User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
46 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Aracınızı Boyatırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

STeaM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Selçuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu güneşte renk değiştiren boyalar hakkında bilginiz varmı? Nasıl uygulanır mesela? Normal boya gibi kullanılır mı?
    sedefli boyalardan bahsediyorsun, sedef araca uygulanacak olan boyanın içersine karıştırılan bir kimyasaldır. sedefin gramı, boyanın grmından çok daha pahalıdır takribi 4-5 katıdır, boya kilo ile sedef gram ile değrlendirilir. sedefin boyayı çevirme özelliği, boyanın altında kalarak boya içerisinde farklı bir katman oluşturması ve boyanın içine homojen olarak karışmamasından kaynaklanmaktadır. ayrıca farklı 2 renk ile karıştırılarak içerisine sedef katılan boyalarda bu iki rengin birbirine karışmamasını vede ışığın açısına göre altta kalan rengi dışarı vurması ile farklı görünüşler yansıtmaktadır.

saygılarımla.

tolga900 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    en derin çizikler dahi belli belirsiz yapılabilir bantlarsın çizik yeri 3-4 gün aralıklarla doldurursun sıfır zımpara çekersin sonra bir daha doldurur ve zımparalarsın en kıl adam bile o noktodan sonra o çizik gözüne batmaz.tabi bunu yapan ustanın sanatkarlığı çok önemli.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    iş ustalıkta taby her konuda ama boyanan yer illaki kendini belli eder, bunuda usta olan adam anlar.

sortie34
    Misafir
    bende bu aralar arabamı boyatmak istiyorum arabamın rengi metalik elektronik yeşil bu arabayı boyatması masrflımıdır ve orjina rengi gibi olurmu?

facia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arabanin tamponunu sürttüm hazir bahane olmusken cita iptali yaptirip oralari macunla kapatip komple sedefli lacivert boya atmak ne kadara mal olur?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı facia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arabanin tamponunu sürttüm hazir bahane olmusken cita iptali yaptirip oralari macunla kapatip komple sedefli lacivert boya atmak ne kadara mal olur?

Komple Sedefli boyama maliyeti 2.000.-YTL
    astar, boya, vernik hepsi "Glasurit" (Alman Malı)
    tampon bahanesi ile çıtaların doldurulmasını anlarımda komple arabayı boyatmak biraz abartı olmazmı?

iceman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Slm
    bende arabanın gri rengiden sıkıldım komple metalik siyah yapmak istiyorum ne kadara mal olur.

bir de bu konu hakkında bir kaç boyacı ile konuştum bostancı sanayide bir kaç farklı şekilde yapılır felan diye geveledi yani ne kadar fazla para gözden çıkarırsan o kadar temiz olur gibi bir şey geveledi adamlar.nedir işin aslı adamlarmı sahtekar yoksa başka olaylarmı var.

sportinger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı STeaM Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Komple Sedefli boyama maliyeti 2.000.-YTL
    astar, boya, vernik hepsi "Glasurit" (Alman Malı)
    tampon bahanesi ile çıtaların doldurulmasını anlarımda komple arabayı boyatmak biraz abartı olmazmı?

sanırım arkadaş sadece tamponu komple olarak söyledi yanlış anlaşılmış olabilir...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı iceman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm
    bende arabanın gri rengiden sıkıldım komple metalik siyah yapmak istiyorum ne kadara mal olur.

bir de bu konu hakkında bir kaç boyacı ile konuştum bostancı sanayide bir kaç farklı şekilde yapılır felan diye geveledi yani ne kadar fazla para gözden çıkarırsan o kadar temiz olur gibi bir şey geveledi adamlar.nedir işin aslı adamlarmı sahtekar yoksa başka olaylarmı var.
    öncelikle metalik siyah yerine opak siyahu tercih etmeni öneririm. keza boyanın içinde yer alan sıvı ince metaller (herkezin sim olarak bildiği pigmentler) siyahını boğarak netliğini engellemektedir. Opak siyah olarak boyamanın maliyetide 1.850.-YTL

boyamanın tekniği yoktur. ancak şöyle birşey olabilir. aracın üzerindeki boyanın kazınmasını kumlama yönetemi ile yapıp aracın boyasını saca kadar temizleyip galvaniz astar atıp üzerine boya yapılırsa daha uzun ömürlü ve daha net bir sonuç elde edersin. onun haricinde ise kaliteli ürün kullanılarak yapılan boyama işlemlerinde bariz farklar olmaktadır. göz ile görülür en büyük farkı ise kullandığınız verniğin kalitesi belirler. Glasurit marka vernik kullanıyoruz araçları boyarken ve açık renkli (ör. metalik gri) boyalarda dahi farkı net şekilde görebiliyorsunuz.

saygılarımla.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı sportinger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sanırım arkadaş sadece tamponu komple olarak söyledi yanlış anlaşılmış olabilir...
    sadece tampona sedefli boya atmak pek mantıklı gelmedi?

gorke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben eski modeller için bi kaç şey sorim... Şimdi haliyle 10 ila 15 yaşlar arasındaki araçlarda pas veya çürükler olacaktır... bunları dışardan halletmek mümkün tamam, iç koruma için ne yapılır... ya da sorumu şuna dönüştirim tam içime sinecek şekilde bi boya için, sıfır çürük sıfır pas (iç ve dış) için nasıl bi çalışma hangi yöntemler yapılmalı.. araç kumlanmalımı yada ne derecede iken kumlanır... boya ne derecede sökülür ve ne derece macun kullanılır...?
    Sakin güç...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boya işlemi tamamen aracın kozmetik kısmını yani görünen yüzünü kapsar. O nedenle aracın iç kısmında bulunan çürüklerin temizlenmesi işlemleri bir bakıma restorasyon olarak algılanıp detaylı işlemleri gerektirir. Dış kısımda bulunan aracın sacındaki çürükleri ve korozyonlu kısımları zımpara yaparak temizlemek hem pratik hemde düşük maliyetli bir işlemdir. İç kısımda aracın şasesinde bulunan çürükler için komple aracın soyulması en ufak detayına kadar arındırılması gerekmektedir. Araç tamamen soyulmuşken zımpara işlemi yerine kumlama tekniğini kullanmak mantıklı bir işlem olacaktır. Sorunlarınız sadece kaporta yani dış kısımda ise zımpara ile korozyonlu kısımlar temizlenir, araç komple zımparalanır üzerindeki boyasından arındırılır. Boyası eski olmayan ve korozyon sorunu olmayan bir araçta baz kat astar yada biraz daha güçlüsü sac astar kullanabilirsiniz ancak bu şekilde komple bir temizlik ve arındırma işlemi yapılan bir araçta Galvaniz Astar kullanmak gerekmektedir. (VW ve OPEL kullanılan galvaniz korumalı araçlarına 15 yıl paslanmazlık garantisi vermektedir) Bu şekilde astarlama yapılmış bir aracın boya ömrünü 10-15 yıl daha uzatmış olursunuz.

Kumlama tekniğinden biraz bahsedeyim;

Metaller su yada bulunduğu ortamdaki oksijen ile temasından ötürü belli bir süre sonra korozyona (pas) uğrar. Paslanmış kısımların bu partiküllerden arındırılması için kumlama yöntemi kullanılır. Kumlama işleminde çelik granül yada grit kumlama tekniği ile yüksek basınçlı hava ile kum yada çelik granül temizlenecek metale uygulanır. Burada kumun yada çeliğin tanecik büyüklüğü uygulanacak yüzeyin şekline ve dayanıklılığına göre belirlenir. Kumalama uygulanan yüzey yada otomobil sacı ham haline getirilir yani metal üzerinde boyanın tutunabilmesi için gözenekler açılır. Böylelikle aracın üzerine boya atıldığında boya hiçbir pürüz olmayan bir zemine tutunmuş olacaktır.

Kumlama Öncesi;

Kumlama Tekniği uygulanmış bir metal parçası

Tech Moderator Schumi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    50 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kumlama için aracın üzerinden herşeyin ama herşeyin sökülmesi gerekiyor değilmi ?

gorke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    evet aynen öyle..
    Sakin güç...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Schumi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kumlama için aracın üzerinden herşeyin ama herşeyin sökülmesi gerekiyor değilmi ?
    lokal temizleme yapılıp sadece dış kısmı arındıracaksanız gerekmez ama kumlama işleminin amacıda hem iç hemde dış sacı tamamen korozyondan arındırmaktır bunun içinde komple soymak gerekir.

MiaMi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sezo ne diyorsun boyam için arabayı gördün sonuçta , , Ne renk yapalım nerde boyatalım kumlamada yapalımmı yaz bakim döktür şuraya.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    senin arabayı yaklaşık 2-3 dk inceledim sen olduğunu farketmeden onura dedim "vtec e baksana rengi pembeleşmiş,kronik"

abi valla sen dersenki orjinal kalsın kırmızı yaparız, rengin tonu ile oynarız sadece.
    ama ben değişik bişeyler olsun isterim dersen kimsede olmayan ve gerçekten çok soft bir görünüm katacak bir renk yaparız.

aklımda 2-3 tane alternatif var. onları karteladan göstericem sana. burdan da aklında olsun diye 1-2 resim ekliyeyim renklere bak. kumlamaya gerek yok araban taş gibi

sadece renklere odaklan ben daha farklılarını düşünüyorum bunlar sadece göstermelik

MiaMi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sezai teşekkür ederim kardeşim. Ancak ben kırmızıdan devam etmek istiyorum. O yüzden kırmızı üzerindeki düşüncelerini fikirlerini bekliyorum.

Bu ay sonu performans açısından gerekli olan parçaları debriyajı vs.vs. takılacak kısmetse. Bi zaman tutturamadık .

Ağustos ayında bilmiyorum Fena halde boyayasım geldi .
    Bu konuyu reel den devam ettirelim. Öptüm gözlerinden.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    düşüncenin kırmızıdan yana olmasına sevindim doğrusu, kırmızının tonlarında biraz oynarız ve aracın çok sade ve tatlı kalır. sonrada dış kısımla biraz uğraşırız yani tamponlar ve panjurlar. neyse hayırlısı olsun dediğin gibi bigün oturup detaylıca konuşuruz.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)