User Tag List

6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: 1.9 8v JTD hakkında

Seyfettin777 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

1.9 8v JTD hakkında

Herkese selamlar,
    Bildiğiniz gibi Doblo'ların ilk serisinde Alfa'nın en ilkel dizellerinden biri var, 8v Jtd.
    Atmosferik 1.9d de var ama onu geçelim biz.105hp 200nm tork verisi var, torku dizele göre az gibi geliyor bana, bazı kaynaklar 260 olarak vermiş aynı motorun Alfa'da olanını.156'lar kullanıyor mesela ama bilemiyorum tabi.
    Merak ettiğim, bu aracın turbosu nedir, motoru ne kadar kuvvetlidir?
    Ayrıca aynı motorun 16v olanları da var, acaba 8v motorlar kapağı değişmek sureti ile 16v haline getirilebilir mi?
    Son olarak, intercooler 1,3mj ile aynı mıdır, aynı ise kaç litre ve sizce arttırılmalı mı?
    Çok soru sordum biliyorum fakat ulaşamadım bu bilgilere.İlgi alakanız için teşekkür ederim...

Sadık Özyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Turbo dizelse yazılım yapın herşey düzelir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ortada düzelecek bir durum yok ki, soru sordum sadece...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Flood olacak ama yazdığımı tekrar okuyunca 200nm bana az geliyormuş gibi bir izlenim olmuş sanırım onu kast ettiniz.Doblo gibi bir otomobil için mevcut motor bile fazla, zira teknik olarak çok zayıf birçok yönden.
    Kullandığım tecrübe ettiğim kadarıyla verinin yanlış olduğunu söylemek istedim.
    Soruları motorun başka bir araçta değerlendirilip, değerlendirilemeyeceğini öğrenmek için sordum.Yoksa dediğim gibi, 105hp bile fazla..

Grimlord - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    54 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Dayımda hem doblo 1.9 jtd hem de marea var. Marea hakikaten güzel gidiyor, yanılmıyorsam km 200k üstü ama hiç bir sıkıntısı yok. Çok komik bir fiyata almıştı, şahinden ucuz öyle diyeyim. Tek sıkıntısı altı yere çok yakın. Düz yolda bile sürtecek neredeyse. Bence araçta potansiyel var, yazılım düz boru downpipe falan ile 140-150 hp civarı olur. Big turbo falan olursa işin rengi değişir
    Bi kaç ay önce ilanda bravo jtd vardı , param olsa öyle bir araç alır yüklerdim. Corsa dtilere 22 23 lira istenildiği bu devirde 12 13 liraya 1.9 jtd gayet alınıp binilir. Parça problemi yok.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    21 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Uzun ömürlü motorlar traktör gibi binenlere rağmen 300k civarına rahat geliyorlar ama motorun içi ne kadar kuvvetli bilemiyorum.
    Gidişi konusunda haklısınız, patates kadar aerodinamisi olan Doblo bile 200'ü kadranda görüyor, hatta altına da iniyor ama kadran sapmasıyla en fazla 190-195 yaptığını düşünüyorum.
    Bu motor Doblo'nun kasasına fazla, freni, viraj kabiliyeti gibi bir sürü geliştirme yapmak lazım.Fakat internette gördüm, atıl motoru satın alıp 156 wagon Alfa'ya swap yapmışlar, motorda da ciddi emek harcamışlar.
    Böyle doğrudan yani bolt-on tarzda bir swap mantıklı geldi bana, ama motorun tam potansiyelini de merak ediyorum.O kadar uğraştan sonra değmezse keyfi çıkmaz...

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler