User Tag List

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: megane2 boya bakım pasta cila ve iç temizlik

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

megane2 boya bakım pasta cila ve iç temizlik

Öncelikle herkes iyi forumlar.

Siyah renk megane2 araç sahibiyiz 10 aydır. Aracın boyasına bakımına önem veren biri olarak boyanın durumu pek içime sinmiyor. Her ay düzenli cila ve yıkamalardan sonra hızlı cila uygulasamda boya durumu iyi olmadığı için hoşuma gitmiyor. Şimdi sizlerden öneri bekliyorum.

Eniştem yıkama işi yapıyor boya bakım ve korumada var pasta cila uygulama var güzel işler çıkarıyor. Ama listesi hoşuma gitmiyor, sanayi işi pasta cilada kullandığı malzemeler ucuzluk iyi olarak tabir edilen kısımda ise meguiars malzemeler kullanıyor ama bu forumda gördüğüm kadarı ile ondan daha iyi olan malzemelerden bahsedilmiş. Bende bunun üzerine malzemeleri kendim temin edip işlemi ona bırakacağım. Sağolsun mahallede çok amk spor gazetesi mevcut. Arabanın sol tarafı çizikten haritaya dönmüş. Bunları bir kaçı derin rütuş isteyecek türden. Rütuş işlemi pasta cila işleminden sonra mı önce mi yapılmalı bu işlem için boyacıma vereceğim aracı.

Ulaşım açısından çok zor olmayacak ve bütçeyi çok sarsmayacak(total pasta cila kil ve ped) için ütopik bir rakam çıkmadan tavsiye edebileceğiniz markalar var mı?

Birde tavanımızda güneş yanığımız mevcut. Dökülme başlamamış vernikte ama beyazlamalar mevcut. Sadece tavana seramik uygulayıp parlak plasti dip ile kaplamayı düşünüyorum. Sizce uygun olur mu? Seramik istememin sebebi ise boya katmanı üstünde oluşturacak olduğu bir katmanla ilerde satmak istediğimizde veya yıpranma olduğunda söküm esnasında boyaya minimum zarar vermesi. ***** yanık olunca düzgün bir boyada söküm esnasında zarar vermeyen maddenin biraz tahrip edebileceğini düşünüyorum. Şimdiden teşekkürler iyi forumlar

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yapılacak işlemleri az çok kafamda canlandırabiliyorum.Ancak benim tavsiyem şu yönde olur.Ekonomik ve güzel olarak...
    Aracınızı güzel bir yıkayın.Jant,davlumbaz,motor vs.Sonra bir kağıt kalem alıp liste başlar.Öncelikle derin çizikler varsa rötüş yapılır.Sonra almanız gerekenler (ucuz olarak konuşuyorum.) noname kil,seramik kaplama ürünü(size kalmış 200 liradan 1000 liraya kadar fiyatlar var.) alın.Ancak şöyle bir alternatif var.Eğer işlemi siz yapacaksanız.Ürünlerin kalitesinden ziyade işçilik daha önemli.Eniştenizin kullandığı ürünleri listelerseniz bir kullanım sırası oluşturabiliriz sizin için.Sanayide aracın boyasını mahveden de gördüm,piyasada car care ismi ile iş yapanları katlayan adamlarda gördüm.Çok ön yargılı olmamak lazım.Maskelemeye çok önem verin.Pasta tozursa camlar ve plastiklerden sökmeye çok uğraşırsınız.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı immortalboss Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yapılacak işlemleri az çok kafamda canlandırabiliyorum.Ancak benim tavsiyem şu yönde olur.Ekonomik ve güzel olarak...
    Aracınızı güzel bir yıkayın.Jant,davlumbaz,motor vs.Sonra bir kağıt kalem alıp liste başlar.Öncelikle derin çizikler varsa rötüş yapılır.Sonra almanız gerekenler (ucuz olarak konuşuyorum.) noname kil,seramik kaplama ürünü(size kalmış 200 liradan 1000 liraya kadar fiyatlar var.) alın.Ancak şöyle bir alternatif var.Eğer işlemi siz yapacaksanız.Ürünlerin kalitesinden ziyade işçilik daha önemli.Eniştenizin kullandığı ürünleri listelerseniz bir kullanım sırası oluşturabiliriz sizin için.Sanayide aracın boyasını mahveden de gördüm,piyasada car care ismi ile iş yapanları katlayan adamlarda gördüm.Çok ön yargılı olmamak lazım.Maskelemeye çok önem verin.Pasta tozursa camlar ve plastiklerden sökmeye çok uğraşırsınız.
    Malzemeyi kendim tedarik etmek istiyorum. Bunun için pastalar ve cila için 400-500 arası bir bütçe ayırmak istiyorum geri kalanları(rütuş-plastdip) için bütçeyi ayrı hesaplayacağım. Menzerna ve scholl gibi markalar için tavsiye aldım ama daha iyi olacak malzemeler varsa tavsiye alabilirim.

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba. Öncelikle Rötuslardan başlayalım. Çizik şeklinde olanları polisajdan önce yapmanız lazım. Taş izlerini Polisajdan sonra. (Nokta şeklinde olanlar polisaj sırasında çıkabilir,pedin arasına girip boyayı çizebilir.

Polisaj için Scholl veya Menzerna kullanılabilir. Bölünmüş ürün almanız daha iyi olur. Litrelik alırsanız dışarıya yaptırmak daha ucuza gelir

Valet pro kil kullanabilirsiniz. Sert kil almanız sizin yararınıza olur. (Uzun süre bakım görmeyen araçlarda soft kil pek iş görmez. )

Ped olarak 3d Yün ped ve rupes in sarı ped lerinden alabilirsiniz. Veya uygulamayı yapacak kişinin kullandığı ürünlerde olabilir.

Tavana seramik kaplama yaptıktan sonra Plasti dip tutunamayabilir. (Seramik sonrası Kaput koruma folyoları yapışmıyor. )

Kabaca

Araç yıkanacak.
    Demiz tozu temizliği
    Kil temizliği
    Güzelce kurulama
    Plastik aksam maskeleme
    Menzerna 400 Scholl s3 ile çizik giderme
    Menzerna 2500/3000 Scholl s30 İle hare giderme
    Menzerna 3800 Scholl s40 İle boya parlatma işlemleri sonrası

Maskeleme sökülecek, Pasta kalıntıları temizlenecek

Sonrası koruma olarak ne uygulamak istiyorsanız ,koruma yapılacak.

Anlatımı kısa olsa da En az 2 Günlük iş bu saydıklarım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S-works Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba. Öncelikle Rötuslardan başlayalım. Çizik şeklinde olanları polisajdan önce yapmanız lazım. Taş izlerini Polisajdan sonra. (Nokta şeklinde olanlar polisaj sırasında çıkabilir,pedin arasına girip boyayı çizebilir.

Polisaj için Scholl veya Menzerna kullanılabilir. Bölünmüş ürün almanız daha iyi olur. Litrelik alırsanız dışarıya yaptırmak daha ucuza gelir

Valet pro kil kullanabilirsiniz. Sert kil almanız sizin yararınıza olur. (Uzun süre bakım görmeyen araçlarda soft kil pek iş görmez. )

Ped olarak 3d Yün ped ve rupes in sarı ped lerinden alabilirsiniz. Veya uygulamayı yapacak kişinin kullandığı ürünlerde olabilir.

Tavana seramik kaplama yaptıktan sonra Plasti dip tutunamayabilir. (Seramik sonrası Kaput koruma folyoları yapışmıyor. )

Kabaca

Araç yıkanacak.
    Demiz tozu temizliği
    Kil temizliği
    Güzelce kurulama
    Plastik aksam maskeleme
    Menzerna 400 Scholl s3 ile çizik giderme
    Menzerna 2500/3000 Scholl s30 İle hare giderme
    Menzerna 3800 Scholl s40 İle boya parlatma işlemleri sonrası

Maskeleme sökülecek, Pasta kalıntıları temizlenecek

Sonrası koruma olarak ne uygulamak istiyorsanız ,koruma yapılacak.

Anlatımı kısa olsa da En az 2 Günlük iş bu saydıklarım.
    Cevap için teşekkürler. Süre konusunda sıkıntı olmaz. Araca haftada 1 gün binersek biniyoruz. En son 9kasımda depoyu fulleyip yol bilgisayarını sıfırlamıştım daha 500 km olmuş. Boya evet bakımsız ne kadar temizlik cila işlemi uygulasamda verim alamadım pasta işlemi görmesi gerekecek. Menzernaların aşındırıcılık oranlarına baktım bi hayli yüksek geldide boyada açılma yapar mı diye korktum evet bölünmüş malzeme alacağım yoksa ücreti dediğiniz gibi hayli yüksek. Seramik konusu kafamı kurcaladı. @TaGo abiden açıklama bekliyorum bu konuda

TaGo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    78 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Beyazlama varsada en hassas pasta ile en azından boya farkı gibi gözüken beyazlaşmayı alman lazım. Çok riskli işlem bu aşama. Zaten gitmeye yüz tutmuş verniğide alıp daha fazlada açabilrsin. Velevki bişey olmadan açtık. Sonrası plasti dip için çok çok basit
    www.plasti-dip.com adresimizden tüm yeni ürünleri görebilir ve taksitli alışveriş yapabilirsiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @TaGo abi isminni bilmiyorum kusura bakma artık. Vernikte dökülme soyulma kabarma benzeri hiç bir şey yok şuanlık abi. Sadece boyada matlık ve hafif beyazlık var. Pastayı atmaya çok korkuyorum çünkü bceremezsek dediğin gibi sonuç felaket olacak. Araç modeli biraz daha düşük olsa hiç düşünmeyeceğim boyatıp geçceğim de kasada 1 parça lolkal boya var haricinde boya yok o yüzden girişemiyorum boya işlemine. Pasta işlemi yapmadan plastidip uygulasak uygulamadan sıkıntı olur mu? siyah seçenek bulamadım abi sitede. Parlak siyah yapmak için parlatıcı atacağız galiba üstüne değil mi?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Vernikte beyazlaşma başladıysa vernikle boya arasına hava girmiş ve vernik kopup gidecek demektir. O bölgelere dikkat etmek gerek. Eğer gerçekten de aracın boya durumu iyi değilse boyatın. Pasta vs için harcayacağınız paraya yazık olmasın. İstediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Boyatmaktan çekinmeyin. Sonuçta altına macun vs yapılmayacağı için satarken çok sorun yaşamazsınız. Boyamadan önceki resimlerini çekin boyanırken de aynı şekilde resimleyin bitti gitti. Sonrasında da seramik uygulayın ağız tadıyla içinize sinerek uzun süre kullanın. Detailing işi ile uğraşan biri olarak bunu söylüyorum. İleride içinize sinmeyecek uygulamalara para vermeyin.
    IN BOOST WE TRUST

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    [QUOTE=kelalper;8429320]Vernikte beyazlaşma başladıysa vernikle boya arasına hava girmiş ve vernik kopup gidecek demektir. O bölgelere dikkat etmek gerek. Eğer gerçekten de aracın boya durumu iyi değilse boyatın. Pasta vs için harcayacağınız paraya yazık olmasın. İstediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Boyatmaktan çekinmeyin. Sonuçta altına macun vs yapılmayacağı için satarken çok sorun yaşamazsınız. Boyamadan önceki resimlerini çekin boyanırken de aynı şekilde resimleyin bitti gitti. Sonrasında da seramik uygulayın ağız tadıyla içinize sinerek uzun süre kullanın. Detailing işi ile uğraşan biri olarak bunu söylüyorum. İleride içinize sinmeyecek uygulamalara para vermeyin.[/

Teşekkür ederim alper abi önerini dikkate alacağım. Sanırım tavan boyanma yoluna gidecek

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler