User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
30 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Siyah Araca Pasta Cila

Yiğit G. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Siyah Araca Pasta Cila

Selamlar uzun süredir pasta cila attırmayı düşünüyordum hep bişey çıkıyor veya üşeniyordum araç da sokakta kaldıgından şimdi yaptırsam yine solacak falan satarken yaptırır tertemiz satarım diye düşünürken yakın arkadaşımın müstakil evi var pasta cila makinasını gördüm aaa sen atıyormusun vs biliyormusun dedim oda sürekli kendi arabasına yaptıgını söyledi (cila) , şansa bak yapalım o zaman bana dedim tamam dedi kaputun kenarına denedik cillop gibi oldu cidden ama dedi ki bazı çizikler için pasta atmamız lazım çiziklerin olduğu yere sonra komple cila atarız dedi şimdi pasta almam lazım ama siyah araca farklı pasta mı alıcam ? Birde onda ki cila iyi bir marka idi hatırlamıyorum ama onun aracı beyaz.. Acaba cilayı da mı yeniden alsam ? Öncelikle sorum o siyah araca farklı malzeme kullanmak gerekir mi ? 2. olarak gerekirse fiyat uçmadan önerebileceginiz marka model pasta ve cila ? Birde bu iş (pasta cila) arkadaşın dediği gibi kolay mı ? Aracım Mini gerçi 2-3 saatte hallederiz dedi ama bilemedim.

Edit: Ayrıca klasik mini sorunu farlarım da üstü beyazladı.Youtube dan baktım izledim ama zor gözüküyor 10 farklı zımpara falan kullanıyorlar cesaret edemedim.. Farlar içinde böyle bir solusyon varmı dır pasta gibi sürelim tutalım makinayı temizlensin..
    Konu Yiğit G. tarafından (27-07-2018 Saat 17:29 ) değiştirilmiştir.
    Rotary.. because we dont need many liters to kick u'r ass..

SinanAdalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pasta ve cila işi çok kolay gibi görünsede aslında çok zor bi iştir bence. Çünki her arabanın boya sertliği kalınlığı vs gibi etkenler vardır bu yüzden gerçekten işin ehli olan birisine teslim etmek gerekir diye düşünüyorum. Yanlış bir hareket makine'nin aynı yüzeyde fazla kalması boya yanmasına kadar gidebilir. Arkadaşınızı kötülemek gibi amacım yok ama bu gibi durumlar da söz konusu ve hiç hoş olmaz O anlık parlaklık güzel gelmiş olabilir ama bütünüyle yapıldığında kafanızda düşündüğünüz sahneyle karşılaşamayabilirsiniz. Kendiniz yapmak isterseniz öğrenmek için hurdalıktan bi kaç parça alıp belli bi zaman üzerinde çalışıp o şekilde yapabilirsiniz. Ama emin ellere bırakmak her zaman daha iyidir.
    İyilik kolay.. kötülük gayret gerektirir.Ben tembel sanılacak kadar kolaycıyım..azimle sıçan ancak sıçmış olur, taşı matkap deler..

sekizsilindir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşiniz zaten kendi arabasına yapıyormuş tecrübe sahibidir, pasta cilada siyah renk için özel ürün gerekmiyor. Farlar için meguiars plastX iyidir.
    group b ___

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Kendi malınla uğraşmak güzeldir. Arkadaşta tecrübeliymiş hiç birşey olmaz. Ürün olarak menzerna alınabilir uygun ped kombinasyonuyla iyi sonuç verecektir. menzerna 400 + 3800 yüzeyi düzeltir. üzerine katı wax ya sealant atabilirsin. Cila atmayı da seviyorsan 2 hafta bir, ayda bir periyotlarla cila atabilirsin. Hızlı cila her yıkamada bile atılabilir. 400-3800 ikilisini farlarda da kullanabilirsin. Zımpara yapmadan toparlayabilirsen ne ala

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fussy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kendi malınla uğraşmak güzeldir. Arkadaşta tecrübeliymiş hiç birşey olmaz. Ürün olarak menzerna alınabilir uygun ped kombinasyonuyla iyi sonuç verecektir. menzerna 400 + 3800 yüzeyi düzeltir. üzerine katı wax ya sealant atabilirsin. Cila atmayı da seviyorsan 2 hafta bir, ayda bir periyotlarla cila atabilirsin. Hızlı cila her yıkamada bile atılabilir. 400-3800 ikilisini farlarda da kullanabilirsin. Zımpara yapmadan toparlayabilirsen ne ala
    biraz cocuğa anlatır gibi anlatırmısın.. Yani 1 adet menzerna 400 ve 1 adet menzerna 3800 alıyorsun önce makina ile x pasta ürününü atıyorsun sonra y ürününü atıp en son x cila ürünü ile cila yapıyorsun gibi anlatırsan sevinirim.Hiçbirşey bilmiyorum çünkü ))

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yukarıda da bahsedilmiş kolay bir iş gibi görünsede bazen istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor

Tecrübesiz olduğunuzu var sayarak aracınız hem boya hem panel şekliyle zor bir araç (tecrübesiz biri olarak) aslında kıvrımları vs hatalara müsait makina üzerinde hakimiyet kurulamayabilir her alanda

Önce demir tozu temizliği ve kil uygulamasıyla başlanılmalı boya yüzeyindeki yıkama ile çıkmayan kirler polisaj esnasında verniğin sıcaklığı ile yüzeye işlememeli

Yukarıda menzerna 400 önerilmiş aşındırcılığı yüksek bazen 400 e gerek kalmadan boya durumuna göre 2500 ile kurtarılabiliyor daha az aşındırıcı 3800 ile de finish yapabiliyorsunuz (oarlaklık için) fakat makina hare hologramınıda almakta biraz ustalık gerekebiliyor ped,pasta ve makina devir kombinasyonu ile tüm bu uygulamaları sürekli yapmayacak iseniz kesinlikle işin ehli birine teslim etmenizi öğrenirim maliyet açısından ve sonrasında üzülmemek adına siyah renk hatayı belli eder sonradan ah vah etmek yerine biraz daha tecrübe edip ondan sonra denemekte fayda var mobilden yazıyorum çok daha fazla açıklayamadım kusura bakmayın

Talih.b16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aga 2-3 saate o işi yaparız diyen arkadaş hallederiz Kadir tarzı biridir ☺
    Bilmeyen, acemi, malzemesi eksik olan adam bir günde ancak uygulama için hazırlık yapar.
    Bence hiç bulaşma, cila kolay ve zevkli iş ama hazırlık ve çizik alma çok kolay değil.
    Daha yeni yaptım ordan biliyorum, uygulama merkezinin 1 günde yaptığı işi 3 günde yaptım yine o işin ancak yüzde 50 si falan oldu.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    51 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Talih.b16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aga 2-3 saate o işi yaparız diyen arkadaş hallederiz Kadir tarzı biridir ☺
    Bilmeyen, acemi, malzemesi eksik olan adam bir günde ancak uygulama için hazırlık yapar.
    Bence hiç bulaşma, cila kolay ve zevkli iş ama hazırlık ve çizik alma çok kolay değil.
    Daha yeni yaptım ordan biliyorum, uygulama merkezinin 1 günde yaptığı işi 3 günde yaptım yine o işin ancak yüzde 50 si falan oldu.
    Bilmeyen acemi adam değil yahu uzun süredir kendi aracına yapıyor zaten.E sadece cila atayım önce bir kil yapıp ? Basit çizikler çıksın , pasta ile çıkacak kadar kalın olanlar kalsın napim. Bu arada benim aracı normal araçla kıyaslamayın abi.. Tavan yok zaten full cam.. Bi ön kaput bide yan kapılar var onlarda küçük alanlar hep başka bir yeri yok aracın zaten

immortalboss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    10 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2-3 saatte hakkı ile pasta atacak ekibin en az 15 kişi olması gerekir. Her panele 2 adam koyulur anca öyle.Neden diye sorarsanız anlatayım.Aracı yıkamacıda yıkatıp temizken üstüne pasta atıp (aslında ismi polish ama bizim ülkemizde pasta neden deniyor bilmiyorum) cıncık gibi oldu demek yanlış olur. Yapılacak işlemler sırasıyla şöyle olmalıdır.
    Detaylı bir dış yıkama.
    Kontroller. (Araç yüzeyine yapışmış sert cisimler vs.)Davlumbaz,jant vs hard şekilde temizlenir.
    Kil ile yüzey temizliği. (Polisaj esnasında vernik yüzeyine yapışan cisimler rotary makinenin dönüşü esnasında daha büyük çiziklere sebep olabilir.
    Yüzey temizliği sonrası yıkama.
    Polish (aşındırma aşaması)
    Sonrasında polish yağından arınması için yıkama.(pril tarzı ürünler olabilir.)
    sonrasında gerekiyorsa tekrar polish.
    Ardından yüzeyin temiz olduğu kanısına varılır ve araca cila atılır.
    Bu işlemlerden sadece yıkama işlemi bile 3 saatten fazla süre alır.Hakkıyla yapılan bir iş 2-3 saati geçtim 2 gün sürebilir.

onre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba konu açılmışken bende sormak istiyorum konu sahibinin izni olursa.
    Aracım gümüş gri 147 uzun bi zamandır pasta görmemiş araç muhtemelen. Çok derin çizik yok fakat dairesel çizikler oldukça fazla. Mazerna 400 ve 2500 veya 2800 yeterli olur mu üzerine wax ile koruma sağlayacağım. Birde bölünmüş ürün alacağım 1 araç için malzeme sarfiyatı ne kadar olur acaba?

fussy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yiğit G. Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    biraz cocuğa anlatır gibi anlatırmısın.. Yani 1 adet menzerna 400 ve 1 adet menzerna 3800 alıyorsun önce makina ile x pasta ürününü atıyorsun sonra y ürününü atıp en son x cila ürünü ile cila yapıyorsun gibi anlatırsan sevinirim.Hiçbirşey bilmiyorum çünkü ))
    sana anlatmayalım abi sen netten bakın tecrübeli olan arkadaş yapar Yinede kabaca bahsedersek;
    400 pasta ilk o geçilir
    3800 ikinci kat olarak geçilir
    üzerine katı wax elle atılır (soft99 fusso coat - valet pro - zymol vs..)
    yıkamalarda da hızlı cila (sonax bsd - chemıcal guys v7 -auto finesse )

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhaba.

Öncelikle aracınızı güzelce yıkayın. (Yıkamada eldiven kullanın )

Daha sonra Demir tozu temizliği yapın. ( Auto finesse İron out )

Kil temizliği yapın (Kil kaydırıcı veya sabunlu su ile ) Valet Pro Mavi (Sert kil)

Arabayı durulayıp Tozsuz bi yere alın. Kapalı mekan varsa güzel olur. Yoksa da çalışma sırası gelen her paneli silerek isleme başlayın

Plastik aksamları bantlayın.

İlk önce çizik giderme işlemi yapacağız (Mini cooper ı ben 6-7saatte yapabiliyorum (Sadece çizik giderme )
    Menzerna 400/Kochchemie H8 Şuan kafayı çeken iki aşındırıcı ürün. Yün ped kullanın.

Bu işlem bitince Menzerna 2500 /Kochchemie F5 İki üründen birisi ile oluşan minik çizikleri ve makina izlerini yok edeceğiz. İhtiyacımız olan diğer bir ürün Orta sert sünger ped . (3 saat kadar sürer .)

Daha sonra arabayı güzelce temizleyin . Polish kalıntılarından Bantları sökün. Araba ter temiz olsun. (Bende 5 6 saat sürüyor )

Bundan sonra show kısmı başlıyor. Yumuşak sünger bir ped ile Menzerna 3800 / Kochchemie m2 ile boyayı parlatıyoruz. (3-5 saat sürer) Yapmazsanız da olabilir. yapmanız tavsiye edilir.

Araba zaten temizdi. Bu işlem sırasında çok batmaz. Batan yerleri tekrar temizliyoruz.

Sıra geldi koruma işlemine. Seramik mi yoksa wax mı uygulayacaksınız.

Wax yapacaksanız direk waxı uygulayıp 5-15 dk bekleyip sileceksiniz (Ürün ambalajında süre yazar )

Seramik yapacaksanız kapalı bir alan lazım. (Güneşsiz serin bir ortamda arabanın etrafını ıslatarak olabildiğince iyi koşullar sağlanmalı. )Yoksa da yine uygulamadan panelleri temizleyin.

Bütün araç İPA veya Prep ile 2-3 defa silinecek. Yüzeyde yağ polish kalıntısı kalmayacak.

Ürün uygulanıp silinerek işlem bitirilecek. ( Uygulama şartları ve şekli ambalaj üzerinden veya üreticiden öğrenebilirsiniz. )

12 Saat kritiktir. Su teması olmamalı.

2 3 günün sonunda parlak ve kusursuz aracınızın keyfini çıkartabilirsiniz. Tabi dermanınız kaldıysa Alışkın olmayan insanları yorar. Yaptığınız işte beden gücü kullanıyorsanız çok sorun yaşamazsınız. Masa başı çalısanlar için çok uygun olduğunu söyleyemem. Makina Ortalama 3 kg ve baskı uygulamanız gerekli.

Kafanızın takıldığı yer olursa arayabilir veya whatsapp dan ulaşabilirsiniz .

KaanBRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S-works Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba.

Kafanızın takıldığı yer olursa arayabilir veya whatsapp dan ulaşabilirsiniz .
    Tam aradığım tarif etme şekli teşekkürler bu bilgiler için.

bayramfr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Böyle bir tarif arıyordum ben de hocam teşekkürler bilgi için. @S-works

Post Thanks / Like
    Mentioned
    27 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    siyah araba bitince güzel gözükür ancak uğraşılması en zor renklerden biridir. Tecrübesi olan adam ekipmanı olan adam sürekli kendisi pastasını vs bulundurur. Belli ki senin arkadaşta pasta kullanmayı bilmiyor ve cesaret edemiyor o nedenle seni kurban seçti. Pasta alalım hallederiz dio. Çiziklerin profilini çıkarıp ona göre pasta alman gerek. Pastaneden pastacı kreması almıyorsun sonuçta. Düzgün pad doğru devir bunlar çok önemli. Bazı pastalar çok yüksek sıcaklıkta bazılarıda daha düşük sıcaklıklarda kesme yapar o nedenle o pastaya uygun pad ya da keçe kullanman gerek. Normaş kaportaya daldığın gibi tampon vs dalarsan tamponları yakarsın.
    IN BOOST WE TRUST

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uygulama yaptınız mı ? Nedir son durum ?

weST.27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Cevap yok bende merak ettiydim

safaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gecen bende 3 4 saatte bitiririm dedim 2 gün sürdü sonrada 2 gün ağrı sızı. Menzerna 400 ve 3800 uyguladım ben. 400 yün pedle bile zar zor çizik aldım. Geniş ortam ve geniş zamana yayarak yapmalısın bu işi. Yoksa oldu bittiye geliyo çok eksik kalıyor sonradan.

TonyMontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu kadar vakti olan insanın ya işsiz olması lazım yada bekar �� Bu işleri profesyonel yapıyorlar götürün bırakın yapsınlar derim heyecana gerek yok ��
    13 Suzuki Gsx-R 600
    05 Honda S2000
    13 John Cooper Works Gp Limited Edition

Facebook & Instagram /TomayRessamoglu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler