User Tag List

Sayfa 6/7 İlkİlk ... 4567 SonSon
119 sonuçtan 96 ile 114 arası

Konu: Garajda Boya İşleri

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    öncelikle kaliteli malzeme ve de her şekilde bizleri doğru ürünlere yönlendiren Hakan @SULTANOGLU bu vernik gerçekten çok başarılı, yani üzerindeki tozlar olmasa zımparalamaya falan kıyamazsınız, o kadar tatlı bir portakallık bırakıyor ki... şimdi bilmesek 3 kuruş ucuza satıcı yönlendirmesiyle kempolu basacaktık bir şeye benzemeyecekti... bu arada evet 3000 haricindekileri normal kağıt zımpara kullandım, 3000 i de elle uyguladım...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi valla bn teşekkur ederim. Bu işi yapmak cesaret etmek buyuk bir olay. Boya konularında bilinçlenme arttıkça nasıl arabalarıma lastik jant veya motor parçası seçerken ozen gosteriyrsak bu işlerde bir gun o seviyelere gelicek

Urunu begenmene cok sevindim. Aklına takıln her soru için burdayım
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SULTANOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi valla bn teşekkur ederim. Bu işi yapmak cesaret etmek buyuk bir olay. Boya konularında bilinçlenme arttıkça nasıl arabalarıma lastik jant veya motor parçası seçerken ozen gosteriyrsak bu işlerde bir gun o seviyelere gelicek

Urunu begenmene cok sevindim. Aklına takıln her soru için burdayım
    Valla Benim bir sorum olacaktı (hatta birden fazla )

Bülent beyin yapmış olduğu boya karışımında, boyaya sertleştirici EKLENMEMİŞ yalnızca vernike eklenmiş gözükmektedir. Bu doğru bir yöntem midir ?
    Boyaya da sertleştirici eklenmesi gerekmez miydi ?

Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynen, kullandığım ürünler şu şekilde:

250 ml boya+ 125 ml boya tineri
    200 ml vernik +100 ml sertelştirici+%10 boya tineri
    50 ml yüzey temizlik tineri
    Oysaki boya kutularının özellik bölümlerinde yapılacak işlerin açıklama resimleri ve yazıları bulunmaktadır. Aşağıda örnek bir resim paylaştım. (Umarım çıkmıştır. ) Kırmızı ile gördüğünüz üzere 100 birim boyaya 50 birim sertleştirici ve 50 birim (%10 değil) tiner katılmasını öneriyor üretici. Benim öğrenmek istediğim bu boya hazırlama+karışım konusu çok çeşitli olduğu için sizin öneriniz ne yönde olur ?
    - Hiç bir ustayı, tecrübeyi, yılların deneyimini dinlemeyip yalnızca üreticinin boya kutusunda belirttiği oranları hazırlamak mı ?
    - Bu oranları biraz esnetip tecrübeli boyacıların veya bu boyaları satan kişilerin sözünü dinleyip boyayı hazırlamak mı ?

Boya bir şekilde yapıldıktan sonra (tabiki de boya yapmak cesaret işi ) önemli olan dayanıklılığı,kalıcılığı. Bir boya yaparsınız 1 yıl gider. Bir boya yaparsınız 20 yıl gider. Ben sanayide (herhangi bir sanayi ) en az 5 yıl giden bir boya (araba) görmedim. Hepside farklı ölçülerde boyayı karıştırıp hazırlıyor. Sorsan hepsi 20 yıllık boya ustası. Bu yüzden bu kriter sizce ne olmalı o yüzden size sormak istedim.

Bu arada Bülent beyin sayfasını işgal etmek istemedim.
    Bülent bey elinize sağlık çok güzel bir uygulama olmuş.
    Tebrikler.
    Saygılar.

https://i.hizliresim.com/yzXvRN.jpg

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi selam tabikide istedigini sorabilirsin ne demek onemli olan bu konudaki bilinci arttirmak.

Simdi en basitinden anlatalım 2 cesit boya sistemi var.

1 baz kat sistem
    2 opak duz sistem

Baz kat sistem dedigimiz uzerine mutlaka vernik uygulamasi yapilmasi gereken bir sistemdir. Baz kat sistem ile ağırlıklı olarak metalik boyalar boyanir ve ardindan uzerine vernik islemi uygulanir. Bu sistemde uyguladigimiz boyanin bir sertlestiriciye ihtiyaci yoktur. Baz kat dediğimiz katmanın uzerine vernik aticagimiz icin o katmanin tas gibi olmasi ve dis etkenlere karsi koruyucu olmasi gerekmez. Vernikli uygulama yapacagim zaman uyguladigim boyanin uzerine vernik atarak aslında 2 asamali bir boya uygulamasi yapmis oluyorum.

Sizin koymus oldugunuz duz boya aslina bakarsaniz kaba tabirle zaten vernigi kendi icinde olan ve atilan katin zon kat oldugu bir uygulamadir. Bu durumda benim bu yuzeyi yukarda bahsettigim gibi sert ve koruyucu yapmam gerekir. Bu uygulamalarda metalik renkler uygulanamaz. ( yukarida bahsettigim baz kat sistemde vernikli olarak ayrica duz renkte boyayabilirsiniz.)

Abi simdi su olaya gelelim ve su ornekle yola cikalim. Ben 20 yildan beri araba kullaniyorum ve kafama gore diyorumki yahu emliyet seridini kullansam ne olacak ? Zaten gitmek isyedigim yere gidebiliyorum. Neden trafikte bekliyim ? iki şekildede isteidğim yere gidiyorum ama bir tanesinde risk var ve doğru değil. Ne ile karşılaşacağımı kimse söyleyemez.

Kesin ve net olarak uretici kutunun arkasına ne yazmışsa, benim onu uygulamam gerekli. Bu bahsetmis oldugumuz boya isi icin ürünler piyasaya cikmadan 1001 testten geciyorlar. Hele birde boya oem onayli ise kimse kafasina gore karisim yapamaz.

Her boya ureticisinin karisim orani farkli olabilir burada bir standart yok. O yuzden eger bir karisim yapilacaksa mutlaka kutunun arkasina bakilmasi gerekli.

Kafaya gore yapilan karisimlarda boyanin solmasi, ileriye donuk dokulme, yapismama, matlasma, cokme gibi bir suru problemle karsilasilabilir.

Umarim kisaca aciklayabilmisimdir.
    Konu SULTANOGLU tarafından (22-02-2018 Saat 07:46 ) değiştirilmiştir. Sebep: Olabildiğince türkçeye çevirmeye çalıştım :D rezalet yazmışım
    74 model sehpa...

131mirafiori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bülent abi eline sağlık süper gözüküyor.
    Alıntı Evrenoz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    itin köpeğin maskarası değil, Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti'nin bekçisi, askeriyim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SULTANOGLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi selam tabikide istedigini sorabilirsin ne demek onemli olan bu konudaki bilinci arttirmak.

Simdi en basitinden anlatmak gerekirse 2 cesit boya sistemi var.

1 baz kat sistem
    2 opak duz sistem

Baz kat sistem dedigimiz uzerine mutlaka vernik uygulamasi yapilmasi gereken bir sistemdir. Baz kat sistem ile ancak metalik boyalar boyanir ve ardindan uzerine vernik islemi uygulanir. Bu sistemde uyguladigimiz boyanin bir sertlestiriciyr ihtiyaci yoktur, cunku biZ bunu uzerine vernik aticagimiz icin o katmanin tas gibi olmasi ve dis etkenlere karsi koruyucu olmasi gerekir. Bu sebepten oturu benim vernikli olarak uygulama yapacagim uygulamalarda ben altina uyguladigim boyanin uzerine vernik atarak 2 asamali bir boya uygulamasi yapmis olurum.

Sizin koymus oldugunuz duz boya aslina bakarsaniz kaba tabirle zaten vernigi kendi icinde olan ve atilan katin zon kat oldugu bir uygulamadir. Bu durumda benim bu yuzeyi yukarda bahsettigim gibi sert ve koruyucu yapmam gerekir. Bu uygulamalarda metalik renkler uygulanamaz. ( yukarida bahsettigim baz kat sistemde vernikli olarak ayrica duz renkte boyayabilirsiniz.)

Abi simdi su olaya gelelim ve su ornekle yola cikalim. Ben 20 yildan beri araba kullaniyorum ve kafama gore diyorumki yahu emliyet seridini kullansam ne olacak ? Zaten gitmek isyedigim yere gidebiliyorum. Neden trafikte bekliyim ?

Kesin ve net olarak uretici ne diyorsa kutunun arkasinda, onu uygulamak gerekli. Bu bahsetmis oldugumuz boya isi icin ureticiler piyasaya cikmadan 1001 testten geciyorlar. Hele birde boya oem onayli ise kimse kafasina gore karisim yapamaz.

Her boya ureticisinin karisim orani farkli olabilir burada bir standart yok oyuzden eger bir karisim yapilacaksa mutlaka kutunun arkasina bakilmasi gerekmekte.

Kafaya gore yapilan karisimlarda boyanin solmasi, ileriye donuk dokulme, yapismama, matlasma, cokme gibi bir suru problemle karsilasilabilir.

Umarim kisaca aciklayabilmisimdir.
    Selamlar tekrardan,
    Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Boya konusunu oldukça iyi açıklamışsınız. Geri dönüş biraz geç oldu. Her zaman nete giremiyorum. Kusura bakmayın.
    Tekrar teşekkürler.
    Saygılar.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ellerinize sağlık çok başarılı olmuş. Eğer boyayı tozsuz bir ortamda atmış olsa idiniz, verniğe zımpara uygulamak yine de gerekir miydi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ysf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ellerinize sağlık çok başarılı olmuş. Eğer boyayı tozsuz bir ortamda atmış olsa idiniz, verniğe zımpara uygulamak yine de gerekir miydi?
    Selamlar, boyadığınız parça için gerekmez, fakat yan komşu parçalara pasta ve cila yapmanız gerekirdi. Gerekmesinin nedenide boya attığınız yüzey pürüzsüz bu sebepten orayı düzeltmeye gerek yok. Komşu parçayı niye yapıyoruz ? çünkü oradaki kılcal çizikleri almamız ve yeni boyanan parçanın parlaklığına ulaşmamız lazım.
    Konu SULTANOGLU tarafından (27-12-2017 Saat 12:54 ) değiştirilmiştir.
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Verniği attıktan sonra vernikte oluşan portakal kabuğu yahut pütürlülük görüntüsü düzelmeyecek seviyede olursa sadece verniğe sulu zımpara yapıp tekrardan vernik atarak durumu kurtarabilir miyiz? Yoksa illa tekrardan boya atmak gerekir mi? Eğer zımpara ve vernik ile kurtaracaksak sırasıyla kaç kumluk zımpara yapmamız gerekir?

Bir de yapışan tozları almak için sırasıyla 1500-2000-3000 sulu zımpara doğru sıralama mıdır? Üzerine hangi ürünleri kullanmamız gerekir? Ayrıca bu ürünleri uygulamamız için polisaj makinesi şart mıdır?
    Konu ysf tarafından (27-01-2018 Saat 01:50 ) değiştirilmiştir.

excellency23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    boya ve vernikten sonra zimpara yapilinca vernik gitmiyor mu?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı excellency23 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    boya ve vernikten sonra zimpara yapilinca vernik gitmiyor mu?
    Bilinçli bir şekilde yapılırsa sorun olmaz. Tabi ki bunda nasıl vernik kullanıldığı da çok önemli
    Coğrafya kaderdir

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gayet bilinçsiz bir tüketici olarak soruyorum, biz araabaya pasta cila yaptığımızda atıyorum heavy cut bir ürün kullandık (manzerna 400) gibi.

13 yaşında ve boya görmemiş gri bir araçta uyguladığımızı var sayarsak boyaya zarar mı veriyoruz ? Daha doğrusu vernik var üzerinde haliyle.

Bu pasta işi vernik üzerindeki çizikleri verniğin o katmanını aşındırarak dolayısıyla incelterek almıyor mu ?

Pasta işlemi ile aracın boyasını ne kadar incelttiğimizi nasıl anlayabiliriz ?

By CrAzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gayet bilinçsiz bir tüketici olarak soruyorum, biz araabaya pasta cila yaptığımızda atıyorum heavy cut bir ürün kullandık (manzerna 400) gibi.

13 yaşında ve boya görmemiş gri bir araçta uyguladığımızı var sayarsak boyaya zarar mı veriyoruz ? Daha doğrusu vernik var üzerinde haliyle.

Bu pasta işi vernik üzerindeki çizikleri verniğin o katmanını aşındırarak dolayısıyla incelterek almıyor mu ?

Pasta işlemi ile aracın boyasını ne kadar incelttiğimizi nasıl anlayabiliriz ?
    Aracın vernik sertliğine göre pasta seçimi yapılmalı ve direk 400 gibi şartlanılmamalı bazı durumlarda 2500 bile yeterli olabiliyor.Japon ve fransızlar vernik konusunda hayli yumuşak o sebeble deneme yanılma ve spot testler önemli.

Eğer arabanın boyasının bu bakıma ihtiyacı varsa zarardan çok yararı olur.Verniğe ilk uygulama yapıldığında çiziğin uç noktasına kadar inceltme yapıldığında çizik giderilmiş oluyor,eğer çiziklere tırnak takılıyorsa o bölgede çalışmak gereksiz vernikten götürmek oluyor.

Ne kadar inceltildiği Boya ölçer ile anlaşılabilir.Uygulama öncesi ve sonrası aynı panelde ne derecede mikron gittiği belli olur.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı By CrAzY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aracın vernik sertliğine göre pasta seçimi yapılmalı ve direk 400 gibi şartlanılmamalı bazı durumlarda 2500 bile yeterli olabiliyor.Japon ve fransızlar vernik konusunda hayli yumuşak o sebeble deneme yanılma ve spot testler önemli.

Eğer arabanın boyasının bu bakıma ihtiyacı varsa zarardan çok yararı olur.Verniğe ilk uygulama yapıldığında çiziğin uç noktasına kadar inceltme yapıldığında çizik giderilmiş oluyor,eğer çiziklere tırnak takılıyorsa o bölgede çalışmak gereksiz vernikten götürmek oluyor.

Ne kadar inceltildiği Boya ölçer ile anlaşılabilir.Uygulama öncesi ve sonrası aynı panelde ne derecede mikron gittiği belli olur.
    Peki makro foto paylaşsam mesela, sen şunu kullanmalısın diye bir yorum gelir mi ?

400 ü atmıştım bu arada, amatör olarak kendim yapmak istiyorum. Beklenti düşük bu yüzden, daha önce 1-2 tecrübem var ama std 3m ve noname ped ile siyah araçta.

Kaş yaparken göz çıkarmak istemiyorum işin gerçeği. Hatırı sayılır kılcal çizikler var. Tırnak takılan da 1-2 tane onlara yapacak bir şey yok boya harici farkındayım.

By CrAzY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @tolga_kaan_

Malesef fotoğraf ile verniğin inceliğini kalınlığını tahmin edebilecek insan yoktur heralde .Ama spot altında çizik durumunu gösteren bir fotoğraf atarsanız tahmin biraz daha kolaylaşır.

marikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    15 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aracımın arka çamurluk ağzında (kapı ile birleştiği yerde) boyamak istediğim bir kısım var. 5cmx20cm civarında yaklaşık. Zımpara ve astar atacağım. Üstüne boya+vernik. Ancak boyayı lokal yapacağım için eski boya ile birleştiği yere izlediğim videolarda parça verniği atıyorlar. Ben aracın boyasını sprey boyaya bastırdım. Sprey boya ile yapacağım. Bu parça tiner olayını nasıl yapabilirim? Kompresörüm yok.

mrwope - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Muhtesem bir konu olmus.Emegi gecen herkese cok tesekkurler.

BRKBRDL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yeni konu açmaktansa buradan birkaç soru sormak isterim tecrübelerinize ihtiyacım var.
    Kendime 50 lt sessiz kompresör ve boya tabancaları alarak bende bu işe bulaştım yorucu ama garip bi şeklide zevk verici (Zımpara hariç )

Akripol markanın Astar / Baz Kat 1. Grup Boyası / 2K Sertleştirici (hızlı) / Tiner (hızlı) / 2K SuperClear Vernik aldım ve kutunun üzerindeki tüm ölçeklere uyarak boya işini kapalı alanda yaptım ardındanda temiz tossuz bir alanda kurumaya bıraktım. Fakat 1 gün geçmesine rağmen köşesinden tırnağımla sertçe bastırınca iz çıkıyor.

Kaç gün sertleşmesi için beklemeliyim. Arabanın üzerinde görmek için sabırsızlanıyorum ama onca emeğinde heves uğruna çöp olmasını istemem.

BRKBRDL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uygulamaya saat öğleden sonra 2-3 gibi başlayıp her kat arası 20 dakika bekleyerek sürdürdüm .Bu sıralar Ankarada hava 24 derece nem %30 civarındaymış.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler