User Tag List

Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 19 arası

Konu: BMW 116d ve Yazılımlı Dizel Motor Ömrü Hakkında

STFR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)

BMW 116d ve Yazılımlı Dizel Motor Ömrü Hakkında

Herkese merhaba 116d makyajsız bmw alma arefesindeyim. 2 tane araç var niyetli olduğum fakat birisi 2012 model 70binde aile tarafından kullanılmış temiz görünen bir araç. Diğeri 2015 model 30.000km de fakat araç alındığından beri yazılım ile kullanılıyor ve neler yapıldığını tahmin ediyorum. İkisininde fiyatları aynı. Aracı alırsam ben de yazılım yapacağım fakat motor ömrü konusunda endişelerim var. Çok fazla yazılım konusu var fakat 1 tane bile 100.000km kullandım 150.000km yazılımla kullandım birşey olmadı veya şu şu şu oldu diyen yok. Bu aracı alırsam uzun süre kullanmak istiyorum. Çok hız yapan gaza basan roll drag kovalayan biri değilim sadece ihtiyacım olduğunda gücün ayağımın altında olmasını ivmelenmeyi seviyorum. Sorumu toparlayacak olursam ilk sahibi tarafından satılan yaklaşık 25-30bin km boyunca yazılımla kullanılmış nispeten zorlanmış bir araçtan korkmalı mıyım yoksa 2. sahibinden 70.000km ve 3 yaş daha yaşlı ama daha mütevazi kullanılmış bir araca mı yönelmeliyim? Uzun süreli yazılımlı araç kullananlardan fikirlerini bekliyorum teşekkürler.

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    Yazılımlı olup olmaması değil 3 senelik farka ragmen fiyatlarının aynı olması dahada düşündürücü bence
    1881 - 193

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    aile de olan araç sahibi, benim aracım aile aracı kardeşim tertemiz onun için fiyatı yüksek, gözüm gibi baktım diyerek fiyatı abartmış olabilir. araçla duygusal bağ bile kurmuş olabilir diğer araç içinse 30 bin km nasıl bindiği önemli, sıfır 2016 golf alıp yazılım yaptırıp kat iptali yapıp çift çıkış egzos ile binen arkadaşımız var. arıza lambası yanıyor hatta egzos hatası veriyor. ama adam gibi kullanıyor. yani yazılımlı bmw için aynı şey söz konusuysa ben aile aracını falan almam.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Ben yazılımsız olanı tercih ederim

MCN21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    22 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    2 sinide almazdim
    Diger yandan ailesi var diye duzgun kullanilmis olmuyor. Ben ne aile babalari biliyorum aracin canini alan. Yada 2-3 bin km bakimlari geciktirip 5 bakim sonra bir tanesi bedava gelmis olur hesabi yapan

Yazilim konusuna gelince. Bence sizin mantiginiz en guzeli. Normal kullandiginiz surece zaten yazilimliymis degilmis motor acisindan fark olucagini sanmiyorum.

Not : aracin garantisi varsa yazilimi bmw servisi direk anliyor aklinizda olsun.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Araçla oynamayı seviyorum otomotiv okuyorum aracın bakımlarını kendim yapmayı planlıyorum bu yüzden garantisi olmaması benim için avantaj. Şuan sıfır aldığımız seat leon fr aracım var fakat vida izinden motor yağını değiştirmekten bile garantiden çıkartacaklarını söylüyolar. Dediğiniz gibi konu BMW olunca aile babası vs çok farketmiyor anladığım kadarıyla. İlk bmw tecrübem olacak bu yüzden bu tür bir araçta dikkat etmem gereken şeyler hakkında bilgilendirebilir misiniz

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    İki aracın bir kaç farklılığı daha var ailede olan aracın sunroof u var ve sport line. Diğerinden farkı bacak destekli spor koltuklar kırmızı dikişli direksyon ve koltuklar ve siyah iç trimler. 1 2 tampon farklılıkları var ama ben sportline donanımı koltukları için istiyordum sunroof şart değil zaten 1 karış sunroof u var

alihan11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    uzun zamandır bmw kullanıyorum. hani bunu anlamak çok zor iki aracıda bakmaya gidin bence hangisi daha bakımlı daha temiz görünüyorsa onu alın. aile aracı diye yada genç kullanmış diye bakmayın. aile aracı belki cidden temizdir ama genelde dizel motor hiç beklemeden basıyorlar aile kullanıcısı bilgisiz ise. yazılım yapan işi biliyorsa turbo timer tarzı şeyleri düzgün kullanıyor sabah ilk biraz bekleyip kapatmadanda bekliyorsa. o daha sağlıklıdır yani burdan kim ne derse desin kesin konuşamaz kimse. gidip bakıcaksınız. düzgün kullanılanıp kullanılmadığı hertürlü temizliğinden duruşundan anlaşılır.

Berkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    151 Post(s)
    Tagged
    1 Thread(s)
    bu iki aracın donanım kaza bela durumları ve fiyatları ne, ilan veya resimlerini koyarsan daha net olacaktır eminim
    1881 - 193

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Aslında kesin olarak bu araçlarda karar kılmadım öğrenmek istediğim yazılımlı egzozlu bir araçtan korkmam gerekir mi? Daha önce hep benzinli araç kullandım ve dizellerin çok yüksek basınçlarda çalıştığını biliyorum. Bu motorları daha da yüklemek başıma dert açar mı uzun vadede bunu merak ediyorum çünkü genelde roll arabaları görüyorum dizel çok yüklü ve günlük kullanılmıyorlar bilinçli bir kullanıcıdan elbette araba almak tercihim olur sonuçta hepimiz o gaza basıyoruz ama bilinçli basmak ısıtmasını soğutmasını bilmek önemli dediğiniz gibi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Sanırım biraz karmaşık sormuşum kusuruma bakmayın. Merak ettiğim ana konu yazılımlı hafif yüklü bir dizel motor bilinçli kullanımda uzun vadede sahibini üzer mi

1.8 turbo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    yazılım var dıye ılla hor kullanılmıs demek degıl kı. kız kardesıme 1.3 corsa almıstım her vıtes atınca araba bayılıyordu yazılım ıle duzelttırdım. araba yazılımlı fakat hıcta hor kullanılmıyor
    E30 M50 TURBO & F30 320i ED

CemBerk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    8 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Üst komşum eski ralli pilotu ve kendi aracı olan 1.5 dci symbolü 160bin kmdir yazılımlı kullandığını söyledi. Öyle yavaş kullanmayı da sevmez.

Benim görüşüm yazılım yaptırmanın sıkıntı yaratmayacağıdır sonuçta üretici firmalar euro normlarını tutturabilmek için aracın gücünden kısıp çeşitli şeylerle limitliyorlar. En fazla zarar görecek kısım turbo olabilir o da aldığın zevkin yanında para değil.

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı 1.8 turbo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazılım var dıye ılla hor kullanılmıs demek degıl kı. kız kardesıme 1.3 corsa almıstım her vıtes atınca araba bayılıyordu yazılım ıle duzelttırdım. araba yazılımlı fakat hıcta hor kullanılmıyor
    Aslında aracı kötülemek istemedim ama 100 200 videoları top speed denemeleri yan verme roll gibi videolarını vs. gördüm aracın bu yüzden zorlanmış kanaatine vardım ama bu araç değilde herhangi bir araca yazılım uygulanınca da sıkıntı çıkabilir mi diye düşünmüştüm fakat o kadar korkutucu birşey değilmiş anladığım kadarıyla

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı CemBerk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Üst komşum eski ralli pilotu ve kendi aracı olan 1.5 dci symbolü 160bin kmdir yazılımlı kullandığını söyledi. Öyle yavaş kullanmayı da sevmez.

Benim görüşüm yazılım yaptırmanın sıkıntı yaratmayacağıdır sonuçta üretici firmalar euro normlarını tutturabilmek için aracın gücünden kısıp çeşitli şeylerle limitliyorlar. En fazla zarar görecek kısım turbo olabilir o da aldığın zevkin yanında para değil.
    Böyle bir kullanıcı yorumu bekliyordum işte teşekkür ederim bmw bu motorlarını 2.0 ı küçülterek üretmiş o yüzden de olumlu bakıyordum ama yinede bilene sormak en güzeli

R.S.C - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    ölçülmesi mümkün olmayan sorular ama öğrenebilirsen bakımlar ne sıklıkla yapıldı onu öğren, zamanında yapıldıysa yazılımlı olan servise daha çok girmiştir. 12 bin bakım saati var ama devir daha cok dönerse erkene alır, 35 bin km deki bmw takribi 8 bin de bir bakıma girmiştir. buda asgari 4 bakım yapması lazım,

eğer bu bakımları özellikle yağ değişminin yaptıysa Yazılımlıyı almanda sıkıntı yok. haa birde dynoda bi baktır bakalım ne cıkacak araç? hard bi yazılım varsa ilk cortlayacak yer mazot pompası

mazot filtresi değişmiş olması lazım bu km de , aracı serviste bilgisayara bağlatabilirsen hiç pompanın mazot yetiştiremediği olmuşmu bı bak sana bunları soyleyecek bi servis bulursan iyi,

Post Thanks / Like
    Mentioned
    0 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı R.S.C Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ölçülmesi mümkün olmayan sorular ama öğrenebilirsen bakımlar ne sıklıkla yapıldı onu öğren, zamanında yapıldıysa yazılımlı olan servise daha çok girmiştir. 12 bin bakım saati var ama devir daha cok dönerse erkene alır, 35 bin km deki bmw takribi 8 bin de bir bakıma girmiştir. buda asgari 4 bakım yapması lazım,

eğer bu bakımları özellikle yağ değişminin yaptıysa Yazılımlıyı almanda sıkıntı yok. haa birde dynoda bi baktır bakalım ne cıkacak araç? hard bi yazılım varsa ilk cortlayacak yer mazot pompası

mazot filtresi değişmiş olması lazım bu km de , aracı serviste bilgisayara bağlatabilirsen hiç pompanın mazot yetiştiremediği olmuşmu bı bak sana bunları soyleyecek bi servis bulursan iyi,
    Çok teşekkür ederim değerli yorumunuz için. Sanırım sizde aynı araca sahipsiniz. Genel olarak memnun musunuz araçtan motoruyla ilgili geliştirme yaptınız mı kronik sıkıntısı vs var mıdır

E46 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Post Thanks / Like
    Mentioned
    30 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Bakımları zamaninda ve doğru yapılmış olsun,
    Yağsız çalışmamış, hararet yapmamış olsun.
    Hiçbir şey olmaz için rahat olsun

kafiyelide oldu sanki
    Konu E46 tarafından (20-04-2017 Saat 22:43 ) değiştirilmiştir.
    Peugeot 206 RC Feline -1.4 Hdi

Post Thanks / Like
    Mentioned
    4 Post(s)
    Tagged
    0 Thread(s)
    Alıntı alihan11 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    uzun zamandır bmw kullanıyorum. hani bunu anlamak çok zor iki aracıda bakmaya gidin bence hangisi daha bakımlı daha temiz görünüyorsa onu alın. aile aracı diye yada genç kullanmış diye bakmayın. aile aracı belki cidden temizdir ama genelde dizel motor hiç beklemeden basıyorlar aile kullanıcısı bilgisiz ise. yazılım yapan işi biliyorsa turbo timer tarzı şeyleri düzgün kullanıyor sabah ilk biraz bekleyip kapatmadanda bekliyorsa. o daha sağlıklıdır yani burdan kim ne derse desin kesin konuşamaz kimse. gidip bakıcaksınız. düzgün kullanılanıp kullanılmadığı hertürlü temizliğinden duruşundan anlaşılır.
    ben bmw e60 520d lci kullanıyorum, makyajlı seriden, 177'lik.

araç 0km'den beri bende, 2008 yılında 0km almıştım

175 bin km'ye kadar standart haliyle bindim, hiç şikayetim olmadı, zaman zaman otoyollarda tempolu süratli uzun süre tam-dip gaz sürüşleri severim, ama soğukken basmam. Standart haliyle hiç sıkıntı yaşamadım.

Genel sürüş stilim %25 performanslı, %75 sakin diyebilirim.

Turbodizel sürüş kaidelerine dikkat ederim (soğukken basmam, sakin sakin ısıtırım, yağı önemserim, stop etmeden biraz oyalanırım vs vs)

175 bin km'de daha fazla güç isteğime karşı koyamayıp superchips yazılım yaptırdım, superchips sitesinde yazdığına göre 40-45hp artı güç gelmiş olması lazım, bu da 177+40/45= 217-222 hp eder

hala aynı stil kullanırım, otoyola çıkıp Rize'ye kadar sıkıştırarak gider gelirim, 1000-1500 tl radar cezası gelir, o derece.

şu an kilometre 246 bin.

şikayet yok

performans gayet iyi, tüketim yazılım sonrasında 0,50 lt azaldı, eskiden istanbul içi 7,0-7,5lt/100km yakarken yazılım sonrası 6,5-7,0lt/100 km yakıyor

turbo orjinal, arızayı geçtim, turbo üzerinde yağ kaçağı dahi yok

enjektörler orjinal

dpf hiç tıkanmadı

sadece 225 bin civarında manifold bağlantısında kaçak oldu, manifold değişti.

yalnız ilk günden beri fabrika ayarı periyodik bakım 25-30 bin km'de bir olmasına rağmen, yağ/filtre değişimleri 175 bin'e kadar 15 binde bir yapıldı.

175 bindeki yazılım sonrası yağ/filtre periyodik bakımı 10 bin km'de bire çektik.

sorun yok.

keyifle biniyorum.

az kilometrede temiz kullanılmış dizel bmw alıp güzelce yazılım yapıp, özenle ve bakımını aksatmayarak yıllarca sorunsuz ve keyifle binebilirsin.

ben bu aracımı değiştirirsem de aynısını yaparım diye düşünüyorum, yani dizel bmw + yazılım, ama ben artık 3.0lt hacimli dizel düşünüyorum, onun da yenisi iyi para. kısmet. belki de şimdiki aracımı uzun yıllar kullanacağım, 300 bini geçerim belki, nazar değmez insallah.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler