User Tag List

Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
64 sonuçtan 39 ile 57 arası

Konu: Turbo Basıncı Arttırma

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yo Sorun diil teşekkür ederim.
    Sace kaç ps arttığını merak ettim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    box lar turbo basıncını arttırmıyor yakıt püskürtme basıncını arttırıyor, dizellerin aksamları yüksek basınca dayanıklıdır, örnek verecek olursam ulusal draglarda ultra dizel kategorsinde yarışan doblo standart turbosuyla 2.0 bar basıyor orj doblo turbo basıncı 1.5 bar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ankara Draglarında Bi Doblo Görmüştüm. Ford TDCI ile kalmıştı da harbi çok sağlam yürüyor idi her viteste boy boy açıldı oha falan oldum harbiden

bodoff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Daha evvel bu konu hakkında bı ark.la konustuk belkı burayada uyedır bılmıorum mechanıc boost controler a ıhtıyac olmayabılır normal olarak turbonun altında bır wastegate ı var oradan ayarlıyamaz mıyız bıde artan basıncla ısınan havayı sogutmuyor muyuz...

piggyback modullerle yada ecu ıle turbo basıncının arttırıldıgını stock bır aracta duymadım yakıt pompası fasla benzın yukleyebılır ama sıkıstırmayı nasıl deıstırıor onu merakta etmıor dıılım

SubieGuy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1. Sadece turbo basincini yukseltip, ozellikle manuel boost controller denen, wastegate ve beyne giden basinc sinyalinin bir miktar basinc kacirarak daha azmis gibi gostermesi, dolayisi ile wastegate'in daha gec acilmasi zararlidir. Neden? cunku daha yuksek basinc, daha cok hava demek. Ama beyin hala daha dusuk basinc icin yakit sagliyor olacak. Sonuc? Kirilmis motorlar, parcalanmis hayaller.
    2. Common rail dizellerde yakit basinci zaten 1000 bar'in ustunde. 1000 Bar! bunu 1178 Bar'a artirsan ne farkeder? Chipler yakit basinci ile degil, enjektor acilis kapanis suresi ile oynar. Eger enjektorlerinin acilis sureleri, %90 duty cycle'larin ustune gelmisse zaten kirmizi bolgedesindir, daha buyuk enjektor gerekir.

3. Bir motorun statik sikistirmasi dizayn unsurudur, fiziksel olarak mudahale etmeden degismez. Cip takip sikistirma orani degistirebilen varsa nobel odulune aday olsun, fabrikalar dinamik sikistirma oranlari uzerine yillardir para harciyor, Ar-Ge yapiyor. Buna ragmen hala uzak bir hayal.
    4.Dizel araclar, benzinlilere gore cok daha uzun omurludur, ama bu atmosferik olanlar icin gecerli. Yuksek basincli turbo kullanan dizeller ne yazik ki daha benzinlilerle omur acisindan rekabet edemiyorlar. Buna teknolojinin daha yeni olmasi, benzinde yasanan yakit kalitesi probleminin yuksek basincli dizellerde cok daha kotu sonuclar dogurmasi en buyuk etkenler.
    5. yazan arkadaslardan bazilari enjektorlerin puskurtme basinci (1000+ Bar) ile turbo basincini (1.3, 1.5 Bar) karistirmis gorunuyorlar. Dizel motor, yapisi geregi yuksek sikistirma+ yuksek basincla cok kisa surede puskurtulen dizelin patlamasi ile calisir. Bu puskurtme zamanlamasi cok kritik oldugu icin, bilgisayar kontrollu enjeksiyon sistemleri cikana kadar yuksek gucler alinamiyordu. Tork avantaji ile, yuksek hacimden dusuk devirle giden is makinasi, gemi , kamyon vs motorlari kullaniliyordu. Simdi dizeller benzinlilerle yarisacak durumdalar. Ozellikle torkun onemli oldugu yokus cikislarda benzinliye gore avantajlari var.
    6. Yeni jenerasyon araclarin cogu artik mekanik wastegate ayari yerine beyinden kontrollu boost solenoidler kullaniyor. Boost olenoidde bir problem olmasi durumunda turbo uzerindeki wastegate zaten 0.5 bar civari bir basincla arabayi yurutmek uzere ayarli. Bununla oynamanizi tavsiye etmem, zaten fazla bir kazanc ta alamazsiniz. Eski model mekanik wastegate'lerin ayralarini bir alyan, bir 8 numara anahtar ile acan arkadaslarin sonlarini gormek te uzucu oldu.

Bu kadar yazdik, asil soruya gelelim. Sadece basinc artirirsaniz, iki ihtimal var: Her fabrikanin urettigi araclar icin koydugu emniyet marjinin icinde (yuzde 10, 15 gibi) oynarsan standarttan biraz daha iyi yurursun. Ama extra yakit icin birsey yapmazsan makinani kirar, durup dururken masraf acar, aracini yatirir, parandan hevesinden olursun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı miniks Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yanlız electronic boost controller ve boost gostergeso ıle ypılmıs bır basınc arttırma ıslemı bir CHIP sisteminden daha az bir guc saglar. neden? çünkü chip hem basıncı arttırdığı gıbı + yakıtı da arttırıo yanı basınc yakıt ıle paralel yukselıo. ama sadece boost arttırdıgınızda yakıt yetersız olabılır. yakıtın yetersızlıgı de buyuk belalar basınıza acabılr. (fakır olayı)
    turbo motorlarda peak basınca göre benzin miktarı ayarlı olduğundan standard peak basınca kadar arttırmak çok büyük problem teşkil etmiyor genelde (bkz: subaru impreza)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı SubieGuy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1. Sadece turbo basincini yukseltip, ozellikle manuel boost controller denen, wastegate ve beyne giden basinc sinyalinin bir miktar basinc kacirarak daha azmis gibi gostermesi, dolayisi ile wastegate'in daha gec acilmasi zararlidir. Neden? cunku daha yuksek basinc, daha cok hava demek. Ama beyin hala daha dusuk basinc icin yakit sagliyor olacak. Sonuc? Kirilmis motorlar, parcalanmis hayaller.
    2. Common rail dizellerde yakit basinci zaten 1000 bar'in ustunde. 1000 Bar! bunu 1178 Bar'a artirsan ne farkeder? Chipler yakit basinci ile degil, enjektor acilis kapanis suresi ile oynar. Eger enjektorlerinin acilis sureleri, %90 duty cycle'larin ustune gelmisse zaten kirmizi bolgedesindir, daha buyuk enjektor gerekir.

3. Bir motorun statik sikistirmasi dizayn unsurudur, fiziksel olarak mudahale etmeden degismez. Cip takip sikistirma orani degistirebilen varsa nobel odulune aday olsun, fabrikalar dinamik sikistirma oranlari uzerine yillardir para harciyor, Ar-Ge yapiyor. Buna ragmen hala uzak bir hayal.
    4.Dizel araclar, benzinlilere gore cok daha uzun omurludur, ama bu atmosferik olanlar icin gecerli. Yuksek basincli turbo kullanan dizeller ne yazik ki daha benzinlilerle omur acisindan rekabet edemiyorlar. Buna teknolojinin daha yeni olmasi, benzinde yasanan yakit kalitesi probleminin yuksek basincli dizellerde cok daha kotu sonuclar dogurmasi en buyuk etkenler.
    5. yazan arkadaslardan bazilari enjektorlerin puskurtme basinci (1000+ Bar) ile turbo basincini (1.3, 1.5 Bar) karistirmis gorunuyorlar. Dizel motor, yapisi geregi yuksek sikistirma+ yuksek basincla cok kisa surede puskurtulen dizelin patlamasi ile calisir. Bu puskurtme zamanlamasi cok kritik oldugu icin, bilgisayar kontrollu enjeksiyon sistemleri cikana kadar yuksek gucler alinamiyordu. Tork avantaji ile, yuksek hacimden dusuk devirle giden is makinasi, gemi , kamyon vs motorlari kullaniliyordu. Simdi dizeller benzinlilerle yarisacak durumdalar. Ozellikle torkun onemli oldugu yokus cikislarda benzinliye gore avantajlari var.
    6. Yeni jenerasyon araclarin cogu artik mekanik wastegate ayari yerine beyinden kontrollu boost solenoidler kullaniyor. Boost olenoidde bir problem olmasi durumunda turbo uzerindeki wastegate zaten 0.5 bar civari bir basincla arabayi yurutmek uzere ayarli. Bununla oynamanizi tavsiye etmem, zaten fazla bir kazanc ta alamazsiniz. Eski model mekanik wastegate'lerin ayralarini bir alyan, bir 8 numara anahtar ile acan arkadaslarin sonlarini gormek te uzucu oldu.

Bu kadar yazdik, asil soruya gelelim. Sadece basinc artirirsaniz, iki ihtimal var: Her fabrikanin urettigi araclar icin koydugu emniyet marjinin icinde (yuzde 10, 15 gibi) oynarsan standarttan biraz daha iyi yurursun. Ama extra yakit icin birsey yapmazsan makinani kirar, durup dururken masraf acar, aracini yatirir, parandan hevesinden olursun.

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler aslında dikkatli okunur ise çok faydalı bilgiler.
    comon rail dizellerde 1.3 barda motor koruma var vesgati iptal etsen bile mekanikler de düzgün çalışmıyor. Elektroniğini almak lazım o da değermi standartta 1.18 asıyor hadi ayarlasan 1.3 bastırsan kaç hp kazancın olurki ? bu arada chip box olan bi araçta

TechTurkey Dragger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Simdi stock bir multijet motor sadece manuel yolla basınc arttırarak kac hp alabilir?

70hp motor diyelim, chip vs yok...

Sadece basınc arttırarak ne kadar güce ulasır?

Yazılım atılmıs bir multijet kadar güc alabilirmi?
    @premiumparts / www.premiumpartstr.com

Premium Brands & Special Cars

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

Serkan.S
    Misafir
    Zaten yazılımında artırılmadımı basınç daha fazla yüklenme bence.

DoDo_hamann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.0 barda 65 hp olan araç,hesap edersek ve 1,25 civarı bassak minimum 5-6hp eder.
    Alıntı R-Turbo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lanet Olasıca Sokak Yarışçıları...

Serkan.S
    Misafir
    Alıntı DoDo_hamann Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.0 barda 65 hp olan araç,hesap edersek ve 1,25 civarı bassak minimum 5-6hp eder.
    Nasıl hesap ettinki bunu multijetlerin üstündeki turbo ne biliyomusun

DoDo_hamann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    hyr kendi kullandığım clio için konuşuyorum,1.5 dci 65 hp bu gayet kaba bir hesap yani,1.0 barda 65hp veren bir turbo 1.25 civarı bastığımızda ki bu minimum 5-6 hp fark eder diye düşünüyorum.zaten gazoz kapağı gibi turbo fazla bişey beklemek yersiz olur,şansımızıda fazla zorlamadan 1.25'te bıraktık,1.4 ve üstünde yürüyenlerde var ama ben riske almak istemedim zaten bir yerden sonra motor korumaya alıyor izin vermiyor.
    Alıntı R-Turbo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Lanet Olasıca Sokak Yarışçıları...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Serkan.S Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Zaten yazılımında artırılmadımı basınç daha fazla yüklenme bence.
    Yok kardesim kendi aracım icin degil baska bir arac icin soruyorum.

OZ RACING · SPARCO · MSW · AEM · K&N · EIBACH · H&R · VOGTLAND · MILLTEK · BILSTEIN · AIRTEC · TAROX · PROSPORT · POWERFLEX

TechTurkey FaBeRgE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    walla kafayı yicem ya Ben istanbulda PSA grubunun ürettiği 1.6 110hp lik motorun 175hp lere çıktığını duydum ama görmedim. Sonra Corsa 1.7 CDTI'nın 150hp ve 330nm gibi değerlere çıktığını da gördüm. Turbo değişimi vs. ama 10bin km de bir rektifiye oluyor galiba. 0-100 hızlanması 7-8sn civarı ve sanırım bu pazar günü görücez bu corsayı. Uzun lafın kısası sanırım dizelde chip atıp filtre atıp binip torkun keyfini çıkarmak en iyisi diğer seçenekler kötü sonuçlar doğurabilir diye düşünüyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sordugum sorunun cevabını ögrendim.

Fiat multijet + Opel cdti 1.3 motorda turbo basıncıyla oynamanın getirisi max 10-12hp kadarmıs.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı FaBeRgE Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    walla kafayı yicem ya Ben istanbulda PSA grubunun ürettiği 1.6 110hp lik motorun 175hp lere çıktığını duydum ama görmedim. Sonra Corsa 1.7 CDTI'nın 150hp ve 330nm gibi değerlere çıktığını da gördüm. Turbo değişimi vs. ama 10bin km de bir rektifiye oluyor galiba. 0-100 hızlanması 7-8sn civarı ve sanırım bu pazar günü görücez bu corsayı. Uzun lafın kısası sanırım dizelde chip atıp filtre atıp binip torkun keyfini çıkarmak en iyisi diğer seçenekler kötü sonuçlar doğurabilir diye düşünüyorum.
    Draga girecek 1.7 corsalarda ciddi basınc olacak ögrendigim kadarıyla, o gücleri almaları normal...

Ben de draga girersem düsünüyordum ama vazgectim.

1 günlük keyif icin hergün kullandıgım otomobili riske atmak istemiyorum.

Ama katılacak tüm dizeller neredeyse basıncla oynanmıs olarak cıkacak sanırım...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gelecek Corsanın turbosu deiştirldi abi şu anda GT25 takılı ve 2.0 bar basıyor.
    Şu andaki değerleri de 147 Hp 325 Nm gibi ciddi değerler bakalım kısmet. İyiki katılmamışım duman olurduk

Post Thanks / Like
    Mentioned
    142 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ahahaha

Turbo orjinal, basınc kurcalanmadan gelsinler, chip filtre olsun sadece alayıyla kalkarım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    14 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu corsa sanırım 106 gti ile rahat rahat yürür

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)