User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
68 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Komple aracı dıştan farklı renge boyatmak ?

_driver_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ::ZaFeR:: Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    plastidip de olabilir belki ama niyetimde 3-4 sene binmek olduğundan biraz uzun ömürlü olsun istiyorum.Tam tonu yakalayamayız belki
    Tago nickli arkadaşla iletişime geçin derim ben Türkiye'ye plasti-dip getiren kişidir kendisi. Net cevabı ondan alabilirsiniz. Hem boya derdiniz olmaz hem de ne kadar ömürlü olacağını öğrenmiş olursunuz
    Alıntı mesutt1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    skodaya tam kocaman oha diodum ki driver abi içimi okudu
    Alıntı doncarlo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saxoda sertleşme kronik pompayı kontrol edin.

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    http://www.techturkey.com/forum/foto...la-orange.html

benim aracımı, tanıdık olmasına rağmen 3500 lira gibi rakama boyadılar.
    konunun tarihinden yola cıkarsak böyle bi işcilik ve boya artık iki katı olmuştur.
    bütün malzemem glasüritti macununa kadar.

dragon07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaslar parça boya ortalaması şehirlerin 250-300tl arasındadır.

yani sedan bir araç 11 kaporta 2de tamponla beraber 13 parça eder

toplamı 3250 tl yapar kapı içleri vs de boyanırsa 4000tl bu işin hakkıdır ,8 isteyenede itimat etmeyin 2-3isteyenede itimat etmeyin

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    benim 15 yıllık ustam 2 bin tl istiyor komple sadece dışdan boyamaya.. fırını falan her bir şeyide var ..
    volvo boyar genelde volvo-saab servislerinden gelen araçları boyar.
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

JosephuS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Tek parça çamurluk bile 250-300 civarı boyanıyor parça başı..Varın siz düşünün her parça için..
    16 YM 477 - 2006 Vtec LS / 05 EA 813 - 2003 Toyota SOL / 34 YA 8623 - 2012 Honda FB 7

kadir jdm civic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşım civic si yi boyattı komple boyası kazınarak saca kadar inildi motor içi de dahil heryeri boyandi altına ve gerekli heryerıne würt pütür atıldı istanbul bostancı sanayide yaklaşık 3500 4000 arası birsey mal oldu.

zaferim dıştan boyatabilirsin ama eg ye yapamadın su maviyi lancera yapıcaksın.

3 defa araba boyattım 2 bin verenlere hiç kulak asma çünkü en adi en ucuz malzemeleri kullanıyorlar ve cok detaya girmiyorlar.

ilk önce senın araban cam hariç sökülecek sökmeden boyarız diyenler olucak sonra çok pişman olursun çok kalitesiz oluyor. kaportacıya 500 tl gibi anlaşmana bağlı para verirsin.

boyacı kapı içlerine girmeden arabanı boyar, boyanın saglamlığı kapı içleri ile alakalı degildir. istanbulda 3 bın tl den asagıya düzgunce araba boyayan yok ne yazıkki sakaryada daha ucuz olabilir.

boya fırın boya olması lazım ve en dikkat edeceğin sey boyacının kendı fırını olması ilk bu soruyu sor cünkü cogu boyacının fırını yok arabayı alıyor kendı dükkanında hazırlayıp sonra fırına sokuyor 1 saat 100 tl den kirası var boyacıya

hal bölyle oluncada boyacı çok aceleci davranıyor hata yapıyor fırında atıyorum araba 3 saat durması gerekecekse 30 dk duruyor sonra dışarıya atılıyor boyanın üst kısmı kururken alt kısmı kurumuyor.

boya işi çok zahmetli her zaman istedigin sonucu alamayabilirsin benım anladıgım body kitle falan sana bu 5 6 bın tllere patlayacak body kit fiyatını bilmıyorum tahmını söyledım hiç ugraşma kendını strese sokma cünkü sanayici eşrafının bir dili vardır adam sana arabayı 1 ay da vericem der 3 ay beklersin git gel stres olursun sonra sana 1 haftada araba boyar verir çileden cıkarsın. yasanmış seyler bunler tecrübe ile sabit. arabayı alırken delikanlı gibidirler adam gibidirler işi yapmaya geldi mi kıçları başları ayrı oynar.
    MSG GARAJ ANTALYA MUSTAFA GENÇ

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    saça kadar inilmez saça kadar inipde aracı boyatan saçada zarar verir. ben şahsen saça makine değdirilmesi taraftarı değilim.. yada kumlama gibi başka uygulamalar yapılması.. saça kadar inildimi masraf çok artar fabrikanın fabrikada araç boyanırken doğal pasa karşı koyuruyucu koyduğu vernikide saça kadar indinmi alıyorsun..

ikincisi boyanın en demiyorum ama kalitelisinin bir arabalık birim malzeme fiyatı nedir ??? ..

gerisi ustanın işçilik parasıdır ister binlira alır ister 5 bin lira alır.. isterse babasının hayrına bedava yapar..

İyi kaliteli usta araç yeni değil ise eski bir araç ise yaşı varsa parça sökmeye yanaşmaz eski araçda sökülen hiç bir parça yerine oturduğunda eskisi gibi tutmaz arabadan sesler gelir eklemlerinden trimlerden.. o yüzden özellikle yaşı olan araçlarda ustalar parça sökümüne hatta renk değişimine sıcak bakmaz aynı rengi boyıyalım der dışardan.. çok ısrarcı olunursa yapar o başka.

Kısaca boya işinde para işi ustanın kendine kalmışdır.. alanı büyükdür diyaloğun iyidir zamanında çoktur adam acele etmeden sana dost işi güzel fiyattan yapar..
    elinde araç çoktur samimiyeitn yoktur yeri yoktur senin vaktin hiç yoktur adamı sıkıştırırsın 2 haftada ver 3 haftada ver diye o zaman ona göre para alır..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Frid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iyi ki arabam yok dedim ne olmuş piyasalar
    Soyadımın ilk iki harfi kişiliğim kadar ÖZ

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçen Adapazarında bir kaç kere işçiliğini de gördüğüm ustanın birine gittim.Komple boyamaya söylediğim boya koduna göre 2300-2500 civarı bir fiyat söyledi bana.Kaportacı da söküp takma + göcükler içinde 500 alırım dedi.Kabataslak şimdilik 3000 tlyi bulacak.Fiyat aldığım yerin boyama fırını var.Kendisinin bir kaç kere Golf GTi,Type-R,S 2000 boyadığını gördüm açıkcası.

@ Talih.b16
    Abi sen tanırsın belki.Ziraai Alet sanayinde Kemal usta diye biri.Nisa Tuning'in arka sokağında.

@ kadir jdm civic
    Aynen abi.EG'den içimde kaldı şu mavi renk olayı maalesef.Onu yapamadım bari Lancer'a yapayim istiyorum.Açıkcası pek fazla parça sökülmesi taraftarı değilim.Yurtdışında boyanan Lancer'ları inceliyorum,genellikle cam sökmeden güzelce boyuyor elemanlar(malezyalılar).Boyaya verirsem,her gün gidip kontrol etmeye çalışacağım zaten.Kafamdaki süre 1 ay zaten.Bana 20 günde biter dedi usta ama aksilikleri de hesaba katmak lazım.Şimdilik komple mavi yapayim da.Bodykit de ancak yaza doğru hallederim.Dediğin gibi bir 5-6 bin lirayı bulacak.

@Frid
    Araban mı var derdin var işte dostum
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

Post Thanks / Like
    Mentioned
    58 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saça kadar inilmez saça kadar inipde aracı boyatan saçada zarar verir. ben şahsen saça makine değdirilmesi taraftarı değilim.. yada kumlama gibi başka uygulamalar yapılması.. saça kadar inildimi masraf çok artar fabrikanın fabrikada araç boyanırken doğal pasa karşı koyuruyucu koyduğu vernikide saça kadar indinmi alıyorsun..

ikincisi boyanın en demiyorum ama kalitelisinin bir arabalık birim malzeme fiyatı nedir ??? ..

gerisi ustanın işçilik parasıdır ister binlira alır ister 5 bin lira alır.. isterse babasının hayrına bedava yapar..

İyi kaliteli usta araç yeni değil ise eski bir araç ise yaşı varsa parça sökmeye yanaşmaz eski araçda sökülen hiç bir parça yerine oturduğunda eskisi gibi tutmaz arabadan sesler gelir eklemlerinden trimlerden.. o yüzden özellikle yaşı olan araçlarda ustalar parça sökümüne hatta renk değişimine sıcak bakmaz aynı rengi boyıyalım der dışardan.. çok ısrarcı olunursa yapar o başka.

Kısaca boya işinde para işi ustanın kendine kalmışdır.. alanı büyükdür diyaloğun iyidir zamanında çoktur adam acele etmeden sana dost işi güzel fiyattan yapar..
    elinde araç çoktur samimiyeitn yoktur yeri yoktur senin vaktin hiç yoktur adamı sıkıştırırsın 2 haftada ver 3 haftada ver diye o zaman ona göre para alır..
    Abi senin kumlama fiyatlarından haberin yok sanırım. Çok pahalı fiyatları ayrıca, araç yeni model olduğu için kumlama mantıklı ama yaşlı araçlarda çürük kısımları deler geçer.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı B16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi senin kumlama fiyatlarından haberin yok sanırım. Çok pahalı fiyatları ayrıca, araç yeni model olduğu için kumlama mantıklı ama yaşlı araçlarda çürük kısımları deler geçer.
    Aynı şeyden bahsediyoruz işte yukarda yazdımya saça kadar inersen masraf artar.. hani boyaya 6-7 bin diyorlarya çıkar o zaman o rakamlara..
    bende aynı şeyi söylüyorum saça kadar inilmesi taraftarı değilim saça her tür zarar verebilir. fabrikaların arac üretirken üretim aşamasında astara attığı pasa karşı olan bir vernik var o verniğide alıyorsun saça indinmi bence hiç gerek yok.

o işlere girersen boya fiyatı tabiki artar 5 de bulur 6-7 de bulur. ben hep eski araba mantığıyla konuşuyorum bu arada.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    saca kadar inilince tekrar macun çekilir, şu macunsuz araba boyatma işini bi unutun önce.
    ben boyasız sadece rengi soluk araba boyattım aracın %50 sine macun çekildi.
    hee o alttaki saca zarar vermeden bir şekilde kazıdın boyayı, araçtaki göçük gamze yamuk çamuk yerleride, boyasız araç düzelten bir yere yaptırdın.
    eee rakam ne olucak busefer?
    kumlama yapılan araçda komple macunlanıyor, yani ne yaparsanız yapın macun çekilicek.
    düzgün bi yoklama macununun araca ne zararı olur?hiç olmaz.kaliteli elastik yapıda macunlar var çatlamaz patlamaz.
    benim vtecde 1cm macun vardı.bakın işte o kazılır, niyemi? çünkü altı çok yamuktur, düzeltmeden macunlanmıştır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    macunda olabildiğince ince çekilmeli.

rollye royce phantom un üretilme belgeselini izleyin robot komple kupayı kapıları kaputu üstünde devasal bir vernik havuzuna sokuyor.. havuzun içinde bir kaç dakika bekletiyor kupanın her yerine sıvı işlesin diye sonra çıkartıp bir ters döndürüp robot tekrar devasal kupayı havuza sokuyor..
    sonra çıkartıp araç boyaya gidiyor.

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim 15 yıllık ustam 2 bin tl istiyor komple sadece dışdan boyamaya.. fırını falan her bir şeyide var ..
    volvo boyar genelde volvo-saab servislerinden gelen araçları boyar.

Aynı şeyden bahsediyoruz işte yukarda yazdımya saça kadar inersen masraf artar.. hani boyaya 6-7 bin diyorlarya çıkar o zaman o rakamlara..
    bende aynı şeyi söylüyorum saça kadar inilmesi taraftarı değilim saça her tür zarar verebilir. fabrikaların arac üretirken üretim aşamasında astara attığı pasa karşı olan bir vernik var o verniğide alıyorsun saça indinmi bence hiç gerek yok.

o işlere girersen boya fiyatı tabiki artar 5 de bulur 6-7 de bulur. ben hep eski araba mantığıyla konuşuyorum bu arada.
    macunda olabildiğince ince çekilmeli.

rollye royce phantom un üretilme belgeselini izleyin robot komple kupayı kapıları kaputu üstünde devasal bir vernik havuzuna sokuyor.. havuzun içinde bir kaç dakika bekletiyor kupanın her yerine sıvı işlesin diye sonra çıkartıp bir ters döndürüp robot tekrar devasal kupayı havuza sokuyor..
    sonra çıkartıp araç boyaya gidiyor.
    Abi iyi yazıyosun güzel yazıyosun ama bir takım yanlışların var ve bunu bilgi kirliliği olmasın diye düzeltmek istiyorum.

Öncelikle komple 2000 Tl ye araba boyanmaz diye tabikide birşey yok, boyanır ama burada kullanılan üründen kısılacağı için aracınız ileriki dönemde ilk günkü gibi gözükmeyecektir. seninde diğer mesajında belirttiğin gibi burada işçilik ve ustanın giderleri fiyatı belirler. Çok ufak bir bilgi veriyim Fırın neden gereklidir ? Fırın uygulama sırasında tozsuz bir uygulama yapmak ve ardından uygulanan ürünlerin kürlenmesini daha kısa sürede sağlamak için gereklidir. Fırınsızda uygulama yapılırmı yapılır canavar gibi yapıyorlar ama bu zamanda toz problemiyle karşılaşıyorsunuz, hemde ürünün kuruması uzuyor. sadece fırnın ortalama 1 saatlik mazot yakışı ortalama 13 litre. Kimse burada araç boyamaya verilen fiyatı sadece ürün fiyatı olarak düşünmesin. eğer ürün fiyatı olarak düşünen varsada, ürünleri kendi alsın ve gitsin aracının üstüne döksün ustaya gerek kalmasın.

ikinci olarak saca atılan veya fabrikada daldırıldığını gördüğünüz tanklar vernik değil. tanklar sacın yüzeyindeki yağı alma, ardından ilk kat fosfat uygulama, sonra kurumayan fosfatı yüzeyden temizleme ve en sonu da kataforez kaplamadır genellikle. Saca paslanmazlığı kataforez verir. VERNİK değil.

Saca kadar inilirmi derseniz ben eğer yeni bir araç komple boyayacaksam saca kadar inmem çünkü bu bahsettiğim yüzeyleri alıp götürmek istemem. Zaten sizin arabanıza sıfır yedek parça alıp taktiğinizda parçanın o ilk siyah rengi bu bahsettiğim kataforez astardır. dikkat ederseniz ustalarda bu yüzeyi alıp saca inmez çünkü bilirler bu yüzeyin paslanmayı engellediğini. Bu yüzey paslanmaya bu kadar dirençli olmasına karşın bir okadarda serttir ve taş çarpmalarına dayanıksızdır. İşte bü yüzden astar atılır.

Peki yeni sıfır araçta insanlar neden saca kadar iner ? aracın üzerine atılacak her bir katman ekstra mikron olduğu için bu yola giderler. yani fabrika ayarında boyuyoruz deniyorsa büyük ihtimalle bu şekilde inilerek her aşaması ölçülerek boyanmıştır.

Klasik araçlarda sökülerek gayette güzel toplanır. neden sökülmesin Bunun en güzel örneğide hatta forumumuzda restorasyon konusunda var. Ankaradaki klasik araçlara uygulama yapan arkadaşımız arabanın sadece sacı kalıcak şekilde bütün uygulamalarını yapıp, aracı ilk günkü kalitesinde topluyor.

Of çok uzun yazdım inşallah okuyanlar sıkılmaz.

Alıntı Talih.b16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    saca kadar inilince tekrar macun çekilir, şu macunsuz araba boyatma işini bi unutun önce.
    ben boyasız sadece rengi soluk araba boyattım aracın %50 sine macun çekildi.
    hee o alttaki saca zarar vermeden bir şekilde kazıdın boyayı, araçtaki göçük gamze yamuk çamuk yerleride, boyasız araç düzelten bir yere yaptırdın.
    eee rakam ne olucak busefer?
    kumlama yapılan araçda komple macunlanıyor, yani ne yaparsanız yapın macun çekilicek.
    düzgün bi yoklama macununun araca ne zararı olur?hiç olmaz.kaliteli elastik yapıda macunlar var çatlamaz patlamaz.
    benim vtecde 1cm macun vardı.bakın işte o kazılır, niyemi? çünkü altı çok yamuktur, düzeltmeden macunlanmıştır.
    saca kadar inilince ilk olarak sac astarı atılır ardından macun çekilir. macunsuz da araba olmaz bu doğru macunun olabildiğince ince çekileni mahbüldür. çünkü macunun esnek olması gerekir. Ne kadar ince çekilirse okadar esnek olur. Düzeltmeden macunlanan yüzeylerin çatlaması kaderlerinde vardır.
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Haklısın şu terimleri karıştırıyorum astar vernik v.b .. kataforez ben vernik diyorum haklısın işte o astar .

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    şase işi yapan bir arkadaşım şu mikron olayı için hani makine vurduğunda fabrika derecesi çıkıyormuşya o iş için boyanın içine talaşımsı bir şey atıldığını ve makinenin kandrıldığını söylemişdi.

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi mikron işi bana soracak olursanız dünyanın hiç bir yerinde olmayan bize has olan Milli sanatımız Ustalarımız hakkaten çok yetenekli. Türkiye dışında gittiğim hiç bir memlekette bu tarz bir uygulama görmedim. Bu uygulamayı yaparken boyanın içine talaş katılması söz konusu değil.
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SULTANOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    abi mikron işi bana soracak olursanız dünyanın hiç bir yerinde olmayan bize has olan Milli sanatımız Ustalarımız hakkaten çok yetenekli. Türkiye dışında gittiğim hiç bir memlekette bu tarz bir uygulama görmedim. Bu uygulamayı yaparken boyanın içine talaş katılması söz konusu değil.
    o talaş tozunu eskiden tofaş araçların diff.lerine atıyorlarmış
    sesi kesiyormuş.
    bukadar macun takıntısı olan sadece türklerdir heralde
    tavanda ve kapı içleri dışında aracımın heryerinde macun olabilir, sorun etmem.macunla sıvanmasın yeter.
    tavan sürekli güneş aldığından çok çabuk çatlıyor.yoksa oda sorun olmaz.
    örnek veriyim bin liraya aracımın kaput tampon çamurluk ve şasesini boyattım daha yeni.
    nasıl olacağını tahmin ediyordum ve oldu.
    aracın yaylarına kadar boyanmış, hatta içine bile kaçmış boya,
    renk tutmuş ama dediğim gibi işçilik çok kötü.
    yani bin lirayada boyanır, beşbinlirayada.
    benim yukarki konumda 1. sınıf malzeme ve işçilikle yapıldı hiç hata yoktu.
    boya glasüritti macunundan astarına kadar.para çokomel eğrisi

::ZaFeR:: - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim arabada bu şekilde boyanacak.Gerçi bunun orjinal rengi mavi
    http://www.evolutionm.net/forums/evo...l#post11541921

Malezyalılardan bir kaç örnek vereyim.Ya onlar çok iyi boyuyor gibi geliyor bana ya da değiller
    https://www.facebook.com/TWG.bodykits/photos_stream
    1994 Honda Civic Si Sedan 2009 Mitsubishi Lancer 1.8 CVT
    2009 Mitsubishi Colt 1.3 CZ3 2010 Renault Megane 1.5 DCi Sporttourer

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)