User Tag List

Sayfa 1/3 123 SonSon
55 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Seramik Koruma Nedir?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Seramik Koruma Nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse ürünlerin içeriğinin bir kısmında silika dan oluşan bir omurga vardır. Bu omurganın etrafında karbon bağları, hidrojen bağları, ürüne göre mesela Gyeon Mohs; nitrojen bağları bulunmaktadır. Bu yapıyı 600-700 çoğunlukla 1000 dereceye çıkarttığınızda etrafındaki bağlar, karbonlar vs yanacaktır. Geriye ise silika omurga seramik olarak kalacaktır ve su iticiliği olmayacaktır. Evinizdeki tabağın yapısını elde edeceksiniz. Yani cam değil, seramik. Tabi seramik kaplama denince insanların aklına arabalarının bildiğiniz seramikle kaplanacağı aklına geliyor ve yanılgılar başlıyor.

Farklı başlıklarda bu konulara değineceğim fakat konu genel olduğundan az birşey sertlik dayanıklılık konularına da değineceğim.

Neden cila değilde seramik kaplama?

Normal cila verniğin üzerinde oturan bir polimerdir. Yani bir çizik dayanıklılığı yada çok anormal bir kimyasal dayanıklılığı yoktur. Seramik kaplama ise vernikle kimyasal bir bağ kurup özetle yapışır. Bu kaplamaları oradan sökmek, çıkartmak (üründen ürüne değişir) gerçekten çok zor olabilir. Bu kimyasal bağın oluşturduğu pürüzsüz yüzey aracı temizlemeyi kolaylaştırır, inatçı lekelerin yapışmasını engeller ki bazı ürünlerde örneğin Mohs+ grafiti spreylerini bile çıkartabilirsiniz.

Yanılgılar;

-Örneğin geçen gün bir BMW x bir yere 3000tl gibi bir rakama seramik kaplama yaptırmış. Geldi dediki "Ya seramik korumada yalanmış, taş geldi arabaya iz yaptı.". Baktık göçük bile var fakat müşteriye ne şekilde açıklama yapmışlarsa taşın bile zarar vermeyeceğini ima etmişler. Böyle birşey yok.

-Çizilmez? Çizilir. Çizilmeyen bir ürün yoktur. Bakıyoruz 3 sene çizilmezlik garantisi. Böyle birşey yok, kanmayın. Çizilmeyi zorlaştırır ama çizilmez değil.

- E çakmakla vurdular çizilmedi? Hayır plastik izi bırakmadı ve bu kayganlıktan kaynaklandı. Çakmakla vurduğunuzda çizilmeyen araç yıkamada nasıl çizilir? Bu yüzden

- 3 sene garanti verdiler; sürüyorsun bitiyor. Hayır. Aynı kondisyonda tutmak için yıkamalara dikkat edilmeli, uygun şampuan kullanılmalı ve ayrıca bakım ürünü kullanılmalı.

-5 sene 10 sene garantiler havada uçuşuyor? Neyin garantisi?

Parlaklık devam edecek; Evet ama parlaklık değişken birşey. Yani siz gözünüzle her gün baktığınız arabanın hala parlak olduğunu ve bunun ürüne dayalı olduğunu nereden bilebilirsiniz ki ? Ayrıca aracın üzerinde oluşan çiziklerde bu parlaklığı değiştirecektir. Değişen birşeyin garantisini size nasıl verebiliyorlar? Hangi şartlar altında veriyorlar?

-Hidrofobik özellikler bitsede koruma hala orada, 10 yıl. Doğrudur, hidrofobik yapı bozulsada korumalar aracın üzerinde kalabiliyor ama ne kadar olduğu muamma. Bunu sizin görebilmeniz için bir panelin bir kısmını kaplamamanız lazım. Bizde 20 sene garanti veririz, araç geldiğinde koruma üzerinde duruyor deriz. Durmadığını nasıl anlayacaksınız ki ? Bunun bir ölçü birimi malesef yok. Bu yüzden dünyaca ünlü malzemeleri tercih edin. Bu ürünlerin içindeki ham madde değişkendir, daha ucuzunu X bir firmaya yaptırıp burada janjanlı şişelere konup satılan ürünlere güvenmeyin.

-Turkiye'de duyduğumuz 35+ seramik kaplama markası var. Bunların neredeyse 5-10 u bilinir marka. Geri kalan 35 markanın 1 tanesinin iyi olduğunu biliyoruz. Her gün yeni bir marka, ne olduğu bilinmeyen, bazen eski nano ürünlere seramik denerek piyasaya yayılıyor.

İşin özeti kurşun geçirmez özellikli seramik kaplama, titanyum kaplama ürünlere inanmayın, kurşun geçiyor. İyi bir ürüne iyi bakarsanız yıllarca verim alırsınız, bakmazsanız yine çizilir.

O zaman neden seramik kaplama yaptırayım? Ona ayrı bir başlıkta ayrıntılı olarak değineceğim.

Not: Forumda bulunan çoğu arkadaşımız bunları biliyor fakat arama yapınca karşısına çıkacak ve sağda solda dolaşan insanların vaadlerine inanmamaları adına böyle bir konuyu seramik kaplama satan biri olarak açma gereği duydum.

Bu arada Glass Coating - Ceramic Coating arasındaki fark neden diye sorulmuştu. Kısaca onu da yazayım. Aralarında ana ham madde farkı vardır. Silika seramik kaplamalarda kullanılır silane glass coatlarda. Bunun dışındaki fark ise yarattıkları tabakadaki kalınlık farkıdır. Glass coating deki moleküller daha küçüktür, Ceramic coatingde daha büyük. Ceramic lerde 3d Matric kullanılır, Glass coatlarda 2d matrix diye düşünebilirsiniz.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Harika yazmışsın Onurcan .Bu konu sabitlense keşke arada kaybolup ,gitmese .

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Konu sabitlendi

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    şahısların kendileri seramik kaplama yapmasının en ekonomik kolay pratik yolla yapılma yöntemlerinide yazarsanız güzel olur.. aklımda olan bir şey pazarda bir sürü marka var sıvı var hangisini önerirsiniz..

Ben aracı kaporta boyaya soktukdan sonra dışını seramik düşünüyorum yeni boyayı koruma açısından.
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bence en başa konulacak konu şöyle olmalı;

Hangi araç wax bazlı, hangi araç seramik bazlı yapılmalı.

Aracınızın derin çizikleri var ise. Ciddi yıpranmış bir araç ise seramik değil çizgi dolgu özelliği olan wax gruplarına yönelmesi gerektiği. Daha yeni ve az çizikli araçların seramik tercih edebileceği yada yeni boyanmışların ona keza.

Bu arada yazı çok güzel kardeşim eline sağlık
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

grkm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı darkmoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şahısların kendileri seramik kaplama yapmasının en ekonomik kolay pratik yolla yapılma yöntemlerinide yazarsanız güzel olur.. aklımda olan bir şey pazarda bir sürü marka var sıvı var hangisini önerirsiniz..

Ben aracı kaporta boyaya soktukdan sonra dışını seramik düşünüyorum yeni boyayı koruma açısından.
    Ürünleri uyguluyan herkesin insan olduğunu unutmayalım. Hatasız temizlenmiş bir yüzey üzerine uygulanacağını varsayarsak bunu kurallarına uygun yaptığınız sürece ilk yada 1000. uygulama çoğunlukla benzer sonuçlar verecektir.

Amatör arkadaşların öncelikle bilmesi gereken şey bu uygulamaların tamamen polisajı hatasız yapılmış ve yüzeyin tüm dolgu, yağ ve kalıntılardan arındırılıp ortamında olabildiğince sabit normal ısı ve neme sahip olması hususudur. Ortamda toz, toprak olmaması da sonuçlar için oldukça önemlidir.

Boyacınıza hangi vernik tipiyle aracı teslim edeceğini sorun ve bunun tamamen kuruma süresini öğrenin, mümkünse hızlandırın. Rivayetler her zaman var ama doğru fırınlanmış bir aracın tesliminden sonraki gün verniği tamamen yerine oturduğunu öğrendim. ( Yanlışsa lütfen düzeltin )

Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence en başa konulacak konu şöyle olmalı;

Hangi araç wax bazlı, hangi araç seramik bazlı yapılmalı.

Aracınızın derin çizikleri var ise. Ciddi yıpranmış bir araç ise seramik değil çizgi dolgu özelliği olan wax gruplarına yönelmesi gerektiği. Daha yeni ve az çizikli araçların seramik tercih edebileceği yada yeni boyanmışların ona keza.

Bu arada yazı çok güzel kardeşim eline sağlık
    Başkan böyle bir ayrım yapmak çok doğru değil. Uygulama şemasında bir yol ayrımı var, hangi yolu seçersen onun üzerinden gidebilirsin.

Yalnız bildiğimiz ve tecrübe ettiğimiz tek gerçek bu ürünlerin kaliteli ve sert vernikte her daim daha güçlü, daha uzun soluklu ve daha parlak olduğu.

Evet bu ürünler çizik doldurmuyor ve hatta mercek görevi görüyor. Dükkanda uyguladığımız bagaj kapağının son durumu nasıl ? Cila da dolduruyor ama bir zaman sonra puff

Ben hala kendi nazarımda Carnauba Wax taraftarıyım ama teknolojiyi görmemezlikten gelmek demek gözün kapalı bilmediğin yöne doğru koşmak gibi birşey

SedatAdanurr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yazı için teşekkürler elinize sağlık.Benim sormak istediğim seramik kaplama yapılmış araca petroldeki su zarar veriyor mu?Yanlış anlaşılmasın köpük değil sadece suyla ıslatmayı kastediyorum.
    61 AN 589/Volkswagen Caravelle 2.5 TDI Comfortline

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Görkemcim pamelde çok ilginç sonuçlar alıyoruz. İçerde unutulduğu için boya yapıldıkça oda maruz kaldı. Anlamsız bir test olsada seramik yaptığımız yerler birazda antistatik görev görüp kauçuğun dahi yapışmasını engelliyor ) işlevsel yani.

Gelelim bu konuya, aslında konu harici bir konu daha açalım istedim ben. Onurcanın konusuna denk geldi. Kapıdan giren herkes öğrenmiş bir seramik. Benim aracıma seramik yapın diyor. Kapanmıyacak çizgiler var pasta alamaz. Bırak hare gşdericiyi diyorsun. Yapan var deyip çıkıyor. Yani kişiler hala araç için seramik ne onu bilmiyor. Seramik için ağır pasta işlemi şart, aracın boya üzeri vernik tabakası bu aşınmayı karşılamaya yetecek kalılıkta değilse seramik yapılmamalı
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SedatAdanurr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazı için teşekkürler elinize sağlık.Benim sormak istediğim seramik kaplama yapılmış araca petroldeki su zarar veriyor mu?Yanlış anlaşılmasın köpük değil sadece suyla ıslatmayı kastediyorum.
    Petroldeki suyu bilemiyorum fakat şu şekilde açıklayayım. Kireçli su bu tarzdaki bütün seramik kaplamalar için sıkıntı arz etmektedir. Silika bazlı seramik korumaların en büyük düşmanı kireçli sudur. Fakat güneşin altında uygulanmaz ve kurumadan üstünden geçilirse fazla bir problem oluşmayacaktır. Lütefen aracınıza su tutturup younuza devam etmeyiniz. Komple bir yıkama her zaman daha sağlıklı olacaktır.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı TaGo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Görkemcim pamelde çok ilginç sonuçlar alıyoruz. İçerde unutulduğu için boya yapıldıkça oda maruz kaldı. Anlamsız bir test olsada seramik yaptığımız yerler birazda antistatik görev görüp kauçuğun dahi yapışmasını engelliyor ) işlevsel yani.

Gelelim bu konuya, aslında konu harici bir konu daha açalım istedim ben. Onurcanın konusuna denk geldi. Kapıdan giren herkes öğrenmiş bir seramik. Benim aracıma seramik yapın diyor. Kapanmıyacak çizgiler var pasta alamaz. Bırak hare gşdericiyi diyorsun. Yapan var deyip çıkıyor. Yani kişiler hala araç için seramik ne onu bilmiyor. Seramik için ağır pasta işlemi şart, aracın boya üzeri vernik tabakası bu aşınmayı karşılamaya yetecek kalılıkta değilse seramik yapılmamalı
    Öncelikle belirtmiş olduğunuz nokta anti static değil anti stick yani yapışmaz özelliği ile alakalıdır. Seramik korumaların bir kesiminde buna şahitlik edebilirsiniz, bizde bazı kauçuk kalıplarında ürünü kullanmaktayız.

Gelelim pasta işlemine; ağır pasta yada ince pasta durumu aracın çizik durumuna göre değişir. Bir vernik üzerinde saçma sapan uygulamalar yapılmadıysa bu uygulamayı karşılamyacak duruma gelemez. Kaldıki seramik kaplama uygulaması %100 pürüzsüz bir yüzeye uygulanmak zorunda değil, temiz yüzeye uygulanmak durumundadır. Seramik kaplama mantığı yüzeyin tertemiz olmasıdır, çiziksiz değil. Tabiki çiziksiz yüzey tercih edilir fakat yüzeyin bunu kaldıramayacak durumda olması profesyonel ellerde çok nadirdir.

Not: Anahtar çiziği yada verniği kaldırmış çizikler bu konuya dahil değildir.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çok güzel konu.polimerler - karbon bağlar anti stickler fln .bende insanlar anlasın diye boya yüzeyi mikroskop gibi bi cisimle incelense asfalt gibi tırtıklı yüzey görürüz seramik dediğimiz zamazingo o asfaltın yüzeyine bi sac plaka yerleştirmiş gibi pürüzsüzlüğünü düzeltiyor artı katman yapıyor fln diye zırvalıyodum.
    artık 6hidrojen bağının bir araya gelerek oluşturduğu matrikse silika ile bağlanan bi başka atom ile oluşturduğu yüzey dicem kafalar iyice karışsın
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ruudvan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok güzel konu.polimerler - karbon bağlar anti stickler fln .bende insanlar anlasın diye boya yüzeyi mikroskop gibi bi cisimle incelense asfalt gibi tırtıklı yüzey görürüz seramik dediğimiz zamazingo o asfaltın yüzeyine bi sac plaka yerleştirmiş gibi pürüzsüzlüğünü düzeltiyor artı katman yapıyor fln diye zırvalıyodum.
    artık 6hidrojen bağının bir araya gelerek oluşturduğu matrikse silika ile bağlanan bi başka atom ile oluşturduğu yüzey dicem kafalar iyice karışsın
    Alın bunu buradan alın!

tigervts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Konu sanırım duraklamış,
    Araca seramik kaplama yaptıracağım bu konuda en iyisi gtechniq ürünleri, ama çok pahalı olduğundan cquartz yaprıracağım. Sizce cquartz nasıl bir üründür?
    BMW 320İ ED 40Th Year Edition - 2016
    Golf 7 TDİ DSG Highline - 2013
    207 RC Le Mans - 2009
    C4 Coupe VTS - 2006
    C3 Sensodrive- 2005

Gearbox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    12 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tigervts Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konu sanırım duraklamış,
    Araca seramik kaplama yaptıracağım bu konuda en iyisi gtechniq ürünleri, ama çok pahalı olduğundan cquartz yaprıracağım. Sizce cquartz nasıl bir üründür?
    En iyisi neye , kime göre Gtechniq acaba???

Gyeon - Hikari - Nanolex - Modesta vs markaları incelediniz mi??

tigervts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben incelediğim kadarıyla gtechniq. Dedeklerinizi bizzat incelemedim. Peki siz gtechniq incelediniz mi ? cquartz hakkında ne düşünüyorsunuz.
    Sırf ürünle bitmiyor yapan kişide önemli.
    BMW 320İ ED 40Th Year Edition - 2016
    Golf 7 TDİ DSG Highline - 2013
    207 RC Le Mans - 2009
    C4 Coupe VTS - 2006
    C3 Sensodrive- 2005

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tigervts Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben incelediğim kadarıyla gtechniq. Dedeklerinizi bizzat incelemedim. Peki siz gtechniq incelediniz mi ? cquartz hakkında ne düşünüyorsunuz.
    Sırf ürünle bitmiyor yapan kişide önemli.
    Incelemek sözüyle ifade ettiğiniz araştırmak mı yoksa uygulanmış araçlar üzerinde bizzat testler mi ?

Açıkçası en iyi kavramı yanıltıcı bir kanı. El elden üstün ama hangi el en üstün bunun bir garantisi yok. Cquartz kötü bir ürün değil bence orta segment kalan eski nesil bir formül. Unutmayın sonucu belirleyen işi uygulayan kişide bitiyor. Yoksa orta düzey iş becerisi olan bir usta da gtechniq adını çokta güzel karalatabilir.

ozzywan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Geçenlerde bir video'da bir Ferrari'nin egzos uçlarına, motoruna, farlarına ve jantlarına da bu uygulamanın yapıldıgını gordum. Bunun amacı nedir tam olarak? Yani motora yapılmasına tam anlam veremedim.
    Miata
    Is
    Always
    The
    Answer ------ https://www.instagram.com/ozanbalta/

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ozzywan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçenlerde bir video'da bir Ferrari'nin egzos uçlarına, motoruna, farlarına ve jantlarına da bu uygulamanın yapıldıgını gordum. Bunun amacı nedir tam olarak? Yani motora yapılmasına tam anlam veremedim.

Kolay temizlenmesi için uygulanabiliyor. Egzos uclarina surulmesii ise paslanmayi engelliyor, yuksek isi gordugu icin egzos uclarina bir suru yabanci madde yapisabiliyor, bunu bir miktar engellemek adina burada da kullanilabilir. Jantlara bir kere uygularsaniz bir daha vaz gecemezsiniz.

En iyi seramik kaplama vs: Arkadaşlar en iyisi diye bir kavram yok su an. Cogu ust duzey markanin birbirlerine gore + ları ve - leri vardir. Bilinçli bir kullanici buna gore kaplama secebilir. En iyisi budur, daha da iyisi yoktur diyebilecegimiz bir malzeme acikcasi gormedik..

erhann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    10h dıye geciyor tüm markakarda zümrüt vs dıye isimler cıkmış

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)