimde çalışan motorun haliyle ısısıda yüksek olacaktır buna göre yağda fazla ısınacağı için daha uygun olur diye.
    Egzoz olarak ortaya spor kat ardından xpipe ve sona orjinal çift giriş çift çıkış oem 3.30 egzoz takabilirsin. İsteğe göre orta susturucuyu ses çıksın diye iptal edebilirsin. Kullanacağın susturucuların girişide çıkışıda çift olsun ozaman m3 sesine daha yakın bir ses çıkar ve daha uyumlu olur.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tahmini ne kadarlık bir bütçe gerekir? Elde avuçta bir şey kalmadı ��

8.000rpm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim kafam pek almadı açıkçası
    belki de yanlış düşünüyorumdur ;

hacmi kabaca %50 arttırılan bir motoru , emme manifoldu+egzoz manifoldu+enjektörler+benzin pompası+bunların hepsini koordine edecek olan beyin veya yeni bir yazılım gibi parçaları , yani o bedenin "nefes alma-beslenme-dışkılama" gibi hayati fonksiyonlarını geliştirmeden nasıl sağlıklı yürüteceksiniz?
    saydığınız parçalar arasında bunlar yok?
    bu artan hacim daha çok hava isteyecek , daha çok benzin isteyecek , daha fazla gaz çıkaracak
    bunları ona veremezseniz de hararet yapacak , gitmeyecek vs..vs..vs..
    yani aradaki büyüme 2,0-3,0 olduğu için söylüyorum bunları
    daha az büyütülse belki gerek olmayabilir bile bunlara..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Açıkçası bu konular da çok bilgili bir insan değilim, ustamla konuştuğum da bu işlemin şuan için yeterli olduğunu, diğer işlemlerü yapmamanın bir zararı olmadığı ama tabiki tam güç için yapmak gerektiğini, ilerde bütçe oldukça diğer şeylerin yapılabileceği cevabını aldım. Şunu da belirtmek isterim, aracın önceki haliyle kıyasladığum da arada gerçekten uçurumlar var, gidişi, kalkışı, düşük devirler, vs vs
    Konu Gsokte tarafından (14-12-2023 Saat 14:55 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motordaki ve egzoz sistemindeki değişecek parçalar tamamlanmadan yazılım yaptırmayın derim, her seferinde tekrar yazılım, ayar ve ayar için benzin gidecek. Ben şuanda Adana civarındayım Ecuhard'ın yaptığı işleri beğeniyorum ancak İstanbul için özelikle M50 yazan birini öneremeyeceğim, bilgim yok maalesef.

Egzoz konusu tamamen tercihe bağlı, M3 headers takıp güzel ses de alabilirsiniz, headers ellenmeden güzel bir x pipe ile sona son susturucu/spor kat koyup çift çıkış yapıp da bırakabilirsiniz. İkisi de iş görür piyasada Supersprint'lerin replikalarını imal edenler de vardı ancak hala kaldı mı bilmiyorum.

Egzozdan sonra üst devirler biraz daha rahatlar, kat dolu ise özellikle Egt olayında da motoru rahatlatmış olursunuz. Ancak aracın emme sistemi hala 2.0'a göre dizayn edilmiş bir sistem. Dolayısıyla ya komple kelebekli bir M50b25 emme manifoldu alın ya da manifoldu aldıktan sonra 4.4 V8 M62 kelebeği alın. İşgüzarlar M52b28-M52b25 manifoldu satmak isterse satın ALMAYIN, 2.5 M50 manifoldunun debisi daha yüksek çünkü.

Enjektör meselesine de gelince araca daha bir şey girmeyecekseniz stock olanlar yeter. Ama bu araçta M54b30 ya da aftermarket dereceli eksantrik de girecekseniz yakıt konusunda sıkıntı yaşarsınız. Custom enjektörler pahalı olduğu için en uygun, makul ve hızlı çözüm M52b28'in pembe enjektörleri. Olur da takarsanız çalışır, ancak yazılım yapılmadan yine enjektörlerden randıman alamazsınız.

Yerinizde olsam egzozu yaptırır, M50b25 komple kelebekli bir manifolt alırdım, biraz rahatladıktan sonra da M3 headers ve yazılımla olayı noktalardım, ilk ikisini hemen halletmeniz daha mantıklı, akabinde yazılım da yapılmalı ancak headers bekleyebilir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler