User Tag List

19 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: corolla 1.4 d4d marş sorunu acil yardım

Adem Salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

corolla 1.4 d4d marş sorunu acil yardım

Herkese selamlar. Aracımız 2009 model corolla 1.4 d4d. Aracı alalı 7000 km falan oldu. Şu anda 72 binde. 70 binde bakımını yaptırdıktan sonra oldu bu olay. Marşa basıyorım marş sesi yok tık diye bi ses geliyo. Arabayı çalıştıramadım bir türlü. 10 15 dk sonra tekrar denedim tak diye çalıştı. O günden sonra yapmadı bunu. Ama son bir haftadır çok sık yapıyor. Marşa basınca tık diye ses geliyor. 15 20 kere basıyorum anca marş yapıyor. Her zamanda yapmıyor bunu. Mesela bugün o kadar gezdim dolaştım normal şekilde çalıştı. Akşam eve geçerken 3 4 yerde durdum stop ettim aynı şeyi yaptı. Neden olabilir acaba. Debriyaja sonuna kadar basıyorum özellikle dikkat ediyorum. Isıtıcı ışığının sönmesinede dikkat ediyorum. Yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hacı aynı sorun bendede vardı , akü kutup başı oksitlenmişti . İstersen bir dene.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı mesajı 2 kere yazmışım silinebilir.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Akü akü gidiyor veya kutup başı oksitlenmiş.

Akü biterken gün boyu gezersin, 5 dk biyere uğrarsın, tekrar arabaya binersin kontağı açar camı aralarsın kemeri takarsın, kontağı çevirirsin; evde kimse yoktur.. Kalırsın oracıkta Camı kapatabilirsen şanslısın çünkü bazen kumanda bile çalışmayacak, gösterge ışıklarını aydınlatamayacak kadar bitiyor..

İlk seferde aile ile birlikteyken gezdik dolaştık 5 dk biyere uğradık kontak kapattım, açtım, optitron lar pırpır ediyordu cam aralık kaldı, bitti.. Taksiyle gidip gece elektrikçi açtırıp takviye ile çalıştırarak gidip aküyü değiştim.
    İkincide de arkadaşı aldım, nargilemizi içtik, kalktık, kontağı çevirip camı araladım ışıklar söndü marşa bastım kimsecikler yoktu, kurban bayramının arife günü

3-4 yılda bir biter normalde yaklaşık sürede Corollada.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hacı aynı sorun bendede vardı , akü kutup başı oksitlenmişti . İstersen bir dene.
    Şimdi hemen inip kontrol ettim oksitlenme yok. 6 kere çalıştırdım arabayı sorunsuz çalıştı. Ama ne zaman yapacağı belli olmuyor işte

Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Akü akü gidiyor veya kutup başı oksitlenmiş.

Akü biterken gün boyu gezersin, 5 dk biyere uğrarsın, tekrar arabaya binersin kontağı açar camı aralarsın kemeri takarsın, kontağı çevirirsin; evde kimse yoktur.. Kalırsın oracıkta Camı kapatabilirsen şanslısın çünkü bazen kumanda bile çalışmayacak, gösterge ışıklarını aydınlatamayacak kadar bitiyor..

İlk seferde aile ile birlikteyken gezdik dolaştık 5 dk biyere uğradık kontak kapattım, açtım, optitron lar pırpır ediyordu cam aralık kaldı, bitti.. Taksiyle gidip gece elektrikçi açtırıp takviye ile çalıştırarak gidip aküyü değiştim.
    İkincide de arkadaşı aldım, nargilemizi içtik, kalktık, kontağı çevirip camı araladım ışıklar söndü marşa bastım kimsecikler yoktu, kurban bayramının arife günü

3-4 yılda bir biter normalde yaklaşık sürede Corollada.
    Öyle bir durum yok bizde. farlar camlar teyp herşey çalışıyor. Akü bitik değil yani. Zamanı belli olmuyor biniyorum arabaya marşa basıyorum sadece tık diye bir ses. farlar açık teyp açık camlarda sıkıntı yok göstergelerde sıkıntı yok. ama marşa basınca tık diye bir ses geliyor. bazen 2. denemede çalışıyor bazen 20. denemede

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Yolda giderken sc veya kayış sesine benzer ses var mı? varsa alternatör diyebiliriz, yakın zamanda Berkan Cee'd inde yaşadı.

Akü ise yanan ışık rengine aldırış etmeden çat diye bitiyor, ona bakıyorsan pek aldanma bence. 72 binde de alternatör bitirmek Corolla için büyük başarı diyebilirim..
    Bence oksitlenme yoksa tek tek kontrol et derim. Akü sinyal veriyor olabilir, ben hala oradayım.
    AR Giulietta 1.6 jtdm2
    ~ 210hp 420nm (ex setup with gtb1549vk) 22.8 sn -1.8 eğim
    ~ 250hp 500nm (ex setup with gtd1752mvkr - giulia 2.2) 14 sn kadran
    1460 kg scaled
    now back to stock.

LnchCntrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Marş dinamosu gibi duruyor fazla uzaklama sorundan. Bi baktır istersen

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araba da herhangi bi ses yok çok şükür. Ama aküden olsa dediğiniz gibi far yanmaz teyp çalışmaz ne biliyim arabayı kitleyemem. Ama hepsini yapıyorum. yani normal kullanıyosun belki günde 15 kere marş yapıyorsun bir sorun yok. durup dururken bi anda marşa bastığında sadece tık diye bi ses geliyor. basıyorum basıyorum tık tık tık ediyo sadece. bazen 2. basita bazen 5. basışta bazen 5 dk 10 dk bekledikten sonra tek marşta çalışıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı LnchCntrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Marş dinamosu gibi duruyor fazla uzaklama sorundan. Bi baktır istersen
    bu hafta içi baktıracağım ama her ustaya güven olmuyor. O yüzden buradan önbilgim olsun diye yazdım. bu sorunu 3-4 hafta önce yaptı bir defa. sonrasında geçtiğimiz haftaya kadar bir sorun olmadı. geçtiğimiz haftadan bu yana sık sık yapmaya başladı

LnchCntrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Marş içi mıknatıslarda bi sorun olabilir bi alıp almaması , bana tamamen marş gibi geldi açıkçası.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araştırmalarım sonucu birkaç kişininde başına gelmiş. Marş otomatiği diyorlar. Baktıracağız artık

Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bizim corollada akü bitti hiçbirşey yapmıyordu araç otomatik olduğu içinde vurduramadık. Sanayiden akü alıp geldim.2 yaşındaydı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    sorun marş motorundan %90. Marş motorunun kömürlerinin değişmesi lazım

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu sabah tanıdığımız bir elektrikçiye gittik. Sabah tek marşta çalıştırdık gittik. Şansımız vardı orada da çalışmadı araba. Usta ölçtü falan. Akünün iki gözü çalışmıyor aküden dedi. Zaten araç 6 yaşında ve üzerindeki orijinal toyotanın aküsü iyi dayanmış 6 sene dedi. Bakalım aküyü değiştirince burdan bilgilendiririm. Cevap veren yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler

anltrkmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Umarım düzelir ama yüksek ihtimal sorunun hallolmayacak, marş dinamonu yağlattır kömürlerini kontrol ettir aküyü değiştirsen de. Başımdan geçen olayı anlatayım :
    Aracıma müzik sistemi yaptırdım namıdiğer tesisat. Yaptırdığımda üzerinde 5 aylık aküm vardı. 1 sene daha tesisatlı kullandım yaklaşık, günlerden bir gün düğün konvoyundayız abi, oo herkes hoppa cuppa falan filan, dur kalktan benim debriyaj iyice yavşamış olmalı ki kaçtı ayarı, birden stop ettirdim. Marş atıyorum çalışmıyor, farlar uzunlar gayet güzel yanıyor, sistem son ses çalarken camlar da kalkıyor, ama cırrrt yapıp marş atmıyor. Dedim akü bitmiştir, hemen takviye yaptık biraz yükledik çalıştı. Tabi takviye yaparken akü tesisattan bitti sandım, kapı altı ledler, amerikan parklar falan ne varsa alayını orjinale çevirdim bastık yeni akü almaya, tabi takviye kablosu elde geziyorum resmen. Işıklarda durdum tık dedi stop etti yine çalışmadı yine takviyeyle çalıştırdık. elektrikçi kaçak olabilir bakmak lazım arabayı bi gün yatırcan dedi, yok dedim yeni akü aldım, 2 gün olmadı baktım çalışıyor, eski akü de ölmüş demişlerdi halbuki daha yeni sayılırdı, neyse dedim bi bağlayayım sistemi. Bağladım cırrt yine gitti dedim aha kaçak büyük bu aküyü de bitirdi. ulan nasıl olur falan derken ertesi gün başka ustaya çektik, toyotalarda çok oluyo marş dinamo kömürüne baktır dedi, gittik sorun dinamodanmış, kömür değişti yağlandı şimdi aynı aküyle çalışıyor...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Herkese selamlar, sorunun çözüldüğünden emin olmadan yazmak istemedim. Sorun aküdenmiş, değiştirdik düzeldi araba yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim

Ömer Musaoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aynı problem 2010 dizel Corollamızda mevcut. Sorunun düzelmesine sevindim inşallah bizimki de Aküdendir
    Sohc me beautiful

Mitsubishi Lancer SportSedan 1.6 AT
    Mitsubishi Carisma 1.6 Avance SR MT
    Mitsubishi Colt 1.3 Instyle SR Amt (sold)

lider-58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Adem Salih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese selamlar. Aracımız 2009 model corolla 1.4 d4d. Aracı alalı 7000 km falan oldu. Şu anda 72 binde. 70 binde bakımını yaptırdıktan sonra oldu bu olay. Marşa basıyorım marş sesi yok tık diye bi ses geliyo. Arabayı çalıştıramadım bir türlü. 10 15 dk sonra tekrar denedim tak diye çalıştı. O günden sonra yapmadı bunu. Ama son bir haftadır çok sık yapıyor. Marşa basınca tık diye ses geliyor. 15 20 kere basıyorum anca marş yapıyor. Her zamanda yapmıyor bunu. Mesela bugün o kadar gezdim dolaştım normal şekilde çalıştı. Akşam eve geçerken 3 4 yerde durdum stop ettim aynı şeyi yaptı. Neden olabilir acaba. Debriyaja sonuna kadar basıyorum özellikle dikkat ediyorum. Isıtıcı ışığının sönmesinede dikkat ediyorum. Yardım bekliyorum şimdiden teşekkürler
    eski aracım honda civic te başıma gelen bir olay size ışık olurmu bilmem

genelde sıralama şu şekilde

1: akü kontrolü varsa imkan başka bir akü ile test

2: marş motoru , komple sökülüp bakım ve kömürlerin kontrolü ancak 72000 km de 6 yaşında bir araç için bence düşük olasılık

3:immobilizer , nadirde olsa olabiliyor ilk marş esnasında araç anahtarı okumaz ise sadece bir tık sesi ile kalıyor tecrübe ile sabittir başıma geldi

eğer toyotadan anlayan tecrübeli bir usta bulmanız halinde işiniz daha kolay çözülecektir yoksa deneme yanılma yoluna girerseniz hem masraflı hemde sinirler yıpranıyor

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaslar sorunu tekrar yasamaya basladim. Akuyu degistirdikten sonra duzelmisti son 15 20 gine kadar sorun cikarmadi. Simdi tekrar ayni seyi yapiyor.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)