User Tag List

5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Motosikletim için temizlik malzemeleri, Öneri ve tavsiyeleriniz?

cannn22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Motosikletim için temizlik malzemeleri, Öneri ve tavsiyeleriniz?

Herkese merhaba. Motosikletim için temizlik, pasta, cila, kil, vs kullanılması gereken ne varsa hepsini almak istiyorum. Motosikletlerimin rengi pek belli olmuyor. Yani sık sık motosiklet değiştirdiğim için tek bir renge uyumlu temizlik malzemesi almak böyle bir durumda mantıklı bir hareket olmayacaktır. Her renk için uyumlu olacak, motosikletin çiziklerini, üzerinde ki lekeleri giderecek kil vs sonrasında yıkama, temizleme, parlatma aklıma gelmeyen daha bir çok hususta bilgili ve tecrübeli arkadaşlar tavsiyelerde bulunabilirler mi? Sizden ricam bana ufak bir liste yapabilir misiniz? Şunları alman sağlıklı olur, her işini görürsün, hemde motosikletin boyasını ve dış yüzeyini korumaya alırsın diyebileceğiniz ürünler nelerdir?

Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden ilgi alakalı arkadaşlara çok çok teşekkür ediyorum.

mtay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hocam Würth her zaman kaliteli ve başarılı ürünlere sahip.
    Düzenli olarak zincir temizliği yapan birisi olarak sprey yetiştiremedim ve tavsiye üzerine BİM ve A101'lerdeki yağ çözücülerle tamamen eski yağı akıtıp ardından köpüklü su ile iyice temizliyorum. Ufak bir turlama ve ardından zincir yağı sıkıp 3-4 saat hareket ettirmiyorum.(Yağ olarak Würth kuru yağ kullanıyorum)
    Genelde benim kullandığım ürünlerin kalitesi motorun maddi değeriyle doğru orantılıdır.
    Racing kullanırken her kullanım öncesi temizler süngerle yıkar köpürtür mikrofiber bezlerle temizler kurular öyle kullanırdım. Commuterde maalesef aynı hassasiyet olmuyor.
    Her şeyden önemlisi bence kapalı alanda muhafaza etmek...

Gorky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    würth e zincir temizliği için güvenebilirsiniz. fakat ötesi yok. her zaman başarılı ürünlere sahip değil.

temizlik ürünleri zaten renk ayırmaz genelde. sadece bazı waxlarda geçerli bu durum. fk1000p açık tonlarda iyiyken collinite 915in koyu tonlarda iyi iş yapması gibi. tabi bu dediğim ürünler artık pek kullanılmıyor. kara düzen waxlar bunlar.

standart bi yıkama için lazım olanlar:

- araç şampuanı (chemical guys, gyeon , gtechniq , adams , auto finesse yada valet pro olabilir)
    - yıkama eldiveni yani wash mitt (yün olanlar daha iyi geliyor bana )
    - detay spreyi (yukarda saydığım her markanın ki iyidir)
    - valet pro 2 adet ince ve kalın detay fırçaları
    - kurulama bezi (chemical guys'ın miracle dryer bezi çok iyidir. wolly mammoth dahada güzel)
    - detaylar için ucuz bezler
    - 2 adet kova
    - hızlı cila ( hangisini seçeceğinizi kendiniz araştırmanız daha iyi)

boya koruma ve polish kısmı için lazım olanlar
    - wax, cila bezi (kurulama bezi kadar büyük olmuyor, pofuduk ve normal bez boyunda olur genelde. görünce anlarsınız. bunun içinde yine chemical guys a bakın. onlarda bez seçeneği çok)
    - wax (çok ileri bir konu. hangisi iyidir desek sayfalar yetmez. sadece boyalı kısımlarda kullanılır. aman plastik,cam vs başka yerlere girmeyin)
    - menzerna pastaları (boyanın çizik durumuna göre seçilir neyin lazım olacağı. bu da çok ileri bir konu)
    - clay bar yani kil.. (markası çok önemli değil bence. ben valet pro kullanıyorum.)
    - clay bar kaydırıcı (her marka olur)
    - polisaj makinesi. (fazlasıyla ileri konu)
    - pasta pedleri ( über ileri konu)

sele bakımı da lazım tabi:

-valet pro detay fırçası yada başka marka deri fırçası, seçenekler geniş. çok yumuşak olmaması lazım
    -chemical guys leather cleaner
    -koruma için de seçenek çok fazla var. en iyisi olsun diyorsanız -gyeon leather-

plastikler için hiçbir fikrim yok. kullandığım ürünler hep silikon esaslıydı. görüntü olarak iyiydi ama dokununca kötü olduğu için aracımda hep dış aksam plastiklerinde kullandım.

cannn22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    16 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Gorky Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    würth e zincir temizliği için güvenebilirsiniz. fakat ötesi yok. her zaman başarılı ürünlere sahip değil.

temizlik ürünleri zaten renk ayırmaz genelde. sadece bazı waxlarda geçerli bu durum. fk1000p açık tonlarda iyiyken collinite 915in koyu tonlarda iyi iş yapması gibi. tabi bu dediğim ürünler artık pek kullanılmıyor. kara düzen waxlar bunlar.

standart bi yıkama için lazım olanlar:

- araç şampuanı (chemical guys, gyeon , gtechniq , adams , auto finesse yada valet pro olabilir)
    - yıkama eldiveni yani wash mitt (yün olanlar daha iyi geliyor bana )
    - detay spreyi (yukarda saydığım her markanın ki iyidir)
    - valet pro 2 adet ince ve kalın detay fırçaları
    - kurulama bezi (chemical guys'ın miracle dryer bezi çok iyidir. wolly mammoth dahada güzel)
    - detaylar için ucuz bezler
    - 2 adet kova
    - hızlı cila ( hangisini seçeceğinizi kendiniz araştırmanız daha iyi)

boya koruma ve polish kısmı için lazım olanlar
    - wax, cila bezi (kurulama bezi kadar büyük olmuyor, pofuduk ve normal bez boyunda olur genelde. görünce anlarsınız. bunun içinde yine chemical guys a bakın. onlarda bez seçeneği çok)
    - wax (çok ileri bir konu. hangisi iyidir desek sayfalar yetmez. sadece boyalı kısımlarda kullanılır. aman plastik,cam vs başka yerlere girmeyin)
    - menzerna pastaları (boyanın çizik durumuna göre seçilir neyin lazım olacağı. bu da çok ileri bir konu)
    - clay bar yani kil.. (markası çok önemli değil bence. ben valet pro kullanıyorum.)
    - clay bar kaydırıcı (her marka olur)
    - polisaj makinesi. (fazlasıyla ileri konu)
    - pasta pedleri ( über ileri konu)

sele bakımı da lazım tabi:

-valet pro detay fırçası yada başka marka deri fırçası, seçenekler geniş. çok yumuşak olmaması lazım
    -chemical guys leather cleaner
    -koruma için de seçenek çok fazla var. en iyisi olsun diyorsanız -gyeon leather-

plastikler için hiçbir fikrim yok. kullandığım ürünler hep silikon esaslıydı. görüntü olarak iyiydi ama dokununca kötü olduğu için aracımda hep dış aksam plastiklerinde kullandım.
    Verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim. Baya baya ayrıntılı olmuş. Motosiklet ***** bir deposu metalden geri kalan her yer grenaj olduğu için plastik malzeme haliyle. Siz pek memnun kalmamışsınız galiba son kullandığınız üründen ama genel olarak diğer malzemeleri alabilirim.

clay bar yani kil, bu zımbırtı acaba plastik aksamlarda da iş görür mü? Harici olarak su kaydırıcılık konusunda clay bar kaydırıcı kullansam ***** yine plastik grenaj aksam faydası olur mu?

Gorky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cannn22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Verdiğiniz ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederim. Baya baya ayrıntılı olmuş. Motosiklet ***** bir deposu metalden geri kalan her yer grenaj olduğu için plastik malzeme haliyle. Siz pek memnun kalmamışsınız galiba son kullandığınız üründen ama genel olarak diğer malzemeleri alabilirim.

clay bar yani kil, bu zımbırtı acaba plastik aksamlarda da iş görür mü? Harici olarak su kaydırıcılık konusunda clay bar kaydırıcı kullansam ***** yine plastik grenaj aksam faydası olur mu?
    plastik derken çıplak plastik kısımlardan bahsediyorum. grenaj kısımları araba boyası gibi düşünün. aynı işlemler yapılmalı.

clay bar su kaydırıcı özellik taşımaz. sadece boyalı kısımlarda kullanılır pastadan önce düz temiz bi yüzey oluşturmak için. şekil a' da görüldüğü gibi

aracın üzerine yaptığınız boya koruma (wax, sealant , nano korumalar vs.) zaten su kaydırıcı özelliği de taşır.

youtube'da sanırım heroic detailing in sahibi arkadaş bi kanal açmış. aydınlatıcı videolar mevcut türkçe olarak. başka sorularınıza da cevap bulabilirsiniz :

DetailingTube
    - YouTube

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler