User Tag List

18 sonuçtan 1 ile 18 arası

Konu: Turbofan çalışmam ve ilk denemem...

06UZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Turbofan çalışmam ve ilk denemem...

Merhaba arkadaşlar
    İnternette gördüğümde cok hoşuma giden, jantlara ''ek''olarak monte edilen turbofan parçasını tasarlayıp hayata geçirmiş bulunmaktayım. Özet gecicek olursam;
    Yurtdışındada denemeler mevcut. Fakat hem kur farkından dolayı hemde istenilen rakamların yüksek olması ve sebebiyle kendim kolları sıvadım. Öncelikle fusion 360 tasarım programını sıfırdan hatim ederek ve jantın üzerinde ölçüler alarak tasarımı cizdim. tasarımı parcalar halinde yaptırıp montajını yaptım. tabi bu süreçte bir kaç kere deneme yanılma oldu. Ölcülerdeki tutarsızlıklardan ve malzemenin esneme payından dolayı. bir kaç deneme yanılma ve vakitsizlikten dolayı bir ay sonunda turbofan tam ölcüleri ile olustu. Elektrostatik toz boya ile boyandı. Bbs yazısını ve desenleri yine core drawda iyi kötü öğrenek tasarladım. biraz zıt renkler ile dikkat çeksin istedim. Montaj kısınmda kısaca bilgi vereyim Fikir babası bbs nin orjinal turbofanları direk göbekten sıkılarak monte edilirken benim tasarımım bijonlara yaptırdığım ek parcanın üzerine somunla monte edilecek şekilde. Araca Turbofanı monte ettikten sonra aracla dolaşma imkanım olmadı direk otoparka çektim. Şuan icin deneyim edinemedim. Fakat yasak kalkınca bol bol test ediceğim.

Balans konusuna gelirsek malzeme cok ağır değil balansa etki edeceğini zannetmiyorum. Fakat pazartesi günü jant aracın üzerindeyken yapılan balans makinasında tekrar balans yaptıracağım. Ankarada Balans içinde tavsiye edeceğiniz bir yer varsa söyleyebilirsiniz.

İyi,kötü,olumlu ve olumsuz yorumlarınızı ''saygı'' çerçevesinde bekliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    emeğine sağlık öncelikle, günlük görüntüde bence hoş durmamış yani evet bir tarz var ama aracın şuan bulunduğu duruma uygun değil gibi

mesela araç özel bir çekim,fuar için falan hazırlanmış olsa güzel bir basıklık ile şu görüntü tamamlansa ozaman güzel dururdu

TarikS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    59 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Fikir ve uygulama başarılı gibi gayet fabrikasyon görünüyor. Estetik olaraksa bu haliyle bu araç üzerinde çok kötü duruyor ama önemli olan bunu yapabilmiş olmak bence, tasarımı değiştirilir, müşterisi var ise istenen tasarımda ticarete dökülür. Bunu hayata geçirmek asıl önemli hareketmiş ki siz de bunu başarmış gibi görünüyorsunuz. Kullanıcı deneyimi de sorunsuz olarak atlatılır umarım.

Elinize sağlık

kadireren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence de çalışma başarılı ancak araç ile çok uyumlu olmamış , maliyet nedir bir takımda ben denemek isterim aracım da yardımcı olursanız

Jantlar ile temas ediyor sanırım verniğe boyaya zararı olur mu ?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Görünüm,estetik kısmından anlamam ama işe yararlık (fonksiyonellik) anlamında ciddi bir ihtiyaçtı. Test edebildiğiniz zaman kaliper /balata ısı farklılıklarını merakla bekliyorum.

turboman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun zamandır düşündüğüm ancak erindiğim bi proje başarılı olmuş ama diğer arkadaşların beğenmeme sebebi kapaktaki renkli tasarım daha orjinal bi desen kullanılsa iyi olur zaten yapıştırma istediğinizi yaparsınız onda sıkıntı yok.
    kadett e-astra gsi-fiat turbo-kadet turbo-bmwe21 323-honda civic n/a-ford sierra n/a-honda integra n/a-ford sierra rs500-honda integra turbo-bmw e30 n/a-mercedes c180-bmw e36 compact turbo loading...

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emeğinize sağlık, bayağı uğraşmışsınız.

Daha sade bir görsel ve 9-10 ofset dip basık bir Tofaş ya da e30 üzerinde görmek gerek. Ayrıca şahsen biraz daha içeride durmasını ve orta tarafta BBS göbeklerinin gözükmesi daha hoş durabilir.

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel proje olmuş.

Sanırım çapını biraz küçültsen daha iyi olacakmış yada fotoğraf açısı yanıltıyor beni.

Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı oğuz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emeğine sağlık öncelikle, günlük görüntüde bence hoş durmamış yani evet bir tarz var ama aracın şuan bulunduğu duruma uygun değil gibi

mesela araç özel bir çekim,fuar için falan hazırlanmış olsa güzel bir basıklık ile şu görüntü tamamlansa ozaman güzel dururdu
    teşekkür ederim. evet yaris değilde daha köşeli ve basık bir araç olsaydı muhtemelen daha estetik olacaktı bende katılıyorum. kafamda başka bir araca taşıma projesi var elbette ama şimdilik test aşamasında yarisleyiz...

Alıntı TarikS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fikir ve uygulama başarılı gibi gayet fabrikasyon görünüyor. Estetik olaraksa bu haliyle bu araç üzerinde çok kötü duruyor ama önemli olan bunu yapabilmiş olmak bence, tasarımı değiştirilir, müşterisi var ise istenen tasarımda ticarete dökülür. Bunu hayata geçirmek asıl önemli hareketmiş ki siz de bunu başarmış gibi görünüyorsunuz. Kullanıcı deneyimi de sorunsuz olarak atlatılır umarım.

Elinize sağlık
    teşekkür ederim. evet araç konusunda farklı projelerim var. ticari beklentim var elbette. siparişe göre üretip satmayı düşünüyorum. bağlantı noktalarını cok sağlam yaptığımı düşünüyorum fakat test ederek emin olduktan sonra sipariş alacağım...Güvenlik konusu olmazsa olmazım dır.

Alıntı kadireren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence de çalışma başarılı ancak araç ile çok uyumlu olmamış , maliyet nedir bir takımda ben denemek isterim aracım da yardımcı olursanız

teşekkür ederim. maliyeti hesaplamadım acıkcası. cünkü üretim aşamasında birden fazla yapıp bozduğum oldu. jantlarla temas etmiyor kesinlikle. Esas zaman alan kısım, tasarımın janta temas etmeyecek şeklide sıfır olmasıydı onuda başardım cok şükür.

Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Görünüm,estetik kısmından anlamam ama işe yararlık (fonksiyonellik) anlamında ciddi bir ihtiyaçtı. Test edebildiğiniz zaman kaliper /balata ısı farklılıklarını merakla bekliyorum.
    teşekkür ederim. Isı testlerini yapmak için güzel yürüyen bir araçla piste çıkmak lazım diye düşünüyorum. şehir içinde çok başarılı olmayacakdır test konusu. ama bağlantı noktalarını özellikle test edeceğim bol bol.

Alıntı turboman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzun zamandır düşündüğüm ancak erindiğim bi proje başarılı olmuş ama diğer arkadaşların beğenmeme sebebi kapaktaki renkli tasarım daha orjinal bi desen kullanılsa iyi olur zaten yapıştırma istediğinizi yaparsınız onda sıkıntı yok.
    teşekkür ederim. evet desen konusu önemli bir konu ve yoruma acık. beğenende var beğenmeyende. b segmenti japon olmasından dolayı böyle renk cümbüşü bir tasarım yaptım. bir alman aracına bu tasarım kesinlikle uymazdı. onun dısında dediğiniz gibi istediğiniz tasarımı üzerine yapabiliyoruz. desen konusu aşılacak bir durum

Alıntı Seven7 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Emeğinize sağlık, bayağı uğraşmışsınız.

Daha sade bir görsel ve 9-10 ofset dip basık bir Tofaş ya da e30 üzerinde görmek gerek. Ayrıca şahsen biraz daha içeride durmasını ve orta tarafta BBS göbeklerinin gözükmesi daha hoş durabilir.
    teşekkür ederim. evet başka araclarda daha güzel görüneceğinden eminim. dış yüzeyin dışarda durmasının sebebi içerdeki bıçaklara hava transferini rahat yapması için. başka malzemeden bbs göbeklerinin gözüktüğü ayrı bir tasarım yaptım nasip olursa onuda hayata geçireceğim.

Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel proje olmuş.

Sanırım çapını biraz küçültsen daha iyi olacakmış yada fotoğraf açısı yanıltıyor beni.
    teşekkür ederim. aslında cap kücük bile kaldı diyebilirim jant 16 inç olmasına rağmen. fakat kenar açıklıklarını ihmal etmemek adına bu kadar büyütebildim. daha kücük cap olsayı estetiklik daha bozulacaktı kaanatimce.

gökberk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapılan işçilik ve ortaya çıkan ürün harika görünüyor.
    Yalnız Yaris'e o jant da turbofan da yakışmamış.
    JDM Don Lastiği...
    JDM Kevgir...
    JDM Marlboro Lights...
    .
    .

Alıntı 3rk4n Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ve sonsuzda dek o virajda mutlu olarak yaşadilar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı gökberk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapılan işçilik ve ortaya çıkan ürün harika görünüyor.
    Yalnız Yaris'e o jant da turbofan da yakışmamış.
    teşekkür ederim. işler düzelsin başka araçlardada göreceğiz inşallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    maşallah kardesım eline emeğine saglık... tavsiyelerle ve zamanla eksıklerını gıderip daha iyilerini yaparsın ınsallah

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ggtoker Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    maşallah kardesım eline emeğine saglık... tavsiyelerle ve zamanla eksıklerını gıderip daha iyilerini yaparsın ınsallah
    teşekkür ederim. inşallah kardeşim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı kadireren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

hocam özel mesajına dönüş yaptım ama mesajım ulaşmadı sana. giden kutuma düşmüyor attığım cevap

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    test günceli....

her ne kadar bijonlar gözükmesede idareten kaynatıldığı icin cok şekilsiz duruyordu. Tornacıda yeni bijonlar ve bağlantı somunları alınıp kaynatıldı. kaynak fazlalıkları torna ile düzeltildi.bağlantı deliklerini karşılayacak şekilde ince ayar yapıldı.

bağlantı testini yaptım Ankarayı turladım kesinlikle bağlantı vidaları cok sağlam olmuş. Turbofan sanki jant ile birlikte tek parçaymıs gibi sıkıca duruyor. Bir cok kere yolda aracı durdurup Turbofana elimle asıldım gram oynama yok. Bağlantı vidaları da gevşeme yapmadı. Cok sükür...

balans konusuna gelirsek. tahmin ettiğim gibi balans konusunda bir değişiklik olmadı. sade jant lastikle yapılan balansla aynı konforda...(ince yanak ve ofsetli jantla konfor demek saçma olur...)

son olarak sorunları halletiğime göre kafam rahat birşekilde Turbofanlarımı satıyorum. Satılırsa başka bir renk başka bir kombin yapmayı düşünüyorum.
    bijon olarak üzerinde 12x1.5 dişi bijona uyumlu bağlantıları var. istenirse erkek bijona uyumlu şekilde yaptırıp teslim edebilirim.
    kısacası 4 bijonlu olduğu sürece alman japon farketmez tüm araclara uyumludur. (9 veya 10 ofset bbsye göre ayarlı)

Fiyat konusuna gelirsek 1500TL 2 Adet fan ve 8 adet bağlantı vidaları ve 8 adet özel bijonlar için istediğim rakam.

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    güncel var mı bir gelişme veya başka yaptığınız araçlar vs
    HotHatch Lovers!

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yurtdışında fiberden üretiyorlar. 1-2 youtube videosu izledim millet çatır çatır kullanıyor bunları.

Steel Wheel turbofan 15"-16" Black/White Bremsenlufter Turbolufter Lufterr | eBay
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

muratburunce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    jantlar çok iyi olmuş ama arkadaşların dediği gibi araç biraz jantlara uygun olmamış ofsetli jant yakışan bir araçta olsa bence çok güzel ve başarılı çalışma
    •06 E 6577 - MAT BRAVO • / •06 ZOF 96 - CORSA GSİ • / •06 ZUZ 87 - 1.6 İES • / •06 JR 124 - F7R • / • 35 CSE 57 - İNTEGRA • / • 42 CNE 94 - VW Polo • / •34 ZR 3191 - Seat Cordoba •

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler