User Tag List

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
24 sonuçtan 20 ile 24 arası

Konu: motor içi temizleme hakkında

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Bugün nihayet halletim

şimdi kalem kalem elinden geldiğince nasıl yaptığımı yazıyım..

ilk würth motor iç temizliyiciyi normal yağa kattık burda önemli olan detaylar var bunlar önemli aslında..

400ML würth kutusundada yazıyor 5 litre yağa kadar yani Litre başına 80mg falan geliyor benim araba 6.5 litre ortalama yağ aldığı için ortalama 120ML daha ihtiyacım vardı bende 200ML lık bir würth daha aldım..

Motor içi temizleyicileri ekledik 12-13 dakka bekledik yağı boşalttık eski filtre kaldı..

Durulama : durulama için en ucuzundan (40 TL) 4 litrelik yağ aldım .. sanırım markası lubricon falandı .. bunuda yağ boşaldıkdan sonra durulama amaçlı yani würthün söktüğü pislikleri ve arta kalan detarjanı falan temizleme amaçlı ekledik ortalama 15-20 dakika çalıştırdık.. bekledik sonra bu yağıda boşalttık.. Eski filtreyi sökdük..

Yeni filtre ve arabanın kendi yağını kattık..

Opsiyonel : bu işlemler bittikden sonra araca luqly molly nin ceratec motor koruyucusunu kattık bu ürün almanya Tüv tarafından onaylı bir ürün zaten luqly molly de dandirik bir firma değil.. bunuda gene aynen litre hesabına göre ekledim.. bir kutu 300ML 5 litre yağa göre diyor yani Litre başına 60 Mg geliyordu 120 MG daha ihtiyaç olduğundan iki tane aldım diğer şişeyide artık göz kararı koyduk 120 mg..

Bu kadar.. faydalı ve temiz bir işlem olduğu kanısındayım .. araba çalışdıkdan sonra sesi azaldı bunu anlayabildim ancak .. şimdilik bu kadar..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

mfk1980 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Caratec bir zamanların motor silk i değil mi ? İlkemden baya bir zaman geçmiş artısı eksisi oldu mu?

aliergun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    eski konudan devam etmek istedim.

Birkaç kişiden farklı tavsiyeler aldığım için ahaliye sormak istedim.

Şimdi engine flushtan sonra yağı iyice süzdürüp yeni filtreyi,yeni yağı ve cerateci koyup devam mı etmeli;
    yoksa flushlı yağı süzüp, ucuz aynı numaralı yağla motorun içinde kalma ihtimali olan flushlı yağı devirdaim ettirdikten sonra yeni filtre ve yeni yağı mı koymak gerekli?

Bu konuda iyice süzdürüp yeni yağı koy devam et diyende var başka yağla devirdaim yap diyende var.Fakat motor 5,5 litre yağ alınca arada çöpe atacağım yağa üzülürüm, danışmak istedim..
    Ali's Detailing Garage / Erenköy

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bazı motorlarda karterin yapısından dolayı içerde eski yağdan 200 ml kadar kalıyor, bu tip motorlarda kimyasalla temizleme sonrasında ucuz yağ ile 10 dakika çalıştırıp boşaltmakta fayda var. Aslına bakılırsa karterdeki yağın tamamının boşaldığı araçlarda bile kuvvetli çözücüler ihtiva eden temizleyiciyi motordan tamamen uzaklaştırmak adına ucuz yağ doludurup boşaltmak mantıklı bir işlemdir.

Kısa süre için kullanılacak yağ seçiminde aracınızda kullandığınız yağ ile aynı marka ve tipte yağı kullanmaya gerek yoktur. Zaten sıcak olan motorunuza koyup 15 dakika kullanacağınız yağı seçerken 20w50 hatta daha ucuz olması açısından tek dereceli SAE30 yağ kullanabilirsiniz. Boşuna 10w40 yada 5w30 yağlara para vermeyin. Bu yağdan karterde 200 ml kadar kalsa bile yeni koyacağıız yağ üzerinde etkisi olmaacaktır.

Aracınız 5.5 litre yağ alıyor olsa bile 4 litre yağ koyabilirsiniz 15 dakikalık çalışma süresinde araç düz bir zaminde duracağından 1.5 litre eksik miktar sıkıntı olmaz.

aliergun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mbulur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bazı motorlarda karterin yapısından dolayı içerde eski yağdan 200 ml kadar kalıyor, bu tip motorlarda kimyasalla temizleme sonrasında ucuz yağ ile 10 dakika çalıştırıp boşaltmakta fayda var. Aslına bakılırsa karterdeki yağın tamamının boşaldığı araçlarda bile kuvvetli çözücüler ihtiva eden temizleyiciyi motordan tamamen uzaklaştırmak adına ucuz yağ doludurup boşaltmak mantıklı bir işlemdir.

Kısa süre için kullanılacak yağ seçiminde aracınızda kullandığınız yağ ile aynı marka ve tipte yağı kullanmaya gerek yoktur. Zaten sıcak olan motorunuza koyup 15 dakika kullanacağınız yağı seçerken 20w50 hatta daha ucuz olması açısından tek dereceli SAE30 yağ kullanabilirsiniz. Boşuna 10w40 yada 5w30 yağlara para vermeyin. Bu yağdan karterde 200 ml kadar kalsa bile yeni koyacağıız yağ üzerinde etkisi olmaacaktır.

Aracınız 5.5 litre yağ alıyor olsa bile 4 litre yağ koyabilirsiniz 15 dakikalık çalışma süresinde araç düz bir zaminde duracağından 1.5 litre eksik miktar sıkıntı olmaz.
    ilginize teşekkür ederim
    Ali's Detailing Garage / Erenköy

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)