User Tag List

16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Turbonun Ötmesi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Turbonun Ötmesi

Arkadaşlar, bir kaç yıldır 207 kullanıyorum. Turbonun ötmesi tabi ki normal ona sözüm yok, senelerdir zaten ötüyordu

aracım 1.4HDI ve 225 bin km'de.

uzun zamandır yaklaşık olarak 20-30 bin km'dir. Turbodan aşırı şekilde ıslık sesi gelmeye başladı ve aracımı tanıyorsam bu ses normal seviyede değil

4. vitesde 80-90km/h civarı

5. vitesten itibaren tüm hızlarda. 90 - 100 - 110 ve 120 civarı hızlarda yukarılarını hiç söylemiyorum bile, ıslık sesi kulağa işkence verecek şekilde yüksek geliyor. bu ses normal olsa önceden de bu şekilde çıkardı. ama önceden tatlı bir sesti bu. yine aynı ses fakat ses seviyesi en az 4 veya 5 kat daha fazla. 120 den sonra basmaya korkar oldum. turbonun hava hortumu mu desem. kalın siyah hortum terleme yapıyor. ustaya 20 bin km önce gösterdiğimde buhar terleme yapıyor normal ama fazla değil daha kullanırsın demişti. turboya giren kalın siyah borunun üzeri belirli km sonra yağ kaçırıyor gibi yani.

ne gibi bir yol izlemem gerekir, başına gelen arkadaşımız var mı yardımcı olabilecek ?

No23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    turbon balans yapmış bu nedenle ses yapıyor. Muhtemelen turbo pervanesinin mil burçları ve turbo mili yalan olmuştur. yağ kaçırıyor gibi değil artık kaçırıyor konuma gelmiş. Mil ve burcun arası açılınca yağ o aradan sızıyor ve hem motor içini hemde turbo hortumlarını yağlıyor. bir an önce güzel bir turbocu bulup revize ettirirsen iyi olur. Hatta kafanda yazılım yapmak gibi bir düşünce varsa turboyu hibrid olarak revize ettir ve yazılım yaptır. güzel güçler alırsın.
    Beni satmayan tek dostum arabam...

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Hacı Kp35 turbon var , yağlamaya bak hava filtrene bak , hortumlara bak .Turbodan geliyorsa ses revizyon yaptır.yada revize al . Hava filtresine dikkat et ben 3 tanesini o yüzden kırdım. Ucuz birşey zaten turbon revize olarak izmirde turbosan var erdem abi ona ulaşırsan - intercooler 206 sadık - verdi adınızı de . sana güzel fiyat verir.

TT_BOY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbo ömrünü tamamlamış , hiç uğraşma ikitellide distiribütor firma var , yenisiniyle değişimini yaptır.

Oata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bencede hybrid yapmak en mantıklısı daha sonrasında da güzel bi yazılım ile desteklersen tadından yenmez ��

EREN34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    41 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbo ile hibrit turbo arasındaki fark ne? Normal Tırnova ne yapılınca hibrit oluyor?

ozans - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Pallerin boyu, geometrisi, bazen de malzemesi değişiyor (billet mesela).

Hybrid turbo, genellikle standart olarak alamayacağın/üretilmeyen, farklı parçaların birleşiminden yapılmış turbolara deniyor.

Turbonun ne parçası var dersen kabaca şöyle :

Exhaust housing :
    Egzos tarafının salyangozu, dışı.

Compressor housing :

Emme tarafının salyangozu, dışı

Exhaust wheel :

Egzos tarafının palleri

Compressor wheel :

Emme tarafının palleri

CHRA:

Turbonun merkezi. İçinden milin geçtiği, yataklı yada rulmanlı göbek.

Mevcut bir turboyu alıp, compressor housing'e sığıyosa daha büyük bir pal taktığın zaman hybrid bir turbo yapmış olursun örnek olarak.

McKrop - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    7 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Belki manifold contası sıyırıyordur. Keşke önce bi sanayiye gitseniz artık sanayi simitçisi bile bu sorunu çözecek yetenekte Çözüm bulunamazsa tekrar burdan devam..

motor müdür - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Benim senin anlattıklarından anladığım, turbonun yataklarında bir sıkıntı var. Bir arkadaş balanstan bahsetmiş, o duruma benziyor. Ama ilk aldığından beri olması biraz düşündürüyor. Problemi çözmek turboyu açıp, gömeden yapabileceğimiz bir şey değil.

Dizel bir motor kullanıyorsun, turbonda oluşabilecek problem şu anda karşılaşacağın masraftan çok daha fazla masrafa neden olabilir. Turbon yeterince basmıyorsa, yakıtı yeterince verimli yakamaz ve fazla yakıt atmış olursun. Fazla yakıt egzozdan atılabilir, egzoz sıcaklıkların çok artabilir, ya da silindir yüzeylerine ya da pistonun üzerine birikebilir, pistonu yakarsın. Pistonun yanması malumun daha masraflı olur .

Hybrid turbo meselesinde dikkatli olursan verim alabilirsin, ama dikkatli ol hangi parçaların değişip, hybrid olduğunu iyi irdelemek lazım. Turbo çalışma pirensipleri ve parçaları ile ilgili detaylı bilgi için linkdeki yazımı okuyaabilirsiniz.

Motor Mudur: Turbonun Temelleri – 1 - Turbo Nasıl Calışır?

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    benımde 255 bınde megane 2 dızel aracımın turbosu degıstı sımdı turbo 3 bın devırde acıyor delırcem yakıt anormal sekılde arttı turbo degısmeden once guzel olan araba sımdı sapıttı gec acıyo turboyu 2300 devırde acması gerekırken bostancıda reno ozel servısı tavsıye edebılecegınız varmı

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    arkadaşlar,

konuya yazılan her cevap için teşekkür ederim, konuyu dediğiniz gibi sanayide araştırdım. söylenene göre turbo yağ gibi çalışıyor hiç bir problem yok. sorun şanzımanda. daha önce şanzıman yağ kaçırmıştı ve sekromençler değişmişti. şanzımanı toplayan ustanın eline sağlık mı desem ne desem bilmiyorum. sanırım düzgün toplayamamış, anlayacağınız şanzıman ses yapıyor.

kickbuttowski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı silwerhooks53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benımde 255 bınde megane 2 dızel aracımın turbosu degıstı sımdı turbo 3 bın devırde acıyor delırcem yakıt anormal sekılde arttı turbo degısmeden once guzel olan araba sımdı sapıttı gec acıyo turboyu 2300 devırde acması gerekırken bostancıda reno ozel servısı tavsıye edebılecegınız varmı
    Büyük turbo takmış olmasınlar? Orijinaliyle mi değişti?

ozoozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    23 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Wastegate ayarına baktırın.
    ABO TRADING
    STR

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Arkadaşlar benim kuruntum mu bilmiyorum ama bi beyni açma işi oldu turboya hiç dokunulmadı ama diğer yerler söküldü. Turbo aralığına gelince içeri hiç gelmeyen bi ıslık sesi geliyor yüksek değil ama rahatsız ediyor önceden böyle birşey yoktu. 1.4 Crdi motor araç 49 binde.

oss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    5 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    rese otomotiv recai usta

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Sadık Özyer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hacı Kp35 turbon var , yağlamaya bak hava filtrene bak , hortumlara bak .Turbodan geliyorsa ses revizyon yaptır.yada revize al . Hava filtresine dikkat et ben 3 tanesini o yüzden kırdım. Ucuz birşey zaten turbon revize olarak izmirde turbosan var erdem abi ona ulaşırsan - intercooler 206 sadık - verdi adınızı de . sana güzel fiyat verir.
    intercooler 206 sadık dersen herkez tanır zaten

alemsin sadık

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler