User Tag List

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
40 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: Dizel Araç Alınırmı?

DR059 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Autocar'ın bu ayki sayısında Dizel mi Benzinli mi şeklinde bir soru vardı. Sıfır km araçların aynı donanım seviyesindeki araçlar karşılaştırılmıştı.

Bir kaç örnek vermek gerekirse:

AUDI
    Güç / Maks. Hız / 0-100 / Tüketim(Ort.) / Fiyat

*A4 1.8TFSI: 160 bg, 225 km/s, 8.6 sn, 7.1 lt, 43505 Euro
    *A4 2.0 TDI: 143 bg, 215 km/s, 9.4 sn, 5.3 lt, 49246 Euro

Aradaki Fiyat farkı 5750 Euro (Yaklaşık 11 bin 250 YTL). Aradaki tüketim farkı 100 km'de 1.8 lt. 15 bin kmde TFSI 3642 YTL'lik bir tüketimi var. Aynı mesafede TDI 2536 YTL'lik yakıt harcıyor. Aradaki 1100 YTLlik fiyat avantajını nerdeyse 10 yılda amorti edebiliyorsunuz. Yani ilk 10 yıl boyunca aslında benzinli A4 ile daha fazla performans alıp daha ekonomik gidiyoruz.

Ayrıca dizelin bakım maliyetlerinin biraz daha pahalı olduğunu biliyoruz.

never_mind
    Misafir
    Günümüzde dizel pek mantıklı deil...aracı ilk alırkende dizel farkı oldukça fazla...daha sonra serwiste de bakım masraflı bi hayli yüksek benzinli araca göre...dizel we benzin fiyatları artık birbirine çok yakın..gerçekten dewamlı uzun süre araba kullanılıcak we uzun yol yapıcaksa sanırım dizel yinede alınabilir ama sadece şehir içi kullanımı için pek mantıklı gelmiyor bana hatta lpg daha iyi we rewaşta galiba artık

Furkan KAPLAN
    Misafir
    Alıntı yiit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şuan bencede alınmaz saçma yani mesela biz corsa bakıoruz 1.3 dizeliyle 1.2 benzinlisi arasında 4bin lira oynuo ztn benzin fiyatları eşitlendi ee günde 5000 km yapsanda 1.2 benzinli daha mantıklı 4 bin ytl lik farkı 10 yılda bile kapatamassın
    Arkada$ın Dediğine KaTıLıOrm HaTTa ßazı AraßaLarda DizeL ßenzin AraSında Çok ßüyük RakamLar OynuO

TT_BOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu konuda bende çok kararsızım

EvrenCan_RS
    Misafir
    Bence küçük CC araç alınacaksa dizel alınır...Şöyleki 1.3 dizel,1.2 benzinliyle kıyaslanırsa daha seri olacak ve tork verecektir... Alırken dizel fiyat farkı belli pahalı.. Ama satarkende pahalı satıcaksın sonuçta..Bakım maliyetide tamamen yapacağın km.ile alakalı..KM çok olursa dizel daha avantajlı olacak... Büyük CC de ise, ***** torkta hp de yeterli.. Sıralı sistemler çok uyumlu oluyor vede ekonomik... Ama şuda varki 250 km.de bir depo doldur, bagajı aç kocaman bir tüp karşında, her benzinlikte lpg yok vs.vs... Senin bunları düşünüp iyi değerlendirmen gerekiyor

cem36 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı DR059 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Autocar'ın bu ayki sayısında Dizel mi Benzinli mi şeklinde bir soru vardı. Sıfır km araçların aynı donanım seviyesindeki araçlar karşılaştırılmıştı.

Bir kaç örnek vermek gerekirse:

AUDI
    Güç / Maks. Hız / 0-100 / Tüketim(Ort.) / Fiyat

*A4 1.8TFSI: 160 bg, 225 km/s, 8.6 sn, 7.1 lt, 43505 Euro
    *A4 2.0 TDI: 143 bg, 215 km/s, 9.4 sn, 5.3 lt, 49246 Euro

Aradaki Fiyat farkı 5750 Euro (Yaklaşık 11 bin 250 YTL). Aradaki tüketim farkı 100 km'de 1.8 lt. 15 bin kmde TFSI 3642 YTL'lik bir tüketimi var. Aynı mesafede TDI 2536 YTL'lik yakıt harcıyor. Aradaki 1100 YTLlik fiyat avantajını nerdeyse 10 yılda amorti edebiliyorsunuz. Yani ilk 10 yıl boyunca aslında benzinli A4 ile daha fazla performans alıp daha ekonomik gidiyoruz.

Ayrıca dizelin bakım maliyetlerinin biraz daha pahalı olduğunu biliyoruz.

Adamlar 1.8TFSI' a 7.1lt yazmışlar ama o kadar yaksa dizel audi almam zaten.

2004 1.6 A4 var. Kasaya göre 1.6 ufak kalıyor hergun kullandığım araç 350krş un altına inmedi (şehir içi)

Z20LET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    LPG ye suan ev gazlari ile bir oldugu icin zam yapilamiyor diye biliyorum. Pekii bu devlet bunu yutarmi? iki gun sonra lpg ye zam geldigi zaman ne olucak ? LPG aracim hic olmadi fakat bildigim kadariyla lpg benzinden daha fazla yakit tuketiyor. Yani benzinli bir araba 100km de 9 litre yakiosa lpg de 12 litre yakiyo diye biliyorum. LPG ye az birsey zam yapmalari zaten yeterli olucak. Dizel bana gore hala avantajli cunku yapisi geregi az yakan bir motor. Yurtdisi sartlarinda yasiyor olsaydik belki dusunmek mantikli olabilirdi ama Turkiye'de boyle uyanik bir devlet ile LPG bu sekilde kesinlikle gitmez.

Mrt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    suan 307 1.6 otomatik kullanıyorum her benzin aldıgımda canım yanıyor valla arkadasta fiesta var tdci yarısından az yakıyo bende satıp düşük hacimli dizel alıcam şimdi.

HondatugraL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    45 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    valla ben olsam almam sehır ıcınde benzınle aynı yakıo dıyolar bıde gırgırgır çalısıyo kamyon gıbı sureklı uzun yol yapan bırıne tamam ıdealdır ama onun harıcınde almam ben
    DR. OWL

facia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gerçekten iyi giden bastığınızda yaktığına deyecek bir arabaya biniyorsanız dizel alınmaz ama. standart bir 1.6 arabaya bineceğime düşük hacimli dizele binmeyi tercih ederm şehir içi ortalama 5.8-6 yakıyor cunku
    Everyday I ** Çapulling!!!

emr_233 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu fiyatlarla dizel almak artık eskisi kadar mantıklı değil.
    |l|lllll|lll||ll||lll|
    ²³³ ²³³ ²³³ ²³³

PALERMO
    Misafir
    Satış fiyatında ve araçların performasında fazla fark yoksa dizel alırım. Arada çok büyük rakamlar oynuyorsa ve o parayı amorti edeceğime inanmıyorsam benzinliyi seçerim.

Tercih etmeyeceğim tek yakıt LPG'dir.

yöksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aldığım aracı bir cadde aracı yapacaksam elbette benzinli yakıt sarfiyatı alt sıralarda ancak yakıt ekonomisi istiyorsam vede senelik 30.000 km yapıyorsam elbette dizel benzinli ile aynı fiyatta olsada litre olarak daha az yakıyor dizeller alırken biraz pahalı olsada satarkende avantajlı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı remus01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dizel alınmaz diyorsunuz bende biraz mokunu çıkartayım.peki dizel otomatik vites alınır mı?
    hakkattende çıkarttın haa dizel alma hatta bakım ekonomik olsun diyosan punto 1.3 multijet kesinlikle alma arabanın tek ucuz şeyi kızdırma bujisi dün sol el freni teli koptu sakaryadan buldular hemide 110 ytl zaten arka fren balatalarını sölmiyom bunun üstüne 70 daha koy git şöle 1.8-2000 güzel bişeyler al bi sıralı sistem offf bas ondan sonra

deniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence alınır lıtre aynı bılse olsa az yakıyor bırkere.. : )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ben dizel araç kullanıyorum!!! Bakımlarında ayrı hiçbir masrafı yok( 206 HDI )
    Benim fikrim sıfır alıncaksa dizel olmalı eğer 2. el düşünülüyorsa benzinli ve anında LPG!!

5000kmde bir bakım yaptırıyorum
    Yag+yag filtresi+polen+(hava filtresi kutuiçi) 50,00ytl civarı bişey tutuyoo!!
    40000kmde bir mazot filtren değişiyoo oda 75-80 ytl arası!!!
    bide her mazot filtresi değişiminde carbon clean yaptırısan 70-80 ytl ortalama
    ÖMÜR BOYU BİN GİTSİN bide ÜSTÜNE Ortalama 100kmde 5 lt yaksın!!!!

Post Thanks / Like
    Mentioned
    11 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yag+yag filtresi+polen+hava filtresi nasıl 50 ytl oluyor ben yaga bile 50 ytl'den fazla veriyorum.
    ikinci el dizel 100.000 oldu mu kimse almak istemiyor.

PoWeRHoNDa
    Misafir

Thumbs up

Alıntı DRaGGeR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Su durumda kesinlikle alınmaz.

Ben dizel alırken dizel ile benzinli ile arasında 3000-5000 YTL fark vardı.

Su anda dizel otomobil fiyatlarında indirime gittiler ama kesinlikle degmez.

Dizelin bakımı benzinlinin 2 katı tutuyor, her 10binde bir yaglama 20binde bir bakımı var.

Her 20bin bakımı, benzinli otomobilin agır bakımları gibi...

Sesin igrencligi cabası, dogrudüzgün ses alamıyorsun dizelden...

Tek avantajı chip yapıyorsun, torkun keyfine varıyorsun ama hicbir zaman benzinli tadını vermez.

Su anda ya yüksek hacimli bir otomobil alıp sıralı lpg yapacaksın ya da 1.6 benzinli alıp devam edeceksin.
    işi biliyosun

Utku - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında bir dizel bende düşünüyorum çünkü mantıklı geliyor birtane elde bulunması lazım.2sininde fiyatı yakınlaşabilir.Ama bu yinede hesabı yarıya indiriyor.Litresi 3.000liranın üstüne çıksada 100 km de benzinliden en az 4lt. daha az mazot harcıyor.

benzin LT:3.44
    motorin LT:3.44 ki olmicak max ihtimal.

280-320 arası yakan bir 1.6 otomobilde 100 kmyi 35-40YTL'ye yakın rakamlarda gidersin ortalama belki daha fazla.

Dizelde bunu 20ye keyfiyen ortalamak mümkün + yaz kış full klima açık gezme imkanı.Belki 10 YTL fark yapıcak ama bizim bu sıkışık İstanbul trafiiğinde akşam iş dönüşü harman düşüncelerle inen benzin kadranını görünce sizi bilmem benim gönlüm ne kadar eh eyliyor sormayın..

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)