User Tag List

Sayfa 1/7 123 ... SonSon
119 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Garajda Boya İşleri

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Garajda Boya İşleri

Aracımda 2 parça boya işi vardı, herkesin dediği gibi ver boyacıya 500 lira boyasın mantığını bırakmaya karar verdim. Çünkü eski araç sahipleri bilirler ki klasik, yarı-klasik, eski arabaların pası akarı kokarı bitmez, hazır garajı düzerken gelen kompresörü devreye almışken, kışa giriyorken daha sakin günler yaşarken bu boya işine el atmak istedim... sağolsun Hakan'ın yani sevgili gönüllü boya badana danışmanımız @SULTANOGLU her adımda yardım ediyor, şimdi konuyu açtım ki başka insanlar da yararlansın, daha önce garajda bu işleri yapanlar deneyimlerini anlatsın...

Bu benim aldığım kompresör, 2 HP 8 bar ve 50 lt, gürültülü tip

bu da ASTURO marka tabanca, tabancayı ben seçmedim açıkçası yüklü alımları yaptığımız firma gönderdi ama alttan depolu ve de 1,8 mm... Hakan bununla ancak astar atarsın dedi, ben de ilerde bahçe mobilyası, çit kulübe vs boyarım diye iade etmedim

şu anda fiyatı uzaya çıkmamış 1,4 ya da 1,3 memeli tabanca arıyorum...

sizler hangi ekipmanlarla çalışıyorsunuz neler yaptınız neler boyadınız? ben 2 parça; kaput ve çamurluk boyadıktan sonra jantları da boyayacağım, bu işler hoşum giderse profesyonel tabanca seti almayı düşünüyorum böyle çantalı falan çok havalı
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merak ettiğim sorular:

boya-vernik yaparken tiner-sertleştirici oranları nelerdir?

yaz-kış bu oranlar değişir mi?

hangi meme ile hangi boyayı atmalı?

hangi boyayı kaç kat atmalı?

arada ne kadar beklenmeli?

en iyi sonuç için neler yapılmalı vs vs liste uzun vallahi

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merak ettiğim sorular:

Kankim özellikle hayırlısı olsun

Evet 1.8 mm ile ancak kapatma astarı atılır yada çok güzel Plasti Dip atabilirsin.

Ek olarak 8 barla atış yapamassın toz duman olur hertaraf. astar vb leri için 2-2.5 bar. Boyalar ise türevine göre yine 2.5-4 bar arası basınçları severler.

Yapılacak tek ayar basınç ayarı değil, malzemenin basınçla birlikte gelme oranıda önemli, onuda tabanca arkasından ayarlıyorsun.

Boyalar kendi içlerinde çok çok sınıfa ayrılıyor (Sultanoğlu bu konuda zaten çok daha açıklamalı bilgi verecektir). Bunun kendinden vernikli dediklerimiz var, opak var, boya üstü verniklileri var, halk arasında şeker boyası dediğimiz candy serileri varki onlar zaten çok farklı layer larda atılıyor.

Tiner sertleştirici oranlarını sana çalıştığın hırdavatcı rahatlıkla verir. evet yaz kış oranları farklıdır sen NŞA yada fırın ortamında atım yapmadığın için.

Boyalar genelde 1 tozlama 2 diğer kat, yada 1 sağlam tozlama 1 sağlam kat atılırlar. Kat felsefesine takılma aslında harcanması gereken bir miktar ml vardır bunu sen 2 katta tampona atarsın ben 3 katta atarım.

Boya atımı sonrası belirli zaman sonra matlığı gördüysen diğer kata geçebilirsin.

Sen en iyisi bi ara hanımı kap gel ben sana hızlandırılmış kurs geçeyim
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kankim özellikle hayırlısı olsun

Evet 1.8 mm ile ancak kapatma astarı atılır yada çok güzel Plasti Dip atabilirsin.

Ek olarak 8 barla atış yapamassın toz duman olur hertaraf. astar vb leri için 2-2.5 bar. Boyalar ise türevine göre yine 2.5-4 bar arası basınçları severler.

Yapılacak tek ayar basınç ayarı değil, malzemenin basınçla birlikte gelme oranıda önemli, onuda tabanca arkasından ayarlıyorsun.

Boyalar kendi içlerinde çok çok sınıfa ayrılıyor (Sultanoğlu bu konuda zaten çok daha açıklamalı bilgi verecektir). Bunun kendinden vernikli dediklerimiz var, opak var, boya üstü verniklileri var, halk arasında şeker boyası dediğimiz candy serileri varki onlar zaten çok farklı layer larda atılıyor.

Tiner sertleştirici oranlarını sana çalıştığın hırdavatcı rahatlıkla verir. evet yaz kış oranları farklıdır sen NŞA yada fırın ortamında atım yapmadığın için.

Boyalar genelde 1 tozlama 2 diğer kat, yada 1 sağlam tozlama 1 sağlam kat atılırlar. Kat felsefesine takılma aslında harcanması gereken bir miktar ml vardır bunu sen 2 katta tampona atarsın ben 3 katta atarım.

Boya atımı sonrası belirli zaman sonra matlığı gördüysen diğer kata geçebilirsin.

Sen en iyisi bi ara hanımı kap gel ben sana hızlandırılmış kurs geçeyim
    kankam köpek de kabulünse ancak öyle gelebiliriz biliyorsun

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bahçe çok büyük başka kulubede var herzaman beklerim sıkıntı yok
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

overblack - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu konuyu takip edicem. bende bu yaz boyacıma kızıp jantlarımı kendim boyamıştım.boya,karışım marka'dan öte (ki bunları boya aldığın yer ayarlıyor zaten) boya attığın tabanca çok önemli. sata marka tabanca ve meme uçlarını almayı düşünüyorum. var mı başka bir tabanca önerin tarkan?
    komançero garage

SpeedlinE™ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi malzemelerin maliyetlerini de yazabilme imkanınız var mı acaba?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendim boya yaparken başıma gelen olaylardan özet geçeyim.

Parfüm aşırı tehlikeli bir şey. Arabanın camlarını sıkı sıkıya kapatmak gerekiyor.

Plastik aksamlardaki silikonlanma (kabarcıklanma yapıyor) engellemek için bol bol pril ile yıkıyorum.

Macunlu yüzeye sulu zımpara yapılmalıymış. (Macunlar çatlayınca öğrendim)

Benimde sormak istediğim bir kaç soru var.

-Youtube videolarında astar üstüne ilk kat boyası atılıyor. Sonrasında vernik atmadan o kat zımparalanıyor. Üstüne boya vernik ikilisi uygulanıyor.(Bunun sebebi nedir ?)

Yama tineri nasıl kullanılıyor ?
    Coğrafya kaderdir

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SpeedlinE™ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi malzemelerin maliyetlerini de yazabilme imkanınız var mı acaba?
    kompresör proter marka 450 tl ye aldım, piyasada 2 hp 8 bar 50 l kompresörler 350-850 tl arası genelde, 1,8 mm tabanca ise alttan depolu ASTURO marka, o da 70 tl civarındaydı diye hatırlıyorum, şu anda 1,3mm-1,4mm uygun bir tabanca arıyorum...

boya yaparken garajın ısısı ne olmalıdır kaç dereceye ısıtmak gerekir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boya için 25 derece ideal. Kurutma içinse 40 dereve

aliergun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merak ettiğim sorular:

Kötü usta adama meslek öğretir şeklinde yola çıktım. Yaklaşık 4-5 senedir kendi araçlarımın boya işlerimi garajımda kendim yapıyorum. Okuyarak ve yanılarak öğrendiğim şekilde size yardımcı olabilirim.

Boya opak yada metalik olarak farklılık gösteriyor.

Metalik boya için %10-20 akrilik tiner daha doğrusu tabancanın rahatlıkla atabileceği kıvama getirip atabilirsiniz.Önce toz, ardından duruma göre 1-2 kat atılır. Son olarak sim birikmesi olmaması için daha uzak mesafeden son bir kat atıyorum. Üzerine atacağınız verniğe 2:1 harter (yavaş-normal-hızlı) ve yine %10-20 Akrilik tiner karıştırıp önce toz ardından asıl kat olarak atılabilir. Fakat vernik karışımı yapmak, akıtmadan portakal görüntüsü olmadan parlak ve düz düşürmek epeyce mesai istiyor

Opak boyada vernik karışımı gibi hazırlanıp önce toz ardından kapatana kadar 1-2 kat atılabilir. Opak boyanın güzelliği hata kaldırabiliyor oluşu. Üzerine konan toz, akıntı yada portakal görünümü vs kolaylıkla zımpara pasta yapılıp alınabiliyor

Harter konusunda şöyle bir tecrübem oldu. Hava sıcaklığına göre kullandığınız harteri seçebilirsiniz. Sıcakta çabuk kuruyacağı için yavaş harter, soğukta geç kuruyacağı için hızlı harter olabilir. Benim tecrübem harter ne kadar yavaş ve tiner ne kadar fazla olursa opak boya yada vernikte düşme ve düzleşme o kadar güzel oluyor.

Selülozik boya yada astar yaklaşık 10-15dk içinde kuruyup zımpara yapılabilecek hale geliyor. Astar üzerine metalik boya atarken hata görebilmek için önce 1 kat renk astarı mantığında boya atılıp çekme slikon yapma vs varmı gözlemlenip ardından zımparayla düzeltilme yapılabilir. o yüzden opak boya atmadan öncede renk astarı atmak hata görmek adına daha sağlıklı olacaktır.

Böyle anlatılmakla olmayacak tecrübeleriniz oluyor zamanla. Her ustanın çalışma şekilleri yada tabanca ayarları da farklılık gösterebiliyor. Bunu zamanla ve sonuçlara göre siz karar vereceksiniz.

3,5-4,5 bar basınçlarında çalışabilirsiniz. Basınç arttkça boyanın pulvarize oluşu artıyor ve düşüşü güzelleşiyor ama bir o kadarda toz duman oluyor.

150lt lik tek pistonlu ve gürültülü bir kompresor, 150-200 liralık hava ayarı, ürün miktarı ayarı ve düşme alanı ayarı yapılabilen 1.4mm memeli bir tabanca kullanıyorum. Astar için farklı bir tabanca kullanıyorum. Bana yetiyor. Burda önemli nokta ya tabanca girişinde yada hortum jackının olduğu kısımda bir su tutucu mutlaka kullanın. Bu tip kompresorler çok ciddi miktarda su üretiyor.Dikkat edilmeli.

Verdiğim bilgiler dediğim gibi biraz ürün üzerilerinde yazan bilgiler birazda benim kendime göre ayarladıklarımdan oluşuyor. Hatalar olabilir. Daha bilgili arkadaşlar hatalarım olduysa düzeltebilirler.
    Ali's Detailing Garage / Erenköy

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merak ettiğim sorular:

abi işte geldim burdayım. Öncelikle geç yazdım kusura bakma.

Sorulara kısaca cevap verebilirim ve başka sorular varsa mutlulukla cevaplarım.

Boya işi bildiğiniz gibi geneld ekapalı bir kutu olup usta çıraklık yöntemi ile öğrenilemn ve genellikle eski nesilin alışkanlıklarının baskın olduğu bir meslek.

Bana soracak olursanız ben bu işi aşırı derecede keyif alarak yapıyorum. Keşke ülkemizde yurt dsışında olduğu gibi bu iş bir zanaat olarka görülse ve daha çok değer verilse.

Genel olrak şunu yaziyim. Karışım yapacağınız bütün ürünlerin karışım oranları, katılacak yan ürünleri, uygulama basıncı, kullanılacak tabanca cinsi, basıncı viskozitesi gbi bütün bilgileri Kullanılacak ana ürün ne ise onun üzerinde yazar. Yani buradan boya bu ölçüde, astar bu ölçüde veya vernik bu ölçüde demek, aracın motorunun içinin ne kadar yapılı olduğuna bakmadan basınç açmaya benzer.

Yaz ve Kış olarak daha doğrusu havanın sıcaklığına göre sertleştirici ve tiner cinsi değiştirilmelidir.

Macun olarak sertleştirici oranı 2% - 3% oranın da değişir.

Boya tabancası meme çapı olarak 1,3 - 1,4 kullanılması makbüldür. 1,3 metalik /Bazkat (Bu sistem vernikli sistem), 1,4 opak Son kat olarak. (Vernik boya tabancası aynı tabanca olarak kullanılabilir fakat genelde ayrı 2 tabanca olması makbuldur. )

Astar tabancası olarak ise 1,7 - 1,8 meme çapı kullanılabilir.

(Uygulama basıncı hvlp tabancalar için 2 bar diyebiliriz.)

Buraya ürünler ve uygulanacak yüzey hakkında bilgiler verdiğiniz taktirde detaylı cevap yazabilirim.

Kendimden bahsedicek olursam benim evde de 50lt lik kompresörüm var. Fırın olarka kullandığım portatif tozsuz bir ortam oluşturduğum alanım mevcut. Motosiklet bisiklet gibi yaptığım projelerimi orada yapıyorum. onunda dışında fırında yaptığım uygulamaları ise eğitim merkezimizde yapıyorum.
    74 model sehpa...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @SULTANOGLU, Hakancım hoş geldin, biraz da burdan başını ağrıtayım

katmanlar arasında ne kadar beklemek gerekir, 2.5 kat dersin hep en makbulu o mudur?

katmanlar atarken gavurlar hep temizliyor yüzeyi, nedir o? bizdekiler arka arkaya girip basıyor boyayı?

verniği boya kuruduktan sonra atanlar var hangisi doğru?

SULTANOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @SULTANOGLU, Hakancım hoş geldin, biraz da burdan başını ağrıtayım

katmanlar arasında ne kadar beklemek gerekir, 2.5 kat dersin hep en makbulu o mudur?

katmanlar atarken gavurlar hep temizliyor yüzeyi, nedir o? bizdekiler arka arkaya girip basıyor boyayı?

verniği boya kuruduktan sonra atanlar var hangisi doğru?
    Abi katmanlar arasi bekleme suresi her uygulamada farklidir.

Soz konusu boya ise bu bahsettigimiz flash off sureleri uygulamanin ardindan matlasma beklenir ve yuzey matlastiktan sonra sonraki kat uygulanir.

Boya uygulamarinda ara katlar ve vernik uygulamasindan once yuzey temizlenmez. Bu uygulamalar artik son asamadir.

Vernik uygulamasida dedigim gibi yuzey matlastiktan sonra yapilir. Yuzeyin tam kurumasi pek istenen birsey degildir cunku ilerde vernik tutunma problemleri olabilir, vernik soyulabilir.

Macun zimparasi ve astar zimparasinin ardindan yuzey temizeme tineri ile silinir. Boya eger su bazli ise yuzey mutlka su bazli yuzey temizleme tineri ile silinmelidir. Boyadan once yuzey silindikten sonra hava tutulup mumlu bez ile yuzeyin tekrardan gecilmesi tavsiye edilir.

Abi soz konusu duzgun boya uygulamasi olunxa bu inceliklere son derece dikkat edilmesi gerekiyor. Sonucta herkes boya uygulayabilir ama burada oncelikli istegimiz yuzeyin korozyona karsi korunmasinin saglanmasi ve ardindan gozumuze hos gelecek boya asamasinin saglikli yapilip yillar boyunca ilk gunku durumunu korumasi.
    74 model sehpa...

Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @SULTANOGLU Benimde soyle bir sorum var konu sahibinin izniylr (bu baslik altindan toplamak daha dogru diye dusundum) mt-07 koyu mornmotorumun boya kodunu malesef boya hazirlayan yerler bilmiyor, ufak bir yama yapmam lazimdi tabancayla hazirlattim boyayi rengi tutmadi siyah kaldi .. bu boyayi nasil temin edebilirim

Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kodunonlarin bilgisayari tanimiyor daha dogrusu..

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Mukemmel bir konu takipteyim... Elinize saglik arkadaslar...

Gecen kendi aracimin kaporta kismina giristim usta ile... Macunlar falan atildi, yakinda boya atariz... elimden geldigince izlemeye calisiyorum yada yardim ediyorum elemana...

***** buralarda araba ucuz ve araba fiyatina oranla iscilik pahali... BUnu da cok dert etmem ama en guzeli arabalar uzerinde yap boz yapabiliyorsun... deger dustu falan gibi bir derdin olmuyor...

Nasip olurda mustakil eve gecersem buradaki bilgilere gore malzeme toplayacagim. Umarim paylasimlarind evami gelir
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı semavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mukemmel bir konu takipteyim... Elinize saglik arkadaslar...

Gecen kendi aracimin kaporta kismina giristim usta ile... Macunlar falan atildi, yakinda boya atariz... elimden geldigince izlemeye calisiyorum yada yardim ediyorum elemana...

***** buralarda araba ucuz ve araba fiyatina oranla iscilik pahali... BUnu da cok dert etmem ama en guzeli arabalar uzerinde yap boz yapabiliyorsun... deger dustu falan gibi bir derdin olmuyor...

Nasip olurda mustakil eve gecersem buradaki bilgilere gore malzeme toplayacagim. Umarim paylasimlarind evami gelir
    Hakan sağolsunn ne zaman sorsam yardımcı oluyor, konuyu özellikle açtım ki paylaşım olsun, meraklı çok kişi var biliyorum...

semavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    74 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bende abidik gubidik arabalara bakiyorum.. Cogu yeni model degil... Alet edavat duzuyorum elimden geldikce. Bu tip konular cok faydali oluyor...
    Biraz saygı... Dünya herkesin...
    youtube.com/c/KadirZora
    www.zoramotors.com
    https://www.facebook.com/ZoraMotorHouston

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler