User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: motor içi temizleme hakkında

darkmoon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)

motor içi temizleme hakkında

motorun içini temizlemek için würthün motor içi temizleyicisinden aldım şimdi bunu mevcut yağa atıcam 15 dakika sonra yağı döküp yerine yeni bir yağ koyucam onuda 20-25 dakika döndürüp boşaltıp yeni filtre takıp normal yağım neyse onu koyucam..

arada kurbanlık koymam gereken yağ 10w 40 mı olmalı yoksa aracın normal yağı olan 5w 30 mu olmalı.. bazıları 10w 40 koy diyor bazıları normal yağı neyse ondan koy diyor 5w30 diyor.. neticede en fazla 20-25 dakika kalıcak yağ ama bir sıkıntı olmasın maksat..

birde bu würth 400ml 5 litre için diyor araba 6.5 litre yağ alıyor yani 1 kutu +yarım kutu würth mü kullanmam mı lazım..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

Zenginin malı Züğürdün çenesini yorarmış.. (ZZ Rules)

MBuğra - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avi wurth'u bilmem de ben bir keresinde Motul'un motor temizleyicisini kullanmistim. Motul'le de baya maillesmistim, dedikleri eski yagin icine at, 20 dakika rolanti de calistir. Eski yag ve filtreyi at, yeni yagi koy.

Ilk defa sende duyuyorum arada kurbanlik kullanilan tipte yag mevzusunu.

Ha eger iyi bir ustan varsa bunlarin hepsi gereksiz bence. Karteri sokup, guzelce bir mazotla sildikten sonra geri takmak en guzeli. Bu temizliyiciler zaten karterde yapismis, birikmis eski yag kalintilarini temizlemeye yariyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    karter değil karter olsa o kolay .. bu sıvı motoru içindeki yağ kanallarını temizliyor .. aradaki o kurbanlık yağ aslında bir nevi garanti sigorta gibi içine sinmesi için yoksa senin dediğin gibide olur zaten normaldede senin dediğin gibi öneriyor firmalar.. bizimki biraz daha detay..

sadece kullanılıcak yağ kaç numara o önemli ona göre alıcam..
    Edebim el vermez edepsizlik edene... Susmak en güzel cevap, edebi elden gidene. [Yunus Emre]

sinanbaysal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba hocam gecen gun benim gorduklerimi anlatayim. Arkadasimin astra gsi inda yagi yenilerken once kat ki ile eski yagda araba 15 dk rolantide calistirildi. Bosaltildiktan snra 2 lt 10-40 2 ltre mazot ile trkrar 15 dk rolantide calistirilip bosaltildi. Filtre ve yeni yag konuldu araba saat gbi calismaya basladi lifterlerdeki ses vs kesildi. Ne derece dogrudur bilmiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    mazot koymam da bazıları 10w 40 koy diyor bazıları orjinal yağının değeri neyse onu koy diyor.. altı üstü 20-25 dakika kalıcak araçda ama bir zarar vermesin ..

Kadyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Nasilsa orjinal yagin zarar verme ihtimali yok orjinal koyun bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    aynen öyle olucak gibi..

cabriolet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben minimde 5w40 dan 10w60 yağa geçerken yapmıştım bu motor içi temizleme olayını liqui molynin motor içi temizleyicisini döküp 15-20 dakika arası olduğu yerde motoru çalıştırdım sonra eski yağı ve filtreyi değiştirip 10w60 ı koydum bi 1000km civarı arabayı kullandım sonra tekrar yağ ve yağ filtresini değiştirdim

0M42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında bu işin en garanti yöntemi harici bir pompa ile motor çalışmadan içerisinde uzun bir süre yağı dolaştırmak.

Bir adet 2 - 3 bar yüksek debili yağ pompası, yağ filtresinin bağlandığı kısıma ait bağlantı rekorları, bir tanede yağ tankı ve gerekli hortum kelepçeler ile bu iş çözülür.Bu işi profosyonel olarak yapan yerler bu şekilde yapıyor motor çalışır durumda olmadığı için ısıtılmış saf mazot ile bile temizlik yapılabilir ki bu işi yapan katkılardan çok daha iyi temizleyeceği aşikar.

Ya örs olacak sağlam duracaksın, yada çekiç olacak zamanında vuracaksın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    onun manuelini yapıcaz işte önden bir tur temizleme ikinci tur durulama üçüncü tur kaliteli normal kendi yağı..

Seven7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu işi profesyonel olarak yapan yerler var mı üst posttaki videodaki gibi bir sisteme sahip şekilde.

Durango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı işlemi liqui moly ile yaptım. Yağ sıcak iken katkıyı koyup 10 dk. rolentide çalıştırdıktan sonra eski yağı boşaltıp yeni filtre ile yağı değiştirmiştim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    luqly molly,würth ,berner bunların hepsi iyi alman malı..

yalnız dikkat edilmesi gereken 400ml 5 litre yağa kadar diyor yani aracınız 6.5 yada 7-8 litre yağ alıyorsa ben luqly molly ile direk yazışdım çünkü o zaman 1.5 şişe kullanın dedi yani bir şişe artı yarım şişe.. az dozaj tam verimli olmaz çok dozajda sakıncalı olabilir yazmışdı adam..

cabriolet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benim arabam 4.5-5 lt arası yağ alıyo ondan ben 1 şişe ile yapmıştım bu işi temizlikten sonrada liqui moly marka yağ kullanmaya başladım zaten öncesinde motul kullanıyodum

kullandığım temizleyici buydu:
    Liqui Moly Motor Clean Motor

yağda bu:
    Liqui Moly Synth.Race Tech Gt1 10w60 Sentetik Motor Ya

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Liqui Molynin katkı ürünlerini kullanacaklar Liqui Molynin Pro Line serisini kullansın, tavsiye ederim

Daha etkili adı üstünde daha profesyonel

Örneğin

Liqui Moly Pro-Line Motor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    ben dediğim gibi loqui molly ile bayağı mailleşdim hatta şöyle söyliyim ceratec de aldım yağ değişimden sonra onuda katıcam motora..

iç temizleyici loqui molly almadım aklıma geldi dolapda würth motor içi temizleyici vardı ondan vazgeçdim onu kullanıcam. ama adamlarla bayağı yazışdım bu engine flush sordum bundan alıcaktım aracınız eski ise bunlara yönelmeyin bunlar deterjan oranı kuvvetli ürünler dediler..

yani anladığım zaten ingilizce orjinal açıklamasında contalara zarar vermez aracınızın içine zarar vermez gibi bir ibare yok.. diğer engine flush olanda yukarda arkadaşın yolladığı otogold olanda onda bu ibare orjinalinde var.. würth dede var..

sanırım bu prof ürünler yani deterjan oranı kuvvetli ürünler yeni contası keçesi yeni öyle kolay kolay yıpranmıycak arabalara göre yada motoru yeni toplanmış sıfırlanmış araçlara göre..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bu arada konu açılmış bir ekleme daha yapıyım luqoi molly nin iticileri temizleme katkısı var.. bu katkı türkçeye kullanımı yanlış çevrilmiş orjinal sitesinde loqui molly nin o itici temizleyicinin yağ değişimden sonra yağa katılıp bir sonraki yağa kadar kullanılması ve her yağ değişiminde yeniden eklenmesi gerektiği yazılmış..

burdan orjinal pdf sine de bakabilirsiniz.

https://pim.liqui-moly.de/pidoc/P000...ive-7.0-us.pdf

bizde ise yağ değiştirmeden önce motora katıp 10 dakika bekleyip motor yağı ile boşaltın yazıyor .. yani motor içi temizleyici gibi..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    107 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bir arkadaşda 20w 60 kullan diyor temizlik sırasında yuh dedim ..

Ahmetfikri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)