User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
22 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: PSA 1.6 hdi motor Map sensörü emulatörü

tolga_55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

PSA 1.6 hdi motor Map sensörü emulatörü

Arkadaşlar aracım turbo basıncı düşük arızası verdi. Kaçak kontrolü yaptım kaçak yok. Map sensörü Maf sensörü Turbo elektrovanası değişimi yaptım. Sonuç değişmedi . Vnt ayarıyla oynadım rakım yüksek yerde kullanırken sıkıntı yok ancak Deniz seviyesine inincede Turbo basıncı yüksek diye arıza veriyor Bu map sensörünü yanıltmanın bi yolu yokmudur? Tek sıkıntı haritadaki olması gereken basınç ile gerçekleşen basınç ... Basınç yüksek olduğunda kesinti yapıyo kendini korumaya alıyor araba... Bu egr yanıltıcılardaki gibi Map yanıltıcı da kullanan var mı?
    Alıntı .*$#_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    enteresan, ha gayret vtı acıcak arayı derken adam araya tır soktu
    (Corsa C 1.7 dti hız sabitleyici ve Follow me home .)

Mehmetmert - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    47 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Buraya gel @bektas_talay

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    internet üzerinden yardımcı olmak çok çok zor , kesin olmamakla beraber bir ihtimal emme manilfoldunuz tıkalı olabilir yada VNT kanatları takılı olabilir.

1) emme tıkalı ise turbo basıp basıp duruyor yanlız hava emmeden geçemiyordur ve turbo ile emme arasındaki hatda basınç birikiyor sensörde hata veriyordur.

2) Geometrik yani VNT turboların kanatçık pozisyonunu ECU yani beyin kontrol eder, burda turbo kanatçıkları tıkalıysa kurum birikmiş ise normalde atıyorum beyin kapalı pozisyonunda isterken tıkalı olduğu için açık kalıyorsa beyin hata okur.

yanlız yazınızın en başında turbo basıncı düşük okuyor sonrada yazının devamında yüksek okuyor yazmışsınız tam anlamıyla hangisi yada her ikisi birdenmi yaşanıyor? düşük okuyorsa emme den bahsi geçen seçenek olamaz. o durumda intercooler,hortumlar ve bağlantılar kontrol edilmeli basit bir kaçak olabilir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Yarbay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    internet üzerinden yardımcı olmak çok çok zor , kesin olmamakla beraber bir ihtimal emme manilfoldunuz tıkalı olabilir yada VNT kanatları takılı olabilir.

1) emme tıkalı ise turbo basıp basıp duruyor yanlız hava emmeden geçemiyordur ve turbo ile emme arasındaki hatda basınç birikiyor sensörde hata veriyordur.

2) Geometrik yani VNT turboların kanatçık pozisyonunu ECU yani beyin kontrol eder, burda turbo kanatçıkları tıkalıysa kurum birikmiş ise normalde atıyorum beyin kapalı pozisyonunda isterken tıkalı olduğu için açık kalıyorsa beyin hata okur.

yanlız yazınızın en başında turbo basıncı düşük okuyor sonrada yazının devamında yüksek okuyor yazmışsınız tam anlamıyla hangisi yada her ikisi birdenmi yaşanıyor? düşük okuyorsa emme den bahsi geçen seçenek olamaz. o durumda intercooler,hortumlar ve bağlantılar kontrol edilmeli basit bir kaçak olabilir.
    vnt ayarıyla oynamadan önce basınç düşük diyordu. Vntden az açtım şimdi rakım yüksekken sıkıntı yok ama düşük rakımlı deniz seviyesi civarı yerlerde gazlayınca basınç yüksek diye hata veriyor

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    panpa , emme manifoldunun oringlerine bak sigara dumanı üfle.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    53 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı tolga_55 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vnt ayarıyla oynamadan önce basınç düşük diyordu. Vntden az açtım şimdi rakım yüksekken sıkıntı yok ama düşük rakımlı deniz seviyesi civarı yerlerde gazlayınca basınç yüksek diye hata veriyor
    kaç binde bu araba ve hangi marka model sene?

yüksek kmde eski bir seri ise gerek o yıllarda satılan yakıt kalitesi gerek kmsi dediğim gibi emme kurum bağlamış olabilir.

bunun kontrolünü yaptıracak uzman usta bul derim tahminlerle internetden zor be kardeşim maalesef.

OscaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aldığınız hata sanırım P0234 ve P0238. Eğer elektrovanayı çıkanla aynı ya da revizeli olan(diyaframı daha sağlam) kahverengi parçayla değiştirdiyseniz; Zira siyah bir elektrovana daha var onlar uyumsuz Gtc1244vz'ler için Gt1544'te düzgün çalışmıyor, Vnt kanatçıklarında kurum dolaylı hareket sıkıntısı olabilir.Aynı sorunu yaşamış hatta başka bir konu açmışım bununla ilgili. Vnt pistonunu elle hareket ettirip kurumu nispeten çözünce düzeliyordu ardından tekrar arıza veriyordu. En son basınç hafif açıldığında Muğla'da 800m rakımda düzgünken Marmaris'te 0 rakımda P0238 arızası veriyordu. Basınç 1.5-1.6 bar arasındaydı. Çok geçmeden turbo patladı zaten. Ben turboyu revize ederek çözüme ulaşmıştım.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzerinden siyah cikti ben kahve rengi olandan taktim hani guncel elektrovanadan. Arac 2006 207 1.6 hdi 110 bg. Turbosu 2 sene once degismis.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim tek istedigim bu beklenen ve gerceklesen basinc farkindan ariza yakmasini engellemek

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    VNT ayarını hiç kurcalanmamış bir turboya göre yapmanı öneririm. Sonrasında yüksek-düşük hangi hatayı veriyor bakmak gerek.

Anlık basınç yüksek hataları genelde; tıkalı egzoz, turbo selenoid, wg ve turbonun kendisinden kaynaklanıyor. WG değiştirip denemeni öneririm.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Orj. Ayari ile dusuk hatasi veriyordu. Ama bu hataya ragmen bazen cok iyi gidiyodu

bektas_talay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    3 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    buyrun ben geldim her türlü psa sorunu çözülür hızlandırılır dm den ulaşabilirsiniz.

whatsappdan yardımcı olabilirim dm den tel atıyorum

srkns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    konuyu hortlatıyorum ama bende 1.6 tdci focus için 3 bar map sensörü bakınıyorum,
    ds3, mk3 focusların map 3 bar'lık diye okudum sipariş verdik meğer 4 pin soketi varmış, bizimkisi 3 yani farklı çıktı
    hdituning yurtdışı sayfasında hdi yükleyen bir eleman setup listesine yazmış 1.6 2.2 benzinli motorun mapını uydurmuş (soketler aynı) ama parça no vermemiş
    bunu çözen illa ki olmuştur aramızda
    Ne mutlu Türküm diyene

OscaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı srkns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    konuyu hortlatıyorum ama bende 1.6 tdci focus için 3 bar map sensörü bakınıyorum,
    ds3, mk3 focusların map 3 bar'lık diye okudum sipariş verdik meğer 4 pin soketi varmış, bizimkisi 3 yani farklı çıktı
    hdituning yurtdışı sayfasında hdi yükleyen bir eleman setup listesine yazmış 1.6 2.2 benzinli motorun mapını uydurmuş (soketler aynı) ama parça no vermemiş
    Benzinlinin değil 2.2 tdci-hdi Map sensörü oluyor 3.1 bar okur. 1920.LG Peugeot'taki koduydu. Ford'da Mk4 Mondeo 2.2tdci'da ve Freelander 2.2'de çıkar.

Aranel Ciryatan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    13 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı srkns Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tam tersi sorun yaşıyoruz. Her ne kadar DS3'deki map 3 bar gözükse de 1 bar atmosfer + 1.6 bar basınç olmak üzere 2.6 bar çalışıyor ve sonrasını okuyamıyor. Bizim 4 pin olduğu için 3.1 bar olanı biz takamıyoruz ama sen tahminen takabilirsin. Parça kodu 9649396580.

bu map sensöründen baya sorun yaşadık benim sorunu Gazihan emulatör ile çözdü. Şimdi aynı durumda olan birde 301'imiz var ona da emulatör bekliyoruz.
    SimRacersTR.Net
    Türk Simülasyon Pilotlarının Buluşma Noktası

Realwest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı OscaRR Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benzinlinin değil 2.2 tdci-hdi Map sensörü oluyor 3.1 bar okur. 1920.LG Peugeot'taki koduydu. Ford'da Mk4 Mondeo 2.2tdci'da ve Freelander 2.2'de çıkar.
    Benim tamda aradığım konu diyebilirim hortlatıyorum konuyu tekrardan ama napalım ,benim kafamda şöyle bi proje var 2.4 d4 volvo motorunda ki enjektör pompayı 1.6d4162t ye takmak gibi bi plan projem var ne gibi işlemler olur artısı ve eksisiyle ?

Realwest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    D5204T4 pompa enjektörü ne kadar uyar veya D4204T2 enjektörü hangisiyle en iyi verimi alıp 1.6dan sağlam güçler alabiliriz ve limit güç nedir kol yatak piston siboplar için ?(merakımı mazur görün biraz fazla sordum )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Focus 2 lerdeki motorla aynı 1.6dizel 90lık Fiestam var ona da 2.2 hdi map uyar mı bilgisi olan varmı

srkns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Focus 2 aracıma hybrid sonrası 2.2 nin map ını alıp taktım ama yine 1.5 bar üzeri okumuyor cont 1.5 stabil gidiyor anlık motor arızası verip lamba yakmadan p0238 atıyor ama limp moda korumaya geçmiyor gaz kesmeden gidiyor araç.
    1.5 üzeri basabilmem için illa emülatör şart mı şimdi?
    Focus yükleyenlere de sordum bu soruyu yazılımcı ile çözersin dediler benim tuner habire dosya yazıyor ama yok ne yapsa 1.5 üstü okumuyor.. zaten her seferinde güncelleme ücreti vererek emülatör parasını hiç ettik..
    Ne mutlu Türküm diyene

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler