User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Karbüratörü EFI'ye çevirmek W123 250

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Karbüratörü EFI'ye çevirmek W123 250

Arkadaşlar merhaba

Yeni aldığım 79 model W123 M123 motor kodlu 250 6 silindir bir aracım var. Tamamen keyfi binme niyetindeyim, şeceresi belli eli ayağı düzgün bilinen bir araba.
    LPG takılmamış üzerinde orjinal Solex 4A1 karbüratör ve elektronik ateşleme var.

Bu Solex 4a1 BMW M20B20'lerin ilk serilerinde ve Mercedes'te 250-280'lerde çıkan dört boğaz bir karbüratör. Fakat bunu ayarlaması hayli sıkıntılı. İlk boğaz için ayarı kısınca kesiklik yapıyor açınca da bu sefer çiğ benzin kokuyor. İnternette baktığımda zaten karbüratörü genelde zor ayar tutan olarak biliniyor.

Yine yaptığım araştırma neticesi nadir de olsa enjeksiyonluya çevrildiğini gördüm. 280lerde karbüratör veya k jetronic çıkıyor. Bunları iptal edip efi yapıp üzerine turbo yapmak baya yaygın.
    Bu benim motora bir örnek: https://engineswapdepot.com/?p=11014

Derdim sıcak soğuk ayar derdi olmadan, çalıştırırken az gaz verdim çok verdim muhabbeti, çiğ benzin kokusu olmadan binebilmek. Belki yakıt tasarrufu olursa da karım olur şu an 15-20 lt yakıyor Fiyat olarak değer değmez diye pek bir kaygım yok çünkü satma niyetim de yok, evladiyelik modu.

Bu iş yapılabilir mi, kim yapar, neye ihtiyacım olur, neye dikkat etmeliyim vs. yardımcı olursanız sevinirim.
    Savaş MotorSports

Post Thanks / Like
    Mentioned
    90 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel konu bence yapılmaması için sebep yok fakat masrafı çok olacaktır.

Yeni manifold
    Enjektörler ve yakıt kütüğü
    Beyin ve tesisat kabloları
    Yakıt boruları
    Ateşlemede değişiklik yapılacaktır dolayısıyla yazılım değişecek.
    En önemlisi işinden anlayan ama bu işten space x projesini bitirmeye yetecek kadar para talep etmeyecek bir usta.

şimdiden kolay gelsin olurda hayata geçerse keyifle takip edeceğim bir konu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Düşük bütçeli bir uygulama olarak sıralı sistem lpg uygulamak daha kolay olabilir. k-jetronic'lere yapıyorlardı, bazı sensör ilaveleri ve değişikliklerle.

delyyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    SS Works, VAG grubu için bu uygulamaları yapmıştı, videoları falan var. Bir görüşün derim.
    Alıntı the "K" Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mkerim bey eğitime gitmiş, eğitmen yüksekten uçunca skerim diyip konuyu açmış...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı delyyy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    SS Works, VAG grubu için bu uygulamaları yapmıştı, videoları falan var. Bir görüşün derim.
    Baktım şimdi de, bu iş için doğru adres gibi. Tek sıkıntı istanbulun ayrı kutuplarında ( Beylikdüzü-Pendik) olmamız Ama irtibata geçeceğim, teşekkür ederim.

Düşük bütçeli bir uygulama olarak sıralı sistem lpg uygulamak daha kolay olabilir. k-jetronic'lere yapıyorlardı, bazı sensör ilaveleri ve değişikliklerle.
    Evet benim de aklıma ilk bu geldi. Gelgelelim 15-20 lt yaktığı halde sırf orjinallik için yıllardır lpg takılmamış araca lpg takmaya da içim elvermedi Bir de soğukta çalışma, zengin karışım jikle vb. problemler yine karşıma çıkacak. Yoksa çok makul bir fiyata dört nokta enjeksiyon benzeri sistemim olmuş oluyor.
    Savaş MotorSports

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sıralı lpg yi önermem çünkü beyinden pek fazla ayar yapılamıyor karbüratörlü araçlara takılan sıralı lpgde ben taktırdım akşamına geri söktürdüm sanki avansı kısık gibi gidiyordu araba beğenmedim. Belkide takanlar ayarlıyamadı bende eski sisteme dönmüştüm ama turbo ilavesi yapan bi tofaş motoru gördüm iyi gidiyordu
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler