User Tag List

Sayfa 2/19 İlkİlk 123412 ... SonSon
356 sonuçtan 20 ile 38 arası

Konu: 1.5 dci konusu

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cemsultan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu olaya canlı şahit oldum, her şey 30 saniyede oldu bitti, belki o kadar bile sürmedi, sokak komple duman içinde kaldı, arkadaş anahtarı alıp indi ama nafile, kutup başını söktük panikle stop eder diye, stop etti ama kutup başından değil piston artık yok olduğundan stop etti.

Bu olaydan sonra bu motordan korkar oldum.

tanıdık geldi cem abi bu olay bana nedense

bizim ticari aracımızdı.

680binde motor komple yok oldu diyebiliriz..

marşına bastım bi yatak sesi geldi sonra birden devir dönmeye basladı araba, kontagı kapattım anahtari cıkarttım ama hala devirleniyordu, kaputu açıp kutup başını sökesiye kadar motoru kucagımıza almıştık, 100metrelik bir kara duman bulutu oldu heryer, motoru söktüğümüzde 1. pistonun yok oldugnu görduk kranka kadar hersey net görünüyordu delmişti pistonu sonra gidip suankı tıcarı aracımız euro5 dacia aldık bakalım bu kacyuzbin gidicek.
    Ergin ORANLI

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ates Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.5 dci nin en buyuk problemlerinden biride contalaridir
    manifoltu yapan mühendis kör olmuş kör

ofli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ANIL ERCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motorun hiç bir parçasıyla oynamayın, iptal etmeyin..

100.000 km'de Ne değişmesi gerekiyorsa onları belirleyin, Eger aracın agır bakımları 2 3 sene evvel yapılmıssa Agır bakımlarıyla rutin bakımını yaptırmanız iyi olur (Genel Yağ,Filtre bakımı + Balata,Disk + Baskı-Balata,triger seti ) 2 2.5 milyar civarı masraf cıkar araçta ama araba zımba gibi olur uzun yıllar sorunsuzca sadece Yag filtre bakımı yaptırarak binersiniz.. Onun haricinde arabanın egrsini mgrsini ellemeyin.

Düzen tutmuyor sonra Megane 2'lerde.
    ben yeni aldım trigeri v.s 2500 tl tutarındaki bakımı 94 binde yapılmış aynen devam edicem ozaman ilerde baskı balata değiştiririm artık. fren hidroliğini ve antifrizini değiştirdim geçen gün bakalım sıkıntısız nezamana kadar binebileceğiz.
    On3R
    R-Turbo

Dou - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    105 hp lik motorun turbosu biraz hassas

85.000 km kullandım, yağ değişimim 10.000 km de bir (normalde 20.000), ve aracı kapatırken 1 dakika mutlaka beklememe rağmen 3 kere turbosu garantiden değişti.

75.000 km kadar agresif olmayan versiyon yazılımlı kullandım, turbonun hassas olması dışında hiç bir problemi yoktu. İlk turboyu 10.000 km de değiştirdiler, yani yazılımla pek alakası yoktu.

Kullanım olarak yazılımsız versiyonların alt devirleri çok ölü, sürekli 2000 devir ve üzeri gitmek gerekiyor. 110 hp lik dpf li versiyonların daha iyiydi alt devirleri.

Debriyajı hayvan gibi sağlam, 500+ kg yükte taşıdım, istanbul trafiğinde de kaldım, sayısını hatırlamadığım kere kalkış ve powershiftte yaptım, ne debriyaj ne şanzıman tık demedi. 85.000 km de sattığımda daha orta konuma bile gelmemişti debriyaj pedalı ki 150.000 km ye kadar değiştirmek gerekmeyecekti çok büyük ihtimal.

ANIL ERCAN
    Misafir
    Dou benimde tam tersi oldu benim 105'likte turbo sorunu olmadı ama 55.000'de baskı balata bitti + alt devirler o kadar ölü degildi. gene Kalkısta hayvan gibi cekiyordu araba yazılımsız. Ama yazılımlı felaket gidiyor cıldırıyor resmen araba.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dou benimde tam tersi oldu benim 105'likte turbo sorunu olmadı ama 55.000'de baskı balata bitti + alt devirler o kadar ölü degildi. gene Kalkısta hayvan gibi cekiyordu araba yazılımsız. Ama yazılımlı felaket gidiyor cıldırıyor resmen araba.
    Sendeki 105 mi 100 hp miydi? Megane 2 ler bildiğim kadarıyla 100 hp 1.5 vardı

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cemsultan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen bu videodaki gibi oldu, ama bu kadar uzun sürmedi, hacim farkından dolayı daha az yağ olduğundan olabilir.

Bu olaydan sonra benim için turbodizel kavramı bitti zaten, az yakan araç olarak düşünüyordum ama atmosferik herhangi bir benzinli araç alıp lpg ile kullanmak daha mantıklı geliyor artık.
    niye öyle diyosun abi 300 binde ticari araçmış nasıl zor sartlarda kulanıldı kim bilir hem 300 bin türkiye şartlarında ortalamanın çok çok üstünde

Alıntı Dou Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sendeki 105 mi 100 hp miydi? Megane 2 ler bildiğim kadarıyla 100 hp 1.5 vardı
    Anılınki en son üretilen megane 2 lerden çok az var megane 3 motorlu 105 lik 6 ileri

105 hp lik motorun turbosu biraz hassas

85.000 km kullandım, yağ değişimim 10.000 km de bir (normalde 20.000), ve aracı kapatırken 1 dakika mutlaka beklememe rağmen 3 kere turbosu garantiden değişti.

75.000 km kadar agresif olmayan versiyon yazılımlı kullandım, turbonun hassas olması dışında hiç bir problemi yoktu. İlk turboyu 10.000 km de değiştirdiler, yani yazılımla pek alakası yoktu.

Kullanım olarak yazılımsız versiyonların alt devirleri çok ölü, sürekli 2000 devir ve üzeri gitmek gerekiyor. 110 hp lik dpf li versiyonların daha iyiydi alt devirleri.

Debriyajı hayvan gibi sağlam, 500+ kg yükte taşıdım, istanbul trafiğinde de kaldım, sayısını hatırlamadığım kere kalkış ve powershiftte yaptım, ne debriyaj ne şanzıman tık demedi. 85.000 km de sattığımda daha orta konuma bile gelmemişti debriyaj pedalı ki 150.000 km ye kadar değiştirmek gerekmeyecekti çok büyük ihtimal.

o biraz sizin şanssızlığınız olmuş bence. araç neydi megane mıydı fluence mi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Megane 3 coupe idi 2010 model

Bu arada satmadan hemen önce de manifold contası kaçırıyordu sanırım büyük ihtimalle, gaza ilk bastığımda ıslık sesi gibi ses geliyordu ve turbo doldurunca ses kayboluyordu..

ANIL ERCAN
    Misafir
    Ozan söylemiş benimki 105 beygir 6 ileri olan megane 2'lerden Megane III Motorlu. Motorlarımız aynı aga senin bayagı bi sanssızlık olmus sıfır aldık 4 senedir bende Maasallah suan 57.000 km'de tık yok sadece servise bakımdan bakıma götürdüm. İşte bi ağır masraf 2 3 hafta önce baskı balata ve triger seti değişti o kadar. Allaha sükür 12 13.000 km'dir hafif agresif yazılımlı kullanıyorum aracı Turbo sorunum vs. olmadı. gerçi Ben hiç hor kullanmıyorum el freni patinaj yüksek devir gibi seylerden kacıyorum gözümden sakınıyorum balkızımı

Ama ilk mesajımdada yazdım 12.000 km'de turbo değiştiren megane 2 görmüştüm bende serviste. Yani birazda sans işi sonucta allah yapısı degil kul yapısı.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ozan söylemiş benimki 105 beygir 6 ileri olan megane 2'lerden Megane III Motorlu. Motorlarımız aynı aga senin bayagı bi sanssızlık olmus sıfır aldık 4 senedir bende Maasallah suan 57.000 km'de tık yok sadece servise bakımdan bakıma götürdüm. İşte bi ağır masraf 2 3 hafta önce baskı balata ve triger seti değişti o kadar. Allaha sükür 12 13.000 km'dir hafif agresif yazılımlı kullanıyorum aracı Turbo sorunum vs. olmadı. gerçi Ben hiç hor kullanmıyorum el freni patinaj yüksek devir gibi seylerden kacıyorum gözümden sakınıyorum balkızımı

Ama ilk mesajımdada yazdım 12.000 km'de turbo değiştiren megane 2 görmüştüm bende serviste. Yani birazda sans işi sonucta allah yapısı degil kul yapısı.
    Ayağın debriyaj da mı gidiyorsun? Basmasan bile üstünde durması da etkiler.

Bu arada yazılımsızken kırılmasında benim de hatam olabilir, selimpaşadan çıkıp temden 2. köprüye kadar ayağını hiç kaldırmadan dip gaz gidersen kırılıyomuş turbo

ANIL ERCAN
    Misafir
    Ayağın debriyaj da mı gidiyorsun? Basmasan bile üstünde durması da etkiler.

Bu arada yazılımsızken kırılmasında benim de hatam olabilir, selimpaşadan çıkıp temden 2. köprüye kadar ayağını hiç kaldırmadan dip gaz gidersen kırılıyomuş turbo
    Aslında debriyajın üstünde gitmiyorum gitmemde 55000 de nasıl bitti bende bilemedim Sanırım 3 ay kadar 17 jant ve geniş taban lastikle dolaştım o hızlandırdı biraz. Bu arada valla 2. köprüye kadar çok bile dayanmıs araba Normalde Selimpaşadan cıkıp ikitelli gişelerde turboyu kırman lazımdı

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aslında üst devirde sabit giderken turbo çok yorulmaz wastegate tahliyesi açık olduğu için basınçta olmaz zaten üst devirde alttan alttan hep tapa gaz dur kalk çok sakat turbo için

cemsultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı E.ORANLI Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tanıdık geldi cem abi bu olay bana nedense

bizim ticari aracımızdı.

680binde motor komple yok oldu diyebiliriz..

marşına bastım bi yatak sesi geldi sonra birden devir dönmeye basladı araba, kontagı kapattım anahtari cıkarttım ama hala devirleniyordu, kaputu açıp kutup başını sökesiye kadar motoru kucagımıza almıştık, 100metrelik bir kara duman bulutu oldu heryer, motoru söktüğümüzde 1. pistonun yok oldugnu görduk kranka kadar hersey net görünüyordu delmişti pistonu sonra gidip suankı tıcarı aracımız euro5 dacia aldık bakalım bu kacyuzbin gidicek.
    Benim aklımda 380 gibi bir rakam vardı, 680 iyimiş.
    Ama sayende turbodizel bitmiştir benim için

Alıntı Elensi59 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    niye öyle diyosun abi 300 binde ticari araçmış nasıl zor sartlarda kulanıldı kim bilir hem 300 bin türkiye şartlarında ortalamanın çok çok üstünde
    680 bin km imiş
    Tabi ki bir ticari araç için çok çok iyi bir rakam, ama sadece Renault değil herhangi bir turbodizel aracın bunu yapması ürkütücü bir durum ve işin kötü tarafı çoğu zaman elinden gelen hiçbir şey yok
    - 50 km/h hızla giderken 27 metre ilerideki yayaya çarpmadan durabilirsin, 60 km/h hızla aynı yayaya 44 km/h hızla çarparsın.

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    qashqai aracımızda var yaklaşık 30 bin km ye geldı 1.5 dc 110 hp olanlardan şu ana kadar bi sıkıntısını görmedim motorda ancak yazılım ciddi anlamda deiştiriyor aracı bu bir gerçek
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    daha giderdi belki abide boostu fazla açmışız skıntı yaptı bize Euro5 candır miss gibi gidiyor
    Ergin ORANLI

Eyup Duygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ne kadar güc alırıza yazayım ben test etmıs olarak.

(105hp versiyon) Stock turbo saglıklı bır aracda 155hp civarı net alınıyor.Bir arac degil bir kac aracda bir kac kosu ile dynometrede test edilmiştir.Bu güclerde cooler enjektor debriyaj ve aklıma gelmeyen ceistli komponentler gayet yeterlı durumda.

Atesinde dedigi gibi egzost ve turbo manifoldu contaları zamanla ses yapıyor.Bunun dısında birsey yok.

(85hp versiyon) Sadece yazılımla 110-115hp arası oluyor.Hybrid turbo ile de 130-135 cıvarı yaptıgımız araclar mevcut.Bu model de debrıyaj ve cooler gayet yeterlı durumda.

İkisinde de basınclar 1.8-1.9 civarlarında.

(100hp versiyon) Bu versiyon 105lıkle farklıdır.Turbosu yazılımı vs.. totalde alınan güc de o yuzden azdır.Bu aractanda ortalama sadece yazılımla 130-135 alınıyor.
    DynoDynamics in Ecutuned

utkunoa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    25 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    155 olan dci ne gördüm ne duydum varmı örnek ?
    1996 BMW E36 325i Sedan Turbo
    2008 BMW E92 M3
    2017 BMW F82 M4 Competition
    #unptuned

Eyup Duygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Var örnek , İstanbul'da 15bin kmdir sorunsuzca gazlıyor sahibi.

Tek koşuda bu güc degil.Peş peşe bu güclerde.
    DynoDynamics in Ecutuned

ANIL ERCAN
    Misafir
    Alıntı utkunoa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    155 olan dci ne gördüm ne duydum varmı örnek ?
    135 Beygir 320 tork benim aracım var ama bende hiç duymadım 140 yukarısı dci motor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)