User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Motor yapılma sonrası avans vurma problemi

Anu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Motor yapılma sonrası avans vurma problemi

Merhabalar,

Konu açmadan önce fazlasıyla araştırdım, elimden gelen herşeyi yaptım ve hala problem mevcut olduğu için konuyu açıyorum. Aracım Polo 1.4 16v 101 hp olanlardan. Geçen sene motor, enjektör sorunu yüzünden 3. pistonu eritti (enjektör sorununu kendim 2. kez motor yeyince buldum ustalar sağolsun). Şansa başka bir şeye zarar vermemiş, açılıp pistonlar değişti ve tekrar yola çıktık. Bu süreçte gaza çok yüklenildiğinde hafif teklemeler dışında bir problem yaşamadım. Yaklaşık 2-3 bin km sonra yine aynı şekilde pistonu aynı yerinden eritince sorunu araştırıp enjektörden olduğunu buldum ve tekrar piston, enjektörler vs değişti. Sadece ek olarak performansa biraz daha katkısı olsun diye arkadaş emme manifoldu blok girişlerini biraz genişletti (problem kaynağı olarak buradan biraz kuşkulanıyorum).

Problem burada başlıyor, motor benzindeyken araç içinde bilen birinin duyacağı kadar avans vuruyor. Özellikle ısındıktan sonra oluyor ve araç kendini korumaya alıp afr yi 9 lara çekiyor. Lpgde ise oktan yüksek olduğu için farkedilebilir bir vurma vs hissetmedim ama dinlenmesi gerekli tabi.

Yaptıklarım, bir numara soğuk bujiye geçtim, avansı distrübitörden biraz daha kıstım (ama performans alt devirlerde ciddi olumsuz etkileniyor). Kompresyonu ölçtüm genel olarak 195 civarı dört silindirde (sıkıştırma 10.5:1). Triger kontrol edildi, düzgün takılmış. Kapakta taşlama-düzeltme yok, pistonlar üretim hatası yok ise orjinal.

Araçta olanlar 256 derece eksantrik, düz boru sonu varex egzoz, filtre, ebay malı chip (normalden biraz daha agresif avans ayarı var). Yağ sıcaklık ve basınç göstergesi var, basınç normal sıcaklık ise 130-140 dereceye kadar çıkıyo zorlayınca (önceleri de aynı dereceleri görürdü). İlk motor yapıldığında aynı parçalarla en açık avans ayarında vurma olmazken ikinci motor yapıldığında ayar normalin çok altındayken bile ses duyuluyor.

İşin içinden çıkamadım, tecrübeli arkadaşlardan yorum ve tavsiye rica ediyorum
    ''Halkını cehalet ve sefalete teslim eden yöneticiler yok olmaya, cehalet ve sefalete sürükleyen yöneticileri seçen halk ise köle olmaya mahkûmdur." Mustafa Kemal ATATÜRK

Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Diyagnoza aglayinca ne cikiyor?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Knock sensörü ve oksijen sensörü hatası. Motor yapılmadan önce ikisi de yoktu. Avans sensör hatası verdikten sonra oksijen sensörü hatası çıkıyor.
    ''Halkını cehalet ve sefalete teslim eden yöneticiler yok olmaya, cehalet ve sefalete sürükleyen yöneticileri seçen halk ise köle olmaya mahkûmdur." Mustafa Kemal ATATÜRK

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sente ayarına bakıldı mı dereceli egzantrike göre. Orjinali 10.5 olan araca egzantrik takınca kompresyon testinin orjinalden daha düşük olması lazım. Orjinal kompresyon kaç çıkması lazımmış o motorda. Sanki senin 195 den biraz daha düşük alman gerekiyor gibi geldi bana.
    Schumi.Projects

106 GTI | 206 RC | 2008 SUV 1.2 PureTech EAT8 | 3008 SUV 1.6 HDi EAT6 | Citroen AX GTI
    Never drive faster than your guardian angel can fly
    106 RC - 106 GTI with 2 liter engine

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sente ayarına bakıldı mı dereceli egzantrike göre. Orjinali 10.5 olan araca egzantrik takınca kompresyon testinin orjinalden daha düşük olması lazım. Orjinal kompresyon kaç çıkması lazımmış o motorda. Sanki senin 195 den biraz daha düşük alman gerekiyor gibi geldi bana.
    Sente ayarında problem olmadığını söyledi 2 ayrı usta. İnanmadım beraber söktük taktık, nasıl ayarlandığını işaretlerini vs biliyorum tam olarak tekrar yaptık. Orjinal kompresyon değerini hiçbir yerde bulamadım ama motor yapılmadan önce 135-145 civarıydı aynı parçalar ile birlikte (260bin kmdeydi motor). İlginç olan ilk motor yapıldığında aynı egzantrik ile 1200 devirde 5. vites gaza yüklenmeme rağmen hiç avans sesi duymadım, hata da vermedi. İkinci rektefeden sonra bu problem oluştu, özellikle ısındığında 6-7 bin devirde bile duyuluyor. Sonrasında afr 9-10 civarına çekiyor beyin, ondan sonra zaten araba ciddi çekişten düşüyor. Ara ara afr düzeliyor, bir süre sonra tekrar 9-10 oluyor. Lpg de bile aynı bu değerler, zaten mümkün olduğunca lpgde biniyorum avans vurmaması için. Uzun yolda 2bin km kadar test ettim, özellikle ani gazlarda zorlayınca afr zengine çekiyor.

Havayı Koklayan Adam Redfish16V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    "emme manifoldu blok girişlerini biraz genişletti " yeni rektefiye yapılmadan önce mi yapıldı bu işlem ? Eğer öyle ise seni avans vurmaya iten sebep bence bu
    Progressive Trance & Progressive House Music Producer.
    Spotify : https://open.spotify.com/artist/24ek...jQ&dl_branch=1

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı GSİ CLUB Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "emme manifoldu blok girişlerini biraz genişletti " yeni rektefiye yapılmadan önce mi yapıldı bu işlem ? Eğer öyle ise seni avans vurmaya iten sebep bence bu
    Bundan kuşkulanıyorum ben de ama bu kadar etkiler mi? Emme manifoldu aynı genişlikte, kelebek aynı genişlikte sadece blok ile manifold kısımları genişletildi. Fotoğrafı var bulabilirsem eklerim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Port işleminin tek resmini bulabildim, orjinal hali de aşağıdaki resimdeki gibi.

Emre-U - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konuyu hortlatıyorum ama problem nasıl cozuldu benzer bir problem bendede nuksetti.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler