User Tag List

11 sonuçtan 1 ile 11 arası

Konu: Farlar neden matlaşır? Matlaşma nasıl önlenebilir?

Çöllü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Farlar neden matlaşır? Matlaşma nasıl önlenebilir?

Araçlarımızın gündüz daha iyi fark edilmesini ve gece önümüzü aydınlatmasını sağlayan farlarımız belli bir süre sonra matlaşmaya ve sararmaya başlar. Bu durum hem farların aydınlatma özelliklerinin azalmasına hem de aracımızın kötü görünmesine neden olur.

Farın yapıldığı malzeme nedir?

1980'li yıllarda çeşitli ülkelerde otomobil farlarında dikdörtgen ve yuvarlak yapının kullanımı yaya güvenliği ve aerodinamik kaygılarla sonlandırıldı. Bu far tipleri genellikle cam malzemeden üretiliyordu ve bu tarihlerden sonra cam yerine polikarbon plastik kullanılmaya başlandı.

Polikarbon plastik malzemenin avantajları ise şunlardır.
    • Hafif olması nedeniyle aracın genel ağırlığını azaltması
    • Aracın aerodinamik yapısına katkı sağlayacak şekilde üretime uygun olması
    • Kırıldığında cam kadar yayalara zarar vermemesi
    • Üretiminin daha kolay, hızlı ve ucuz olması
    • Camdan daha esnek ve dayanıklı olması

Polikarbon plastik malzeme mikroskobik olarak incelendiği zaman sünger benzeri gözenekli yapı hemen dikkat çekmektedir. Aslında mat görünüme de tam olarak bu süngerimsi yapı neden olmaktadır. Bu yapının amacı hem hafiflik hem de sağlamlığı aynı anda sağlayabilmektir.

Far üreticileri bu matlığı giderebilmek için üretimden çıkan farları özel parlatıcı ve dayanıklı bir cila ile kaplarlar. Bu uygulama otomobil boyaları üzerine koruma ve görsel amaçlı uygulanan son kat kaplamaya benzemektedir.

Far neden matlaşır?

Günümüzde farlarda kullanılan polikarbon malzemenin birçok avantajı bulunsa da matlaşma gibi önemli bir dezavantajı da bulunmaktadır. Bu matlaşma sünger görünümlü polikarbon malzeme üzerine kaplanan dayanıklı cilanın zamanla özelliğini yitirmesi ve incelmesinden kaynaklanmaktadır. Ancak her far aynı zamanda matlaşmaz. Bu süreyi belirleyen etkenler ise şunlardır.

• Güneşin zararlı UV ışınları
    • Farın yarattığı ısı
    • Kullanılan ortamdaki toz, tuz, çamur ve kimyasal miktarı
    • Sert araba yıkama fırçaları ve makinaları

Farın matlaşması önlenebilir mi?

Farlar kısa yada uzun bir süre sonra kullanıma bağlı olarak yapısı gereği mutlaka matlaşır. Kimi far 60.000km ve 2-3 yılda matlaşmaya başlayacağı gibi kimi far 150.000km ve 7-8 yılın ardından matlaşmaya başlayabilir. Ancak bazı durumlarda farların matlaşması geciktirilebilir. Matlaşmanın daha az olduğu araçlar genellikle şöyledir.

• Güneşin zararlı UV ışınlarının girmediği kapalı garajda muhafaza edilen araçlar
    • Güneşin zararlı UV ışınlarına karşı park edilmeyen araçlar
    • Farların yüksek ısısına daha az maruz kalan gece daha az sürülmüş araçlar
    • Tuz gibi kimyasal aşındırıcılara daha az maruz kalan araçlar
    • Kum gibi fiziksel aşındırıcılara daha az maruz kalan araçlar
    • Otomatik yıkamaya daha az giren araçlar

Yukarıdaki maddeler sonucunda iki farklı kullanım arasında bir karşılaştırma yapalım.

• Çabuk far matlaşması yaşaması muhtemel olan araç

Güneşin ve tuzun daha yoğun olduğu deniz kıyısında bulunan, kapalı otoparkta muhafaza edilemeyen ve genelde güneşli yerlere park edilen, hava karardıktan sonra da yoğun olarak kullanılan, otomatik yıkama makinalarına sıklıkla giren bir araç muhtemelen 2-3 yıl sonra ve 60000km civarında far matlaşması yaşayabilir.

• Geç far matlaşması yaşaması muhtemel olan araç

Karasal iklimde bulunan, kapalı otoparkta muhafaza edilen, genellikle gündüz kullanılan, sünger ile yıkanan bir araç muhtemelen 6-7 yıl sonra ve 150.000km civarında matlaşma yaşayabilir.

Matlaşan far parlak haline geri getirilebilir mi?

Bazı kullanıcılar kaportaya uyguladıkları aşındırıcı olmayan krem cilanın periyodik olarak farlara uygulanması durumunda matlaşmayı yavaşlattığını belirtirler ancak bunun gerçekten işe yarayıp yaramadığına dair kesin bir sonuç bulunmamaktadır.

Diğer taraftan su zımparası gibi çok ince bir zımparayla farın üstünde kalan matlaşmış fabrika cilasını alıp krem cila uygulayanlar da vardır ancak bu uygulamaların ne kadar dayanıklı olduğu tartışmalıdır. Bu işlem bilinçsiz ve yanlış malzemeler ile uygulanırsa fara daha çok zarar verme ihtimali de bulunmaktadır.

Ayrıca oto sanayi sitelerinde benzer işlemler far başına 50TL-150TL arasında uygulanmaktadır ancak farlar 1-2 sene sonra eski mat haline geri gelmektedir.

Bir diğer çözüm ise farların şeffaf folyo-cam filmi ile kaplatılması olabilir. Bir takipçimiz tarafından paylaşılan bu çözüm sayesinde hem fara zarar veren UV ışınları filtre edilebilir hem de makina yıkamanın sert fırçalarının verdiği mekanik zarar engellenebilir. Ayrıca ortamda bulunan toz, tuz, kum ve kimyasalların etkisi de bu şekilde azaltılabilir. Gayet güzel görünen bu uygulamanın garanti koşullarına ve farın ısınmasına nasıl bir etkisi olacağını ise tam olarak söyleyemiyoruz. Ayrıca uygulamanın çok kaliteli bir kaplama ile yapılması söktürme durumunda ise işin uzmanı tarafından yöntemine uygun şekilde sökülmesi gerekebilir.

Matlaşan farı Eski haline Getirebilmek için tavsiye edilen yöntem

Kaynak

veliazak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk etken bence; malzeme kalitesi... İsim vermeyeceğim Çin üretimi araçların 2-3 yıl içinde farları 15 yıllık araçların farlarından kötü duruma geliyor maalesef...

yilmazcatalbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şu ucuz yıkamacılardaki lanet olasıca köpük
    Techturkey dediğin 12, bilemedin 16. sayfada adamı bulur, 500.000 yerine 1m alır, konuya giren herkesi ihya ederdi...

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    kısa vadede en önemli neden bence.. fabrikalar bile bunu kesiteremiyor neticede 5-6 yıllık mercedes e kasa s kasalarda bile oluyor nedenide halogen farın ürettiği yüksek ısı güneşin yüksek ısısına maruz kalıp üstüne gece farların yanması .. kısaca farın içinden ve dışardan ısı dönüşümleri soğuk sıcak mikanın yapısını bozuyor bence..

ben yıkama makinelerinin yada o köpüklein çok büyük etken olucağını sanmıyorum en azından kısa vadede .
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

S.Yavuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @Çöllü hocam "polikarbon" demişssinizde poliüretan pleksiglass diye biliyordum. Birde hocam bi videoda görmüştüm, diş macunu ile elle polisaj yapıyolardı. açıkçası denemedim ama faydası olurmu dersiniz ?
    1997 Fiat Uno Stock = Düldül'ü Harika

By Piston Garage
    Body Works

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    burada belirtilen bir madde de hata var. Su zımparası arkasından yapılan pasta ile yeniden temizlenen farların ömrünün kısaldığı belirtilmişte. Ne yapılmalı? Tamir edebilme şansın var mı yok. Eee ne yapıcaksın çöpe atıp yenisini alacaksın. Ömrü kısalır mı evet kısalır. Haldur huldur dalarsan kısalır. Yoksa çok ince su zımparası ve pastanın hiç bir zararı yok. Çünkü zaten aşınmış ömrünü tamamlamış katmanı uzaklaştırıyorsun.
    Buradaki algı şu sanki farları biz detailingciler bozuyoruz da sonradan tamir edip haksız kazanç elde ediyoruz. Biz aşınan ve matlaşan yüzeye yeniden parlaklık ve ışık geçirgenliği sağlıyoruz. Bozulanı düzeltiyoruz. Kaç kişi arabasını zaten 10 yıl kullanıyor. Arabacı yani arabasına özenle bakan kişiler zaten ekonomik güçleri olduğu sürece arabalarını 3 sene içerisinde yeniliyor ya da değiştiriyor. Bi de kullanılan malzemenin kalitesi çok önemli. BMW lerin %50 sinde bu sorun var ama ben şimdiye kadar bu sorunu olan 2005 model ve sonrası megane rs görmedilm. 2011 model toyotada tamir ettim 2012 model 5 seriside.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Malzeme ister istemez eskiyor. Peki sadece uygulanan yönteme göre eskime hızı değişir mi temizleme yaptıktan sonra?

Şöyle bir şey duymuştum farın üzerinde fabrikasyon bulunan bir katman var, temizlemek için illaki o katman alınacak (çok eskimemiş bir yüzey için söylüyorum, iyice eskimiş bir yüzey zaten her halükarda temizlenmeli). Ancak alınınca alt katman üsttekine göre çok daha hızlı bozuluyor. Bu doğru mu, doğruysa az bozulmuş yüzeyi yaptırmamak gerekebilir. Benim farlarda çok hafif, belli belirsiz kirlenme var. Anlattığım nedenle yaptırırsam bir süre parlak, sonra daha kötü olabilir endişesi taşıyorum.

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok hafif sararma bendede var.

ne yapsam bilemedim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Camın gözünü seveyim..

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2000-2500-3000 su zımparası en sonra PlasX ile geçin tamamdır. Çok da şaapmamak lazım
    Benim aracın farlarını bu şekilde temizleyeli tam bir yıl oldu. Şu an en ufak sararma yok. Her yıkamadan sonra hızlı cila atıyorum. 6 ay da bir de cila atıyorum. Sanıyorum sararmayı geciktiriyor.

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben aracin %80 park halini kapali otoparkta tuttum.5.5 yil bindim 120k km devirdim hic sararma beya kararma yoktu halogen far ve mercek mevcuttu. Hicbir islem yaptirmadim farlsra.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)