User Tag List

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
70 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Turkiye'deki markaların çabuk eskimesi, insanların kepenk kapatması

Uzaklaştırılmış Kullanıcı
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben ambalaj olarak bakıyorum meguiars ın tatlı sempatik renkli ambalajları oldugu için en çok seviliyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    %50 maddiyat %50 vizyon

BARR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    186 Post(s)
    Tagged
    2 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eskiden 150-200 liraya "pasta-cila" yapıyoruz diyen adam, "boya koruma"yı öğrendi bir yerlerden, tabelasını değiştirdi, "boya koruma 500 tl" yazdı, sonra nano popi oldu, nano boya koruma 750-900 liralardan itelendi. Sonra önüne gelen seramik boya korumacı oldu, vitra'dan daha fazla seramik yazısı görür olduk en basit yıkamacıda bile.. ona da 1000-1500 lira arası fiyat çektiler.

oysa olay hep aynıydı, pasta ile düzelt, yüzeyi korumaya al. 200 liralardan 1500 liralara kadar geldi bu iş, oysa ürünler arasındaki fiyat farkı böyle bir uçurum değildi. Yani herhangi bir wax 100 lirayken , seramik ürünü 700 lira değildi arada 7 kat fark yoktu.
    eh türkiyede zaten her şey böyle değil mi, bir şey popi olmaya görsün, hemen "ittirebildiğine" saplamaca oluyor.

benim için yeterli gözüken belli bir parlaklık derecesi var, temiz boya yüzeyine meguiars 66'nın parlaklığı benim için yeterli geliyor. Zaten ne yaparsam yapayım, aracım 15-20 dakikadan daha fazla temiz kalamıyor, her yer kentsel dönüşüm, tozlu sokaklar, çamurla yıkanmış sokaklar.

temel bir formül iş görüyor kısaca;
    3d hd wax şampuan
    sonax hızlı cila
    ayda bir-iki meg 66.

bunun üstündeki bir parlaklık için çabalamıyorum. Ne dünün "pasta cilacı" sına kendimi öptürüyorum ne de, yeni ürünlere ekstra para gömüyorum. yıllardır reçetem aynı.

geçenlerde sanayideydim yazılım için, o gün uğraşmayayım diye yan dükkandaki yıkamacıda 10-15 liraya yıkatırım dedim, ne kadara yıkıyorsunuz dedim 25 lira dedi.

Eskiden manyaklar gibi hafta 2-3 meguiar's ta araba yıkatırdım. son 4 yılda hiç bir yıkamacıda yıkatmadım arabamı, şu anda meguiars falan ne kadara yıkıyor fikrim yok ama sanayideki basit dükkan bile 25 lira diyorsa, meguiars 35-40 çekiyordur, 5-10 tl de bahşiş dedin mi, 50 liraya araba yıkattın. e jantın arasında falan kir kalınca söylüyorsun üstüne de trip yiyorsun yıkamacıdan, eee o zaman kusura bakma ben de elimi ayağımı çekerim oradan.

işte böyle böyle bir çok marka da geliyor gidiyor. umarım çok uzun olmamıştır.
    Ya siz çok biliyorsunuz pardon. Aracımızın seramiii her ay düzenli olarak atılmaktadır.

SITAP BİİNG PUUR.
    23'' Tesla Model Y Performance

Instagram Paylaşımlarım: edriver_35

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı wolkanku Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eskiden 150-200 liraya "pasta-cila" yapıyoruz diyen adam, "boya koruma"yı öğrendi bir yerlerden, tabelasını değiştirdi, "boya koruma 500 tl" yazdı, sonra nano popi oldu, nano boya koruma 750-900 liralardan itelendi. Sonra önüne gelen seramik boya korumacı oldu, vitra'dan daha fazla seramik yazısı görür olduk en basit yıkamacıda bile.. ona da 1000-1500 lira arası fiyat çektiler.

oysa olay hep aynıydı, pasta ile düzelt, yüzeyi korumaya al. 200 liralardan 1500 liralara kadar geldi bu iş, oysa ürünler arasındaki fiyat farkı böyle bir uçurum değildi. Yani herhangi bir wax 100 lirayken , seramik ürünü 700 lira değildi arada 7 kat fark yoktu.
    eh türkiyede zaten her şey böyle değil mi, bir şey popi olmaya görsün, hemen "ittirebildiğine" saplamaca oluyor.

benim için yeterli gözüken belli bir parlaklık derecesi var, temiz boya yüzeyine meguiars 66'nın parlaklığı benim için yeterli geliyor. Zaten ne yaparsam yapayım, aracım 15-20 dakikadan daha fazla temiz kalamıyor, her yer kentsel dönüşüm, tozlu sokaklar, çamurla yıkanmış sokaklar.

temel bir formül iş görüyor kısaca;
    3d hd wax şampuan
    sonax hızlı cila
    ayda bir-iki meg 66.

bunun üstündeki bir parlaklık için çabalamıyorum. Ne dünün "pasta cilacı" sına kendimi öptürüyorum ne de, yeni ürünlere ekstra para gömüyorum. yıllardır reçetem aynı.

geçenlerde sanayideydim yazılım için, o gün uğraşmayayım diye yan dükkandaki yıkamacıda 10-15 liraya yıkatırım dedim, ne kadara yıkıyorsunuz dedim 25 lira dedi.

Eskiden manyaklar gibi hafta 2-3 meguiar's ta araba yıkatırdım. son 4 yılda hiç bir yıkamacıda yıkatmadım arabamı, şu anda meguiars falan ne kadara yıkıyor fikrim yok ama sanayideki basit dükkan bile 25 lira diyorsa, meguiars 35-40 çekiyordur, 5-10 tl de bahşiş dedin mi, 50 liraya araba yıkattın. e jantın arasında falan kir kalınca söylüyorsun üstüne de trip yiyorsun yıkamacıdan, eee o zaman kusura bakma ben de elimi ayağımı çekerim oradan.

işte böyle böyle bir çok marka da geliyor gidiyor. umarım çok uzun olmamıştır.
    Konuya en net cevap bu bana göre.

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla benim merakım var böyle şeylere ama, ürünleri uygulaması zor hemde maddiyat mevzusu. Bi arabaya tek başına cila çekeyim deseniz 2+ saat sürüyor, kol bacak bel bişey kalmıyor. 3-5 ayda bir ÇBS çekiyorum işte W124 e, leonada sıfır cilalı geldiği için dalinle yıkıyorum başka da yapabildiğim bişey yok.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    birde cilalı yıkama vardı efsane yıkamacıya soruyordun otomatik şu anda cilalı oldu aracın diyordu ahaha ne günlerdi ..

şuda var araba kültürü fazla yaygın bir toplum değiliz kültür derken kültürdür kastım.. avrupada adam babasının dedesinin aracını alır restore eder yada hayalinde bir araç vardır alır ölene kadar satmaz. adamlar bunlar üstüne belgeseller yapıyorlar..

nationalda discoveryde kaynıyor.. adamın arabayı alıyorlar gizlice restarasyon için adam bitirememiş bir nedenden ötürü ama satmamışda 30 yıl 40 yıl adamın arabayı yapıyorlar gizlice bir numara çekip teslim ediyorlar adamın mezardan babası çıksa bu kadar duygulanıp ağlamaz hüngür hüngür . böyle insanlar o göz bebekleri gibi ailenin bir ferdiymiş gibi bakdıkları o araçlara her şeyin her korumanın en iyisini yapar..

bizde boş ver abi seneye satarım yada büyük bakımı gelmeden elden çıkarırım yada yaşı geldi km si geldi satarım kafası olduğu sürece bu detailing işi tutmaz gelişmez..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

Korollacı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    herkesin el beceri yok uygulama yapmak icin ama bu isi prof sekilde yapildigi yerlerde detailing cok pahali buda en buyuk etkenlerden birisi. asgari ucret 1400 tl bi arabaya nano koruma mikro bilmem ne zart zurt yaptirmaya kalksan en az 1000 tl den kapi aciliyor. tamam emege saygi yapilan is kolay degil ama memleketin gelir durumu ortada
    Gülümsemesini Bilmeyen Tükkan Açmasın
    KARS Atasözü..

brs852 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    %50 maddiyat %50 sektördeki butik garajların öncülüğünde hangi marka kullandıklarıyla alakalı çok çabuk değişebildiğini düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    3-4 yaşındaki araca bitti gözüyle bakıyoruz 60 bine geliyor 80 bine geliyor arabaya çöp muamelesi yapıp elden çıkartmaya çalışıyoruz avrupalı amerikalı 500 bin kullanıyor 700 bin kullanıyor gerekirse sıfırdan motoru yaptırıp yola devam ediyor..

60-80 bindeki araca yada 3-4 yaşına araca işi bitti diye çöp muamelesi yaparsan kaportasına ne muamelesi yapmassın ki.. ne önemsersin detailingi nede başka bir şeyi..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sektör Türkiye de tutamaz sebeplerini sayıyorum

1. İyi bir dükkan ın kirası (uygulama yapılabilecek ve yüksek segment müşterinin gözüne hitap edebilecek showroom) hiper yüksek
    2. Müşteri aşırı bilgisiz (pasta cila bilgisi dahi yokki ne boya koruması yapacaksın. Seramik desen onu hiç bilmiyor. 1000 tl yede uygulama yaptığımız ürün var 3500 tl yede var diyorum kimse 1000 tl harici olanı seçmiyor)
    3. Her yıkamacı profesyoneller ile aynı işi yaptığını iddia ediyor pazar bölüyor.
    4. Ülkemiz çok ama çok pis ve tozlu bir ülke. Yurt dışındaki hiçbir üreticinin kendi ülkesinde verilen garantiler ve kalıcılık burada aynı kapsama girmiyor
    vsvsvs
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    valla bende düşünüyorumda evladiyelik yani bu araç benle mezara gider diyebiliceğim bir araç olmadıkça boya korumaya hayatta 2-3 bin tl vermem..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben 24 yaşındayım. Herhangi boyacıya gidip kil ile temizlik yapsak sorun çıkar mı diyorum. Kim uğraşacak ... diyor. İnsanlar birbirini çekemiyor. Gelen müşteriyi nasıl öperim diye düşünüyor. Boyaci 40 yaşında araç sahibi 20 yaşında. Durum böyle olunca yapılan işinde bir anlamı kalmıyor.
    Coğrafya kaderdir

300E - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    17 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3-4 yaşındaki araca bitti gözüyle bakıyoruz 60 bine geliyor 80 bine geliyor arabaya çöp muamelesi yapıp elden çıkartmaya çalışıyoruz avrupalı amerikalı 500 bin kullanıyor 700 bin kullanıyor gerekirse sıfırdan motoru yaptırıp yola devam ediyor..

60-80 bindeki araca yada 3-4 yaşına araca işi bitti diye çöp muamelesi yaparsan kaportasına ne muamelesi yapmassın ki.. ne önemsersin detailingi nede başka bir şeyi..
    Kim 500 700 bin kullanıyor abi, senin bahsettiğin mevzu tam tersi, orda arabalar o km ye geldimi çöpe gidiyor, çünkü ucuz. Burda 500-700 bine geldi mi 200 bine geri çekiliyor, kullanılmaya devam ediliyor.
    2004 Mercedes-Benz W203 C230K
    1994 Opel Astra F GSi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Alıntı 300E Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kim 500 700 bin kullanıyor abi, senin bahsettiğin mevzu tam tersi, orda arabalar o km ye geldimi çöpe gidiyor, çünkü ucuz. Burda 500-700 bine geldi mi 200 bine geri çekiliyor, kullanılmaya devam ediliyor.
    orda ala vere dala vere üç kağat yok .. haliyle insanlar namuslu dürüst kullandımı 500 bin 700 bin km rakamları 15-20 yıllık arabanın kullanım ömründe çok yüksek km ler rakamlar değil rahat görür..

15 sene bir arabanın kullanım ömrü desek yılda 35 bin km yapsa ki çok yüksek bir km değil 15 yılda zaten 500 bini rahat görür.. yılda 50 bin yapsaki buda çok büyük rakamlar değil 15 yılda 700 bin km yi rahat geçer... bizde işte kendimizi kandıra kandıra 2 senede bir km yi 50 bin çeke çeke 15 sene sonra bile aracın km 150 bini geçmez anca kendimizi kandırırız.. işin özü bindiğimiz araçlara değer vermiyoruz.. nerde kaldıki detailingi

Sezgin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu sektör Türkiye de tutamaz sebeplerini sayıyorum

1. İyi bir dükkan ın kirası (uygulama yapılabilecek ve yüksek segment müşterinin gözüne hitap edebilecek showroom) hiper yüksek
    2. Müşteri aşırı bilgisiz (pasta cila bilgisi dahi yokki ne boya koruması yapacaksın. Seramik desen onu hiç bilmiyor. 1000 tl yede uygulama yaptığımız ürün var 3500 tl yede var diyorum kimse 1000 tl harici olanı seçmiyor)
    3. Her yıkamacı profesyoneller ile aynı işi yaptığını iddia ediyor pazar bölüyor.
    4. Ülkemiz çok ama çok pis ve tozlu bir ülke. Yurt dışındaki hiçbir üreticinin kendi ülkesinde verilen garantiler ve kalıcılık burada aynı kapsama girmiyor
    vsvsvs
    %100 çok haklısın. İşte ben sırf bu yüzden sadece arabanın dışı temiz görünsün diye oto yıkamalara verilen 25-30 tl'lere resmen acıyorum.

kangomania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bulaşık deterjanı+ fırça da arabayı yıkıyor, kaliteli şampuan+ kuzu postu eldiven de. Ne gerek var o kadar para vermeye diye bir video vardı. Uç örnek ama maddiyat meselesi. Biraz da bilinçlenme.
    Her yıkamacı pasta cila boya koruma yazmış dükkanına. Alıyor eline yoğurt kovasında hard bir pastayı. İki parmağını daldırıyor içine ve arabanın tüm panellerini parmaklıyor.
    Sonra alıyor eline makineyi, boyaya girişiyor ve başladığı yere dönüyor. (120- 150 tl) Fotoğraf çekip atıyor. Altına da; xxx abime boya koruması hayırlı olsun. Milletten 300 500 tl isteyip kazancınıza haram karıştırmayın, bu işin hakkı neyse onu alıyorum ben vs. şeyler yazıyor.
    Böyle ortamda markalar mecburen çekilir.

Kanber Tastan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hali hazırda bahsi geçen ürünlerin çoğunu kullanıyorum.
    Altımızda arabamız varsa bu ürünler olmasa da çok saçma şeylere para zaten harcıyoruz.Ben saçma şeyler yerine arabamı bakımlı tutmayı tercih ediyorum. Ürünlerin Türkiye de kalamamasının en büyük nedenlerinden bir tanesi bilinçsiz kullanıcılar ve her işi en iyi bildiğini düşünen şahıslar , Araç kullanıcıları daha fazla bilgilendirilmeli , bilen kişiler bildiklerini bilmeyenler ile paylaşmalı yardımcı olmalı bilinçlendirmeli , 150 liraya pasta cila yapıp başka yerde 500 istiyorlar ne gerek var diyen şahıs komple arabaya 1 1,5 saatte işlem yaparken b*k attığı kişi aynı araç için bütün gününü harcıyor. Bu fark kullanıcılar tarafından bilinse yapılan uygulamayı korumak için bile bir çok ürünün satışı Türkiye de devam edebilir.
    KSU ies Sohc Vtec Turbo-Sold
    REG EG K24
    Honda Stream RN3

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    detailing işi biraz zengin işi .. sıvılar kimyasallar zaten pahalı bunun dışında detailing için özel strelize bir ortam lazım her yerde arabaya cila atıp nano seramik falan yapamassın.. hadi mekanı bir şekilde ayarladın elektrik lazım makine lazım.. zor işler meşakatli işler bireyler için..

Gorky - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    araba kültürü olmayan bi ülkede detailing piyasasının arada bir inişe geçmesi normal bence. yani olay tamamen insanlarla alakalı. beylikdüzü toplanma alanında kimle tanışsam 150 tl'ye "pasta cila" yaptırmış oluyor, bakıyorum araba hala çizik içinde. üstüne attıkları korumada kostikli köpüklerle 3-4 yıkamada gidiyor zaten.
    meguiars hala en iyi marka zannediliyor. oturmuş o artık. bence bu büyük bi etken. millet meguiars'tan başka marka bilmiyor.
    "meguiars'ın pastaları kötü, daha sonra harelenme yapıyor büyük ihtimalle silikon içeriyor" diyorum. "ben bilmem.." diyip göğüslerini gere gere pasta cilalı arabalarıyla piyasa yapıyolar
    memleketin gelir durumuyla bi alakası yok. 5bin tlye air yapıyoruz yada 3bin tl'ye coil alıyoruz, stroker kit atıyoruz, atmosferik arabayı turboluyoruz vs. herşeye para varken detailing gelince mi insanların maaşı asgari ücret oluyor?

Alıntı Korollacı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    herkesin el beceri yok uygulama yapmak icin ama bu isi prof sekilde yapildigi yerlerde detailing cok pahali buda en buyuk etkenlerden birisi. asgari ucret 1400 tl bi arabaya nano koruma mikro bilmem ne zart zurt yaptirmaya kalksan en az 1000 tl den kapi aciliyor. tamam emege saygi yapilan is kolay degil ama memleketin gelir durumu ortada
    e abi 1000 tl lik nano mikro zart zurt uygulamanın %50'si falan malzeme masrafı zaten?

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler