User Tag List

Sayfa 1/4 123 ... SonSon
65 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Aveo 1.3 D Chip Tuning ve diğer uygulamalar hakkında

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Exclamation Aveo 1.3 D Chip Tuning ve diğer uygulamalar hakkında

Öncelikle herkese merhabalar, Chevrolet Aveo 1.3D araca sahibiz, araç üzerinde bazı değişiklikler yapmak istiyorsuz ve bu konuda yorumlarınız ve tavsiyeleriniz oldukça önemli.

Araç 1.3D 75 HP'lik model. Orjinal haliyle yakıtı oldukça düşük ve gücü bırakın tatmin etmeyi yürümeyen cinsten. Daha önce paşaoğlu yazılım attırdık araca fakat yakıt konusunda memnun kalmadığımızdan dolayı yazılımı sildirdik.

Turboyu hybrid'e çevirip megachips yazılım atmak istiyoruz, dpf - kat - egr -westgate iptali yapılacak aynı zamanda. Şimdilik düşünmesekde ilerleyen zamanlarda belki intercooler değişikliğine gidebiliriz. Ayrıca ses için son susturucuyu veya orta susturucuyu iptal edebiliriz.

Bu araca uygulamayı düşündüğümüz bu işlemler hakkındaki düşüncelerinizi, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bu wastegate, kat iptali,egr iptali, hybrid turbo gibi kelimeleri bir arada gördümmü içime bir husursuzluk doğuyor.

bunu amino asit takviyesi alıp, steroid iğnesi vurdurup, güya enerjisini alıyormuş kaslara engel oluyormuş diyerek kıllarını jiletleyen apachi builderlara benzetiyorum kas büyüyor büyüyorda daha hızlı koşuyormu yok, daha akıllımı yok, herhangi birşeyde daha başarılımı yok

öbür yandan bilinçli,azimli şekilde spor yapan bir kickboksör muhtemelen apachibuilderlardan daha sağlıklı durup 2snde yere inderebilirse bu araçlardaki olayda bence buna benziyor.

gidip apachi builder yapacağına aracını sat 1.3 motor yerine 1.6 110-130hp arası üreten bir dizel al daha memnun olursun derim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu wastegate, kat iptali,egr iptali, hybrid turbo gibi kelimeleri bir arada gördümmü içime bir husursuzluk doğuyor.

bunu amino asit takviyesi alıp, steroid iğnesi vurdurup, güya enerjisini alıyormuş kaslara engel oluyormuş diyerek kıllarını jiletleyen apachi builderlara benzetiyorum kas büyüyor büyüyorda daha hızlı koşuyormu yok, daha akıllımı yok, herhangi birşeyde daha başarılımı yok

öbür yandan bilinçli,azimli şekilde spor yapan bir kickboksör muhtemelen apachibuilderlardan daha sağlıklı durup 2snde yere inderebilirse bu araçlardaki olayda bence buna benziyor.

gidip apachi builder yapacağına aracını sat 1.3 motor yerine 1.6 110-130hp arası üreten bir dizel al daha memnun olursun derim
    Açıkcası 1.3D bir araçtan 200-300 HP gibi bir güç hedeflemiyoruz. Sadece tatmin edici bir gidiş, kendi segmentinde diğer araçlara göre daha seri bir ivlemenle yakalamak istiyoruz. Şu an için söylediklerinizi yapıp aracı satmak gibi bir durum söz konusu değil, onun yerine başka ne yapabiliriz veya bunun yerine önerebileceğiniz başka bir şey var ise daha iyi olur. Teşekkürler

Ek olarak : Benzetme çok hoştu

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    o araçta dpf var.

dpf-egr yazılım en güzeli ve sorunsuzu.

aveo kaç kg

ouzs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Çok değişik bir yaklaşım olmuş. 1.3 motorlar ekonomi araçlarıdır. Bu ekonomiyi çok fazla bozmadan biraz daha güçlendirmek bence istenen. Başka araç alıp onu modifiye etme fikrini eminim arkadaşta düşünmüştür. Belkide bir sonraki evre o olabilir.
    Ama şu an, sizin deyiminizle biraz vücudunu geliştirip(1.3), daha sonra da dövüş sporlarına başlamayı tercih edebilir.(1.6+)

Kickboks-ör.

Konu ile ilgili olarakta daha önce yapılan bir motor mu bilemiyorum. Fakat yapılırsa ki bence turbo vs değiştirmeyin. dump valve + yazılım + güzel bir son susturucu + cai ile emişi de kuvvetlendirirseniz aşağı yukarı 100-110 hp leri görebilirsiniz gibi geliyor. hani güçlensin diye aracın motorunu bozmazsınız. Stabil ve günlük bir araç olur.
    *On3r*

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Yorumlarınız için teşekkürler

R.I.P - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    6 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.3 satıp 1.6 falan alın, yetmezse uğraşmayın 2.0 alın
    ben en son ls4 a geldim yetmedi ls7 alacaktım fakat eve haciz geldi 1.3e döndüm tekrar

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.I.P Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben en son ls4 a geldim yetmedi ls7 alacaktım fakat eve haciz geldi 1.3e döndüm tekrar
    Sanarsın para basıyoruz darphanede Hayır modifiye ile uğraşmayacaksak niye buraya üyeyiz

cagataayk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    +18464732 katılıyorum

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

yok yok onun yerine ls7 alacağına :

1) arkaya yemek masası boyunda kanat atın

2) depoya işeyen çocuk

3) 1 kg daha hafif diye 3000tlye jant

4) 20mg daha hafif diye mugen bijon anahtarı

5) carbon kaput ve bagaj kapağı

6) bombastikchips dpf tıkarmatik yazılım

7) düz 100mm boru

8) hybrid transit turbosu

inan böyle daha hızlı olursun ls7 den yukarıdaki arkadaşında yorumu gibi modifiye yapmış üyeliğinin hakkını vermiş olursun

yol açın apachi tuner geliyo

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yok yok onun yerine ls7 alacağına :

1) arkaya yemek masası boyunda kanat atın

2) depoya işeyen çocuk

3) 1 kg daha hafif diye 3000tlye jant

4) 20mg daha hafif diye mugen bijon anahtarı

5) carbon kaput ve bagaj kapağı

6) bombastikchips dpf tıkarmatik yazılım

7) düz 100mm boru

8) hybrid transit turbosu

inan böyle daha hızlı olursun ls7 den yukarıdaki arkadaşında yorumu gibi modifiye yapmış üyeliğinin hakkını vermiş olursun

yol açın apachi tuner geliyo
    Abi hesabı filan mı çaldırdın acaba daha önce hiç böyle saçmaladığını görmemiştim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi hesabı filan mı çaldırdın acaba daha önce hiç böyle saçmaladığını görmemiştim
    kardeşim sana şöyle diyim,

yazılım ile aracının zorlanması daha fazla torque üretmesi sürücü olarak sana daha hızlı gidiyor hissi yaratabilir ama realitede bu asla sanıldığı kadar değil.

böyle abartıchip,üstünchip gibi markaların iddiaları, hafif yokuş aşağı,boş depo ile yapılan videoları bir kenara gel bir gerçekleri gözden geçirelim ve elle tutuluur profosyonel firmaların profosyonel verilerine,değerlerini gözden geçirelim

1) buyrun öncellikle Superchips ile başlayalım, 1.0 ecoboost 125hp (normalde koca focusta zorlanan bir motor özetle yazılım sonra baya fark göstermeli değilmi? )
    peki ne kadar hızlanmış 22hp artış ile? kocaman bir 0.8sn

Ford Focus 1.0 Ecoboost Superchips review | Evo

2) hadi markayı yükseltelim araçta iyi olsun yazılım firmasıda, varmısın bmwyi ele alalım hemde AC Schnizter ile?

buyrun sitesi: AC Schnitzer

bakalım 320d napmış o extra 34hp ile

Details AC Schnitzer performance upgrate

kocaman bir 0.2sn fark vay anam vayy

şimdi duyar gibiyim ama abi onda regülatör vardır zart zurt vardır yok o arabanın motoru zaten zirvede yazılım sonrası aman aman birşey yaşamıyor vs vs

eee hadi alalım 316i yi ve 136hp den çıkaralım 204hp ye arada 68hp var napmış bir bakalım bakalım

vayy be şimdi hakkettden uçuyoruz kocaman bir 0.3sn

bakalım 316d napmış birde normal bir 116hplik dizel extra 23hp ile napıyormuş bakalım:

yine 0.2sn

3) hadi marka değiştirelim yine bu sefer uçalım gidelim Porsche araç ve Techart yazılım kullanalım artı 42hp verelim birde araca napıyor bakalım

http://www.techart.de/en/techart-sho...-i/engine.html

stock neymiş bu araç : http://www.porsche.com/turkey/tr/mod...acan-s-diesel/

sonunda 0.6sn yakaladık bu durumda bu aveoyu kesinlikle Techarta bırakmalıyız muhakak bir 0.9sn kazanırız

özetle asıl saçmalayan bu işi bilinçsizce tecrübesizce dır dır eden kardeşim, yazılım yapcanda, turboyu hybridleyecende, düz boru yapcanda, egr iptal edecende,dpf iptal edecende şanslıysan 35hp kazanıp aracı bilemedin 2sn hızlandıracan.

araç temelde 0-100 kaç? 12.6sn neyi elde ettin bilemedin 10.5sn

http://www.arabam.com/otomobil-testl...rumlari/295935

ne kadar harcadın 4-5bin tl?

gidip daha eski bir 1.6tdci focus alsaydın neye mal olurdu bilemedin 5-10bin tl farka , o araç 0-100 kaç sn? 10.9 !!!

focusta extra harcadığın o 5-10 sana kalırmı? kalır!

aveoya döktüğün kime kalır?

şimdi iyi düşün kiç saçmalayan

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    buda yine profosyonel bir çalışma ile tam 5 dizel box firmalarının karşılaştırması hemde fark göstermeye en el verişli 2000cclik düşük güç üreten 318d'de

bakalım napmışlar:

http://www.racechip-usa.com/media/racechip_review.pdf

15-21hp ortalama 19hp ile 0.8sn fark

özetle size superchips,Ac Schnizter, Techart gibi üstün yazılım firmalarının, 6 farklı pazarda en yer edinmiş box üreticisinin profosyonel değerlerini sundum bunlaramı inanmak istersiniz Ali Veli'nin uçuk kaçık iddialarınamı o size kalmış.

ama açıkcası vısslayacak, pıslayacak, arkasından Osmanlı döneminden lokomotif gibi duman atacak yarın muhtemelen Oksijen sensörü,regülator,enjektör,pompa, turbo veya dpf gibi arızalara sebeb olacak, muhkak emme vs kurum dolacak bir araç yerine şahsen fabrikasyon bir 109-120hp üreten 1.6 makina almayı tercih ederim.

tesadüf bunu konuşuyoruz ama yakında bu konuyuda burda arkadaşlarca dile getirdik adanada ST fiesta görünümlü 1.6yada 1.4 d fiesta var adam vıslıyor pıslıyor vites aralarında, arkadan öyle bir duman yok, egsozdan değişik bir hava sesi ama baldızımın 1.2 tsiyı zorlanmadan normal sehirde onun tam gazlamasından seri ilerliyor baldız bu yandaki araç arızalımı uyarsakmı adamı diyor. bence tam bir rezillik açıkcası.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Avro üzerinden değilde kendi aracim üzerinden konusayim ayni motora sahip şuan araba 70 beygir yada 75 yazilim ile 90-95 olucak ve maliyeti senin dediğin gibi 5-10 değil sadece yazilimina gore değişir 350-750 arasında değişecek peki senin dediğine gelelim benim arabamin bugün satsam edeceği para 13.000 TL üstüne 1000 lira yazilama harcayacagim parayi ekledim diyelim 14.000 TL hangi 1.6 dizeli alabiliriz bu paraya ? Onu da geçtim benim arabami yazilimi attiktan sonra herhangi ayni model yili bir 1.6 dizel beni geçsin stock o zaman sana hak vericem...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bu arada verdiğin linkte eve 316 0-100 fazla fark yaratmamis peki 80-180 arasi fark ?
    Daha geçenlerde ya forumda ya facebook da izledik 116i yazilimla fn2 typeri geçiyor madem bu kadar az fark oluyor bi denesinler bakalim ikisi de stock 116 i kaç boy fark yiyecek.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Mpower Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada verdiğin linkte eve 316 0-100 fazla fark yaratmamis peki 80-180 arasi fark ?
    Daha geçenlerde ya forumda ya facebook da izledik 116i yazilimla fn2 typeri geçiyor madem bu kadar az fark oluyor bi denesinler bakalim ikisi de stock 116 i kaç boy fark yiyecek.

kardeşim yanlış anlama ama burada senden geleceğini tahmin ettiğim her bir adım ve cümle birer birer geldi, özetle diyorum ya tecrübe diye çünkü bizde 22 yaşında olduk,bizde kıpır kıpır olduk bizde denedik bizde tecrübe edindik.

sana verdiğim her bir örnek profosyonelce veriler, üzerinde oynama, beceri , hakimiyet yada kondisyon gibi etkenler yok.

burada fn2 type r kaç kmde, bakımı ne durumda, ne kadar tecavüze uğraamış ve yıpranmış, süren arkadaş ne derece aracına hakim nekadar yetenekli binbir etken var verdiğin örnekte.

şahsen sıfır yada diri kondisyonda bir FN2 type r ile 116i'ye tokat yiye yiye yenilmek bence tek kelime ile komik yazılımlı 116i yakınımızda var daha hatta bu sitede buracıkta konusunu açmıştım yakınım yazılımcı arıyor 116i için kimi tavsiye edersiniz diye.

adam 210hp yaptı aracını benim yeni sattığım 320d f30u geçemiyordu ne type r'ı

senin şahsi aracın örneğinde ise olay sana özel sana baz bir durum burada konuyu arkadaşın aracının ederi belli seninkinin ederi belli, sende 350tlye yazılım tabikide mantıklı sonuç elde ettirebilir ama Aveo'nun ederi seninkinden yüksek ve belli bir tutar farkla ki o fark her daim cepte kalacak bahsi geçen performanstan fazlasını alacaktır.

ve 1.6 stock tdci bir hdi tdci seni inan bana ciddi şekilde üzecektir kardeşim eğer 1.3 cdti 70lik yazılım ile geçecem sanıyorsan.

levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    94 Post(s)
    Tagged
    3 Thread(s)
    Yarbay abi isim bilmediğim için böyle hitap ediyorum kusura bakma.

Hayatta senin için herşey 0-100 den mi ibaret? Hep 0-100 gelişmelerini yazmışsın fakat, esneklik değerleri çok ciddi değişiyor aracın.

Ben 2 yıldır aracıma yazılımlı biniyorum ki kendisi 10,5 yıldır bizimle beraber, plazadan ben çıkarttım. Nerede ne kadar gittiğini yaktığını gayet iyi biliyorum.

50-190 km/h hız aralığındaki kesintisiz hızlanmada orj haline göre 10 araç boyu (45m) daha hızlı, yani orjinaline 45m fark atarım aynı hızlanma süresince.

Mesela kamyon sollama esnekliği dediğimiz 80-120 hızlanması orj halde 5. viteste 3 kişi ve bagaj ile, günler sürüyordu resmen çünkü 5. vites 80 de götünü kaldırmıyor düşük devirden dolayı, şimdi ise 5. vites 70 de basayım daha hızlı. Sollamalarda güvenli yani.

şöyle özetlersek

yazılımlı 70-120 hızlanması > yazılımsız 80-120 hızlanması ; son viteste.

Ha top speed de ahım şahım fark etmiyor aracın şanzımanı gereksiz uzun değilse, uzun olanlarda da üst devirlerde de gücü biraz daha fazla koruyabildiği için artıyor top speed 3/5/10km en babası o da.

Kusura bakma ama o kadar uzun uzadıya yazmışsın ki tamamını okumak yoruyor insanı, günlük yaşantıda kimse ile dialoga girmiyorcasına yazmışsın abi

----

Konunun özüne dönersek, Aveo 1.3 dizel motor bildiğim kadarıyla Fiat'ın 1.3 mjet motoru.

75 lik olan model 105 hp civarlarına düzgün bir yazılım ile gelir. Fazlası için ise baya bi risk almak gerekir bence. Veya hybrid turboya geçiş gerekebilir.

Revlimit.gr nin verdiği verilerle bi örnek vereyim;

Capacity: 1248cc
    bore x stroke: 69.6 x 82 (mm)
    Compression ratio: 16.8:1
    Turbocharger: KP35
    Full boost: 1.2bar@1500 rpm
    Constant pressure:1bar
    Pressure at revlimit:0.8bar
    Revlimit: 5000 rpm
    Power approx: 75hp
    Torque approx: 190Nm

Stage 1:
    Engine upgrades:
    -Stage 1 Software upgrade
    Engine performance:
    Full boost: 1.45bar@1500 rpm
    Constant pressure:1.25bar
    Pressure at revlimit:1.1bar
    Power approx: 105hp
    Torque approx: 240Nm

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı levent Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yarbay abi isim bilmediğim için böyle hitap ediyorum kusura bakma.

Hayatta senin için herşey 0-100 den mi ibaret? Hep 0-100 gelişmelerini yazmışsın fakat, esneklik değerleri çok ciddi değişiyor aracın.

Ben 2 yıldır aracıma yazılımlı biniyorum ki kendisi 10,5 yıldır bizimle beraber, plazadan ben çıkarttım. Nerede ne kadar gittiğini yaktığını gayet iyi biliyorum.

50-190 km/h hız aralığındaki kesintisiz hızlanmada orj haline göre 10 araç boyu (45m) daha hızlı, yani orjinaline 45m fark atarım aynı hızlanma süresince.

Mesela kamyon sollama esnekliği dediğimiz 80-120 hızlanması orj halde 5. viteste 3 kişi ve bagaj ile, günler sürüyordu resmen çünkü 5. vites 80 de götünü kaldırmıyor düşük devirden dolayı, şimdi ise 5. vites 70 de basayım daha hızlı. Sollamalarda güvenli yani.

şöyle özetlersek

yazılımlı 70-120 hızlanması > yazılımsız 80-120 hızlanması ; son viteste.

Ha top speed de ahım şahım fark etmiyor aracın şanzımanı gereksiz uzun değilse, uzun olanlarda da üst devirlerde de gücü biraz daha fazla koruyabildiği için artıyor top speed 3/5/10km en babası o da.

Kusura bakma ama o kadar uzun uzadıya yazmışsın ki tamamını okumak yoruyor insanı, günlük yaşantıda kimse ile dialoga girmiyorcasına yazmışsın abi

----

Konunun özüne dönersek, Aveo 1.3 dizel motor bildiğim kadarıyla Fiat'ın 1.3 mjet motoru.

75 lik olan model 105 hp civarlarına düzgün bir yazılım ile gelir. Fazlası için ise baya bi risk almak gerekir bence. Veya hybrid turboya geçiş gerekebilir.

Revlimit.gr nin verdiği verilerle bi örnek vereyim;

Capacity: 1248cc
    bore x stroke: 69.6 x 82 (mm)
    Compression ratio: 16.8:1
    Turbocharger: KP35
    Full boost: 1.2bar@1500 rpm
    Constant pressure:1bar
    Pressure at revlimit:0.8bar
    Power approx: 75hp
    Torque approx: 190Nm

Stage 1:
    Engine upgrades:
    -Stage 1 Software upgrade
    Engine performance:
    Full boost: 1.45bar@1500 rpm
    Constant pressure:1.25bar
    Pressure at revlimit:1.1bar
    Power approx: 105hp
    Torque approx: 240Nm

Leventim isim Timur ve kesinlikle abi vs demek zorunda değilsin,

benim burada vermeye çalıştığım mesaj şudur yazılım ile elde ettiğiniz hp yada tq değeri genelde çok ciddi şekilde kağıt üzerinde kalıyor ve genelde o beygir güçlerini üreten standart fabrikasyon tadı,performansı, konforu vermiyor kaldıki arıza vs konuşmaya bile gerek yok.

burada kimi zaman tersine örneklerde çıkacaktır muhakak , mutlaka abartı farklar yaratabilen araçlarda vardır ama birebir bu konu başlığındaki yada genel olarak değerlendirildiğinde bence aracın kendisine bu denli para harcanıp,zora koşturmaktansa bir üst versiyonunu yada daha seri başka opsiyonlara bakmak daha mantıklı geliyor.

sanırım aveo'daki motor 75hp değil 95lik olanı Leventim, burda bu arkadaş dpf söktürecek, düz boru atacak, egr iptal edecek,dpf yazılımsal anlamda iptal edilecek,
    motor yazılımı atılacak, turbo hybrid turbo yapılacak.

sonunda bence taş çatlasın senin o çok fark etti dediğin esneklik , ara hızlanma değeri standart bir 110luk 1.6tdci ya olur ya olmaz .

bu durumda bunca uğraş,risk, para kaybımı mantıklı yoksa direk gidip o paranın yok olmayacağı yatırım olan bir üst segment bir 1.6 almakmı iyice düşünmek lazım.

ha bazı örneklerde/araçlarda bu mümkün değil sonuçta zaten 1.6 tdci 110luk yada 1.6 dci 130luğu olan adam napsın kalkıp 320d alacak hali yok eyvallah ama genelde bakıyorum insanlar 1.3 cdtiları yırtındıyıro, arkasından lokomotif gibi duman ata ata geziyor. yapmak isteyene saygı duyarım ama bence çok mantıklı değil.

ha gider soft yazılım atar işi orda bırakır belki bir nebze ama fazlası sadece boşu boşuna kaşınmak gibi geliyor bana

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bana verdiğin verileri tekrar inceleyelim Kabaca bmw 320d 80-180 arası 3 saniye hızlanmış
    yine aynı şekil BMW 116d kabaca 7 saniye hızlanmış ve sen değişim olmadığından bahsediyorsun yani yazılımın fiyatı 1000-2000 lira bu paraya daha nasıl bir değişim olması gerekiyor yeterli olması için bunu anlayamadım ? Yazılım öncesi 9 saniye olan 0-100 hızlanmanın yazılım sonrası 4 sanıye olması gibi bir mantık mı var ?

Ve bu arada yazılım attığımda bir (2008) 1.6 tdci focus beni geçsin arabayı ertesi gün ilana koyarım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)