User Tag List

12 sonuçtan 1 ile 12 arası

Konu: Kötü Durumdaki Taban Halısı Hakkında

Joesmoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Kötü Durumdaki Taban Halısı Hakkında

Arkadaşlar merhaba,

94 Honda Civic aracımı yeni aldım. Biliyorsunuz ki hem marka hem de yaş dolayısıyla hem çok el değiştirmiş, hem de hor kullanılmış araçlar oluyor genelde Honda'lar. Elimden geldiğinde toplamaya çalışıyorum. Tabii ilk işim hemen aracın trim aksamlarını komple sökmek ve detaylıca elden geçirmek oldu fakat aracı aldığım arkadaş taban halısını kırmızı polar battaniye gibi bişey ile kaplamak gibi bir hataya düşmüş. Bunu tabana yapıştırırken de bally kullanmış.

Ben üstteki sonradan yapıştırılan kısmı söktüm fakat altında fotoğraftaki gibi bir görüntü kaldı. Burada sonradan yapıştırılan halı ve bally kalıntıları mevcut. Şimdi bu halıyı tekrar döşemeciye kaplatsam, hem maliyeti çok fazla hem de kesinlikle orijinal gibi olmayacağını biliyorum. Bu bally lekelerini ve halı kalıntılarını, döşemeye zarar vermeden çıkarmanın bir yolu var mıdır? Fikir almadan hiçbir uygulama yapmak istemedim doğrusu. Elimde Valet Pro APC bulunmakta, onun dışında bir temizleyici ya da kimyasalı ayrıca edinmem gerek. Daha önceki araçlarımda da çözülmesi zor sorunlarla karşılaşmıştım ama bu hiç başıma gelmemişti. Bu yüzden yardımlarınız benim için çok önemli.

Şimdiden teşekkürler.

Dynatech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Niye boyle rezil bilincsiz pis pis isler yaparlar anlamak mümkün degil. Halının halini gorunce uzulmemek elde degil.
    Kurumuş bally cikartmak oldukca güç. Yogun kalıntıları mümkün olduğunca temizledikten sonra sadece ufak bir alanda selülozik tinerle bir deneme yapın. Ben daha once koltuk kizaklarindan dolayi yag izi olan kisimlar icin kullanmistim ve bir zarar gormedim. Cok derine tabanina kdr inmediyse jilet gibi bir şeyle ustten kabasini aldiktan sonra once tinerle yumuşatıp ardindan da eger cikarsa firca vs yardimi ile cikartirsiniz diye düşünüyorum.
    Malesefki cok kotu bir hale getirmisler.
    Simdiden kolay gelsin, insallah hallolur. Sonucu buradan yazarsaniz sevinirim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dynatech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Niye boyle rezil bilincsiz pis pis isler yaparlar anlamak mümkün degil. Halının halini gorunce uzulmemek elde degil.
    Kurumuş bally cikartmak oldukca güç. Yogun kalıntıları mümkün olduğunca temizledikten sonra sadece ufak bir alanda selülozik tinerle bir deneme yapın. Ben daha once koltuk kizaklarindan dolayi yag izi olan kisimlar icin kullanmistim ve bir zarar gormedim. Cok derine tabanina kdr inmediyse jilet gibi bir şeyle ustten kabasini aldiktan sonra once tinerle yumuşatıp ardindan da eger cikarsa firca vs yardimi ile cikartirsiniz diye düşünüyorum.
    Malesefki cok kotu bir hale getirmisler.
    Simdiden kolay gelsin, insallah hallolur. Sonucu buradan yazarsaniz sevinirim.
    Üstadım bilgiler için çok teşekkürler.

Bu kalıntıları temizledikten sonra sprey ile boyama işlemi sizce nasıl olur? Görüntüyü düzeltir diye düşünüyorum ama bu konuda tavsiyeniz var mıdır?

Dynatech - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Koyu gri yada siyah gibi bir renge boyarsaniz su andaki halinden cok daha iyi gorunecegi kesin. Pandizot vs boyandığını biliyorum ancak taban halısı ile ilgili bir bilgim yok açıkçası. Yada çıkma bakacaksiniz, onlarda buyuk ihtimal kotu durumdadir ama belki bir ihtimal daha düzgünü denk gelebilir.

S-works - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Joesmoe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üstadım bilgiler için çok teşekkürler.

Bu kalıntıları temizledikten sonra sprey ile boyama işlemi sizce nasıl olur? Görüntüyü düzeltir diye düşünüyorum ama bu konuda tavsiyeniz var mıdır?
    Kalicı olmayacaktır muhtemelen. Halı davlumbazlı arabalarda temiz görünmesi için Mat siyah ile çok boyadım. Ne kadar süre kullanılır bilmiyorum. Üzerine paspas gelmesi avantaj. Motip mat sprey ile deneyebilirsin. Doğru bir uygulama olmaz,eldeki zaten kötü durumda olduğundan kaybedecek birşey yok. Bally de belirtildiği gibi tiner ile çıkacaktır. Basıçlı su ile (Yırtmayacak kadar yakından tutmak lazım ) temizlik işi yapılabilir.(Önce küçük bir alanda deneyin ) Kalan bally lerin basınç ile kopması sağlanabilir.

Yeni halı muhtemelen bulunmaz. Temiz çıkma fiyatına bakıp bu halıya işlem yapmak daha doğru olacaktır.

Para harcadıktan sonra hala kötü durumda olacak diye düşünüyorum.
    Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi

https://www.instagram.com/specialworkstr/

2jz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    19 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Flok kaplama gibi bir şey denenebilir ama olmazsa büyük bir maddi kayıp olur. En iyisi yeni taban halısı yaptırmak sanki.
    Derinlemesine hasta bir topluma uyum sağlamak bir sağlık ölçütü değildir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İlk fotoda solda görülen lastiğin ait olduğu motosikleti merak ettim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı S-works Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kalicı olmayacaktır muhtemelen. Halı davlumbazlı arabalarda temiz görünmesi için Mat siyah ile çok boyadım. Ne kadar süre kullanılır bilmiyorum. Üzerine paspas gelmesi avantaj. Motip mat sprey ile deneyebilirsin. Doğru bir uygulama olmaz,eldeki zaten kötü durumda olduğundan kaybedecek birşey yok. Bally de belirtildiği gibi tiner ile çıkacaktır. Basıçlı su ile (Yırtmayacak kadar yakından tutmak lazım ) temizlik işi yapılabilir.(Önce küçük bir alanda deneyin ) Kalan bally lerin basınç ile kopması sağlanabilir.

Yeni halı muhtemelen bulunmaz. Temiz çıkma fiyatına bakıp bu halıya işlem yapmak daha doğru olacaktır.

Para harcadıktan sonra hala kötü durumda olacak diye düşünüyorum.
    Hocam selülozik tiner ile çıkartmayı denedim bi bölgede. Bally lekesini çıkarıyor. Yalnız halının tamamına uygulamak biraz vakit alacak gibi. Lekeleri tamamen çıkarabildikten sonra boya işini düşüneceğim. Eğer kurtarabilirsek, parasından ziyade tatmin edici bir iş olacak diye düşünüyorum. Zor bir ihtimal ama

Hocam selülozik tiner ile denedim bally lekesini alıyor. Bütün halı üzerine uygulamam zaman alacak biraz ama... Ondan sonra halının durumuna göre boya işini düşüneceğim. Yeni halı yaptırmak işin kolayı, en son ihtimal onu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı livaneli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk fotoda solda görülen lastiğin ait olduğu motosikleti merak ettim.
    Hocam o Mondial Xtreme Max. Lastiği biraz büyük taktık, arazide kullanımı yoğun olduğu için. Ayağımızı yerden kesiyor Sağdaki de Honda CBR.
    Konu Joesmoe tarafından (20-05-2022 Saat 23:45 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 2jz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Flok kaplama gibi bir şey denenebilir ama olmazsa büyük bir maddi kayıp olur. En iyisi yeni taban halısı yaptırmak sanki.
    Hocam kaplama işini kendim yapabilir miyim emin olamadım... Köşelerinde pot bırakmadan yapmak biraz ustalık istiyor sanırım. Bu ihtimali en son değerlendireceğim ama. Yeni taban halısı da orjinal gibi olmayacak, o yüzden çok istemiyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Dynatech Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Koyu gri yada siyah gibi bir renge boyarsaniz su andaki halinden cok daha iyi gorunecegi kesin. Pandizot vs boyandığını biliyorum ancak taban halısı ile ilgili bir bilgim yok açıkçası. Yada çıkma bakacaksiniz, onlarda buyuk ihtimal kotu durumdadir ama belki bir ihtimal daha düzgünü denk gelebilir.
    Üstad şu bally lekelerini çıkarmadan boyamanın çok verimli olmayacağı düşüncesindeyim ama sanırım tiner ile lekeleri çıkarabileceğim. Ondan sonra boya işini düşünüyorum. Çok hızlı ilerleyemiyorum vakit alan bir iş doğrusu.

Detailing Bölüm Başkanı imprezaWRC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    145 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Google'da beyaz sirke ve sıcak su ile kurumuş yapışkan izlerini, lekelerini çıkarabileceğiniz yönünde yazılara denk geldim. Bir kenarda kıyısında bu ucuz yöntemi denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum. Sıcak su ve beyaz sirke karışımı ve belki biraz da halı temizleyicisi yardımcı olabilir. (google'ın yalancısıyım)

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler