User Tag List

13 sonuçtan 1 ile 13 arası

Konu: Mercedes S500 Exclusive Detailing & Opti-Coat 2.0 Seramik Kaplama

d.berkay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cool Mercedes S500 Exclusive Detailing & Opti-Coat 2.0 Seramik Kaplama

Merhabalar..

Bu seferki konuğumuz 96 model W140 kasa kodlu '96 model Mercedes-Benz S500. Araç şu anki sahibi tarafından keyif amaçlı olarak İstanbul'dan alınarak getirildi.
    Henüz 86000km'de olan bu güzel araç, bir kaç talihsiz uygulama sonucunda oldukça yıpranmış bir boya ile bize geldi. Yeni sahibi araca çok önem verdiğinden ve koleksiyon amacı ile aldığından, olabilecek en iyi düzeltme ve bakım uygulamalarının yanında koruma olarakta en üst seviye de bir ürün istediğinden Opti-Coat 2.0 Seramik Kaplama uygulaması yaptık..

Araç İstanbul'dan geldikten sonra ufak tefek kaporta ve boya işleri için sanayide bir kaç gün geçirdi. Daha sonrasında sahibi tarafından bize teslim edildi ve yaklaşık 10 gün sürecek zorlu bir maratona başlamış olduk..

Araç boyut olarak neredeyse standart iki hb araç boyutunda yüzey alanına sahip olduğundan işlemler de bir o kadar yorucu ve uzun oldu.

Aracı teslim aldıktan sonra detaylı inceleme yapıp, yüzey üzerindeki kusurları ve düzeltilmesi gereken yerleri not aldım. Ardından ilk iş olarak Sensei APC kullanarak aracı kaba kirlerinden arındırdım.. Ön yıkamanın ardından, tekrar Sensei APC ile Foam Lance kullanarak aracı köpükleyip, çift kova ve Adam's Wash Pad kullarak aracı yıkadım..

Basınçlı sıcak su ile aracı duruladıktan sonra, Sensei APC ve çeşitli detay fırçaları kullanarak, tüm bağlantı aralıklarını ve tüm trimleri temizledim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Adam's davlumbaz fırçası ve Meguiar's Superdegreaser ile davlumbaz içlerini detaylı şekilde temizledik.

Son olarakta jant ve lastikleri temizleyip temizlik işlemlerini bitirdim..

Chemical Guys Wooly Mammoth ve Uber Blue kurulama havlusu kullanarak aracı iyi kurulayıp içeri aldık.

Aracın içi de genel olarak pek temizlik görmemiş. Deri döşemeler ve tavan döşemesi oldukça kirliydi.

Aracın boya durumu aşırı kötü değildi ancak yine de bol miktarda kılcal çizik, hare ve RDS vardı. Bunların dışında iki arka çamurlu sonradan boyanmış ama yapılan işçilikler pek iç açıcı olmadığından o panellerdeki boya hatalarını düzeltmek için fazladan yarım gün uğraşmam gerekti..

Kasap boyacı arkadaş, kalın fırça ile kaputtaki taş izlerine rötuş yapmış ama hiç yapmasa daha iyi görünürmüş sanırım.. Yapılan işçilik rezalet olduğundan, tüm rötuşları selülozik tiner ile silip sıfırdan tekrar 2'şer kat olarak rötuş boyası ile doldurdum.

Boyacı tarafından rötuşların yapılmış hali..

Rötuşları sildikten sonra alttan çıkan taş izleri. Nokta kadar taş izini kocaman fırça ile doldurmaya çalışan boyacı yüzünden kaput berbat görünüyordu. Sildikten sonra çok daha iyi göründü

Eski rötuşları temizledikten sonra, tüm taş izlerini tek tek ikişer kat doldurarak düzelttim. Sırf kaputtaki taş izlerini doldurmak için bile 6 saat kadar uğraşmam gerekti. Sanırım 300'den fazla taş izine rötuş yapmışımdır

Yapılan rötuşlar kururken aracın geri kalanını Adam's kil ile kalıntılardan arındırdık.

Kil yaptıktan sonra diğer panellerdeki taş izleri ve rötuş gerektiren kısımlara rötuş yapıp kötü görüntüsünün gitmesini sağladım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben aracın dışı ile uğraşırken Gökhan'da aracın içinin detaylı temizliğine başladı. İlk iş olarak tavan aydınlatmalarının içlerini temizleyerek daha iyi aydınlatma ve daha temiz görünüm elde ettik.

Sadece tavan döşemesinden çıkan kir

Koray'da cam fitillerinin iç kısımlarını temizledi..

Aracın iç temizliği devam ederken polen filtresini söküp klima dezenfeksiyonu için Berner'in klima dezenfeksiyon köpüğünü kullandık. Köpük işlemleri bittikten sonra, aracın içerisindeki kalan kokuyu gidermek için de Berner koku bombası patlatıp, iç havalandırmayı 10dk çalıştıdık.

Boya düzeltme işlemlerine başlamadan önce güneş altında boyayı tekrar inceledim.

Diamond Cut alaşım jantlar, yılların verdiği yıpranma ile oldukça matlaşmıştı ve parlaklıklarını kaybetmişlerdi. Jantlarla baya uğraştık. Meguiar's Hot Rims Mag & Aluminium Polish ile yüzeydeki oksidasyonu ve matlaşmayı düzeltip, Meguiar's All Metal Polysh ile parlattık..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Boya düzeltme işlemlerine başlamadan önce boya kalınlıklarını ölçtüm. Ancak durum hiç iç açıcı değildi. Daha önce yapılan uygulamalar yüzünden vernik katmanı oldukça fazla incelmişti. Kaputta bazı noktalarda 55 mikron civarına kadar düşüyordu toplam boya kalınlığı.. Bu sebepten RDS'leri kendi hallerine bırakıp, kılcal çiziklere odaklandım.

Plastik pakolarda kullanılan yıkama kimyasallarının etkisiyle oluşmuş akıntılar vardı.

50/50

Öncesi

Sonrası

Pakolardan sonra sağ arka çamurluğa geçtim. Boyacının azizliğine uğramış olan paneli kusursuz hale getirmek için oldukça fazla uğraşmam gerekti.
    1500-2000-2500-3000 grit zımparalar kullanarak boyayı tamamen düzelttim.

devil_berk22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ellerinize sağlık çok iyi olmuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sağ arka çamurluktan sonra sol arka çamurluktaki boya hatalarını da düzelttim.

Scholl Consepts S3 Gold ve Yeşil Polishing pad kullanarak tüm boyalı kısımları düzelttikten sonra, Scholl S30+ ve Scholl Sarı polishing pad ile parlatma işlemlerini bitirdim. Tüm polisaj işlemleri bittikten sonra, aracı tekrar dışarı alıp Sensei APC ile yıkayıp polisaj kalıntılarının tamamen temizlenmesini sağladık.
    Yıkama ve kurulama işlemlerinin ardından Nanolex Paint Cleaner ile tüm boyalı kısımları 2 defa silip polisaj yağları vs. kalıntılardan tamamen arındırdım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha sonra Opti-Coat 2.0 Seramik Kaplama uygulamasını bitirip aracı yaklaşık 20 saat kadar bekletip ilk aşama kürleşmesini tamamladığından emin olduktan sonra aracı teslim etmeye hazır hale getirdik. Lastiklere Würth lastik köpüğü sıkıp işlemleri tamamladık ve aracı sahibine teslim ettik.

DBY Detailing Exclusive Car Care Sundu..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Adamın dibisin...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba zaten efsane şu haliyle aşık oldum resmen. Fotolar hiç bitmesin istedim, elinize kolunuza sağlık. Bi gün gelip canlı olarak da görmek isterim yaptığınız işleri. w140'a kocaman maşallah.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Emek çok var o belli.

Teker teker fotoğraf çekip güzelce anlatımından dolayı ayrıca bir teşekkürü hak ediyorsun. Allah yolunu açık etsin. Gerçekten özeniyorsun ve severek yaptığın belli.

Bu arada, Mercedes bu mudur değil midir ? Birisi cevaplasın..

Ben söyliyim 2014 modelinden bile daha baba duruyor. Hey maşallah...

fsunnetci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    mikemmell olmuşşş...maşallah

ghibli06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    129 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu kasayı zaten çok severim, vallahi bir kez daha aşık oldum sayende ellerine sağlık nefis olmuş, sahibi ilk gördüğünde ne dedi çok merak ettim
    Ne Mutlu Türk'üm Diyene...

http://kocmardogaltas.wix.com/kocmar

TechTurkey Ranthor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    99 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Built to fall....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)