User Tag List

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: AeroDinamik Hakkında Herşey ..

 1. #1
  TechTurkey cem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  01.Kasım.2005
  Yaş
  32
  Şehir
  Istanbul / Izmir
  Mesaj
  6,533
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  14 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)

  Lightbulb AeroDinamik Hakkında Herşey ..

  *Kelime anlamıyla spoiler ;bozucu veya dağıtıcıdır.Yapılan laboratuar araştırmalarında aracın üstünden akan hava akımının kaportayı terk ettiği arka bölüme konulan spoiler bu bölgenin arkasında oluşturduğu hız düşüşü ve buna bağlı olarak ortaya çıkan basınç artışının araca ilave itme kuvveti sağladığı veya diğer bir deyişle aracın hava direnç kaybını azalttığını ortaya koymuştur.Aracın ön tarafına konulan spoilerin ise rüzgarı yönlendirerek yukarı doğru basınç yapmasını ve böylece otomobilin ön kısmının havalanmasını engellemektedir.


  Aeorodinamik, genel anlamda havanın kuvvetsel etkilerini inceleyen bilim dalıdır.K atı bir cisim etrafında akan hava veya hareketsiz duran hava içinde hareket eden katı cisim söz konusu olduğunda hava, aerodinamik kanunlarına uygun davranır. Havanın göreli hareketinden kaynaklanan kuvvetler taşıma ve sürükleme kuvvetleridir. direnç kuvvetleridir. Hava taşımacılığında bu iki kuvvet önemli yer tutarken kara nakil araçları için belli bir hıza kadar sadece direnç sürükleme kuvveti göz önüne alınır. Ancak çok hızlı araçlarda örneğin Formula 1 yarış arabalarında taşıma kuvveti (aracın yol tutuşuyla ilgili olarak) dikkate alınması gereken değerlere ulaşır. Kuvvetler, hızın karesi ile orantılıdır.

  OTOMOBİL ÜZERİNDE OLUŞAN KALDIRMA KUVVETİ

  Tayfun veya hortum gibi şiddetli rüzgarların tehlikeli olmalarının bir nedeni çok alçaktan eserek yukarıya doğru basınç oluşturup herhangi bir kütleyi havaya savurmasıdır. Benzer bir etki de hızlı kullanılan otomobillerde oluşmaktadır. Bu etki aracın üstünde oluşan emme, altında oluşan kaldırma kuvvetiyle daha çok artmaktadır.

  Yüksek hızlı araçlarda aracın üst kaporta yüzeyinin kambur olması doğrusal akım karakteristiği taşıyan hava akımının ( V ) bu bölgede eğrilik sebebiyle hareket yönüne dik bir hız bileşeni kazanmasına ( V2 ) neden olur. Böylece yeni bileşen sayesinde daha büyük değere sahip bir bileşke hız vektörü ( Vb ) ortaya çıkar.

  Hızdaki artışa paralel olarak aracın üstündeki basınç düşer. Aracın üstünde oluşan basınç düşmesi araca yukarıdan emme etkisi yapar. Bu etki oluşurken bir yandanda aracın altından giren hava aracı yukarıya kaldırmak için basınç uygulamaktadır. Bu kaldırma ve emme kuvvetleri aracın tekerleklerindeki ağırlık kuvveti etkisini azaltarak kumandanın zorlaşmasına bilhassa viraj halinde aracın kolaylıkla savrulmasına ve hatta yerden havalanıp takla atmasına neden olur.Bu sebeple yarış otomobillerinin alt yapısına eğrilik verilerek yere basma kuvvetini artırmaya çalışılmıştır. Buna rağmen tam bir başarı sağlanamamıştır. Şöyle ki : olanca hızıyla giden bir yarış arabasını rüzgar piste adeta yapıştırır, öte yandan arabanın karoseri rüzgar direncini asgariye indirecek şekilde biçimlendirilmiştir. Rüzgar bir yandan arabayı piste yapıştırırken, öte yandan arabanın altında oluşan hava cereyanı bir karşı güç oluşturur.

  Öndeki otomobile fazla yanaşan bir yarış arabasının üzerindeki rüzgar baskısı azalır, çünkü rüzgarın esas baskısını öndeki otomobil karşılar. arkadaki otomobilin sürati artar ancak ön tekerlerin piste olan teması zayıflar.

  Bu durumda saatte 300 km hızla giden araç birden bire açıkta kalıp esen rüzgarla karşı karşıya geldiğinde arabanın altından giren hava tekerlerin yerle olan temasını keser ve aracı havalandırır.

  1999 yılında 24 saatlik Le Mans yarışında Mercedes ekibinin başına gelen bu olayla ekip yarışlardan çekilmek zorunda kalmıştır.

  Normal binek araçlarında tehlike bu boyutlarda olmamaktadır yine de savrulma riski vardır. Porsche 1966'dan 1969'a kadar ürettiği 911 marka araçlarda ağırlık artırımı yaparak soruna pratik bir çözüm bulmuştur. Saatte 225 km hızla giden araçlarının ön tarafına döküm demir sağ ile sol tarafa birer akü koyarak aracın yere yapışmasını sağlamıştır. Teknik açıdan daha akıllıca çözüm ise spoiler kullanımı ile gelmiştir.
  SPOİLER (avantajları dezavantajları)

  Genel Kural 1 Bir cismi yere ne kadar bastırırsanız o kadar zor kaydırırsınız.İşte bu kuraldan yola çıkarak diyebiliriz ki bir arabanın arkası yere ne kadar çok basılırsa, o kadar zor kayar. Arka kanat takılması olayı, özellikle yüksek hızlarda yol tutuşunu arttırmak için yapılan bir uygulamadır. Arabanın yardığı hava, arkaya taktığınız, biraz öne doğru yatırılmış kanata çarparak bir kuvvet uygular ve arabanın arkası yere doğru bastırılır. Bu arka kanatların açısı çok önemlidir. Ne düz olmalıdır, ne de fazla eğik.
  Piyasadaki arka kanatlardan Renault 21'lerde görebileceğiniz çite gibi dümdüz olanları görüntüden başka bir işe yaramazlar fazlasıyla. Ancak bir Subaru Impreza'ya baktığınızda, hem kanadın büyüklüğü hem de biraz öne doğru eğilmiş yapısı, arabanın arkası üzerinde büyük bir kuvvet uygular ve arka tekerleklerin tutuşunu büyük oranda arttırır. Bu da sizin kullanımınıza ister otobanda yüksek hızlarda olsun, ister virajlarda olsun, daha doğrusal, stabil bir sürüş sağlar.
  Arka kanat uygulamasında dikkat edilmesi gereken noktalar:
  Araca arka kanat takıldığı zaman yüksek hızlarda oluşacak baskıdan ve arabanın arkasının yere daha çok bastırılacağından dolayı, tekerlekler üzerine normalden daha fazla basınç gelecektir. Tekerleklerin bu basınca karşı koyabilmek için normal değerinden biraz daha fazla şişirilmesi gerekmektedir. Kesin bir şey söyleyememekle birlikte ben olsam, kanadın boyutuna ve etkisine göre arka tekerlekleri fabrika verilerinden 1 ya da 2 psi daha fazla şişirirdim.


  Avantajı, dezavantajı

  Avantajı az önce de bahsettiğimiz gibi yol tutuşunu iyileştirmesidir. Dezavantajı ise yakıt tüketimini bir miktar arttırmasıdır. Ama bu önemsenecek boyutlarda değildir.
  Ön Tampon-Altı Rüzgarlık Uygulaması
  Normalde bir araba giderken, önündeki havayı yararak ilerler. Yardığı havanın büyük bir bölümü arabanın üstünden diğer miktarı da arabanın altından ve yanlarından geçerler. Yarılan havanın, arabanın altından geçen kısmı, arabaya alttan bir miktar kuvvet uygulayarak aracı az da olsa yerden kaldırır. Bunun karşılığında da aracın üstünden geçen hava arabayı yere bastırır. Ama biz daha iyi bir yol tutuş istiyorsak, arabanın altından geçen hava miktarını azaltabiliriz. Bunun için ön tamponun altına yaklaşık 5cm yüksekliğinde ek bir parça takılabilir. Bu takılan parça arabanın yardığı havanın, aracın altına girmesine bir miktar engel olur, bu sayede de yol tutuş bir miktar iyileşir.
  Özellikle yüksek hızlarda arabayı kontrol etmekte zorlanıyorsanız, arabayı düz bir çizgide tutamıyorsanız, araba sanki hafifmiş ve sağlam bir şekilde gitmiyormuş gibinize geliyorsa, ön kanat uygulaması sizin sorununuza çare olabilir.
  Sonuç
  Özellikle motor modifiyesi görmüş ve motor gücü arttırılmış araçlarda, ön ve arka rüzgarlık uygulamaları son derece gereklidir. Motor gücü artmasına rağmen, halen hafif olan araç, yüksek hızlarda dengesizlik, kontrol zorluğu çekebilir. Mesela 120bg. olan bir P106GTI'ısiz 150-160 bg yaptıysanız bu araba uçma eğilimi gösterebilir.bunun için ön ve arka kanatlar son derece faydalıdır.
  Araçların Kanatları Spoilerlar
  Spoiler denince bir çok kişinin aklına Ankara trafiğinde araçların yüzde 90'ında dekoratif amaçla bulunan sonradan monte edilen plastik parçaları gelir. Peki spoiler gerçekten dekor mu? Yoksa araba üzerinde bir işlevi var mı?
  Araçların ağırlığı hızları yükselttikçe azalır. 30 km hızla giden araç ile 130 km hızla giden bir aracın ağırlıkları çok farklı olur. Araç hızlandıkça hafifler. Hafifledikçe de kontrolü zorlaşır. Bu noktada spoilerlar devreye girer.
  Araçlarda ön ve arka olmak üzere iki tür spoiler bulunabilir. Araç, önünde bulunan havayı yararak ilerler. Eğer aracın arkasında doğru dizayn edilmiş bir spoiler varsa hava spoilera çarparak aracın arkasını yere bastırır.
  Bu da aracın ağırlığını; dolaylı olarak da yüksek süratteki yol tutuş kabiliyetini arttırır. Eğer aracın arkasında bulunan spoiler iyi dizayn edilmemişse aracın yol tutuşunu son derece olumsuz etkiler. Aslında spoilerları uçakların kanatlarına benzetebiliriz. Kanatlar uçakları havaya kaldırır, spoiler ise aracın havalanmasını önler. Uçakların 200 km'den sonra havalandığını ve Porsche Turbo'nun 300 km son sürati olduğunu düşünürseniz bazı arabaların spoilera olan ihtiyacının ne kadar çok olduğunu daha kolay anlarsınız.
  Eğer aracınızda fabrika çıkışı bir spoiler mevcutsa ekstra olarak bir şey yapmanıza gerek yok. Ama sonradan aracın arkasına spoiler taktırdıysanız arka lastiklerinizin havalarına dikkat etmeniz gerekir. Spoiler takıldıktan sonra yüksek hızlarda arabanın arkası yere basılacağından arka lastiklere normalden daha fazla baskı gelecektir. Arka lastikleri fabrika değerinden biraz daha fazla şişirerek bunun önüne geçebilirsiniz.
  Araç havayı yarıp ilerlerken bir miktar hava da aracın altından geçer. Bu hava akımı aracı yukarı doğru kaldırır; yani hafifletir. Otomobil üreticileri bunu düşünerek ön spoilerları üretmiştir. Ön spoilerlar aracın altından geçen havayı büyük ölçüde keser ve aracın yol tutuşuna katkıda bulunurlar.
  Spoilerlar doğru uygulandıkları taktirde araçların yol tutuşlarını güçlendirirler. Fakat yanlış uygulamalar aracın yol tutuşunun bozulmasına, daha fazla benzin tüketimine neden olabilir. Genellikle otomobillerini modifiye edip güçlerini yükselten kişiler yol tutuşlarını iyileştirmek için spoiler kullanırlar.


  Hava direnç katsayısını azaltmak için yapılan çalışmalar,

  Aracın kaportası çevresinde akan havanın mümkün olduğunca kesintisiz ve pürüzsüz bir yüzey etrafında akması sağlanarak direnç katsayısı daha da düşürülebilmiştir. Bu amaca yönelik araçlarda kapı camlarının ve farların kaporta ile bir yüzeyde dizayn edilmesi, ön ve arka camların daha yatık dizayn edilmesi, yan aynaların formunun aerodinamik özellik taşıması, lastik oyuklarının genişletilmiş çamurluklarla örtülmesi, ön ve arka tekerlekler arasına etekler yerleştirilmesi, ön panel altına hava kesiciler ( airdam ) yerleştirilmesi, jant kapaklarının mümkün olduğunca aerodinamik yapıda imal edilmeleri, aracın altındaki düzgünsüzlükleri alt kaplama takviyesi ile kamufle edilmesi gibi önlemlere rastlanmaktadır. Günümüzde yukarıda bahsettiğimiz önlemler sayesinde direnç katsayısı ;

  Binek araçlarında 0,25'e
  Otobüslerde 0,5'e
  Motosikletlerde 0,4'e
  Kamyonlarda ise 0,65'e
  dek düşürülebilmiştir.

  Hava akımı içinde akım yönüne dik olarak tutulan bir levha için bu değer 1.28, paraşütte 1.70, tabanca mermisinde 0.3, futbol topunda 0.29, yolcu uçaklarında 0.25, bomba ve yedek yakıt tankı taşımayan savaş uçaklarında 0.20 civarındadır.

  Bu arada laboratuvar çalışmalarında bulunan sonuçların normal trafikte tespit edilenler ile uyuşmaması çoğunlukla rastlanan haldir. Çünkü araca etkiyen yan rüzgar, yük durumu vb. faktörler direnç katsayısına doğrudan tesir ederler.

  Açık bir pencere, bagajdaki 20 kg'lık fazla yükün oluşturduğu yere yaklaşma veya kullanılan lastiklerin daha kalın olanlarıyla değiştirilmesi gibi hallerde direnç katsayısı değeri %10-12 artış gösterir. Küçük gibi görünen bu artışın ise yakıt sarfiyatının %5 yükselmesine neden olduğu tespit edilmiştir.

  Aracın altındaki düzgünsüzlüklerin alt kaplama ile kamufle edilmesi halinde cw değeri 0.045 düşüş gösterir.Ön ve arka camların eğik dizayn edilmesi, aracın iç kısmını etkileyen güneş ışığı miktarının artmasına neden olur. Bunun doğuracağı yüksek sıcaklık problemine çözüm olarak cam imalatçı firmalar renksiz iki ince cam tabakası arasına altın veya gümüş metalden mikron mertebesinde film sıvayarak güneşin görünür dalga boyundaki ışınlarını geçiren fakat enfraruj ışınlarını yansıtan camlar geliştirmişlerdir. Bunun maliyeti ise normal cam maliyetinin % 50 üzerindedir.

  Cw değerini azaltma çalışmalarının sonucu olarak şu söylenebilir : Geliştirilen farklı önlemler sayesinde direnç kaybı oldukça düşürülebilmiştir ve hatta daha da düşürülebilir ancak bu amaç için uygulanacak ilave önlemlerin doğurabileceği maliyet artışı cw değerinin küçültülmesi sonucu ortaya çıkacak avantajı aşacağından bu gibi önlemler şimdilik sadece deneme, geliştirme ve yarış gibi özel amaçlı araçlara uygulanabilmektedir. Binek otolarında cw değeri 0.25 ile 0.6 arasında değişirken bu tür numunelerde cw değeri 0.20'ye düşebilmektedir.

  Bu konuda rekor 0.182 ile Mercedes'in C111 serisinin 1985'de geliştirdiği C111/4 modelindedir. Zaman değerlerini alt üst 1936 yapımı geliştirilmiş Mercedes W125 0.20'lik cw değeri ile damla formuna en yakın araçlardan biridir.
  " If everything seems under control, you're just not going fast enough. "

 2. #2
  OmerRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  21.Aralık.2005
  Yaş
  30
  Şehir
  Ankara
  Mesaj
  4,189
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  3 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Teşekkürler.


  Bir de kullanılan spoiler lerin basma/sürükleme oranlarının mantıklı rakamlarda tutulması çok önemli. bu yüzden mümkün olan en küçük ve dirençsiz şekil ile alınabilecek maksimum basma faydası tercih edilmelidir.

 3. #3
  Baran^ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12.Ağustos.2006
  Yaş
  32
  Şehir
  Türkiye/Istanbul
  Mesaj
  5,515
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Benim bir sorum olacak,otomobillere sonradan takılan servislerden alınan markanın urettiği spoiler ön dil vs bu gibi ekipmanlar testlerden gecirilerekmi imal ediliyor yoksa sadece görsel olarak opsiyon yaratma amaclı sadece ölçülendirilerekmi üretiliyor? teşekkürler.

 4. #4

  Üyelik
  05.Nisan.2006
  Yaş
  33
  Şehir
  istanbul/çekmeköy
  Mesaj
  7,250
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  3 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  markalıysa illlaki surtunme testlerına tabı tutulmustur, yanı mtechnık tamponlar olsun, brabustur vs gibi.. tabı bazıları daha cok onem verır aero olayına bazısı daha az
  ztn otekı turlu olsa yakıt tuketımını artırır ve satısa sunulmaz o marka tarafından..

 5. #5
  D16inside - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  30.Ekim.2008
  Yaş
  33
  Şehir
  '' TURKEY '' 67
  Mesaj
  2,202
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  en kısa zaman da cıvıc için cam rüzgarlıgı almalıyım inş. bulabilirim.paylaşım için teşekkürler.

 6. #6
  7641
  Misafir
  Benim bir fikrim var. Mesela arka kanadın açısı hızla doğru orantılı olarak değişse performans daha anlaşılır olur. Düşük hızlarda arka kanat dez avantaj durumunda. Ama yüksek hızlarda olmazssa olmaz. Bence açısı elektronik olarak değişmeli. Proje yapmak isteyenlere yardım edebilirim...

 7. #7
  yavuz364 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  03.Nisan.2008
  Yaş
  29
  Şehir
  Sahrayıcedid-Başakşahir
  Mesaj
  3,100
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  1 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  doğru söylüyorsunuz ancak düşük hızlarda neden dezavantajlı olduğunu anlamadım. düşük hızlarda zaten spoilerin yere baskı gücü de çok çok düşük olacaktır, o yüzden çok ta etkilemeyecek..
  Alıntı 7641 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Benim bir fikrim var. Mesela arka kanadın açısı hızla doğru orantılı olarak değişse performans daha anlaşılır olur. Düşük hızlarda arka kanat dez avantaj durumunda. Ama yüksek hızlarda olmazssa olmaz. Bence açısı elektronik olarak değişmeli. Proje yapmak isteyenlere yardım edebilirim...

 8. #8

  Üyelik
  05.Nisan.2006
  Yaş
  33
  Şehir
  istanbul/çekmeköy
  Mesaj
  7,250
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  3 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  aynen yuksek hızda baskı yapar hızı keser.. tam tersı duzlesmesı lazım yuksek hızda ama yol tutstan kayıp yaratır doal olarak..

 9. #9
  senna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  25.Kasım.2005
  Yaş
  32
  Şehir
  -
  Mesaj
  7,440
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  2 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  draglarda belki işe yarayabilir ciddi downforce üreten bir kanadı hıza göre kontrol etmek
  körler sağırlar

 10. #10
  Tuning055 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  25.Ekim.2009
  Yaş
  26
  Şehir
  Samsun
  Mesaj
  969
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  benım aracımdaki spoilerin bır avantajı yada dezavantajı var mıdır??
  Alıntı matthardy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  abi konuyu 1 yıl önce sen acmısssın simdi geçmiş olsun diyosun

 11. #11
  Stı-PoweR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12.Aralık.2009
  Yaş
  43
  Şehir
  İstanbul
  Mesaj
  92
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  wow::::::::

 12. #12
  RENAULT
  Misafir
  Piyasadaki arka kanatlardan Renault 21'lerde görebileceğiniz çite gibi dümdüz olanları görüntüden başka bir işe yaramazlar fazlasıyla. Ancak bir Subaru Impreza'ya baktığınızda, hem kanadın büyüklüğü hem de biraz öne doğru eğilmiş yapısı,
  ____________________________________________
  Sanırım Hiç 21 Concorde kullanmamış olmandan ötürü Çite gibi piyasa laflarını sarf etmişsin, aerodinamikten bahsetmişsin güzel, Her aracı aerodinamik yapısı farklı olduğundan ,subaru imrezanın kendi yapısına göre üretilmiştir.
  sizin o çita gbi dediğiniz spoilerin içinde (Civa) Vardır. Franceden ithaldir.
  Mühendisler demekki onu uygun görmüşler o takılmış ayrıca 21 Concorde subaru gbi
  bir görüntüsü olmadığından Daha asil uzun şase görüntüsüne yakışacak sekılde dizayn edilen Spoiler Takılmıştır. ve Concorde 100 km üzerinde aracı ne derece yere bastığını Kullananlar bilir.ayrıca Fren yaparken araçta sapma kayma meydana gelmez.,
  İsterdimki böyle kapsamlı sitede daha bılınçli sekilde anlatımlar olması.
  Böyle asılsız kelimeler yakıştıramadım.
  saygılarımla.

 13. #13
  21 CONCORDE
  Misafir
  arkadaşa bende katılıyorum. ayrıca hiçbir fabrika sadece görüntü olsun diye 140 euro luk kanat koymaz. artıca fabrikalar' kanat rüzgarlık vs koyarken rüzgar faktörünü hesab ederek koyarlar.dünyada sonradan koyulan hiçbir rüzgarlık fabrikanın yaptığı hesaplara göre kıyaslanamaz bile.piyasada gördüğümüz her subaru kanadıda orjinal değildir.çoğu sonradan yapma güzel görünsün diye. ama yinede paylaşım için teşekkürler.

 14. #14

  Üyelik
  15.Nisan.2010
  Yaş
  24
  Şehir
  İstanbul
  Mesaj
  5,892
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  1 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  kırsak içinden civa akarmı
  ...

 15. #15
  M.Emin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  07.Aralık.2008
  Yaş
  30
  Şehir
  İST.
  Mesaj
  54
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Alıntı berkay_aydin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  kırsak içinden civa akarmı
  akmaz onu spoilerin içine özütmüşler

  bu arada spoilerin 2 amacı vardır biri downforce sağlayıp arkayı bastırmak
  diğeri ise aracın arkasındaki havayı yönlendirerek rüzgar direncini düşürmek

  ayrıca spoilerin öne eğik olması her zaman yere bastırma gücünü artıracak diyede bişey yok
  yere paralel fakat damla formluda spoilerde olabilir uçak kanadı gibi

 16. #16

  Üyelik
  12.Ağustos.2008
  Yaş
  37
  Şehir
  Fransa
  Mesaj
  1,023
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  0 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  21ci arkadaşlar çok duygusal girmişler ama yazdıkları yazılar hiçbir bilimsel gerçek içermiyor. hep "yapmışlardır, etmişlerdir" gibisinden ifadeler var. içinde civa varsa niye var neye yarıyor bunu yazarsın, iki de link koyarsın yazdığın şeyi destekleyen ki insanlar ciddiye alsın. ben de uydurayım type-r kanadı adamantiumdan yapılmıştır diye ee ne olacak şimdi?

  İsterdimki böyle kapsamlı sitede daha bılınçli sekilde anlatımlar olması.
  Böyle asılsız kelimeler yakıştıramadım.
  saygılarımla.

 17. #17
  by serçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  27.Ocak.2009
  Şehir
  BAYRAMPAŞA
  Mesaj
  4,773
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  8 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  güzel bir paylaşım paylaşım ve bilgin için teşekkürler .....
  DrEcu

  PAX OTO

  DİZAYN EGSOZ

 18. #18
  initial-D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  23.Ağustos.2008
  Yaş
  31
  Şehir
  türkiye
  Mesaj
  4,131
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  1 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Alıntı RENAULT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Piyasadaki arka kanatlardan Renault 21'lerde görebileceğiniz çite gibi dümdüz olanları görüntüden başka bir işe yaramazlar fazlasıyla. Ancak bir Subaru Impreza'ya baktığınızda, hem kanadın büyüklüğü hem de biraz öne doğru eğilmiş yapısı,
  ____________________________________________
  Sanırım Hiç 21 Concorde kullanmamış olmandan ötürü Çite gibi piyasa laflarını sarf etmişsin, aerodinamikten bahsetmişsin güzel, Her aracı aerodinamik yapısı farklı olduğundan ,subaru imrezanın kendi yapısına göre üretilmiştir.
  sizin o çita gbi dediğiniz spoilerin içinde (Civa) Vardır. Franceden ithaldir.
  Mühendisler demekki onu uygun görmüşler o takılmış ayrıca 21 Concorde subaru gbi
  bir görüntüsü olmadığından Daha asil uzun şase görüntüsüne yakışacak sekılde dizayn edilen Spoiler Takılmıştır. ve Concorde 100 km üzerinde aracı ne derece yere bastığını Kullananlar bilir.ayrıca Fren yaparken araçta sapma kayma meydana gelmez.,
  İsterdimki böyle kapsamlı sitede daha bılınçli sekilde anlatımlar olması.
  Böyle asılsız kelimeler yakıştıramadım.
  saygılarımla.
  Alıntı 21 CONCORDE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaşa bende katılıyorum. ayrıca hiçbir fabrika sadece görüntü olsun diye 140 euro luk kanat koymaz. artıca fabrikalar' kanat rüzgarlık vs koyarken rüzgar faktörünü hesab ederek koyarlar.dünyada sonradan koyulan hiçbir rüzgarlık fabrikanın yaptığı hesaplara göre kıyaslanamaz bile.piyasada gördüğümüz her subaru kanadıda orjinal değildir.çoğu sonradan yapma güzel görünsün diye. ama yinede paylaşım için teşekkürler.
  arkadaşlar daha aktif olsada şu civa olayını tartışabilsek keşke.çıtaya alınan civayı basmış.bide asılsız kelimeler yakıştıramadım demiş şaka mı bu?

  concorde un kanadının hissedilir bir etsiki yok hatta 0,30 gibi kötü olan bi sürtünme katsayısınıda 0,31e çıkarıyor2,0 managerde kullanılmıyor ama 2,0 concorde da kullanılıyor.2,0 managerler 100den sonra arkasımı havalanıyo yada fren yaparken hemen arkası kopuyor?gerçi managerin arkalar kampana ama..neyse

  100km gibi bir hızda o concorde kanadının yoltutuş ve frene etkisini hissedebilen adam varsa yazık etmiş kendine buralarda.gitsin f1 pilotu olsun.

  atarken yada abartırken azcık frene basalım
  '99 Honda CBR 1100 XX SuperBlackBird

 19. #19
  Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12.Şubat.2006
  Yaş
  33
  Şehir
  İstanbul / Avrupa
  Mesaj
  11,650
  Post Thanks / Like
  Mentioned
  11 Post(s)
  Tagged
  0 Thread(s)
  Ahh ahh. Şu cilalı ibo şeklinde duran EG kanadının rüzgar tünelinde boyalı duman fotoğrafını görmek isterdim.
  Never drive faster than your guardian angel can fly

  MagicPerformance

  106 RC - 106 GTI with 2 liter engine - Coming Soon

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •