User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: Accent Era 1.5 CRDI OTomatik - Stop Etme Sorunsalı

umutcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

Question Accent Era 1.5 CRDI OTomatik - Stop Etme Sorunsalı

Herkese merhabalar;

Aracım 2011 Model Accent Era 1.5 CRDI (115.000 km) Otomatik Vites, yapılan son rutin bakım öncesinde soğuk sıcak fark etmeden geç çalışmaya ve yavaşlama sırasında stop etmeye başladı, zaten bakım zamanı da geldiği için olası ihtimaller dahilinde yakıt filtresi, ısıtma bujileri, tüm sıvıları ve diğer sarf filtreleri katalog bilgilerine uygun olarak değiştirdim.

NOT: Stop etme sorunu ile ilgili olarak beyinde arıza kaydı oluşmuyor ve bu sebeple nokta atışı bir çare bulamıyoruz.

Bakım sonrası ne geç çalışma ne de stop etme sorunlarında kurtulamadım, sonrasında enjektörlerin temizlikleri yapıldı ve kalibrasyonları kontrol edildi, bir problem yok.

Şu anda sırayla ihtimaller üzerinden ilerliyoruz mecburen,
    Birinci ihtimal: Yakıt basınç sensörü arızalandı ama çaktırmıyor, ara sıra stop etmeye sebep oluyor ki yavaşlama sırasında yakıt basıncının değiştiğinden şüphelenmeye başladım. Zaman zaman stop etmese de (yine yavaşlama sırasında) rölanti anlık sapıp sonrasında normal değerine geri dönüyor
    İkinci ihtimal: Yakıt deposu içten dökülme yaptı ara sıra partikül gönderiyor ve stop ettiriyor. Bu ihtimalde aracın seyir halindeyken de stop etmesi bekleniyor ama araç seyir halinde değil, durmak için yavaşlama sırasında stop ediyor ayrıca zaten yakıt filtresini yeni (~100km önce) değiştirdim.

Web'de ve forumda araştırma yaptım ancak çok tatminkar yanıtlar bulamadım, farklı bir forumda çok benzer bir arıza konusunda araç sahibi sorundan, debriyaj pedal müşürü ve yağ pompası sensörünü değiştirerek kurtulduğunu söylemiş. Benim durumumda, araç otomatik ve yağ pompası sensörü ile çok fazla bağlantı kuramadım.

Taktir edersiniz ki memleketin en nitelikli otomobil forumu burası ve sanıyorum çaremi gelecek yanıtlarda bulacağım : )

Yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Selamlar, saygılar.

Umut Can...

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Başlığı açalı 2 gün oldu ve henüz bir yanıt yok
    Sorunu henüz çözebilmiş değiliz, Accent Era kullanıcıları bir fikir verebilir belki...

mikelazi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    1.5crdi lerde 150bin civarı hava önçerleri arıza çıkarır. tabi bu yakıtı yükseltir,perf.düşürür.

eger depoda pislik olsa filtreyi tıkıyor ve araç 3000 devir üzerine çıkmıyor.yeterli mazot gelmeyincede seyir halinde direk stop edebiliyor.metal depolularda sık rastlanır.kesinliklede arıza yakmıyor araç.biz seyir halinde makinaya baglayınca arızayı görebildik.

birde lampta sensörü ve duman atıyormu bilmiyorum ama egr olabilir dicem.çokta emin değilim

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.5crdi lerde 150bin civarı hava önçerleri arıza çıkarır. tabi bu yakıtı yükseltir,perf.düşürür.

eger depoda pislik olsa filtreyi tıkıyor ve araç 3000 devir üzerine çıkmıyor.yeterli mazot gelmeyincede seyir halinde direk stop edebiliyor.metal depolularda sık rastlanır.kesinliklede arıza yakmıyor araç.biz seyir halinde makinaya baglayınca arızayı görebildik.

birde lampta sensörü ve duman atıyormu bilmiyorum ama egr olabilir dicem.çokta emin değilim
    Performans ve yakıt konusunda ilk aldığım günden bu yana farklılık yok. Şehir içi dur kalk trafikte ve kısa mesafede (dizel araçlar kısa mesafelerde daha fazla yakıt sarfiyatına sahipler) 45lt ~500km mesafe kat ediyor. Araçta yüksek gaz dışında duman atma yok ve kick-down sırasında 4500 devirleri geçiyor.

Araç kendini N moduna aldığında ya da rölantideyken anlık kesiklik yapıyor ve stop ediyor. Bu manada; benim de izlenimlerim deponun temizlenmesi yönünde gelişiyor, son günlerde bilerek az yakıtla kullanmayı deniyorum, bugün kırmızı çizgiye yakın (yakıt lambası yanmasına max. 30 km) durumdayken her zamankinden fazla stop etti. Hafta sonu kullanmıyorum aracı (ki zaten servisler cumartesi günü oldukça kalabalık oluyorlar ve ister istemez acele ile iş yapıyorlar bu sebeple genelde hafta içi bırakırım arabayı), pazartesi ilk iş depoyu kontrol edeceğim. Eğer konu depoda değilse muhtemelen yakıt pompası sensörü ve sonrasında yakıt rayındaki sensörü kontrol etmek gerekecek.

Gelişmeleri yazarım...

Yigit-Y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    125 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Şanzumana bakım yapıldı mı?
    İnsanlar ikiye ayrılır. İşine gelenler işine gelmeyenler olarak.
    Kendi Ahlakın için Kuran'ı oku, vatanın için Nutuk'u oku.
    Hakikatten yana olacaksan, yalnız kalmayı göze alacaksın...
    Dr.ECU

İbrahim33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    29 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    bence iyi bir pompacıya gösterin aracınızı. yakıt sistemi ile ilgili bir problem gibi duruyor.
    Alıntı B.Koçer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İtalyan aşktır Alman ticaret
    KALBİNİ MAHŞERE GÖTÜR !!

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    düşündüm düşündüm aklıam gelmedi bi türlü aynı sorunu aynı araçta yaşamıştık önce şamandıra söküldü bi pislik çıktı inanamadım neyse depo temizlendi düzelmedi sonra hava almaya yarayan pompa dediler değişti düzelir gibi oldu yine yaptı sonra bişey yapıldıda bi türlü aklıma gelmedi çıldırcam şuan haha aklıma gelince yazıcam hemen

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı umutcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Performans ve yakıt konusunda ilk aldığım günden bu yana farklılık yok. Şehir içi dur kalk trafikte ve kısa mesafede (dizel araçlar kısa mesafelerde daha fazla yakıt sarfiyatına sahipler) 45lt ~500km mesafe kat ediyor. Araçta yüksek gaz dışında duman atma yok ve kick-down sırasında 4500 devirleri geçiyor.

Araç kendini N moduna aldığında ya da rölantideyken anlık kesiklik yapıyor ve stop ediyor. Bu manada; benim de izlenimlerim deponun temizlenmesi yönünde gelişiyor, son günlerde bilerek az yakıtla kullanmayı deniyorum, bugün kırmızı çizgiye yakın (yakıt lambası yanmasına max. 30 km) durumdayken her zamankinden fazla stop etti. Hafta sonu kullanmıyorum aracı (ki zaten servisler cumartesi günü oldukça kalabalık oluyorlar ve ister istemez acele ile iş yapıyorlar bu sebeple genelde hafta içi bırakırım arabayı), pazartesi ilk iş depoyu kontrol edeceğim. Eğer konu depoda değilse muhtemelen yakıt pompası sensörü ve sonrasında yakıt rayındaki sensörü kontrol etmek gerekecek.

Gelişmeleri yazarım...
    depo metalse çarpmadan veya kullandıgınız enjektör temizlicilerden boyası atabiliyor.

yakıt filtresini yeni degiştim demişsiniz.genede bir kontrol et derim.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şanzuman yağını katalog verilerine uygun olarak (ATF SP III) yeni değiştirdim, yapılan kontrolde de bişey çıkmadı.
    Enjektörler sıkıntısız. Ah bi beyinde arıza kaydı oluştursa...
    Gün içinde yuksek hızda da saçmaladı biraz, 140km\h hızda ilginç bir titreme yaptı, tekerlek balans problemi olmadığına eminim.
    Bakalım ne çıkacak, gerçekten can sıkıcı.
    @Oznsrl , dostum hatırlayabilirsen çok faydalı olur inan.
    Konu umutcan tarafından (25-03-2017 Saat 21:08 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    1 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    depodaki pompayı kontrol edin

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Şanzuman yağını katalog verilerine uygun olarak (ATF SP III) yeni değiştirdim, yapılan kontrolde de bişey çıkmadı.
    Enjektörler sıkıntısız. Ah bi arıza verse...
    Gün içinde yuksek hızda da saçmaladı biraz, 140km\h hızda ilginç bir titreme yaptı, tekerlek balans problemi olmadığına eminim.
    Bu arada 140km\h hızında yaşadığım titreme değilmiş, araç kesiciye giriyor gibi, daha fazla hızlanmıyor.
    Olay çok değişik boyutlara gitmeye başladı

cem_dalda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    çözümü anlatıyorum 4 enjektör revizyon yüksek basınç pompası revizyon krank konum sensörü değişim krank konum sensörünü yetkili bayiden orjinal alın
    Turbo haram güçdür
    Atmosferik helal güçdür

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Enjektörler sıkıntısız. Ah bi beyinde arıza kaydı oluştursa...
    sadece 140 üzerinemi çıkmıyor.yoksa belli devir üzerinemi çıkamıyor.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı mikelazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sadece 140 üzerinemi çıkmıyor.yoksa belli devir üzerinemi çıkamıyor.
    Otobanda giderken biraz deneme şansım oldu, son viteste devir ve km saati sabit kalmak üzere 140 km/h hızı geçmedi ancak bir sonraki çalıştırmamda bu sorun tekrar yaşanmadı.
    Günün ilerleyen saatlerinde rampa çıkarken kick-down anında vites küçülttü 60km/h hıza kadar tırmandı ve bu hızda (motor devri de sabit kalarak) takıldı kaldı sonrasında vites büyütmesi için ayağımı gazdan çekince her şey yoluna düzeldi ve sorunsuzmuş gibi gitti

İşin özeti çok değişken ibareler mevcut, ne oluyor ne bitiyor anlam veremiyorum. Çarşamba günü itibariyle herşey kontrol edilecek, ilk sırada yakıt deposu içi var, sonrasında iş nereye kadar gider bilmiyorum artık.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı cem_dalda Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çözümü anlatıyorum 4 enjektör revizyon yüksek basınç pompası revizyon krank konum sensörü değişim krank konum sensörünü yetkili bayiden orjinal alın
    Yanıt için teşekkür ederim.
    Enjektörlerde revizyon gerektirir bir durum yok, bu arıza sebebiyle kontrol ettirdim ancak, yüksek basınç pompası için benim de şüphelerim var; kontrol edilecek.
    CPS arızalanmış olsa mutlaka arıza vermesi gerekir, yukarıda da belirttiğim gibi araçta herhangi bir arıza kodu kaydı yok ama yine de aklımda olacak ; )

Post Thanks / Like
    Mentioned
    91 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Otobanda giderken biraz deneme şansım oldu, son viteste devir ve km saati sabit kalmak üzere 140 km/h hızı geçmedi ancak bir sonraki çalıştırmamda bu sorun tekrar yaşanmadı.
    Günün ilerleyen saatlerinde rampa çıkarken kick-down anında vites küçülttü 60km/h hıza kadar tırmandı ve bu hızda (motor devri de sabit kalarak) takıldı kaldı sonrasında vites büyütmesi için ayağımı gazdan çekince her şey yoluna düzeldi ve sorunsuzmuş gibi gitti

İşin özeti çok değişken ibareler mevcut, ne oluyor ne bitiyor anlam veremiyorum. Çarşamba günü itibariyle herşey kontrol edilecek, ilk sırada yakıt deposu içi var, sonrasında iş nereye kadar gider bilmiyorum artık.
    1.6crdi de benzer sorunu yaşadık.arıza kaydı vermiyordu araç.
    dpf kontrol edildi,egr kontrol edildi temizlendi,maf kontrol edildi temizlendi,filtre yenilendi.
    pek bir değişiklik olmadı.3 kere makinaya bagladık arıza kaydı alamadık.

sonra yolda makinaya baglayıp aracı sıkıştırdık.anlık dip gazlarda kesikli daha belirgindi.arıza kaydı aldık.yakıt filtresi tıkanmış.deponun boyası tıkamıştı.yakıt filtresi yenilendi ,enjektörler kontrol edildi.şükür hiç bişey yoktu,depo temizlendi.

şuan sıkıntısız biniyoruz.

sizin sorunda budur diyemiyorum ama arıza kaydı almak için makinaya baglı bir yol testi yapın derim.

1.1crdi de depo plastikti 1.6crdi de neden metal anlamak zor
    Konu mikelazi tarafından (27-03-2017 Saat 08:02 ) değiştirilmiştir.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    @mikelazi
    İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim, konunun en başında bu yana gerçekten çok yardımcı oldunuz.

Çarşamba günü ak koyun kara koyun ortaya çıkacak diye umut ediyorum.
    Depoyu kontrol ederek işe başlayacağız. Bunu yanında yaptığım diğer araştırmalarda; deponun kirli olması halinde gelen kirli yakıtın pompa basınç sensörüne zarar verdiğini de okudum, herhalde ben de benzer bir durum yaşıyorum.
    Gelişmeleri buradan yazarım.

Oznsrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aklıma gelmedi ama sordum fazla mazotun enjektörden depoya geri döndüren bi sistem varmış onun hortumlarında mı ne çatlak varmış onlar değişmiş bi baktırın isterseniz onada

Post Thanks / Like
    Mentioned
    2 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı Oznsrl Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aklıma gelmedi ama sordum fazla mazotun enjektörden depoya geri döndüren bi sistem varmış onun hortumlarında mı ne çatlak varmış onlar değişmiş bi baktırın isterseniz onada
    Yakıt geri dönüş hortumlarını arabayı ilk aldığım aylarda, o-ring'lerden sızıntı yaptığı için, değiştirdim. O alanda bir problem olmamalı diye düşünüyorum ancak tekrar kontrol ederiz, teşekkür ederim.

Bu arada, bugün sabah deponun içini açtık baktık, tam manasıyla sıfır gibi, pırıl pırıl, büyüteçle baktım filtrede en ufak partikül yok
    Artık sırada Yüksek basınç pompasının sensörü var (pompa müşürü, basınç regülatörü) cumartesi yenisi ile değişecek, umarım artık son bulur bu iş, olmazsa eğer Rail Sensörü de değişecek.
    Gelişmeleri yazarım.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler