User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: '07 Subaru Legacy SW - Modesta BC-03 Ceramic Coating

mc pherson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

'07 Subaru Legacy SW - Modesta BC-03 Ceramic Coating

Merhabalar arkadaşlar. Aracımın boya işlerini bitirdiğim için artık polisajla çizik giderme ve koruma aşamasına gelmişti sıra.
    Gyeon DuraBead mi yoksa Gtechniq Crystal Serum + Exo v2 mi derken Berkay'ın önerisi ile Modesta BC-03'ü denemeye karar verdik. Her seferinde farklı ürün kullanmak ve gözlemlemek hoşuma gidiyor.
    Berkay balayında olduğu için dükkanın müsaitlik durumuna göre oradaki işleri de aksatmamak adına 2 günde tamamladım uygulamayı.

Polisaj Aşaması:

DeWalt Rotary - Menzerna FG400 - Yün ped
    DeWalt Rotary - Menzerna 3800 - Polishing Pad
    RUPES Mark II LHR-15ES - Menzerna SF4500 - Rupes UltraFine Finishing Pad

Polisajı maksimum çizik giderme ve maksimum parlaklık elde etmek için 3 aşamada tamamladım. Aracın boyası yumuşak olmasına rağmen çok yapışkan olduğu için özellikle FG400 uygulaması eziyet oldu. 3800 ve FG4500 nispeten daha kolay geçti. Ancak yapışkan boya yüzünden polisaj aşaması ağır çizikli bir BMW boyası kadar meşakatli oldu.

2 hafta önce boyadığım ön tampona da 3M 3000grit disk zımpara ve zımpara makinası ile zımpara yaptım. Bu şekilde portakal kabuğu görüntüsünü olabildiğince aldım.

Polisaj aşamasında çok fazla resim çekmedim. 50:50'ler fikir verecektir.

Nanolex EX ile polisaj yağlarını temizledikten sonra güneş altında çizik ve hare kontrolü:

Tüm aracı Nanoex Ex ile polisaj yağlarından arındırıp yeni bir bez ile bir defa da IPA ile geçerek yüzeyi kaplamaya hazırladım. Menzerna Polish'leri kolay temizlenerek uygulamada zorluk çıkartmıyorlar.

Modesta BC-03 uygulama tekniği, fiyat ve vaad ettikleri ile diğer kaplamalardan ayrılıyor. Japon üretici ürün konusında çok iddialı. 3-7 sene arası dayanıklılık vermekle beraber PTG ile ölçülebilir 1-3mikron kalınlık vaad ediyor.

Ürünü ıslak olarak uyguluyorsunuz. Ben sünger el pedi kullandım. Sürmesi ve silmesi çok basit. Temiz bir kova su alıp mikrofiber bezi ve yuvarlak sünger el pedini içine atıp ıslattım. Sonra çıkarıp sıktıktan sonra ürünü pede 3-4 damla damlatıp 1/4 kaput kadar bi alana yayıp 3dk beklettim. Sonrasında ıslak olan mf bezle silip ardından bir de kuru mf bez ile hafifçe silip parlattım. Silinmemiş bir bölge veya iz görürseniz nemli bez ile sildiğinizde sorun olmuyor.
    Ürünü ıslak olarak uygulasanız da boyaya yapıştığı an orada kalıyor ve çok kalın bir katman oluşturuyor. Nemli bez ile ne kadar silerseniz silin belli bir katman hep orada kalıyor. Silerken de bez yüzeye takılıyor.
    Verdiği parlaklık çok başarılı. Elma şekeri de denilen sıcak bir parlaklık veriyor. Ben her paneli 10dk kadar 70derece sıcaklığa kadar ısıttım ve ürünün sertleşmesini sağladım. 2 saat kadar sonra da taze kaplamayı su ve nemden korumak için Gyeon Cure uyguladım. Uygulama gece geç saatte bittiği için ve evde 11 aylık yaramaz bir oğlan beni beklediği için çok detaylı fotolar çekemedim ancak ilerleyen günlerde gündüz güneş altında çekilmiş fotoları da eklerim. Şimdilik bu kadar. Okuduğunuz için teşekkür ederim...

Edit: 10 gün sonra ilk yıkama sonrası açık hava fotoğrafları (fotolarda oynama yoktur):

Slmcnsl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    elinize sağlık , güzel uygulama..

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Ellerine ve değerli bilgilerine sağlık

P.S : Beyler, Göker'in ayrı ayrı konu açmasına izin veriyorum çünkü o da benim gibi hobisine para harcıyor, ticari bir kazancı yok.

KoramiraL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    18 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Valla aşıktım dahada aşık oldum ellerinize sağlık harika bir uygulama olmuş

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otomobil seçimin şahaneymiş iyi günlerde kullanın..

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Güzel yorumlarınız için çok teşekkürler.

İlk mesaja yeni fotolar eklenmiştir...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Modesta BC-03'ün kir iticiliğinden hiç memnun kalmadım. Aynı şekilde kolay da temizlenmiyor. Basınçlı su ile kirlerin büyük oranda temizlenmesini beklerdim. Ancak yüzeyde hiçbir ürün yokmuş gibi davranıyor. Su itmesi devam ediyor ama diğer yönlerden çok zayıf. Ek olarak çok fazla kireç lekesi tutuyor. Su iticiliğinin videosunu çektim uygulama öncesi, onu da eklerim.
    Bu nedenle bugün Modesta M3FIRE ile boyayı kireç lekelerinden arındırdıktan sonra IPA ile temizleyip 2 kat Gtechniq Exo v2 uyguladım. Exo'nun kir ve su iticiliği çok çok üst seviye. Uyguladığım araçlarda ve bir önceki aracımda çok memnun kalmıştım. Parlaklığı da yine çok başarılı. Yüzeyde wax uygulanmış gibi sıcak bir parlaklık ve kayganlık oluştu.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    video yu merak ettim .birde primer kullanmamıssın modesta ıcın.exo ile show yapıcak gibi duruyo.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Primer P01 şart değil hocam. Videoyu hemen yüklüyorum.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    @mc pherson Göker, şampuan olarak ne kullandın? Şampuan kaynaklı bir sorun olabilir mi? Acaba sadece kendi şampuanları ile yıkanması gerekiyor diye bir durum mu söz konusu ? M3 Fire sonrası bir düzelme gözlemledin mi? Dünya paraya satılan ve çok övgü alan bir üründe kısa sürede böyle birşey olması beklenen bir durum değil.
    Youtube'da da bakındım hiç uzun dönem yıkama videosuna denk gelmedim. Bütün bulabildiğim videolar bir kaç gün sonraki su temasına ait.

ruudvan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    35 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bc03-04-05 bırbırlerıne cok benzer urunler yerınde olsam 04 kullanırdım. hakan hocanın dedıgı gıbı vaadlerı cok fazla ve ovgu alan bır urunden sevden boyle bır yorum almak bızım temkınlı yaklasmamıza neden oluyor .biraz hızlı karar vermıs gıbısın.ben once m1 shotlardın acıkcası.
    https://www.instagram.com/maxshineturkiye/

No coffee!!!

Hareli köyün polisajcısı !!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ürünü ben tek başına değerlendirdim. Üzerine herhangi bir destek ürünü uygulamadım. Bu tip pure glass coating bir kaplamanın tipik özelliği aslında bahsettiklerim. Üzerine mutlaka top coat uygulanması gerekir. Uygulanmadığı takdirde bahsettiğim sorunların yaşanması çok normal aslında. Ama her nedense Modesta'nın iddiası tek başına ürünün performans gösterebileceği yönünde. Ben de öyle baktım ve değerlendirdim.
    Ürünün aldığı övgülerin büyük çoğunluğu Paul Dalton'dan kaynaklı. Reklamını yaptığı ürünleri ilahlaştıran bir vatandaş. Bu ürünlerin başında da Modesta var. Rupes ile uygulama yaptığı dönemleri çok net hatırlıyorum. Paul Dalton with Rupes diye başlardı. Yaptığı uygulamaları Rupesle rakipsiz finish vs diye paylaşırdı. Anlaşması bitince ne olduğunu da gördük, rotary'lerin finishini unutmuşuz, Rupes'ten hiç de farklı değil aslında, DA ile uğraşmaya gerek yok demeye başladı
    Aslında dediğiniz gibi bu ürünlerin uzun dönem testleri mevcut değil. Ülkemiz şartlarında hele ki ne performans göstereceğini kimse bilmiyor. Ben ne gördüysem yazdım. Sırada yine bildiğimiz ve sürekli kullanılan bir aracın arka bagaj kapağında BC-03 ve çokça tercih edilen Mohs+ ve CS black karşılaştırması yapacağım. Kendi aracımın spoylerini de polisaj yapıp bu ürünleri yan yana uygulayarak karşılaştıracağım. O zaman çok net belli edecek ürünler performanslarını
    Ankara'da yollar çamur kaplı ve yere yağmur düştüğü anda aracın da çamur kaplanması dakikalar alıyor. Bu nedenle hızlı bir değerlendirme yapabiliyorsunuz

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler