User Tag List

Sayfa 47/49 İlkİlk ... 374546474849 SonSon
913 sonuçtan 875 ile 893 arası

Konu: tdci-hdi psa grubu hakkinda hersey....

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese iyi forumlar maalesef yine ben 1.6 TDCi 2008 Focus sahibiyim araçta yazılım, downpipe ve EGR off var. Sorunum şu; turbonun gelmesiyle birlikte ön taraftan belirgin ve yüksek denilebilir mi bilmiyorum ama hava kaçak sesi geliyor pıss diye. Rölantide ise ancak kaputu açıp motora doğru yaklaştığımda alıyorum pıss sesini. EGR mekanik olarak körlendiğinde 2-3 gün bahsettiğim sesin daha az şiddetlisini aldım fakat daha sonra geçti. Dün akşam ise daha şiddetli şekilde geri geldi. ELM327 ile baktığımda 0.2-0.3 bar basınç kaybımız var. Çevremde bu işleri koşturan yok ve sanayi de bana bir 60-70 km uzakta. Benim yapabileceğim veya şundandır deyip yönlendirebileceğiniz herhangi bir şey var mıdır?

Edit: Aracın attığı siyah dumanda artışta var.
    Konu ANESTOL tarafından (22-09-2021 Saat 11:07 ) değiştirilmiştir.

KaradumanBerke - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı ANESTOL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese iyi forumlar maalesef yine ben 1.6 TDCi 2008 Focus sahibiyim araçta yazılım, downpipe ve EGR off var. Sorunum şu; turbonun gelmesiyle birlikte ön taraftan belirgin ve yüksek denilebilir mi bilmiyorum ama hava kaçak sesi geliyor pıss diye. Rölantide ise ancak kaputu açıp motora doğru yaklaştığımda alıyorum pıss sesini. EGR mekanik olarak körlendiğinde 2-3 gün bahsettiğim sesin daha az şiddetlisini aldım fakat daha sonra geçti. Dün akşam ise daha şiddetli şekilde geri geldi. ELM327 ile baktığımda 0.2-0.3 bar basınç kaybımız var. Çevremde bu işleri koşturan yok ve sanayi de bana bir 60-70 km uzakta. Benim yapabileceğim veya şundandır deyip yönlendirebileceğiniz herhangi bir şey var mıdır?

Edit: Aracın attığı siyah dumanda artışta var.
    Hortumları kontrol ettiniz mi hiç ? Kısa bir zaman önce benzeri bir durum başıma geldi hortum arkadan görünmeyen bir yerden çok hafif yırtılmıştı. Dumanda da artış vardı. Çünkü mantıken ayarlı hava içeri giremediği için ister istemez yakıt bir tık fazla geliyor ve duman oluyor.
    Volvo S60 / Volvo C30 / Mercedes - Benz Citan (O Artık Başkalarına Yar Oldu...)

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen dediğiniz gibi intercooler tarafından emme manifolduna giden hortum arka tarafından ince şekilde yırtılmış. Hortum değiştikten sonra eskisinden de iyi oldu. Teşekkür ederim cevapladığınız için

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynen dediğiniz gibi intercooler tarafından emme manifolduna giden hortum arka tarafından ince şekilde yırtılmış. Hortum değiştikten sonra eskisinden de iyi oldu. Teşekkür ederim cevapladığınız için
    Geçmiş olsun. Böyle küçük bir durumla kurtarabildiyseniz ne mutlu size

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gün geçmesin ki yeni bir problemle foruma yazmayım Araç 110-120 km hıza kadar gayet güzel çeviriyorken 140 km civarında adeta duvara çarpmış gibi oluyor. Motor zorlanıyor fakat 3-4 saniye geçtikten sonra kendine gelmeye başlıyor. Bu neden olabilir? Baskım kaçırıyodu, ondan yapıyodur dedim fakat kavrama değiştirildikten sonra güç daha iyi aktarıldığı için bu daha belirgin olmaya başladı. Her basmamda yapmasa da sayı vermem gerekirse 10 basmanın 8'inde bunu yapıyor. Tapa gaz değil de yedire yedire pedala bastığımda sorunsuzca yürüyor. Bu arada baskı, balata, volant ve turbo selenoidi değişeli daha 250 km oldu. MAF sensöründen bu anlattığım durumu yapar mı?
    Konu ANESTOL tarafından (05-11-2021 Saat 23:44 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Gün geçmesin ki yeni bir problemle foruma yazmayım Araç 110-120 km hıza kadar gayet güzel çeviriyorken 140 km civarında adeta duvara çarpmış gibi oluyor. Motor zorlanıyor fakat 3-4 saniye geçtikten sonra kendine gelmeye başlıyor. Bu neden olabilir? Baskım kaçırıyodu, ondan yapıyodur dedim fakat kavrama değiştirildikten sonra güç daha iyi aktarıldığı için bu daha belirgin olmaya başladı. Her basmamda yapmasa da sayı vermem gerekirse 10 basmanın 8'inde bunu yapıyor. Tapa gaz değil de yedire yedire pedala bastığımda sorunsuzca yürüyor. Bu arada baskı, balata, volant ve turbo selenoidi değişeli daha 250 km oldu. MAF sensöründen bu anlattığım durumu yapar mı?
    Umarım çözülmüştür sorununuz. Çözülmemiş ise benzeri bir problemi arkadaşım 308 ile yaşamıştı. Cooler, maf, ve manifold temizliği sonrasında kurtulmuştu. Ben de 160 gibi hızlarda duvara çapar gibi oluyordum. Yokuş aşağı ciddi eğimlerde bile doğru düzgün bir tepki alamıyordum ve şehir içi gaza yarısı ya da daha fazlası basınca boğulur gibi tepkiler alıyordum dpf iptali ve yazılımla kurtulmuştum. Sizin aracınızda dpfde iptal anladığım kadarıyla bir manifold ve coolerı kontrol ettirrin derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese merhaba. Araç S60 D2. Arabanın şu an bakımı yapılıyor ve bakımıda gecikmedi. Böyle bir görüntüyle karşılaşınca sizlerde danışmak istedim. Evet hava filtresinin görevi bu tozları tutmak ama o kadar arabaya bakım yaptırdım ilk defa bu kadar kirli tozlu bir filtre kabı gördüm bu normal midir? Turbo pallerini vs. kontrol ettim çekişinde de herhangi bir sorun gözükmüyor çok şükür içer çekmemiş. Lakin bu görüntü biraz korkuttu.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KaradumanBerke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba. Araç S60 D2. Arabanın şu an bakımı yapılıyor ve bakımıda gecikmedi. Böyle bir görüntüyle karşılaşınca sizlerde danışmak istedim. Evet hava filtresinin görevi bu tozları tutmak ama o kadar arabaya bakım yaptırdım ilk defa bu kadar kirli tozlu bir filtre kabı gördüm bu normal midir? Turbo pallerini vs. kontrol ettim çekişinde de herhangi bir sorun gözükmüyor çok şükür içer çekmemiş. Lakin bu görüntü biraz korkuttu.
    filtre kabını temizlemek genelden yapılmayan iştir, geçmişten kalmış olabilir. Ya da filtre kapağı vs oturmamışsa ondan da olabilir.

Temzileyip takıp 2000 km falan sonra test etmek gerek, çok büyük bir sorun değil gibi duruyor.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KaradumanBerke Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Toprak yolda bir arabanın arkasında gittiyse olmayacak bir şey değil bence

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    filtre kabını temizlemek genelden yapılmayan iştir, geçmişten kalmış olabilir. Ya da filtre kapağı vs oturmamışsa ondan da olabilir.

Temzileyip takıp 2000 km falan sonra test etmek gerek, çok büyük bir sorun değil gibi duruyor.
    Sanırım dediğiniz gibi olmuş önce ki bakımda temizlenmemiş 2000 kmyi geçti açıp baktım temiz bir halde duruyor.

razzmatazz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Merhabalar 2008 model 1.6 hdi 90 hp aracım var. Mevcut setup ı aşağıya yazıyorum setup güncellemede tavsiyeleriniz nelerdir? üst hızlarından memnun değilim eskisi kadar istekli değil. birde turbom 2100 devir civarı sert bir şekilde peak yapıyor bu esnada da oem balata kaçırıyor gazı yedire yedire verirsem sorun yok. balata olarak ne tavsiye edersiniz bronz balataya geçersem pedalda çok sertleşme olur mu günlük kullanılan araç çok sert olmasını istemiyorum

gt1544v turbo hybrid değil
    110 luk enjektör
    60 lık downpipe
    düz boru son iptal
    egr iptal körlendi
    soft yazılım

Konu razzmatazz tarafından (03-01-2022 Saat 17:59 ) değiştirilmiştir.

Silence45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese selamlar,

2010 model 1.4 TDCI Fiesta sahibiyim. Yaklaşık 250 KM'dir yüksek yakıt artışı sorunum var. Psikolojik olarak mı emin değilim ancak sesi de biraz kalınlaştı/toklaştı gibi geliyor. Bütün bakımlarını (triger, devirdaim, v kayışı ve rutin bakım) yaklaşık 3K km önce yapıldı.Baskı balatası da ortalama 20-25k önce değişmişti. Lastikleri de yeni. Okulların açılmasıyla bir nebze trafik artmış olsa da beklediğimden daha fazla yakıyor gibi şehiriçinde. Çekişinde ve gidişinde pek problem yok, yüklendiğimde de gidiyor araç.

Araçta yazılım mevcut, katın içi kırık, yaklaşık 45k kmdir bu şekilde kullanıyorum.

Genel ortalamalara bakınca zaten şehiriçinde fazla yakıyorum. Biraz benim sert kullanımımdan ötürü yüksek olsa da yine de normalden bir tık yüksek. Geçen 130km nin ortalaması 6.9 LT ancak pazartesi ve salı okulların yoğunluğundan 15 km yi 55 dk'da gidebilmiştim. Sabah akşam genel trafiğe bir nebze kalıyorum, bazen bu durum çoğalıyor örnekteki gibi.

Bakılması gereken, ilk kontrol edilmesi gerekenler veya daha önce böyle bir sorunla karşılaşıp çözenler var mıdır ne yapmam lazım? Herhangi bir arıza kodu da vermiyor.
    Konu Silence45 tarafından (15-09-2022 Saat 10:21 ) değiştirilmiştir.

KÖROĞLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    122 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Silence45 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar,

2010 model 1.4 TDCI Fiesta sahibiyim. Yaklaşık 250 KM'dir yüksek yakıt artışı sorunum var. Psikolojik olarak mı emin değilim ancak sesi de biraz kalınlaştı/toklaştı gibi geliyor. Bütün bakımlarını (triger, devirdaim, v kayışı ve rutin bakım) yaklaşık 3K km önce yapıldı.Baskı balatası da ortalama 20-25k önce değişmişti. Lastikleri de yeni. Okulların açılmasıyla bir nebze trafik artmış olsa da beklediğimden daha fazla yakıyor gibi şehiriçinde. Çekişinde ve gidişinde pek problem yok, yüklendiğimde de gidiyor araç.

Araçta yazılım mevcut, katın içi kırık, yaklaşık 45k kmdir bu şekilde kullanıyorum.

Genel ortalamalara bakınca zaten şehiriçinde fazla yakıyorum. Biraz benim sert kullanımımdan ötürü yüksek olsa da yine de normalden bir tık yüksek. Geçen 130km nin ortalaması 6.9 LT ancak pazartesi ve salı okulların yoğunluğundan 15 km yi 55 dk'da gidebilmiştim. Sabah akşam genel trafiğe bir nebze kalıyorum, bazen bu durum çoğalıyor örnekteki gibi.

Bakılması gereken, ilk kontrol edilmesi gerekenler veya daha önce böyle bir sorunla karşılaşıp çözenler var mıdır ne yapmam lazım? Herhangi bir arıza kodu da vermiyor.

6.9 çok ciddi değer, 1.4 hdi c2 sahibi oldum ve c1 e de hala biniyorum. c2 için 5.5LT üzeri görmedim sabah akşam 11km orta yoğunluk trafikli yol.

Aynı zamanda 2.0 hdi c5 de var o bile şehir içi ancak 7 leri buluyor. Filtre ve enjektör kontrolü yapmak bir nebze sorunu çözer sanırım.

c1: Kat içi boş, yazılım

c2: dp+düz boru+yazılım+cooler

c5: dp + yazılım şeklinde.

drago - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    43 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese selamlar,

Yazarken kendinizi ikna etmişsiniz zaten

Bence normal; yazılım var, kat kırık, trafik var, yer yer gazlama var daha ne yaksın

Önceden koşullar neydi ve o koşullarda ne yakıyordu diye kıyaslayın; başkasının yaktırdığını iddia ettikleriyle ile değil.

Bir de 250 km referans ve ölçüm için çok az, en az 2 depo bakarım, o şekilde ikna olurum sorun olduğuna

Silence45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    9 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı KÖROĞLU Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    6.9 çok ciddi değer, 1.4 hdi c2 sahibi oldum ve c1 e de hala biniyorum. c2 için 5.5LT üzeri görmedim sabah akşam 11km orta yoğunluk trafikli yol.

Aynı zamanda 2.0 hdi c5 de var o bile şehir içi ancak 7 leri buluyor. Filtre ve enjektör kontrolü yapmak bir nebze sorunu çözer sanırım.

c1: Kat içi boş, yazılım

c2: dp+düz boru+yazılım+cooler

c5: dp + yazılım şeklinde.
    aracı aldığımdan beri 6LT altını hiç göremedim uzun yol harici. Belki benim kullanımımdandır bilmiyorum ama genele bakınca zaten bu araç için gerçekten iki farklı kitle mevcut, 5-5,5 ve 6-6,5 yakan diye
    Mazot filtresi hariç bütün her şey değişeli ortalama 3K km oldu. Ve son 250-300km ye kadar bir şey yoktu zaten. Şu anda gözüme batmaya başladı.

Alıntı drago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yazarken kendinizi ikna etmişsiniz zaten

Bence normal; yazılım var, kat kırık, trafik var, yer yer gazlama var daha ne yaksın

Önceden koşullar neydi ve o koşullarda ne yakıyordu diye kıyaslayın; başkasının yaktırdığını iddia ettikleriyle ile değil.

Bir de 250 km referans ve ölçüm için çok az, en az 2 depo bakarım, o şekilde ikna olurum sorun olduğuna
    250km'yi aslında referans almak için yapmamıştım, 120km'deki yakıtı görünce aynı değeri, aynı koşullarda tekrar etmek kolay olduğu için denedim. Okulların açılması sanırım en büyük etken, hatta aşırı büyük. Ya daha önce yakıt fiyatından dolayı bu kadar gözüme batmıyordu diyeceğim ama parasından ziyade ibrenin oynayışını görmek pek rastladığım bir şey değil, o yüzden garipsiyorum.

200-250km uzun yol denemek istiyorum bir de. Oradaki yakıt 5.xx li değer çıkarsa sanırım araçta bir şey yok diyebileceğim.
    Dün ustama götürdüm, doğal olarak görünürde ve sesinde bir şey yok dedi, yakıtın artması da büyük ihtimalle enjektör olabilir gibi. Onun da kontrolleri vs bayağı masraflı olacak. O yüzden biraz daha denemelere devam edip, yakıt biraz daha artarsa el atmak gerekecek herhalde.

cevaplar için teşekkürler.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Cool

Herkese selamlar,

Net olarak araçta bir problem var, 1.4 hdi 208 biniyorum bende komple düzboru intc. yazılım. Şehir içi yoğun trafik kısa mesefe 5lt, şehir dışı yer yer gazlamalı+sakin karışık 3.5 yakıyor.

Full gazlamalı roll gecelerinde de 6.1 daha da üstünü görmedim
    Konu alensa tarafından (27-09-2022 Saat 22:32 ) değiştirilmiştir.

fuatozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.4 hdi 207 intercooler uygulaması yapmak istiyorum olabildiğince orjinal şekilde görüntü rengarenk saçma sapan olmadan hangi modelin borçlarını kullanabilirim.
    -_-_-_-

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı fuatozkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.4 hdi 207 intercooler uygulaması yapmak istiyorum olabildiğince orjinal şekilde görüntü rengarenk saçma sapan olmadan hangi modelin borçlarını kullanabilirim.
    oem borulama ve 1.6 cooler

fuatozkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hız sabitleyici ile 120 de bir müddet gidince aracın arkasından grimsi bir duman gördüm gazdan çektim ayağımı hızım 90 100 e düştü duman gitti öyle yine uzun müddet gittim duman olmadı.

Dönüş yolunda tekrar 120 sabitledim tekrar aynı olay oldu. Yavaşladım hızım düştü yine duman yok.

Denemek için 3. Vites dip gaz yaptım duman yok.

Rolanti şehir için duman yok.

Turbo biraz ötüyor gibi kaputu açında ses duyuluyor gaz verince.

Intercooler ve soft yazılım var araçta 1.4. Hdi araç ben turbodan şüphelenmeye başladım sesi duyunca fakat başka bir ihtimal var mı

2011 model bildiğim kadarıyla dpf yok normal katalizörlü sistem neden yapabilir sizce
    -_-_-_-

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)