User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Gecikmeli İç Aydınlatma...

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Gecikmeli İç Aydınlatma...

Arkadaşlar yeni araçların çoğunda vardır bu sistem, kapı kapanınca ya da kontak çevrilince aydınlatmaların gecikmeli olarak sönmesi... genelde araçlarda bununla alakalı bir kontrol modülü bulunur, arızalandığında da iptal edilir çünkü anlamsız paralardır o modüller... aracımda çalışmayan hiç bir fonksiyon bulunmayacak mottosuyla girdiğim kış ayında, uzaktan kumanda, otomatik bagaj kapağı açma, kilitlendiğinde otomatik camları kapatma gibi bir çok işi kendim yapmıştım... benim kapılardaki lambalarım ve de iç lambalarım aldığımdan beri hiç yanmıyordu ben de hiç uğraşmamıştım, dedim ki bunları faal hale getireyim... öncelikle kapı switchlerini hallettim, orjinali ferraride kullanıldığı için fiyatlarını tahmin edersiniz, peki muadili hangi markaymış sizce? Lada Samara

işte orj. switch

bu da aldığım Lada samara switchleri

bunları taktım ama elbette ki hiç bir değişiklik olmadı hiç bir şey yanmadı, aydınlatma lambalarını söktüm kontaklar hep paslanmıştı onları temizleyip kırıkları hallettim ampulleri yeniledim, yine bir şey olmadı çünkü elektrik gelmiyordu ne iç aydınlatmalara ne de kapılara... elimdeki diagramları hatmedip işe giriştim, (+) gelmesi gereken yerlerde kopukluklar vardı öncelikle (+) çektim yeniden fakat aydınlatmanın kalbi negatif olan şase, çünkü ne zaman yanacağını ne zaman kapanacağını belirleyici olan, swichten komut alan odur, şaseleri de düzelttim ve de öncelikle kapılardaki lambaları yakmayı becerdim:

sonrasında geldik en zor kısımlardan birine, iç aydınlatmalar kapı switchinden komut alıyor ama aynı zamanda da her iki kapı açıkken de herhangi biri kapansa da açık kalmaya devam etmeli her iki kapı kapandıktan sonra iç aydınlatmalar sönmeli, bu demek ki her iki kapı birbirine (-) bir kablo ile bağlı, diyagramlardan onu da buldum ama sabit şase geliyordu kapı switchlerinden bağımsız yani her daim lambalar yanıyordu, her iki kapıyı birbirine harici bir negatif kablo ile bağladım böylelikle artık her iki kapı birbirini görebilecekti, ELO firması gecikmeli aydınlatma rölesi çıkartmış yani artık o pahalı modüllere ihtiyacımız yok:

modeli bu, hazır röle ayağım vardı ona takarak kablolarını çektim;

simülasyon da tamam:

sonrasında şemaya uyarak bunu sisteme bağladım, işte ilk deneme

şimdi herşeyi toplayıp artık bitireceğim...
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel iş olmuş gerçekten. Ben de böyle ufak tefek işlere takılıyorum, bunu götürüp elektrikçiye yap desen yapmaz. Ancak kendin uğraşacaksın böyle.

Eline sağlık abi maşalallahın var.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_kaan_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel iş olmuş gerçekten. Ben de böyle ufak tefek işlere takılıyorum, bunu götürüp elektrikçiye yap desen yapmaz. Ancak kendin uğraşacaksın böyle.

Eline sağlık abi maşalallahın var.
    ya adamlar yaparken 1 tane kablo bulacağım derken 20 tane kablo kesiyor, aa bu değilmiş bantla devam... sonra da diyoruz ki bu arabanın tesisat nasıl böyle olabilir, elektrikçilerden sıtkım sıyrıldığı için artık kendim yapıyorum, işini iyi yapana saygım var ama çoğu ne yazık ki baştan savma iş yapıyor üzerine dünya da para alıyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu arada bu modül sadece geç sönmeye yaramıyor, kontak açılınca sönüyor ama kontak kapatılınca iç aydınlatmalar yanıyor, şimdi sadece uzaktan kumanda modülüne bağlamak kaldı, açınca içine girmeden aydınlatmalar da yanacak...

Tayfun-E30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    modülde potansiyometre gibi zaman ayarlayıcı birşey varmı? tebrikler bu arada?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Tayfun-E30 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    modülde potansiyometre gibi zaman ayarlayıcı birşey varmı? tebrikler bu arada?
    yok sabit ayar var ama aynı markanın 20s gecikmelisi de var, 20s bana uzun geldi 5s gayet mantıklı...

aqustic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Elinize saglık
    Benim ürettigim modülde kablolar hazır geldigi gibi hem merkezi kilit girişi var hem de ışıkların yanıp sönme süresi ayarlanabiliyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aqustic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize saglık
    Benim ürettigim modülde kablolar hazır geldigi gibi hem merkezi kilit girişi var hem de ışıkların yanıp sönme süresi ayarlanabiliyor.
    Merkezi kilitten şase alırken diyota gerek var mı hocam?

aqustic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Abi;
    Aracın merkezi kilit sistemi +tetiklemeli ise artıyı eksiye çevirmek transistor veya röle kullanmanız gerekiyor.Ve sen eger merkezi kilitle o röleyi tetikletirsen yolda giderken kapılar kilitlenirse aracın tavan ışıgı da gereksiz yere yanmış olur.
    Aracın merkezi kilit sistemi eksi tetiklemeli ise bir adet diyot baglamanız gerekiyor.Ve yine yolda giderken kapılar kilitenirse tavan lambası gereksiz yere kısa süreli de olsa yanacaktır.
    Ankarada isen hafta sonu Ankaraya gelebilirim.Birlikte de halledebiliriz .Çok fazla durmadan trenle dönücem ama

mira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı aqustic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi;
    Aracın merkezi kilit sistemi +tetiklemeli ise artıyı eksiye çevirmek transistor veya röle kullanmanız gerekiyor.Ve sen eger merkezi kilitle o röleyi tetikletirsen yolda giderken kapılar kilitlenirse aracın tavan ışıgı da gereksiz yere yanmış olur.
    Aracın merkezi kilit sistemi eksi tetiklemeli ise bir adet diyot baglamanız gerekiyor.Ve yine yolda giderken kapılar kilitenirse tavan lambası gereksiz yere kısa süreli de olsa yanacaktır.
    Ankarada isen hafta sonu Ankaraya gelebilirim.Birlikte de halledebiliriz .Çok fazla durmadan trenle dönücem ama
    bu konudan sonra bende 20 sn gecikmeli elo röle aldım. tavan lambasını kumanda ile yakmak istiyorum. merkezi kilit de tetikleme yok ise uzaktan açma ile tavan lambasını nasıl yakabiliriz?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mira Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu konudan sonra bende 20 sn gecikmeli elo röle aldım. tavan lambasını kumanda ile yakmak istiyorum. merkezi kilit de tetikleme yok ise uzaktan açma ile tavan lambasını nasıl yakabiliriz?
    aha zehiri birine vermişiz demek ki? hangi araca taktınız nasıl oldu foto vs var mı? ELO da merkezi kilit için bir çıkış yok ama sonuçta mantıken röle nasıl tetikleniyor? kapı switch i şase alınca, uzaktan kumanda nasıl çalışıyor? anahtarın açma tuşuna basınca negatif tetikleme ile yani uzaktan kumanda modülünün tetiklendiği şase ile ELO rölenin tetiklendiği şaseyi birbirine bağlamalıyız, ama birbirine akım geçmesin diye de araya diyot koymalıyız, henüz denemedim ben de ama mantığı bu şekilde...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    şimdi denedim, kapılardaki motorlardan otomatik kilit modülüne giden 4 ya da 5 kablo oluyor, kırmızı ve siyah değil zaten kalan 3 kabloyu kapı swicinden ELO röleye giden kabloya teker teker bağlayarak deneyin, biri mutlaka tetik olacaktır, kabloyu bulduktan sonra 1 adet diyotla bağlayın, diyot bağlama sebebimiz merkezi kilit açıldığında şase gelsin ama lambanın şasesi merkezi kilide gitmesin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ghibli06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi denedim, kapılardaki motorlardan otomatik kilit modülüne giden 4 ya da 5 kablo oluyor, kırmızı ve siyah değil zaten kalan 3 kabloyu kapı swicinden ELO röleye giden kabloya teker teker bağlayarak deneyin, biri mutlaka tetik olacaktır, kabloyu bulduktan sonra 1 adet diyotla bağlayın, diyot bağlama sebebimiz merkezi kilit açıldığında şase gelsin ama lambanın şasesi merkezi kilide gitmesin...
    daha bağlamadık şimdi ar-ge çalışmasındayız aracım corsa b kilitte tetikleme yok onu çözmeye çalışıyoruz kilitçi ekstra bir 5 uçlu doğan kapı motorundan tetikleme alarak yapabiliriz dedi.senin dediğin yere geliyor abi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    daha bağlamadık şimdi ar-ge çalışmasındayız aracım corsa b kilitte tetikleme yok onu çözmeye çalışıyoruz kilitçi ekstra bir 5 uçlu doğan kapı motorundan tetikleme alarak yapabiliriz dedi.senin dediğin yere geliyor abi
    kilitte tetik yoksa uzaktan kumanda nasıl çalışıyor ki? klasik ne olduğunu anlayamayan elektrikçi olayı...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    kilitte tetik yoksa uzaktan kumanda nasıl çalışıyor ki? klasik ne olduğunu anlayamayan elektrikçi olayı...
    abi usta orijinal kilitte tetik anlık elektrik veriyor lamban yanar söner daha doğrusu geç sönmeyebilir diye belirtti sen tekrar kapıyı açmak zorunda kalırsın lambayı yakmak için dedi. 5 uçlu doğan kapı motoru 30 sn elektrik vermeye devam ediyormuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    abi usta orijinal kilitte tetik anlık elektrik veriyor lamban yanar söner daha doğrusu geç sönmeyebilir diye belirtti sen tekrar kapıyı açmak zorunda kalırsın lambayı yakmak için dedi. 5 uçlu doğan kapı motoru 30 sn elektrik vermeye devam ediyormuş
    tamam da rölenin amacı o, elektrik gelecek sonra kesilecek, ama bir süre daha lambaya elektrik gönderip kesecek...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    tamam da rölenin amacı o, elektrik gelecek sonra kesilecek, ama bir süre daha lambaya elektrik gönderip kesecek...
    bundan haberi yok abi özellikle belirteyim zaten buraya takıldıydı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    128 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bundan haberi yok abi özellikle belirteyim zaten buraya takıldıydı
    yani kilitten gelen tetik ucunu rölenin kapı switch ile birleştiği kabloya bağlayacak yani lambaya direk elektrik değil röle üzerinden giden elektrik olacak, 1 saniye bile elektrik gelse o 20 s sonra sönecek...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yani kilitten gelen tetik ucunu rölenin kapı switch ile birleştiği kabloya bağlayacak yani lambaya direk elektrik değil röle üzerinden giden elektrik olacak, 1 saniye bile elektrik gelse o 20 s sonra sönecek...
    konu anlaşılmıştır teşekkür ederim abi.en kısa zamanda montaj yaptıracağım inip binerken çok zor oluyor eşim ve çocuklar olunca

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler