User Tag List

17 sonuçtan 1 ile 17 arası

Konu: M54 Motor yağı seçimi.

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

M54 Motor yağı seçimi.

Merhaba M54B25 motorlu aracım için yağ değişimi yapacağım, 5W40 ile 10W40 arasında kararsız kaldım, marka olarak Liqui Moly almayı düşünüyorum fakat şöyle bir problemim var, soğuk motor marşa basıyorum rölanti düşene kadar ses seda yok, rölantiye binince tespitlerime göre bi kaç itici ses yapıyor, motor tam çalışma sıcaklığına geldiğinde ise ses namına birşey kalmıyor, gayet nizami çalışıyor.

İçinde yüksek ihtimalle 5W30 var markasını bilmiyorum, veya 2 çeşit yağ var, aracı galeriden aldım ve biraz eksikti 5W30 eklendi.

5W40 veya 10W40 hangisinde ısınana kadar itici sesi azalır veya kesilir, benim bildiğim yağ ısındıkça kalınlaşır, kalınlaştıkça kesiliyor, 10W koysak daha iyi olur sanki çok kararsız kaldım.

Birde 10W40 da tam sentetik ve yarı sentetik olarak 2 çeşit var Liqui Moly de kararsız kaldım.

Tecrübe sahipleri yardımcı olur ise sevinirim.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Motor durumunu bilmek lâzım herşeyden önce. M54 motorlar çok güzel motorlardır, motorda eğee yağ kaçağı yoksa ve krank havalandırması sağlamsa kolay kolay yağ eksiltmez. Şuan BMW shell kullanıyor LPG den elde ediliyor ve sıcaklığa karşı çok dayanıklı olduğu iddia ediliyor. Ben olsam denerdim.
    Daha önce Castrol kullanıyordu BMW ben memnun değildim. Yerli üretim ben olsam kullanmam.
    Mobil 5 30 ve 5 40 kullandım fark göremedim kendi M54B30 motorlu aracımda. Mobil şuan yerli üretim yerinizde olsam kullanmam.
    Shell olmazsa motul ve liquiy molly orjinal olmak kaydıyla ikisini de kullanırım. Yağ değişiminden önce motor içi temizlik ürünü tavsiye ederim...

10 40 kesinlikle olmaz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı serhadocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motor durumunu bilmek lâzım herşeyden önce. M54 motorlar çok güzel motorlardır, motorda eğee yağ kaçağı yoksa ve krank havalandırması sağlamsa kolay kolay yağ eksiltmez. Şuan BMW shell kullanıyor LPG den elde ediliyor ve sıcaklığa karşı çok dayanıklı olduğu iddia ediliyor. Ben olsam denerdim.
    Daha önce Castrol kullanıyordu BMW ben memnun değildim. Yerli üretim ben olsam kullanmam.
    Mobil 5 30 ve 5 40 kullandım fark göremedim kendi M54B30 motorlu aracımda. Mobil şuan yerli üretim yerinizde olsam kullanmam.
    Shell olmazsa motul ve liquiy molly orjinal olmak kaydıyla ikisini de kullanırım. Yağ değişiminden önce motor içi temizlik ürünü tavsiye ederim...

10 40 kesinlikle olmaz
    Yağ kaçağı 1 damla bile yok motorda, ne külbütörde ne de karterde, ama havalandırma ne durumda bilmiyorum, eksiltme elbet 10 bin km de bir miktar olur 1-1.5 litre kadar ben ona razıyım, her araba eksiltiyor çünkü Tek kafama takılan ses ısınana kadar itici sesi, onu düzgün bir yağ değişimi ile kesebilirmiyim acaba.
    1994 Opel Astra F GSi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracınızda 5 30 ya da 5 40 yağ olduğuna emin misiniz ? aracımda 10-40 yağ varken sabah soğuk motorda itici sesi gelmiyordu. Şuan 20/50 var sabahları itici sesi geliyor
    Coğrafya kaderdir

Emirhancakir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracınızda 5 30 ya da 5 40 yağ olduğuna emin misiniz ? aracımda 10-40 yağ varken sabah soğuk motorda itici sesi gelmiyordu. Şuan 20/50 var sabahları itici sesi geliyor
    M54'e 20/50 yağ mı koydunuz?
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 300E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba M54B25 motorlu aracım için yağ değişimi yapacağım, 5W40 ile 10W40 arasında kararsız kaldım, marka olarak Liqui Moly almayı düşünüyorum fakat şöyle bir problemim var, soğuk motor marşa basıyorum rölanti düşene kadar ses seda yok, rölantiye binince tespitlerime göre bi kaç itici ses yapıyor, motor tam çalışma sıcaklığına geldiğinde ise ses namına birşey kalmıyor, gayet nizami çalışıyor.

İçinde yüksek ihtimalle 5W30 var markasını bilmiyorum, veya 2 çeşit yağ var, aracı galeriden aldım ve biraz eksikti 5W30 eklendi.

5W40 veya 10W40 hangisinde ısınana kadar itici sesi azalır veya kesilir, benim bildiğim yağ ısındıkça kalınlaşır, kalınlaştıkça kesiliyor, 10W koysak daha iyi olur sanki çok kararsız kaldım.

Birde 10W40 da tam sentetik ve yarı sentetik olarak 2 çeşit var Liqui Moly de kararsız kaldım.

Tecrübe sahipleri yardımcı olur ise sevinirim.
    0w40 deneyin, bence düzelme ihtimali yüksek.
    yolunda gitmeyen şey var tabi ama araba il ilgili değil sen rölantide neden freni pompalıyorsun?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İticilerin durumuna bağlı kesip kesmeyeceği, yağ doğru viskozitede ise ve eksik değilse, motorun durumu da iyiyse soğuk çalıştırma da 5 10 sn kadar yani iticiler dolana kadar sesi duyarsınız sonra da kesilir zaten.
    10 40
    20 50
    10 60 gibi yağlar olmaz...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Zorbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İçinde ne var bilmiyorum işte ama 20/50 yoktur.

Alıntı Emirhancakir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    0w40 deneyin, bence düzelme ihtimali yüksek.
    0w40 da mantıklı ama yağ kalınlaştıkça iticiler düzeliyor gibi, sanırım ince yağı tutamıyor iticiler.

Alıntı serhadocak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İticilerin durumuna bağlı kesip kesmeyeceği, yağ doğru viskozitede ise ve eksik değilse, motorun durumu da iyiyse soğuk çalıştırma da 5 10 sn kadar yani iticiler dolana kadar sesi duyarsınız sonra da kesilir zaten.
    10 40
    20 50
    10 60 gibi yağlar olmaz...
    Maksimum 5w40 mı diyorsunuz o zaman.
    1994 Opel Astra F GSi

sinan-s - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    5w 40 koyun sakın 10/60 10/40 koymayın kucağa alırsınız M54 ü
    2003 BMW E46 330 Cİ Topassss
    2006 BMW E46 318 Cİ SİYAH (SOLD)
    ]2001 PEUGEOT 106 GTI SARI SOLD)
    1998 DOĞAN SLX 1.6.İE BORDO (SOLD)
    2008 PORSCHE 911 TURBO S SiYAH (SOLD)

Burak Mehmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    m54 demiyor kendi aracım diyor..

Mehmet 10/40 istemiyor bildiğim kadarıyla o araç. 5-30 devam et bence..

SerkanKurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0w40 Mobil 1 Long life E39 528i nin ilacı olmuştu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SerkanKurt Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    0w40 Mobil 1 Long life E39 528i nin ilacı olmuştu.
    Katılıyorum ve o yüzden önerdim.
    Kendi aracım 266.000 Km de M52TUB20. Motor falan daha önce hiç yapılmamış. 6.000 KM oldu bakımdan bu yana ve eksiltme sıfır Allah'a şükür. Motul 5w30 var. 8.000 olduğunda yağı yeniliycem filtreler ile birlikte. Her 1
    000 KM de hava filtresini temizliyorum. Cidden çok toz doluyor İstanbul da anlamadım gitti. Ne kadar pis bir hava soluyoruz görüyorum..

Alternatif bir vizkoziteye geçer isem şunlar olur;
    0W-40
    5W-40

10W-40 asla koymam bir sıkıntı çıkmadıkça sanırım. MaşAllah diyelim nazar değmesin, çok nazar değdi

Bizim BmwTeam de M54B30 da 0w30 kullanan da var ama sıkıntı çıkartır mı sizin motorda ya da başkasında orasını bilemiyorum. İnce yağ sonuçta, yıpranmış ise motor, hem yakar hem de iticiler daha çok ses yapar sanırım.
    Konu Emirhancakir tarafından (22-11-2018 Saat 14:09 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    0 30
    0 40
    5 30
    5 40 bu viskoziteler uygun. Bir de yağın etiketine bakmalısınız. BMW onaylı olup olmadığına. Önce motor iç temizliği yaptırın, 0 30 ya da 5 30 deneyin eksiltirse 0 40 5 40 bakarsınız...

KOSEREN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Petronas 5w30 koydum son bakımda.Piyasada pek bilinmeyen kaliteli bir markadır.5w30 olarak tavsiye ederim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hayır m52 motora koyuldu
    Coğrafya kaderdir

Havayı Koklayan Adam Redfish16V - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Castrol EDGE urunler | Castrol EDGE | Markaya gore Motor Yağı | Motor Yağı | Motor Yağı Ozellikleri, Madeni Yağ Ozellikleri
    kanka 0 ve 5 viskozite ankara için tercih edilir.önümüz kış 0-30 veya 0-40 mantıklı olabilir,ama 0-30 da yakabilir bir miktar sanki..Castrol 5-30 alınabilir,hem bmw onaylı,hem api ,acea değerleri iyi.Tabi yağ değişmeden önce bi motor iç temizleyici kullan kesinlikle
    Progressive Trance & Progressive House Music Producer.
    Spotify : https://open.spotify.com/artist/24ek...jQ&dl_branch=1

Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Liqui Moly Leitchleuf HC7 5W40 koyacağım karar verdim, BMW LL 98 onaylı zaten. 10W40 istememin sebebi itici sesini bi nebze keser belki diyeydi.
    1994 Opel Astra F GSi

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler